aA
Politikai jau metus laiko bando prastumti Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kurios leistų savivaldybių valdomoms įmonėms netrukdomoms užsiimti verslu. Tą daryti dabar joms neva trukdo Konkurencijos taryba. Pagal galiojančią tvarką, savivaldybės, norinčios užsiimti nauja ūkine veikla, privalo gauti Konkurencijos tarybos leidimą. Pastaroji leidimą duoda, jei veikla yra aktuali visiems gyventojams ir jei jų būtinųjų poreikių negali patenkinti privatus verslas.
Gintarė Deržanauskienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Atrodytų, užduotis paprasta, todėl ilgą laiką tokį pasitikrinimą pačios savivaldybės vykdė savarankiškai. Deja, išbandymo laisve savivaldybės, panašu, neišlaikė. Šiuo metu savivaldybių valdomų įmonių veiklų krepšelyje skaičiuojama daugiau kaip 50 veiklų rūšių, o iš viso savivaldybės vykdo virš 700 veiklų! Nejau tokių paslaugų kaip automobilių nuoma, jų plovimas, prekyba vaistais, knygomis ar degalais negalėtų užtikrinti privatus sektorius? O tokių valdiškų verslų daugumoje savivaldybių knibždėte knibžda.

Taigi, savivaldybės, stumdamos naują įstatymo pataisą, labai nori užsitikrinti laisvę užsiimti bet kokia veikla. Juk nervina, kai kažkas kažko neleidžia, ypač – jei prieš tai galėjai veikti nevaržomai. Kaip gaila, bet taip mąstydamos jos taip ir nepasinaudoja kitomis galimybėmis. Tinkamai pasitelkusios kompetentingą konsultantą – Konkurencijos tarybą – savivaldybės, užuot gręžiojusios atgal, galėtų, pavyzdžiui, imti darbuotis privačių investicijų pritraukimo į regioną ar verslo sąlygų gerinimo linkme. Atviras įėjimas į rinką, maža reguliacinė našta, mažesni mokesčiai paskatintų privataus verslo konkurenciją. Čia, žiūrėk, ir paslaugų kainos sumažėtų, ir kokybė pakiltų, ir užimtų gyventojų padaugėtų, o emigracija sumažėtų. Galų gale metų pabaigoje nereiktų raudonuoti dėl savivaldybės valdomų įmonių nuostolių.

Tuo tarpu dabar stebime retą atvejį. Retą ne dėl įstatymo „stūmimo“, o dėl to, kad jį palaiko ne tik Seimo valdančioji dauguma, bet ir opozicinės partijos. Keista, kaip Seimo nariai, kiekvieną kadenciją nesugebantys susitarti dėl esminių dalykų, tokių kaip pensijos, sveikatos ar švietimo reformos, puikiai sutaria šiuo klausimu. Savivaldybių teisė nevaržomai verslauti virsta savotišku partijų „nacionaliniu susitarimu“.

Kas verčia politikus šitaip susitelkti? „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas tyrimas parodė, kad 4 iš 10 vadovų valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse buvo susiję su partijomis ar susivienijimais. Taip pat nustatyta, kad po kiekvienų rinkimų keičiasi trečdalio valstybės ar savivaldybių valdomų įmonių vadovai. Ar tai reiškia, kad Seimo nariai, gindami savivaldybių norą verslauti, iš tikrųjų siekia tik vieno – rinkimų nesėkmės atveju užsitikrinti šiltą vietelę kurioje nors savivaldybių valdomoje įmonėje? Panašu, kad nuolat linksniuojamas viešasis interesas čia gali būti niekuo dėtas.

Situaciją bando gelbėti Ūkio ministerija, pateikdama „kompromisinį pasiūlymą“ – įstatyme įvardinti veiklų sąrašą, dėl kurių vykdymo savivaldybės galėtų nuspręsti savarankiškai. Į šį sąrašą patektų tokios veiklos kaip geriamojo vandens, šildymo, tiekimo, nuotekų, atliekų ir teritorijų tvarkymo ir panašios.

Sunku suprasti, pagal kokią logiką sąraše įvardintos vienos ar kitos veiklos. Pavyzdžiui, vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo veiklas nuo privataus verslo „saugo“ įstatymas, tad vykdant šias veiklas konkurencijos nėra ir negali atsirasti. Tačiau visai nesuprantama, kodėl teritorijų tvarkymo paslaugos negalėtų būti perkamos rinkoje? Ar žolės pjovimas yra strateginės svarbos veikla, kurią gali teikti tik valdiška įmonė? Vieningų išimtinių veiklų atrankos kriterijų nebuvimas rodo, kad šis sąrašas projekto derinimo procese gali būti nepagrįstai išpūstas.

Iki Savivaldybių tarybų ir merų rinkimų liko kiek daugiau nei pusmetis. Balsavimo už Vietos savivaldos įstatymo pataisas rezultatai bus lakmuso popierėlis, padedantis atskirti, kas yra kas. Būtent šio balsavimo rezultatai galės padėti apsispręsti, jei dar nežinote, už ką balsuosite kitąmet.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atsakymai Aidui Pivoriūnui: Problema yra atbukusi akis, kuriai miško plynės atrodo gerai (25)

Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius Aidas Pivoriūnas straipsnyje „Miško...

Vytenis Šimkus. Brexit: debesuota, be pragiedrulių? (2)

Nenumaldomai artėja 2019 m. kovo 29 dienos vidurnaktis, kada Jungtinė Karalystė (JK) pasitrauks iš...

Robertas Dargis. Dabar turime daugiau galimybių, nei gebame išnaudoti (5)

Dabartiniai gamybos būdai ir technologijos šviesmečiais skiriasi nuo pirmosios pramonės...

Saulius Galadauskas. Politikams pavyko pakeisti Lietuvos alkoholio rinką. Bet kas iš to? (16)

Politikų kova su alkoholiu duoda vaisių – Lietuvoje alkoholinių gėrimų nuperkama mažiau. Bet...

Top naujienos

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (30)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (62)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (64)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (3)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (36)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Užsitęsus bado streikui Olehas Sencovas atsidūrė reanimacijoje (28)

Ukrainos politinis kalinys Olehas Sencovas Rusijoje paguldytas į intensyvios priežiūros skyrių....

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (156)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Monika Šedžiuvienė apie skyrybų priežastį: nebuvau moteris, prie kurių jis pratęs (33)

Šiuo metu besiskiriančių verslininko bei politiko Andriaus Šedžiaus ir atlikėjos Monikos...

Kineziterapeutas Papickas: kas atsitiks, jei staiga pradėsite sportuoti (4)

Spalio 16 dieną pasaulyje minima Stuburo diena. Ar šiais laikais dar yra žmonių, turinčių...