aA
Naujausiais duomenimis, iš 1,3 mlrd. eurų vertės paramos, suplanuotos verslui per „Invegą“, panaudota mažiau nei dešimtadalis. Nesinori tikėti, kad kas nors savo noru atsisakytų tokio dalyko, kaip gera pagalba. Juolab, kad kritikos tokioms priemonėms, kaip mokesčių mokėjimo atidėjimas, mokestinės paskolos ar darbo užmokesčio subsidijos, buvo daug mažiau. Vadinasi, šlubuoja didelės dalies aktyvių pagalbos priemonių verslui „dizainas“ – gražiai atrodo ant popieriaus, tačiau stringa įgyvendinimas.
Ieva Valeškaitė
Ieva Valeškaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vis dar diskutuojame, kaip tobulinti įvairius paramos skirstymo instrumentus, kodėl sistemos atmetinėja paramos prašymus, kokio dydžio subsidijos turėtų būti mokamos darbuotojams. Taip, nors jau planuojame baigti karantiną, toks klausimas vis dar Seimo darbotvarkėje. Tuo tarpu, tarptautinės organizacijos ragina jau pamiršti priemones, kurios naudojamos „reanimacijos“ metu, ir galvoti apie „reabilitaciją“. Ir siūlo klasikines ekonomikos skatinimo priemones, tarp jų – mokesčių mažinimą.

Juk nepaisant to, kad mokesčių mokėjimas yra atidėtas, juos, tokius pat kaip ir prieš krizę, sumokėti teks. Subsidijuojama tik įmokų bei mokesčių dalis nuo darbo užmokesčio. Bet tendencija mažinti mokesčius neįsivyrauja. Trumpai padiskutuota apie PVM mažinimą – gal maisto produktams, gal nuo koronaviruso nukentėjusių sektorių prekėms ir paslaugoms. Galiausiai apsiribota tik elektronine žiniasklaida.

Net ir nauja krizė netampa proga nutraukti jau daugiau nei dešimtmetį galiojančio 21 proc. dydžio PVM „laikinumo“. Vokietija tuo tarpu iki metų pabaigos savąjį planuoja mažinti nuo 19 iki 16 proc., o lengvatinį tarifą – nuo 7 iki 5 proc. Būdas geras, nes nereikia svarstyti, kurios rūšies dešra – būtiniausias produktas ir nusipelnė lengvatinio PVM tarifo. Kodėl renginių organizavimas – nuo koronaviruso nukentėjusi veikla, kuri turėtų būti skatinama mažesniais mokesčiais, o, pavyzdžiui, garso kolonėlių, kurios naudojamos tuose pačiuose renginiuose, nuoma – jau ne.

Darbo mokesčiai mažinami tik grąžinant senas skolas – 400 eurų dydžio neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) turėjo galioti jau nuo šių metų pradžios. Tuo tarpu gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mažinimas niekaip neįtinka parlamentarams – vien dėl to, kad jo naudą pajustų ir vidurinioji klasė. Iš mokesčių mažinimo didžiausią naudą pajustų daugiau uždirbantieji – skelbia Seimo nariai, skaičiuojantys poveikį eurais, o ne procentais. Nors akivaizdu, kad dėl GPM mažinimo ir NPD didinimo, uždirbantiesiems minimalią mėnesinę algą liktų beveik 40 proc. dabar sumokamo GPM, o uždirbantiems, virš 5 tūkst. eurų „ant popieriaus“ – du ar triskart mažiau.

Kelią Seime nepalyginti lengviau prasiskynė „vaiko pinigai“, „senjorų pinigai“ ar „bedarbių pinigai“. Štai Biudžeto ir finansų komitete atvirai abejojama, ar dėl sumažinto GPM nauda atiteks Lietuvos ar užsienio gamintojams, o panašu, kad dėl „pinigų dalybų“ tokių klausimų nekyla. Kodėl 50 eurų, sutaupytų dėl mažesnių mokesčių, bus išleisti kitaip, nei 50 eurų, gautų kaip „vaiko pinigai“ – mistika. Gal seimūnai mano, kad pastaruosius išties leis itin patriotiškai nusiteikę vaikai.

Ką jau kalbėti apie siūlymus mažinti mokesčius verslui. Štai pasiūlymas sukauptų nuostolių suma susimažinti visą apmokestinamąjį pelną (vietoj dabar galiojančios taisyklės, pagal kurią atskaitoma sukauptų nuostolių suma negali viršyti 70 procentų apmokestinamojo pelno) sulaukė kritikos, esą šiuo metu jis neaktualus. Žinoma, naudą įmonės pajustų gal tik po kelių metų, tačiau ekonomiškai nepagrįsta ir neteisinga, kad įmonės, kurios iš susikaupusių per krizę nuostolių išsivaduos galimai tik per kelis metus, jau pirmaisiais pelno uždirbimo metais turės apmokestinti 30 proc. pelno. Užuot taikę priemones, kurios ir lengvai administruojamos, ir nešališkos, ir skatinančios ekonomikos atsigavimą, verslui toliau prieš akis mojuojame „Invegos“ „riestainio skylėmis“.

Finansų ministras sako, kad „nieko nėra pastoviau nei laikinos mokesčių lengvatos“. Bet norisi priminti, kad yra atvirkščiai – nuo „laikino“ PVM padidinimo praėjo daugiau kaip 11 metų. Jei 21 proc. dydžio PVM būtų vaikas, jis jau būtų penktokas. Su tokiais palyginimais, tiesa, reiktų atsargiau – prieš rinkimus atsipalaidavę Seimo nariai dar ir jam gali paskirti „vaiko pinigus“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Artūras Bakšinskas. Kodėl ne lobstantis „elitas“ kaupia su gyvybės draudimu?

Gyvybės draudimas teisės aktuose reglamentuotas kaip savarankiško kaupimo pensijų sistemos...

Aleksandras Izgorodinas. Septynios esminės išvados iš 2021 m. pirmojo ketvirčio JAV BVP rezultatų

JAV komercijos departamento duomenimis, pirmąjį 2021 m. ketvirtį, palyginti su 2020 m. tuo...

Edmundas Volskis. Sukčiai naudojasi sunkmečiu: daugėja fiktyvių užsakymų

Šiuo laikotarpiu kritus nemažos dalies įmonių pardavimams, verslai susiduria su išaugusiais...

Eglė Čeponytė. Kaip sumažinti pajamų nelygybę šalyje? (8)

Nuo pat nepriklausomybės pradžios Lietuva savo mokestine ir ekonomine politika siekė didinti...

Titas Budreika. Ar laikas peržiūrėti MMA nustatymo mechanizmą? (2)

Europos Sąjungos (ES) institucijose šiuo metu yra svarstoma „adekvačios“ minimalios algos ES...

Top naujienos

Lietuvoje – siūlymas dirbti 4 darbo dienas per savaitę už tą patį atlyginimą: tai išbandžiusi įmonė sako, kad pasiteisina (220)

Vėl kyla diskusijos dėl keturių dienų darbo savaitės. To žadama siekti Lietuvos socialdemokratų...

Po JAV ataskaitos – naujas išpuolis Lietuvoje: taikiniai pasirinkti neatsitiktinai (374)

Vos diena. Tiek užtruko programišiai, surengę kibernetinę ataką Lietuvoje po to, kai JAV...

Po pasaulį nuolat keliaujantis verslininkas Jokūbas Laukaitis: karantinas mane užklupo pačiu laiku (37)

Po pasaulį nuolat keliaujantis idėjų kupinas verslininkas Jokūbas Laukaitis , daugiau nei pusei...

Andrius Almanis | D+

Kruvinojo barono saulėlydis: jį radę „raudonieji“ negalėjo patikėti, kad tai – legendinis tironas III dalis

1921 m. pradžioje ties Mongolijos siena telkėsi vis daugiau bolševikų dalinių, kai kurie net...

Top10. Gamintojai griebiasi už galvų – pasaulyje siaučianti jėga Lietuvos neaplenkė (71)

Pasaulis, pamažu išsivaduojantis iš koronaviruso pandemijos gniaužtų, regis jau galėtų kiek...

TS-LKD atstovas žodžių apie Nausėdą nebesirenka: ar jis tinkamas atstovauti tokio aukšto pilotažo susitikime Prezidentūros reakcija lakoniška (909)

Įtampa tarp Seimo ir Prezidentūros dėl Lietuvos atstovavimų Europos Vadovų Taryboje auga. Seimo...

Artimiausiu metu – prastos sinoptikų žinios: iki šilumos dar teks iškęsti ne vieną nemalonią dieną (1)

Ketvirtadienio dieną dangų dengs gana tankių debesų sluoksnis, kurį retsykiais praplėš skaisti...

VTEK pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro Simono Gentvilo (49)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro, liberalo...

Feisbuke sparčiai išplitęs vaizdas apie milžiniškas vynuogių kekes Ukrainoje sulaukė ekspertų reakcijos (31)

Feisbuko grupės ir kiti socialinių tinklų forumai – vietos, kuriose sparčiai sklinda melagienos...

Čempionų lygos finale susigrums du anglų futbolo milžinai (15)

UEFA Čempionų lygos finale gegužės pabaigoje susigrums „Manchester City“ ir Londono...