aA
Vasaros pradžią investuotojai pasitiko stebėdami augančią įtampą tarp JAV ir Kinijos bei ryškėjančius pandemijos padarinius verslui. Nepaisant to, viltys dėl kuriamos vakcinos nuo koronaviruso, karantino apribojimų švelninimas įvairiose šalyse ir ekonomikos skatinimo priemonės Europoje toliau skatino pozityvias nuotaikas rinkose. Kol kas investuotojai kur kas labiau linkę atsižvelgti į teigiamas naujienas ir pro ausis praleidžia neigiamas.
Greta Šiaučiulytė
Greta Šiaučiulytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

JAV pasirengusios toliau skatinti ekonomiką

Atnaujinti pokalbiai tarp JAV ir Kinijos rinkų nenuramino, o atvirkščiai – beveik kasdien didino įtampą ir, anot Kinijos užsienio reikalų ministro, abi šalis stūmė link naujo šaltojo karo. Negali būti prastesnio meto nesutarimams už dabartinį – augančių tarifų grėsmė bei įtampa dėl technologijų sektoriaus gali gerokai apsunkinti viso pasaulio atsigavimą po pandemijos ir prisidėti prie nepalankios aplinkos technologinėms inovacijoms.

Tiesa, optimizmas dėl galimo naujo monetarinio bei fiskalinio skatinimo paketo JAV palaikė teigiamas finansų rinkų nuotaikas. FED prezidentas Jerome Powell pranešė, kad skatinimo priemonėms ribų iš esmės nėra. Tuo metu iždo sekretorius Steven Mnuchin teigė, kad Baltieji rūmai yra linkę palaukti ir įvertinti, kaip ekonomika reaguoja į dabartines skatinimo priemones, bet yra didelė tikimybė, kad papildomas skatinimas bus reikalingas.

Viltys dėl vakcinos ir turizmo atsigavimo

JAV akcijų rinkoje teigiamas nuotaikas dar gegužės viduryje skatino biotechnologijų įmonės „Moderna Therapeutics“ pranešimas dėl svarbaus proveržio testuojant vakciną nuo koronaviruso. Akcijų ralį kiek pristabdė žiniasklaidoje pasklidusios abejonės dėl ankstyvosios stadijos testų rezultatų, o „S&P 500“ per paskutines dvi savaites paaugo 4,5 proc.

Viltys dėl vakcinos paspartino kruizinių laivų bei kitų su kelionėmis susijusių įmonių akcijų kainų šuolį, tarp kurių – „Norwegian Cruise Line Holdings“ (+33 proc.), „United Airlines“ (+30 proc.) ir „Alaska Air Group“ (+25 proc.).

Pandemijos poveikio verslui ženklai

Apie 80 proc. JAV ekonomikos sudaro paslaugų sektorius, kurį labiausiai paveikė ši krizė, todėl artimiausioje ateityje jį stebėti reikėtų atidžiau. Instituto „IHS Markit“ skaičiuojamas paslaugų sektoriaus užsakymų rodiklis pakilo nuo balandį pasiekto žemiausio savo taško (26,7) ir gegužę pasiekė 36,9. Tačiau rodiklis išlieka žemiau 50 punktų ribos. Tai reiškia, kad sektorius vis dar traukiasi.

Bedarbystės išmokų skaičius JAV ir toliau auga, tik gerokai lėčiau – per dvi savaites užregistruota apie 4,5 mln. naujų paraiškų.

Kelios didžiulės JAV kompanijos kreipėsi dėl bankroto proceso pagal JAV bankroto įstatymo 11-tąjį straipsnį, kuris leidžia reorganizuoti skolas apsaugant turtą, kol deramasi su kreditoriais dėl naujų sąlygų, ir taip paruošti įmonę pardavimui, susijungimui ar likvidavimui.

Viena iš jų – automobilių nuomos įmonė „Hertz“, veiklą vykdanti nuo 1918 m., išgyvenusi Didžiąją depresiją, Antrąjį pasaulinį karą bei ne vieną sukrėtimą naftos rinkoje. Įmonė pranešė, kad su kreditoriais nepavyko susiderėti dėl finansavimo sąlygų, o verslas žlunga dėl plataus mąsto kelionių ribojimo. Dar viena viruso „auka“ – plataus vartojimo prekių parduotuvių tinklas „J. C. Penney“, turintis 846 parduotuves.

„Facebook“ žingsnis į elektroninę prekybą

„Facebook“ akcijų kaina šoktelėjo į viršų po to, kai įmonė pristatė naują paslaugą – galimybę kurti parduotuves „Facebook“ bei „Instagram“ platformose. Iki šiol didžiąją dalį savo pajamų „Facebook“ gaudavo iš reklamos paslaugų, kurių poreikis dėl pandemijos smarkiai sumažėjo. Analitikai jau dabar prognozuoja, kad nauja paslauga gali atnešti papildomus 4 mlrd. JAV dolerių per metus. „Facebook“ akcijų kaina užfiksavo aukščiausią kainos tašką ties 234,91 JAV dolerio reikšme, o per pastarąsias savaites išaugo 6,5 proc.

500 mlrd. eurų vertės Europos gelbėjimo planas

Vokietija bei Prancūzija pasiūlė 500 mlrd. eurų ES atsistatymo fondui ir kartu žengė svarbų žingsnį link koordinuoto Europos fiskalinio atsako į pandemiją. Tačiau pasiūlymas būtų susietas su ateinančių 7 metų bendrijos biudžetu, todėl galėtų būti pradėtas naudoti anksčiausiai nuo 2021-ųjų. Europos Komisija planuoja papildomai pasiskolinti 250 mlrd. eurų.

Sušvelninus karantino apribojimus, euro zonos gamybos užsakymų rodiklis gegužę atšoko nuo istorinių balandžio žemumų. Indeksas, apimantis paslaugų bei gamybos sektorius, pakilo nuo 13,6 ribos ankstesnį mėnesį iki 30,5. Tačiau iki 50 punktų ribos, kuri rodo sektoriaus augimą, dar toli, o viso bloko ekonomikai antrąjį metų ketvirtį vis tiek prognozuojamas didžiausias BVP susitraukimas istorijoje.

„Brexit“ iššūkiai ir pandemijos pasekmės

Pandemija į antrą planą nustūmė Jungtinės Karalystės bei ES derybas dėl naujų prekybinių santykių. Tačiau derybos vyksta, nors progresas minimalus. Birželio viduryje turėtų būti priimtas sprendimas dėl pereinamojo laikotarpio, kuriam prieštarauja JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas. Jei sprendimo pasiekti nepavyktų, įsigaliotų Pasaulio prekybos organizacijos taisyklės.

Be „Brexit“ iššūkių JK vis labiau jaučiami pandemijos padariniai. Šalies skolinimosi lygis balandį pasiekė rekordines aukštumas, o šalies skola išaugo iki 98 proc. BVP – aukščiausio lygio nuo 1963 m. Tikėtinas sprendimas dėl neigiamos palūkanų normos ir užsitęsę karantino ribojimai greičiausiai sumažins svaro vertę.

Augimas Europos akcijų rinkose

Akcijų indeksai ES rinkose gegužės viduryje kilo dėl pasirodžiusių naujienų apie vakciną, o nurimus turbulencijai akcijų rinkose, Europos šalys panaikino skolintų akcijų pardavimo (angl. short-selling) draudimus. Jie buvo įvesti kovą, siekiant stabilizuoti rinkas, kai indeksai fiksavo sparčiausius visų laikų dienos kritimus.

Vokietijai bei kitoms Europos šalims paskelbus apie planus panaikinti kelionių apribojimus, sparčiau augo šio sektoriaus akcijos – poilsinių kelionių organizatorės „TUI“ akcijos šoktelėjo net 58 proc., „easyJet“ – 30 proc., „International Consolidated Air“ – 30 proc. „STOXX 600“ indekso vertė per pastarąsias savaites pakilo 5,8 proc.

Pozityvias nuotaikas palaikė ir JAV sveikatos departamentas, skyręs 1,2 mlrd. JAV dolerių naujiems vakcinos bandymams, kuriuos atlieka Oksfordo universiteto mokslininkai kartu su JK ir Švedijos farmacijos milžine „AstraZeneca“.

Nustebinę „Grigeo“ rezultatai ir „Novaturo“ žingsnis į vietos turizmo rinką

Panašu, kad „Grigeo“ grupės rezultatams didelės įtakos nepadarė nei metų pradžioje nuskambėjęs taršos skandalas, nei pandemijos sukelta krizė. Prekybos tinklai, kurie dėl skandalo buvo atsisakę įmonės produkcijos, atnaujina bendradarbiavimą.

Bendrovė, turinti devynias antrines įmones, nudžiugino puikiais pirmojo metų ketvirčio rezultatais. „Grigeo“ grupė uždirbo 4,2 mln. eurų pelno prieš mokesčius. Tai yra 1 mln. eurų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Bendrovės pardavimai siekė 17,6 mln. eurų ir buvo 0,5 mln. eurų didesni nei atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu.

Kelionių organizatoriaus „Novaturas“ akcijų kaina pademonstravo įspūdingą dinamiką – nuo gegužės vidurio ji paaugo 46 proc., tačiau paskutinių prekybos sesijų metu stipriai pasikoregavo ir čiuožė žemyn daugiau nei 35 proc.

Įmonė pranešė, kad savo klientams pradėjo siūlyti keliones Lietuvoje. Atsižvelgiant į švelninamas karantino sąlygas, įmonė tikisi greitu metu pasiūlyti keliones ir į kaimynines šalis. Tikimasi, kad paslaugų diversifikavimas leis įmonei sureguliuoti pinigų srautus, kol bus sulaukta paramos iš Lietuvos vyriausybės. Latvijoje „Novaturas“ jau gavo 1 mln. eurų paskolos likvidumui užtikrinti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Svetlana Naumčik. Užimtumo įstatymo pakeitimai: išplėstos įmonių, priimančių dirbti užsieniečius, atsakomybės taikymo ribos

Nuo 2021 m. birželio 15 dienos įsigaliojo Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo pakeitimai....

Saulė Dagilytė. Nuodėmės mokestis – biudžetui ar kontrabandistui? (1)

Akcizų įstatymo pakeitimams keliaujant į Seimą, pagrindiniai garsiai aptarinėjami klausimai...

Aušra Bytautienė. Hibridinio darbo era įsivažiuoja: kokia praktika jau taikoma?

Jau antrus metus iš eilės gyvename apribotų galimybių etape. Įmonės adaptuojasi, permąsto...

Marius Švaikauskas. C. Ronaldo pasirinkimas – vanduo. O mūsų? (4)

Gerkite vandenį . Bebam água (port.). Šių futbolo megažvaigždės Christiano Ronaldo žodžių...

Dalia Andrulionienė. „Nieko asmeniško“ ir kitos verslo klišės (3)

„Čia nieko asmeniško, čia tik verslas “ – šią filmuose nuvalkiotą frazę tenka dažnai...

Top naujienos

Karantino žada daugiau nebetęsti: išvardijo, kokie ribojimai tikriausiai liks perspėja dėl naujos atmainos

Iki birželio pabaigos Lietuvoje galiojantis karantinas, tikėtina, daugiau tęsiamas nebebus. Taip...

Po nuotolinio mokymosi vargų – dar vienas smūgis vilniečių šeimai: žinia iš savivaldybės gerokai pribloškė (29)

Lietuvos mokiniai dėl karantino turėjo ištverti nemažai pokyčių. Vienas jų – prisitaikyti...

Vyriausybė nesutarė dėl karantino švelninimo Joninėms: sprendimą priims antradienį (157)

Vyriausybė pasitarime pirmadienį nesusitarė dėl Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM )...

Nuo liepos 1 dienos laukia svarbūs pokyčiai: dalis vaistų bus išrašoma kitaip (78)

Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė apie griežtesnę raminamųjų vaistų...

Pristatė tris pabėgėlių srautų scenarijus: pesimistiniu atveju tektų apgyvendinti tūkstančius žmonių per dieną grėsmę kelia ir kontrabanda  (533)

Valstybės gynimo taryba (VGT) aptarė Baltarusijos režimo keliamas grėsmes. Tarp jų - nelegali...

Po incidento vakcinacijos centre perspėjami ir kiti kauniečiai – keičiasi antrojo skiepo data (21)

Šeštadienį antrojo skiepo nuo koronaviruso nesulaukę kauniečiai skundėsi vakcinavimo tvarka –...

Antrąkart ištekėjo atlikėja Ieva Zasimauskaitė: išrinktasis – vaišnavų vienuolis, dvasinis mokytojas (185)

Rekordiškai kaitrią birželio 21 dieną antrą kartą ištekėjo dainininkė Ieva Zasimauskaitė ....

Su kaimynu konfliktavusi ir svetimą turtą apgadinusi Agnė Jagelavičiūtė sulaukė gerų žinių iš policijos

Prieš dvi savaites nuaidėjęs stilistės Agnės Jagelavčiūtės konfliktas su kaimynu buvo...

Naujas rekordas: šilčiausia birželio naktis per visą stebėjimų istoriją (10)

Birželio 20 diena buvo labai karšta visoje Lietuvoje, o birželio 21 d. naktį pasiektas...