aA
Liepos 8 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė ilgai lauktą sprendimą byloje Belgija prieš Komisiją (C 543/17), kuris reikšmingai prisidės prie savalaikio Europos Sąjungos (ES) teisės įgyvendinimo valstybėse narėse. Šis sprendimas turės reikšmę ir verslui, nes nuo šiol verslo atstovai galės daryti didesnę įtaką siekiant, kad jų veiklai aktualios direktyvos būtų efektyviai perkeltos į nacionalinę teisę.
Gintarė Taluntytė
Gintarė Taluntytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Sprendimo svarba

ESTT pirmą kartą konstatavo, jog valstybei narei pirmuoju ESTT sprendimu gali būti skiriamos sankcijos net ir už dalies direktyvą perkeliančių priemonių nepriėmimą iki nustatyto termino.

Konkrečiai, ESTT išaiškino Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 260 straipsnio 3 dalį, kurioje iš esmės nurodyta, kad, jei Europos Komisija kreipiasi į ESTT, remdamasi tuo, jog atitinkama valstybė narė neįvykdė savo pareigos pranešti apie direktyvos į nacionalinę teisę perkeliančias nuostatas, ji gali prašyti tokiai valstybei narei skirti baudą (vienkartinę ar periodinę). Nors minėta nuostata galioja jau nuo Lisabonos sutarties, t. y. nuo 2009 m., prireikė net dešimties metų šios nuostatos išaiškinimui.

Praktinė reikšmė verslui

Verslo subjektui (ar kitam suinteresuotam asmeniui) sužinojus, kad valstybė narė iki nustatyto termino tikrai nepriims ar nepriėmė jo veiklai aktualios direktyvos perkeliančių nuostatų (ar teisės aktų), toks subjektas gali kreiptis į Europos Komisiją. Šio kreipimosi pagrindu Europos Komisija prieš valstybę narę gali inicijuoti pažeidimo procedūrą. Tokią procedūrą gali inicijuoti ir pati Europos Komisija be kreipimosi, tačiau toks kreipimasis Europos Komisijai yra pirmas indikatorius, kad valstybė narė galimai nėra priėmusi visų reikalingų teisės aktų direktyvai perkelti.

Tinkamas ir nustatytu laiku direktyvų perkėlimas yra svarbus ne tik valstybiniu mastu, bet ir verslo atstovams. Direktyvomis verslui gali būti suteikiamos tam tikros teisės, kuriomis iš esmės galima pasinaudoti tik tuomet, jei jos perkeltos į nacionalinę teisę. Be to, direktyvomis visose valstybėse narėse gali būti įtvirtintas naujas reglamentavimas, todėl, jei direktyva nebūtų perkelta laiku, verslas neatitiktų direktyvoje nustatytų reikalavimų ir dėl to galėtų turėti sunkumų, pavyzdžiui, savo produkciją platinant kitose valstybėse.

Verslas bei kiti suinteresuoti asmenys neturėtų baimintis šios procedūros, nes toks kreipimasis nėra sudėtingas, o besikreipusio asmens tapatybė valstybei nebus atskleista be jo sutikimo. Svarbu pabrėžti, kad tokio kreipimosi į Europos Komisiją pagrindinis tikslas būtų ne bausmė valstybei, paskiriant sankcijas, tačiau tai, kad valstybė, siekdama išvengti sankcijos pirmuoju ESTT sprendimu, nedelsiant imtųsi veiksmų direktyvai ar jos daliai perkelti.

Kartais valstybei narei trūksta politinės valios arba politinės diskusijos užsitęsia per ilgai, ignoruojant net direktyvose nustatytus perkėlimo terminus, todėl netolimoje ateityje gresiančios sankcijos galėtų būti pakankamas stimulas greičiau rasti bendrą politinę valią.

Taigi rekomenduojama, jog po šio sprendimo verslas sektų aktualias direktyvas ir, jų neperkėlus laiku, apie tai praneštų Europos Komisijai. Tokia procedūra prisidės prie veiksmingo direktyvų perkėlimo ir užtikrinimo, kad verslo subjektai ir kiti suinteresuoti asmenys galėtų kuo greičiau praktiškai naudotis jiems direktyvomis suteikiamomis teisėmis.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Nerijus Šiaulys. Energijos „Netflix“: kaip pasaulinis elektros tinklas padėtų užkirsti kelią konfliktams?

Istorijos vadovėliuose netrūksta pavyzdžių, kai riboti ištekliai tapo žiaurių, ilgus metus...

Sigita Strockytė-Varnė. Vaiką užauginti kainuoja. Kaip teisingai pasirinkti, kam išleisti pinigus? (1)

Tik vienas iš dešimties tėvų svarstė ir skaičiavo, kiek gali kainuoti užauginti vaiką iki...

Živilė Simonaitytė. Ar jūsų verslo finansų kontrolės sistema atspari apgaulėms?

2021 m. Ostino (JAV, Teksasas) viešosios bibliotekos auditorius negalėjo patikėti nustatęs, kad...

Rolandas Rodzis. Agresyvios FED politikos pasekmes ima jausti visas pasaulis (2)

Po šį trečiadienį (rugsėjo 21 d.) įvykusio JAV Federalinio rezervų banko ( FED ) posėdžio...

Aleksandras Izgorodinas. Lietuva – ties krizės bedugne: kur sunkmečiu turi investuoti valstybė?

Nagrinėjant naujausius Lietuvos makroekonomikos rodiklius (vartotojų ir verslo lūkesčiai,...

Top naujienos

Vladimiras Laučius

Leonas Aronas: nepamirškime apie Putino tikėjimą, kad pralaimėjęs visada privalai keršyti Rusijai teliko 6-8 mėnesiai (8)

Nesėkmės fronte ir Vakarų daromas ekonominis spaudimas palieka Kremliui ne daugiau kaip 6 ar 8...

Investuotojų susidomėjimas Lietuva mažėja: konkurencinėje kovoje koją kiša elektros kainos (21)

Užsienio kapitalo investicijoms Lietuvoje įtakos turės pasaulinės ekonomikos tendencijos bei šiuo...

Sienų rusams neuždariusios šalys pamatė, ko dar nemačiusios: netrukus Rusijoje numatytas karo padėties įvedimas (2)

Bėgančiųjų iš Rusijos skaičiai auga: vien į rusams bevizes šalis, manoma, paspruko daugiau nei...

Nurodė, nuo ko dabar priklausys Putino sprendimas: atsiranda vis daugiau aiškumo vienas faktorius ypač svarbus

Prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys įsitikinęs, kad Rusijos prezidento Vladimiro...

Pamažu pradedamas šildymo sezonas: pirmieji – Trakai

Trakų rajono savivaldybė pranešė, kad čia jau pradedamas šildymo sezonas .

Dalia Daškevičiūtė

Lietuvoje šią bakteriją turi apie 70 proc. žmonių, tačiau nedaugelis tai žino: negydant gali sukelti rimtų sveikatos problemų (3)

Manoma, kad Lietuvoje šia infekcija gali sirgti apie 70 proc. žmonių, tačiau tik nedidelė dalis...

Karas Ukrainoje. Šaltiniai: penktadienį – naujas Putino kreipimasis, aneksuotai „apygardai“ jau numatytas vadovas  Ukraina patvirtino apie dar vieną skaudų smūgį Rusijos pajėgoms

Ukrainos generalinis štabas pirmadienį vakare paskelbtame pranešime netiesiogiai patvirtino...

Neliks dar vieno skrydžio iš Vilniaus: uždaromas vienas iš JK oro uostų

Donkasterio Šefildo oro uosto (DSA) savininkas pareiškė, kad oro uostas užsidarys, nes...

Ukraina: rusai skambina ir klausia, kaip pasiduoti (5)

Ukrainos vyriausiosios žvalgybos valdybos karštąja linija skambina asmenys ir teiraujasi apie...