aA
Lietuvoje veikia 2 053 privačios odontologijos klinikos, iš kurių net 80 % patenka į aukštą šešėlio rizikos grupę. Per 2019 metus Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) atliko 17 odontologijos klinikų operatyvių patikrinimų, tuo tarpu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) 2020 metų pradžioje vien per kelias savaites patikrino net 6 odontologijos klinikas. VMI ir FNTT informuoja, kad 2020 metais odontologams skirs ypatingai didelį dėmesį, todėl tikėtina, kad per 2020 metus bus patikrintos iš esmės visos Lietuvos odontologijos klinikos.
Gilbertas Kinderevičius
Gilbertas Kinderevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kas dažniausiai vertinama patikrinimų metu?

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) patikrinimų metu įprastai vertina ar odontologijos klinikoje yra tinkamai laikomasi buhalterinės apskaitos, kasos aparato eksploatavimo ir kasos pajamų orderio išrašymo taisyklių. Atliekant patikrinimus, priežiūros institucijos taip pat siekia nustatyti ar nėra darbo užmokesčio apskaičiavimo ir jo mokėjimo tvarkos bei darbo laiko apskaitos žiniaraščio pildymo pažeidimų.

Atkreiptinas dėmesys, kad priežiūros institucijos patikrinimų metu ypatingą dėmesį skirs nustatymui ar odontologijos klinikos bei jose dirbantys odontologai turi privalomas licencijas verstis odontologijos veikla. Svarbu pažymėti, kad nuo 2020 m. gegužės 1 d. įsigaliojus Odontologijos praktikos įstatymo pakeitimams, odontologijos klinikoms ir odontologams licencijas išduos nebe Odontologų rūmai, o Valstybinė akreditavimo tarnyba. Licencijavimo funkcijų perleidimas Valstybinei akreditavimo tarnybai tikėtina lems ir griežtesnę odontologų veiklos priežiūrą.

Praktikoje jau ne kartą esame susidūrę su situacija, kai ši kontrolės funkcija dėl licencijos turėjimo ar neturėjimo buvo atliekamo VMI operatyvaus patikrinimo aprėptyje. Tai sąlygoja tiesioginį ryšį su grynųjų pinigų, kasos operacijų taisyklių pažeidimais, už kuriuos įstaigų vadovams bei pačioms įstaigoms gresia ir baudžiamoji atsakomybė.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį norint išvengti sankcijų?

Remiantis dažniausiai praktikoje pasitaikančiais ir priežiūros institucijų nustatomais pažeidimais, už kuriuos odontologijos klinikai, jos vadovui ir odontologams taikomos sankcijos, patartina iš anksto pasitikrinti ar:

1. Buhalterinę apskaitą tvarkote laikydamiesi teisės aktų reikalavimų. Įvertinkite ar odontologijos klinikoje yra tinkamai apskaitomos visos gautos pajamos, ar užsakomi implantų, medžiagų kiekiai atitinka odontologijos klinikos deklaruojamas pajamas.

2. Odontologijos klinika ir joje dirbantys odontologai turi galiojančias licencijas verstis odontologijos veikla. Svarbu nepamiršti, kad licencija suteikia teisę užsiimti tik ta veikla, kuri yra nurodyta išduotoje licencijoje.

3. Laikotės kasos aparato eksploatavimo ir kasos pajamų orderio išrašymo taisyklių. Kasos aparatu apskaitytus pinigus rekomenduojama laikyti atskirai nuo asmeninių pinigų. Svarbu, kad kasos aparatu būtų registruojami visi atsiskaitymai ir visos paslaugų operacijos, grynųjų pinigų išmokėjimai, įdėjimai ir išėmimai iš kasos aparato.

4. Tinkamai vykdoma darbo laiko apskaita. Darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose turi būti fiksuojamas faktiškai išdirbtas darbuotojų darbo laikas.

5. Tinkamai apskaitote mokamą darbo užmokestį. Darbo užmokesčio apskaita turi būti vykdoma skaidriai, sąžiningai ir teisingai. Buhalterinėje apskaitoje privalote apskaityti visą darbuotojams išmokamą darbo užmokestį.

Taikoma baudžiamoji, mokestinė, administracinė ar drausminė atsakomybė klinikų vadovams ir/ar pačioms klinikoms už minėtus pažeidimus, pasak kontroliuojančių institucijų, nėra veiksminga priemonė, ko pasėkoje, FNTT Sveikatos apsaugos ministerijai pateikė siūlymą sveikatos paslaugas teikiančių asmenų veiklą reglamentuojančiuose įstatymuose įtvirtinti galimybę, nusikalstamas veikas ar kitus teisės pažeidimus finansų sistemai padariusioms odontologijos klinikoms ir odontologams laikinai arba visiškai sustabdyti veiklos licencijas.

Kokių teisių nepamiršti?

Atminkite, kad VMI ar FNTT atliekamų patikrinimų metu visų pirma, Jūs turite teisę reikalauti, kad atvykę priežiūros institucijos atstovai prieš atliekant bet kokius veiksmus prisistatytų ir parodytų valstybės tarnautojo pažymėjimus bei pavedimą atlikti patikrinimą, kuris apibrėžia patikrinimo mąstą. Antra, atliekamame patikrinime Jūs turite teisę dalyvauti asmeniškai arba paskirti atstovą, išmanantį patikrinimo procedūrą reglamentuojančius teisės aktus ir galintį kontroliuoti, ar priežiūros institucijos tinkamai laikosi procedūrinių reikalavimų. Trečia, Jūs turite teisę aktyviai dalyvauti patikrinimo procese, t. y. reikšti prašymus, pastabas žodžiu ir/ar raštu dėl atliekamų veiksmų, taip pat savo pastabas pažymėti atliekamų veiksmų protokoluose bei pasidaryti visų paimamų ar surašomų dokumentų kopijas.

Svarbu nepamiršti, kad turimomis teisėmis reikia disponuoti protingai ir atliekamo patikrinimo metu visada bendradarbiauti su priežiūros institucijos atstovais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.6667

Ilja Laurs. Technologijų sektoriaus rodikliai – po laikinos stagnacijos pasaulis ruošiasi augimui

Aukščiausią tašką per pastaruosius metus pasiekęs vartotojų pasitikėjimo lygio indeksas...

Audrius Granickas. Kaip programėlės pasiekia mūsų kišenes: 5 jų kūrimo etapai

Be išmaniųjų programėlių savo gyvenimo šiandien neįsivaizduoja daugelis – praėjusiais...

Viktorija Katilienė. Pandemijos įtaka: abipusis pasitikėjimas tampa draudimo verslo ašimi

Pandemija įnešė pokyčių į draudikų ir klientų santykius. Apribojus judėjimo galimybes ir...

Natalja Kobzevienė. Biudžetinių įstaigų nuotolinio darbo išlaidų kompensavimas – apie ką nepagalvota? (1)

Darbo kodekso 52 straipsnyje nurodyta, kad darbuotojas, susitarus su darbdaviu, gali atlikti darbo...

Aušra Maldeikienė. Mažieji, sukruskite, – pelno mokesčio pertvarka jums gali labai brangiai kainuoti! (5)

Sisteminė mokesčių sistemos peržvalga ir galima pertvarka sulaukia daug suinteresuotų grupių...

Top naujienos

Pilname lėktuve iš Tenerifės grįžusiam vyrui kilo klausimų dėl patikros: ar patikima tokia kontrolė (32)

Grįžtantiems iš užsienio šiuo metu įvesta daug įvairių apribojimų, bet vienam keliautojui...

Dalijant lauko kavinių plotus – verslininkų įtarimai: sulaukė netikėtų siūlymų iš laimėjusių įmonių (8)

Vilniaus miesto savivaldybė remdama verslą užsimojo atverti miesto gatves ir skverus lauko...

The Economist | D+

Kad ir kaip bankai stengiasi atsitiesti po pinigų plovimo skandalų, tenka pripažinti – šią kovą pralaimime

Atsakyti už tai, kad, kaip teigiama, nesistengė užkirsti kelio nešvarių pinigų srautams,...

Princas Charlesas nesulaikė ašarų: pirmąkart pasirodė viešumoje po tėvo princo Philipo mirties (7)

Princas Charlesas nesulaikė ašarų, kuomet kartu su žmona Camilla , Kornvalio kunigaikštiene,...

Kupiškio rajono gyventojai klastinga liga prasidėjo nežymiu karščiavimu: džiaugiasi išvengusi blogiausio (1)

Vos tik atšyla orai, smarkiai padidėja vienos iš svarbiausių centrinės nervų sistemos infekcijų...

JK įmonės kenčia dėl „Brexit“: kylančios problemos siurbia ir pinigus, ir laiką

Išsilaisvinimas iš Briuselio biurokratijos turėjo reikšti biurokratinių apribojimų laužą...

Šis miestas pernai pasipildė 33 milijardieriais

Pekine šiuo metu gyvena daugiau milijardierių negu bet kuriame kitame pasaulio mieste. Taip teigti...

Mokslininkai išsiaiškino, kaip fizinės bausmės keičia vaikų smegenų struktūrą (1)

Mąstymas, kad vaikas turi bijoti tėvų, deja, nėra visai išnykęs. Taigi, nėra išnykusios ir...

Startuoliai kviečiami „įsikrauti“: konkursui „Startup Fair: Recharge“ investuotojai paruošė 100 tūkst. eurų investiciją

Šiemet jau 9-tus metus iš eilės įvyksiantis tarptautinis ir vienas svarbiausių Lietuvos...

Dirvos tręšimas pelenais: kokiems augalams jie netinka ir net gali juos pražudyti?

Tai, kad pelenai turi daug augalams naudingų savybių, žino kone kiekvienas sodininkas. Tačiau...