aA
Jūsų įmonės veikla paremta tiesioginiais pardavimais? Tenka daug bendrauti su potencialiais ir esamais klientais? Daug lėšų išleidžiate siekdami juos pritraukti, išlaikyti?
Ieva Valeškaitė
© LLRI nuotr.

Finansų ministerijai atrodo, kad toks veiklos modelis rodo galimą piktnaudžiavimą. Ji jau paruošė projektą, kuriuo siūlo verslui leisti iš pajamų atskaityti ne daugiau kaip 50 procentų reprezentacinių išlaidų. Šiuo metu verslas iš pajamų gali atskaityti daugiau reprezentacijai išleistų lėšų – iki 75 procentų.

Pavyzdžiui, jei įmonė klientams dovanoja rašiklius su savo logotipu, kurių įsigijimo išlaidos yra 100 eurų, reprezentacinėms sąnaudoms šiuo metu ji gali priskirti 75 eurus, tačiau jei bus priimti siūlomi pakeitimai, ši suma sumažės iki 50 eurų.

Maža to, reprezentacinių išlaidų suma negalėtų viršyti 2 proc. įmonės pajamų per metus. Jei reprezentacijai išleidžiate daugiau – mokestinė našta dar labiau pasunkės. Šiuo metu riba, kokią dalį įmonės pajamų gali sudaryti reprezentacinės sąnaudos, nėra nustatyta.

Siūlomi pakeitimai taps nemalonia staigmena naudojantiems pardavimo modelius, paremtus tiesioginiu bendravimu su klientu. Sunkiau bus ir pardavinėjantiems techniškai sudėtingus, labai specifinius produktus, kurie visame pasaulyje gali turėti vos vieną ar keletą pirkėjų. Norint juos parduoti būtina ne vieną kartą susitikti su klientu, pristatyti produkto pranašumus. Klientai taip pat gali būti skirtingi – vieni perka prekę iškart, su kitais prieš sudarant sutartį gali tekti bendrauti net kelerius metus. Į ypač nepalankią padėtį patektų naujai įsteigtos įmonės, dar tik buriančios klientų ratą.

Pačios valdžios investicijų pritraukimo agentūros (tokios, kaip „Investuok Lietuvoje“) su potencialiais investuotojais iki jų sprendimo įsikurti Lietuvoje dirba ne vienerius metus. Analogiškai, ir verslui, siekiant užmegzti santykius su potencialiais partneriais gali tekti bendrauti kelerius metus. Prie ir taip didelių tokiai veiklai skiriamų išlaidų prisidės ir dar didesni mokesčiai.

Dėl siūlomų pakeitimų gali nukentėti įmonės, kurios pardavinėja produktus klientams tiesiogiai iš gamintojo ar platintojo. Paprastai tariant, jei viena įmonė pardavimų skatinimui daug investuoja į parduotuves, jų dizainą ir patrauklumą vartotojui, tokios išlaidos būtų pripažįstamos veiklos išlaidomis.

Tuo tarpu jei kita įmonė pardavimus skatintų ne per investicijas į pardavimo vietas, o pavyzdžiui, rengdama tiesioginius pristatymus, tai būtų pripažįstama kaip reprezentacinės išlaidos. Jei tokios išlaidos viršytų 2 proc. įmonės metinių pajamų jos būtų daugiau apmokestinamos, tai yra, šią ribą viršijančioms reprezentacinėms išlaidoms būtų pritaikytas pelno mokestis. Tokiu būdu viena pardavimų skatinimo veikla būtų nepagrįstai diskriminuojama kitų atžvilgiu.

Dėl tokių mokestinės aplinkos pokyčių būtų siunčiama neigiama žinutė potencialiems investuotojams.

Siūlomi reprezentacinių sąnaudų apribojimai gali daryti neigiamą įtaką darbo vietų kūrimui ir užsienio centrų atėjimui į Lietuvą, nes pastarieji daug dėmesio skiria darbuotojų bendravimo su klientais kultūros, motyvacijos ir klimato puoselėjimui – bendriems renginiams, susibūrimams, kas ir yra reprezentacinės išlaidos

Tai yra neatsiejama modernios verslo praktikos ir personalo valdymo dalis ir būdas išlikti konkurencingiems darbuotojų pritraukimo srityje.

Iš vienos pusės, atrodytų valdžia tai supranta. Pagaliau į reprezentacines išlaidas leis įtraukti tokias išlaidas kaip medžioklę, žvejybą, plaukiojimą jachtomis, golfą, stovyklavimo išlaidas.

Tik kodėl viena ranka palaisvinant apynasrį – kita reikia užveržti taip, kad daliai daug išlaidų reprezentacijai patiriančių įmonių tai gali tapti akmeniu po kaklu?

Paradoksalu, kad deklaruojami valdžios prioritetai prasilenkia su veiksmais. Kalbama apie verslo skatinimą, investuotojų pritraukimą, aukštos pridėtinės vertės produktų kūrimą ir pardavimą, tačiau siūlomos priemonės kaip tik suriša verslui rankas. Užuot visus verslininkus laikiusi piktnaudžiautojais ir juos papildomai apmokestinusi, valdžia turėtų ieškoti palankiausio pelno mokesčio režimo. Dėl taisyklių, numatančių vienų ar kitų išlaidų priskyrimo leidžiamiems atskaitymams sudėtingumo ir dažnos kaitos tapti ,,piktnaudžiautoju” įmanoma ir visai to nesiekiant.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Antanas Sagatauskas. Penki išbandymai verslui 2019 metais

Prasidėję 2019-ieji žymi naują pasiekimą mūsų nepriklausomos šalies istorijoje – dar...

Julija Beldeninovienė. Protestai ir ginčai dėl prekių ženklų: naujovės nuo 2019 m. sausio 1 d.

Lietuvai įgyvendinant 2015 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą ( ES )...

Bronius Miežutavičius. Kuo valstybei kvepia lauko tualetai? (8)

Atsakymas paprastas – šimtamilijoninėmis baudomis. Daugelį metų valstybė buvo neteisingai...

Jurgita Navikienė. Apskaitos politika: naudinga prievolė, apie kurią žino ne visi vadovai

Apskaitos politika – tai naudingas įrankis įmonei, gelbstintis keblioje situacijoje, ar beprasmis...

Evelina Liutkutė. Nemokumo reforma Lietuvoje – ar pavyks „išgelbėti“ sunkumus patiriančias įmones? (1)

Finansų ministerija parengė Nemokumo įstatymo projektą, iš esmės reformuojantį visą nemokumo...

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (40)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (693)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Buvę Motiejūno bendraklubiai mato jo dominavimą Kinijoje: D-Mo vieta – NBA lygoje specialiai DELFI iš Londono (9)

Praėjusią savaitę Donatas Motiejūnas sužaidė rezultatyviausias rungtynes savo karjeroje....

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (265)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas (7)

Labdaros renginio , per kurį nužudytas Gdansko meras Pawlas Adamowiczius , apsaugos vadas...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (144)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...

Perspėja: dešimtys tūkstančių JK gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais gyventojais (163)

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos reikalavimas visiems JK gyvenantiems ES...

„Chimki“ direktorius iškėlė Kurtinaičiui aiškius tikslus (38)

Patekimas į Eurolygos atkrintamąsias – toks pagrindinis Rimo Kurtinaičio, pirmadienį grįžusio...

„Airbnb“ rekomenduoja: kur keliauti 2019-aisiais (7)

Atostogų ir kelionių planavimas 2019-tiesiems jau įpusėjo. Kiekvienas žmogus keliones renkasi...