aA
Nedarbas per 2020 m. išaugo 7 proc., ekonomika susitraukė 1,3 proc., apie tam tikrų paveiktų sektorių išgyvenimą kalbėti itin sudėtinga. Praradę darbus ar ieškantys naujų galimybių žmonės kartais imasi ne visai teisėtų sumanymų. Tęsiantis pandemijos bangavimui, duomenų apsauga svarbi ne tik kalbant apie privačius asmens, bet ir apie įmonių duomenis – konfidencialią informaciją, o konkrečiau, komercines paslaptis.
Henrikas Stelmokaitis
Henrikas Stelmokaitis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Nuotoliniam darbui tapus „new normal“, o mūsų gyvenimui vienu šuoliu persikėlus į skaitmeninę ir virtualią erdvę, ne visų žmonių sąmoningumas žengia koja kojon su naujojo pasaulio diktuojamomis taisyklėmis. Ir anksčiau vykę skausmingi ginčai dėl neteisėto komercinių paslapčių atskleidimo, karantinui tęsiantis jau daugiau nei metus, įgauna naują mastą. Ką gi privalo žinoti darbdaviai ir patys darbuotojai?

Reguliuojančių teisės aktų gausa

Pareigą saugoti komercines paslaptis bei atsakomybę ir sankcijas už jų atskleidimą reguliuoja itin daug skirtingų teisės aktų – Civilinis, Darbo, Baudžiamasis kodeksai, Konkurencijos įstatymas, o nuo 2018 m. ir Komercinių paslapčių teisinės apsaugos įstatymas. Įsigaliojus pastarajam įstatymui esminių pokyčių neįvyko, tik atsirado vienas gana lengvai suprantamas šaltinis, reguliuojantis drauge ir saugomą objektą, ir teisių gynimo mechanizmus, ir laikinųjų apsaugos priemonių taikymą.

Visi reguliuojantys teisės aktai sudaro prielaidas reikalauti atlyginti patirtus nuostolius – kelių ar keliasdešimt tūkstančių eurų priteisimas nėra retas atvejis Lietuvos teismų sprendimuose. Tačiau vien teisės turėjimas nuostolių atlyginimo negarantuoja.

Kokių veiksmų būtina imtis iš anksto?

Kai kalbama apie konkurencijos teisę ir garsiausią rinkos užšaldymo bylą Europos Sąjungoje, vadovėlinis pavyzdys būtų „ledų šaldytuvų“ byla, o Lietuvoje toks pavyzdys galėtų būti praėjusių metų pabaigoje pasibaigusi „ledų gaminimo“ byla, nagrinėjusi nesąžiningos konkurencijos atvejį dėl galimai neteisėtai pasisavintos komercinės informacijos.

Vienam iš vadovų perkėlus sutarties su užsienio partneriu vykdymą (ir atitinkamai pajamas iš ledų gamybos) į savo įmonę, ilgus metus su investuotoju bendradarbiavęs verslas nesugebėjo įrodyti, kad toks „perkėlimas“ įvykdytas pasinaudojus saugoma komercine paslaptimi. Ši byla nepatvirtina, kad įrodyti pažeidimą yra sudėtinga ar neįmanoma, bet vis dėlto primena, kad verslui verta iš anksto įdėti daugiau pastangų, kad apsaugotų savo nematerialų turtą.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ne kartą konstatavo, kad bylose dėl komercinių paslapčių atskleidimo iš esmės daugiausia tenka remtis netiesioginiais įrodymais, t. y. nukentėję ūkio subjektai negali pateikti įrodymų, kaip, kada ir kokiu būdu atsakovas „pavogė“ ir neteisėtai atskleidė komercinę paslaptį konkurentams ar tretiesiems asmenims. Tokia situacija dažniausiai susiklosto dėl aiškių vidaus tvarkų, nukreiptų į komercinių paslapčių apsaugą, nebuvimo ir neapsisprendimo, kas gi įmonėje yra laikoma komercine paslaptimi.

Kaip apsaugoti savo verslo komercines paslaptis?

Komercinė paslaptis – tai informacija, kurios nežino tretieji asmenys, kuri suteikia pranašumų jos turėtojui ir turėtojas ją saugo. Remiantis šiuo apibrėžimu galima pateikti kelis patarimus, kaip apsaugoti komercines paslaptis, o joms nutekėjus turėti įrodymų, kurie padės pagrįsti jūsų teisių pažeidimą.

Pirmiausia, apsibrėžkite, ką laikote komercine paslaptimi savo įmonėje, ir supažindinkite su komercinių paslapčių sąrašu darbuotojus. Tai gali būti ir konkrečių paslapčių sąrašas, ir tam tikros duomenų kategorijos (pvz., kainodara, klientų sąrašas, informacija apie santykius su klientais). Kuo aiškiau ir detaliau visa tai bus aprašyta, tuo lengviau darbuotojams bus suvokti, su kokia informacija jie turi elgtis itin atidžiai, ir tuo lengvesnė bus įrodinėjimo pareiga kilus ginčui teisme.

Antra, Darbo kodeksas leidžia sudaryti su darbuotojais konfidencialumo susitarimus ir juose numatyti tiek įstatymo įtvirtintą visišką žalos atlyginimą, tiek ir konkrečias netesybas. Jeigu iki šiol nepasinaudojote šia priemone savo įmonėje, vienintelis jūsų pasiteisinimas galėtų būti konfidencialios informacijos nebuvimas.

Trečia, sąrašai ir susitarimai neatliks reikiamos funkcijos, jei nedėsite pastangų saugoti komercines paslaptis. Mažiausia, ką galite padaryti, informaciją saugoti duomenų bazėje, apsaugotoje slaptažodžiu. Jeigu dar pridėsite dviejų faktorių apsaugą ir individualius slaptažodžius kiekvienam darbuotojui, pareiga saugoti informaciją tikriausiai bus laikoma įvykdyta tinkamai, netgi kalbant apie informaciją, kurios atskleidimas gali sukelti keliasdešimties tūkstančių eurų nuostolius.

Jei norite dėti ne tik protingas, bet ir efektyvias pastangas į komercinių paslapčių apsaugą, verta susimąstyti apie investicijas į specializuotą programinę įrangą, ribojančią informacijos perkėlimą į išorines laikmenas bei fiksuojančią informacijos „kelionių žemėlapius“.

Geriausius kompleksinius sprendimus jums pasiūlys teisinės atitikties ir kibernetinio saugumo specialistai. Tik dar kartą primename – mažiausia, ką galite padaryti patys: apsispręskite, ką ir kaip saugote, ir turėkite galimybę atsekti informacijos nutekėjimą, kol informacija nebuvo pasinaudota neteisėtai.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Greta Ilekytė. Lietuviai kaip niekada laimingi – ar jau gyvename gerovės valstybėje?

Buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama yra pasakęs: „Pinigai nėra...

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (1)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Vytenis Miškinis

Kruviną egzekuciją sugyventiniui suplanavusi moteris: jis nesirūpino manimi ir nesitvarkė (5)

Sugyventiniu atsikratyti nusprendusi vilnietė nuviliojo jį prie geležinkelio bėgių, ten du...

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Iš Mariupolio ištrūkęs Sergejus – apie karo baisumus ir žmonių nusiteikimą: „rusų pasaulio“ laukę vietiniai savo akimis pamatė, ką jis reiškia (5)

„Aš iš Ukrainos, iš Mariupolio, mano vardas Sergejus. Tik truputį kalbu lietuviškai,...

Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (75)

Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...

Parengė Eglė Gatelytė

Vokiečių ekspertas: Vakarai turi naują lyderę (2)

Kol Vokietiją dusina neryžtingumas ir biurokratinė inercija, Vakarai sulaukė tikrosios...

Euro 2024 atrankos starte progų turėję lietuviai iš Serbijos grįš tuščiomis

Lietuvos futbolo rinktinė nesėkme pradėjo 2024-ųjų Europos čempionato atrankos turnyrą:...

Atsargos pulkininkas nesupranta Ukrainos sprendimų: tai niekais pavers svarbiausią kariuomenės užduotį (31)

Ukrainos karo ekspertas Olegas Ždanovas įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgoms nėra jokios...

Toma Miknevičienė

Itin sparčiai plinta priklausomybė nuo pornografijos: į seksologą kreipiasi savo vyrus pričiupusios moterys (7)

Neseniai „Gemius“ paskelbtas tyrimas atskleidė įdomią lietuvių naršymo internete statistiką....

„Žalgiris“ patampė „Fenerbahče“ už atlapų, bet Stambule liko be svarbios pergalės (1)

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....