aA
Šios kadencijos valdžia primena griežtąją pamotę iš pasakos, vis sugalvojančią, kaip apkrauti podukrą naujais suvaržymais, ir nepamirštančią pamaloninti savo dukrų privilegijomis. Žmonėms skirti draudimai, verslui – suvaržymai pilasi kaip iš gausybės rago. Tačiau savivaldybėms, nepaisant jose vis dar aptinkamų nepotizmo ir korupcijos apraiškų, – demonstruojama malonė ir žarstomos privilegijos.
Gintarė Deržanauskienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Prieš porą metų Seimas panaikino valstybės valdomoms įmonėms privilegiją pirkti prekes ir paslaugas be konkurso iš savo valdomų įmonių, kitaip sakant, panaikino vadinamuosius vidaus sandorius. Tačiau nežinia, dėl kokios priežasties savivaldybėms ši teisė buvo palikta. Tiesa, įstatyme atsirado nuostata, kad savivaldybės sudaryti vidaus sandorį su savo įmonėmis gali tik tuo atveju, kai viešojo pirkimo būdu, t. y. organizuojant konkursą, neįmanoma užtikrinti nepertraukiamo ir kokybiško paslaugų teikimo.

Panašu, kad savivaldybės į šią sąlygą numojo ranka. Tai rodo keletas faktų. Pirma, daugiausia vidaus sandorių sudaro būtent didžiųjų miestų ir jų kaimyninės savivaldybės. Šiose savivaldybėse veikia bene 70 procentų visų Lietuvoje veikiančių ūkio subjektų apskritai. Mažai tikėtina, kad čia būtų sunkiau surasti privačius paslaugų teikėjus nei regionuose. Ypač dėl to, kad vidaus sandoriais perkamos ne kažkokios itin sudėtingos paslaugos, o tokios kaip – keleivių vežimas, teritorijų ir atliekų tvarkymas.

Antra, vidaus sandorio išimtimi naudojasi 25 savivaldybės. Likusios 35 sugeba užtikrinti paslaugas gyventojams jas pirkdamos konkurso būdu, organizuodamos viešąjį pirkimą. Jei daugiau kaip pusė savivaldybių geba išgyventi nesidangstydamos privilegijomis, tai turi sugebėti ir visos likusios.

Vidaus sandoriai turėjo būti išimtys, tačiau dabar jie labiau primena taisyklę. Už 2018 m. galiojusiais vidaus sandoriais sutartas paslaugas savivaldybės savoms įmonėms sutarė sumokėti 800 mln. eurų mokesčių mokėtojų pinigų. Ši suma galėjo būti mažesnė, jei savivaldybės būtų pasirinkusios paslaugas pirkti viešojo pirkimo būdu. Konkurencijos taryba prieš kelis metus atliko komunalinių atliekų tvarkymo tyrimą ir nustatė, kad paslaugos pirktos vidaus sandorio būdu buvo brangesnės nei įsigytos viešojo konkurso būdu, kai kuriais atvejais kaina skyrėsi net dvigubai.

Savivaldybėms įžūliai savivaliaujant, Seime užregistruota pataisa uždrausti joms vykdyti vidaus sandorius. Tačiau Seimo nariai ir ministerijų klerkai tik kraipo galvas: neskubėkim, pagalvokim, palaukim. Tačiau argumentų – ko laukti – nepateikia, nes jų ir neturi. Akivaizdu, kad šis žingsnis yra būtinas. Jei jis baugina – nustatykime pereinamąjį laikotarpį – kad per metus ar dvejus savivaldybės pasiruoštų paslaugas pirkti konkurso būdu.

Savivaldybėms įžūliai savivaliaujant, Seime užregistruota pataisa uždrausti joms vykdyti vidaus sandorius. Tačiau Seimo nariai ir ministerijų klerkai tik kraipo galvas: neskubėkim, pagalvokim, palaukim. Tačiau argumentų – ko laukti – nepateikia, nes jų ir neturi.
G. Deržanauskienė


Šių metų pradžioje savivaldybėms įsigaliojo pareiga jų interneto svetainėje skelbti minimalią informaciją apie savivaldybių valdomas įmones, t. y. informaciją apie įmonių vadovus, valdybas, įstatus, veiklos rezultatų ir finansines ataskaitas. Lietuvos laisvosios rinkos instituto analizė parodė, kad šiuo metu visą šią informaciją skelbia tik 7 savivaldybės iš 60. O visų savivaldybių skelbiamos informacijos apie jų valdomas įmones skaidrumo balas nesiekia 4 iš 6 galimų. Menkas savivaldybių demonstruojamas skaidrumas gali būti suprantamas kaip ženklas, kad jų įmonės veikia kitais tikslais nei kad viešojo intereso tenkinimas.

Vyriausybės nutarimu patvirtintose Skaidrumo gairėse numatyta skelbti labai daug ir išsamios informacijos apie valstybės valdomas įmones. Tačiau šioms įmonėms tik rekomenduojama laikytis Skaidrumo gairėse nustatytų skaidrumo reikalavimų. Sudėti į interneto svetainę informaciją yra vienkartinis darbas, vėliau pakanka tik atnaujinti pakeitimus. Tai tikrai nėra nepakeliama našta ir nedidelei savivaldybės įmonei. Tai kodėl ir čia taikomas dvigubas standartas?

Taip pat galime prisiminti gerus dvejus metus pirmyn ir atgal tampytą Vietos savivaldos įstatymą, kuriuo norėta sureguliuoti, kada savivaldybės gali užsiimti ūkine veikla. Stebint savivaldybėse veikiančius valdiškus knygynus, vaistines, pirtis ir kirpyklas, reguliavimas verkiant buvo būtinas. Įstatyme atsiradusios taisyklės, kad savivaldybės ūkine veikla užsiimti gali tik tada, kai ta veikla yra būtina visiems gyventojams, jei jos negali vykdyti niekas kitas, ir tik gavus išankstinį Konkurencijos tarybos leidimą, savivaldybėms nepatiko. Netrukus įstatymas buvo papildytas išimtimis, kurios vėl atlaisvino savivaldybių rankas „verslauti“.

Panašu, kad Lietuvoje įstatymų laikymasis privalomas tik žmonėms, savivaldybės leidžia sau elgtis kaip tinkamos. Seimo nariams, žinantiems, kad po nesėkmingų rinkimų gali tekti ieškoti šiltos kėdės kokioje nors savivaldybės įmonėje, taip pat nekyla ranka pareikalauti, kad įstatymų būtų laikomasi. Kol valdžia reguliavimo objektus skirsto į savus ir nesavus, taikomas diskriminacinis reguliavimas ir nevykdoma kontrolė, dar ilgai nematysime skaidriai ir taupiai naudojamų mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Tadas Povilauskas. Gyventojai nuomonės nekeičia: būstas dar brangs

Lietuvos gyventojai kol kas nekeičia nuomonės dėl būsto kainų krypties per artimiausius dvylika...

Evaldas Remeikis. Atviri bankų duomenys: kokias naujas paslaugas gyventojams galėtų pasiūlyti „fintech“ įmonės?

Norite pasiimti grynųjų , tačiau nežinote, kur yra artimiausias bankomatas, padėsiantis tai...

Vilius Nikitinas. Ar Lietuva sugebės įgyvendinti ES reikalavimus geležinkelių transporto sektoriuje?

Europos Sąjungos valstybės narės, tarp jų ir Lietuva, įsipareigojo įgyvendinti ES teisės...

Dovydas Pauliukonis. Klientų balsas: kaip verslo organizacijos tikrinasi realybę?

Viena svarbiausių verslo organizacijos dilemų – kaip strategiją ir projektus suderinti su...

Šarūnas Frolenko. Europos vartojimo kreditų direktyva: bendra rinka neatsirado

Dar 2008 metais priimtos Europos Sąjungos (ES) vartojimo kreditų direktyvos pagrindiniai...

Top naujienos

Užkalnis: valgau ne dykai, inspekcijų biudžetai keturženkliai (4)

Sveiki, aš esu Andrius Užkalnis , ir jūs dažnai apie mane sakote, neva mane maitina gerai ir...

Lietuviai visus pribloškė savo rankų darbu: pasistatė itin pigius namus (63)

Vilniuje anksčiau gyvenusi, keramika užsiimanti Domantė beveik tik savo rankomis pasistatė namą,...

Didžiųjų korporacijų siaubu vadinama eurokomisarė turi žinutę Lietuvai: tai bus aiški misija jums specialiai DELFI iš Briuselio (97)

Gegužės 15-ąją Briuselyje vyko debatai dėl būsimojo Europos Komisijos prezidento pareigų....

Pasiimkite 10 eurų ir keliaukite į Ukrainos kaimo turgų: galėsite nupirkti viską (102)

Nedideliame Ukrainos kaime Medenyči, prie Lvovo – pirmadienis yra turgaus diena. Čia suvažiuoja...

Po ilgai laukto Madonnos pasirodymo – nusivylimo banga feisbuke: ji nepatektų net į finalą (141)

Jokia paslaptis, kad dalis „Eurovizijos“ finalo žiūrovų su nekantrumu laukė ne tik dainų...

Lietuvos balsai „Eurovizijoje“ pasiskirstė nevieningai: komisijos nuomonė stipriai prasilenkė su žiūrovų (447)

Kaip ir kasmet praūžus didžiajai „ Eurovizijai “ Europa pradeda skaičiuoti balus. Lietuva...

„Eurovizijos“ eteryje – Islandijos atstovų akibrokštas: lemiamą akimirką pasiuntė politinę žinutę (139)

Islandijos atstovai „Eurovizijos“ dainų konkurse pasinaudojo viešumu, norėdami išreikšti...

Jauna vilniečių pora gyvenimą mieste išmainė į kaimą: daug kas prastai į mus žiūrėjo ir juokėsi išgyventi galima ir už 100 eurų per mėnesį (195)

Jauna vilniečių pora prieš beveik metus pabėgo iš miesto šurmulio ir vidinę ramybę atrado...

Mokslininkai išsiaiškino, kokie pavojai slypi vėlyvame nėštume: išvada nustebino juos pačius (20)

Mokslo ir medicinos pasiekimai sulig kiekvienais metais moterų gimdymo amžių stumia tolyn ir tolyn....

Ispanijos žiniasklaida: „Real“ derasi su Daviesu (8)

Eurolygos pusfinalyje prieš Maskvos CSKA kritusi ir čempionės titulo neapginsianti Madrido...