aA
Pastaraisiais metais pirmaujantys pasaulinės kino industrijos žaidėjai, tokie kaip HBO, „Netflix“, BBC ir „Warner Bros“, savo projektams įgyvendinti renkasi Baltijos šalis. Pagrindinės to priežastys nebūtinai yra filmų ir serialų filmavimui patrauklios lokacijos. Viena svarbiausių įspūdingo kino pramonės augimo regione priežasčių yra mokesčių lengvatos ir specialios paramos schemos, kuriomis gali pasinaudoti kino industrijos įmonės.
Ieva Tumalavičiūtė
Ieva Tumalavičiūtė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Išlaidas gali sumažinti iki 30 proc.

Lietuvoje pelno mokesčio lengvata filmų gamybai taikoma nuo 2014 metų. Ji neabejotinai pasiteisino ir paskatino šalyje kuriamos tiek nacionalinės, tiek užsienio produkcijos apimčių augimą.

Nuo 2014 metų pabaigos iki 2018 metų pabaigos šalyje investuota į 115 filmų gamybą. Investicijos skirtos 47 nacionaliniams, 31 užsienio gamintojų ir 37 bendros gamybos filmams. Per šį laikotarpį filmų kūrėjai pasinaudojo privačių Lietuvos investuotojų neatlygintinai suteiktomis lėšomis, kurios siekė daugiau nei 17 mln. eurų.

Galimybę gauti tokią paramą suteikė Lietuvoje taikoma mokestinės lengvatos kinui schema, pagal kurią Lietuvos filmo gamintojas gali sutaupyti iki 30 proc. filmo gamybos kaštų. Savo ruožtu į filmų gamybą pagal šią schemą investuojančios Lietuvoje veikiančios įmonės gali sumažinti savo mokamą pelno mokestį. Šis modelis paskatino tokias įmones kaip HBO ar „Netflix“ įgyvendinti projektus mūsų šalyje.

Parama – atitinkantiems kriterijus

Tiesa, į lengvatą gali pretenduoti ne visi kino projektai. Jie turi atitikti tam tikrus kriterijus.

Pasinaudoti mokestine lengvata gali Lietuvos filmų gamintojai, kuriantys nacionalinį, bendros gamybos arba pagal paslaugų sutartį užsienio kompanijai gaminamą filmą. Tai reiškia, kad minėtos didžiosios užsienio kino industrijos kompanijos norėdamos pasinaudoti lengvata turi dirbti išvien su vietos bendrovėmis.

Be to, paramą galima gauti tik tuomet, jei Lietuvoje patiriama ne mažiau kaip 80 proc. filmo gamybos išlaidų, o jų suma siekia mažiausiai 43 tūkst. eurų. Į tokią paramą gali pretenduoti vaidybinius filmus, televizijos dramas, o taip pat dokumentinius ir animacinius filmus kuriančios kompanijos.

Tam tikri kriterijai taikomi ir gaminamų filmų kultūriniam turiniui bei gamybai. Pavyzdžiui, filmo scenarijus ar pagrindinė tema turi būti paremti Lietuvos ar Europos kultūros, istorijos, religijos, mitologijos ar visuomenės gyvenimo įvykiais, taip pat jis turi atspindėti Lietuvai ar Europai svarbias vertybes kaip kultūrų įvairovė, solidarumas, teisingumas, mažumų ir bendrai žmogaus teisių gerbimas, tolerancija ir pagarba kultūros bei šeimos tradicijoms. Be to, tarp kitų filmo gamybai keliamų kriterijų – Lietuvoje filmo gamyba turi vykti bent tris dienas.

Kol kas lengvata filmų gamyba užsiimančioms įmonėms Lietuvoje numatyta iki 2023 metų gruodžio 31 dienos, tačiau atsižvelgiant į teigiamą tokios paramos poveikį šalies kino pramonės augimui, norisi tikėtis, kad programa bus pratęsta. Paramą administruojantis Lietuvos kino centras taip pat neslepia optimizmo ir tikisi tolimesnio šalies kino industrijos augimo.

Kaimynai taip pat nesnaudžia

Nuo Lietuvos plėtodamos savo kino pramonę stengiasi neatsilikti ir Latvija bei Estija. Šioms šalims taip pat neblogai sekasi pritraukti užsienio investuotojus šioje srityje. Pavyzdžiui, Estijoje filmų kūrėjams skirta „Film Estonia“ paskata į šalį priviliojo „Warner Bros“ studiją, kuri šioje Baltijos valstybėje filmavo dalį naujausio Christopherio Nolano filmo „Tenet“.

Be „Film Estonia“ programos, kurios principai yra panašūs į Lietuvoje filmų gamintojams suteikiamų lengvatų, Estijoje taip pat veikia keletas regioninių fondų ir paramos schemų. Pavyzdžiui, Tartu, Viru ir „Estonian Islands“ fondai remia kino projektus, kurių išlaidos patiriamos šalies regionuose.

Latvijoje parama kino kūrėjams rūpinasi Nacionalinis kino centras. Pagal šios įstaigos administruojamą programą paramą gali gauti užsienio filmai, kurie iš dalies arba pilnai nufilmuojami Latvijoje, o paslaugas juos kuriančioms užsienio kompanijoms teikia Latvijoje registruoti subjektai.

Be to, į paramą gali pretenduoti tik tiek pilnametražiai filmai, kurių biudžetas ne mažesnis kaip 711,5 tūkst. eurų, o dokumentinių filmų atveju – 142,3 tūkst. eurų. Teikdamas paraišką paramai Latvijoje filmo gamintojas jau turi būti surinkęs ne mažiau kaip pusę projekto įgyvendinimui reikalingų lėšų.

Atskirą paramos filmų industrijai programą vykdo ir Rygos miestas.

Visi šie paramos veiksmai lemia Baltijos šalių patrauklumą kino ir televizijos produkcijos gamybai.

Jei dar įvertinsime ir aukštą kino industrijai skirtų paslaugų lygį, mažesnes veiklos vykdymo išlaidas, palyginti nebrangią darbo jėgą – regiono patrauklumas garsioms kino studijoms tampa tikrai sunkiai paneigiamas. Dėl to ateityje kino ir televizijos ekranuose galime tikėtis išvysti dar daugiau žinomų scenaristų bei režisierių vizijų, kurios realizuotos Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.2857

Martynas Rusteika. Siūlymas saulės elektrinę instaliuoti pačiam – grubus vartotojo klaidinimas (10)

Lietuvoje prasidėjus naujam paramos smulkiajai saulės energetikai etapui, kaip grybai iš po lapų...

Ilja Laursas. Davosas – gamtos ir technologijų reiškiniai, kuriems privalo ruoštis visas pasaulis (5)

50-metį švenčiantis Davoso forumas šiais metais pakvietė diskutuoti visam pasauliui...

Karolina Baronaitė – Birmontė. Laikinųjų apsaugos priemonių panaikinimas atveria galimybes prisiteisti nuostolius, nepaisant bylos baigties (1)

Praėjusių metų pabaigoje Aukščiausiasis teismas ( LAT ) priėmė nemažai diskusijų sukėlusią...

Robertas Dargis. Turime išsiugdyti kantrybę demokratijos vėžlio žingsniui (8)

Daugelis pamename tą prieš trisdešimt metų Europoje nuvilnijusią optimizmo bangą, kai...

Saulius Budrevičius. Atliekų tvarkymo sistemos iššūkiai: sudėtingi, bet įveikiami (2)

Kokioje savivaldybėje gyventi gera? Kurioje kokybiškai veikia švietimo, transporto, sveikatos...

Top naujienos

Nuo Gintarinės ledi iki Šatrijos Raganos: kaip šiandien gyvena Kazimira Prunskienė (47)

Prie Kazimiros Danutės Prunskienės vardo klijuojama daug pravardžių – vienas jų ji pasirinko...

Sąmokslo teorija: dėl vaistų ar baruose praleisto laiko galite negauti paskolos (48)

Ar vartojami vaistai arba pomėgis lankytis baruose gali pakenkti asmens kreditingumo vertinimui?...

Šypsena Jasikevičiaus veide grįžo trumpam: norėtųsi, kad tai būtų postūmis, bet ne į padebesius spaudos konferencijoje auklėjo Jokubaitį (47)

Gerai, kad Sauliui Skverneliui „Žalgirio“ arenos ložėje kompaniją penktadienį palaikė jo...

Koronavirusas pasiekė Europą – nustatyti pirmieji atvejai (177)

Kinijoje dėl mirtino koronaviruso epidemijos jau mirė 26 žmonės, iš viso nustatyta 830...

Iš anksto pasmerktas Brežnevo dukterėčios romanas: kodėl jai buvo užkirstas kelias tekėti už pirmosios meilės? (96)

Džiaugtis lengvu gyvenimu ji anaiptol negalėjo. Giminystės ryšiai su TSKP CK generaliniu...

Tritaškių rekordą Eurolygoje pakartojęs „Žalgiris“ sutriuškino ALBA ekipą (332)

Kauno „Žalgiris“ (7/14) namie su trenksmu revanšavosi Berlyno ALBA (7/14) krepšininkams už...

Valerijus Katkauskas

Ir vėl „visi vyrai tokie“?! N-18 (6)

Perskaičiau Vitalijos Guobės pasakojimą „Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų!“....

Turkijos rytus supurtė stiprus žemės drebėjimas pranešta apie žuvusiuosius (11)

Turkijos rytinę dalį penktadienį supurtė galingas žemės drebėjimas, kurio stiprumas siekia...

Savaitę baigsime sausesniais orais (3)

Penktadienio naktį per šalį slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš debesis su krituliais....

Domantas Sabonis pakvietė į ekskursiją po „Pacers“ valdas, pristatė merginą ir surengė vėliavų testą (122)

Amerikiečių vlogeriui Austinui Millsui pavyko parodyti visiškai kitą su žiniasklaida įprastai...