aA
Lietuvoje veikia 2 053 privačios odontologijos klinikos, iš kurių net 80 % patenka į aukštą šešėlio rizikos grupę. Per 2019 metus Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) atliko 17 odontologijos klinikų operatyvių patikrinimų, tuo tarpu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) 2020 metų pradžioje vien per kelias savaites patikrino net 6 odontologijos klinikas. VMI ir FNTT informuoja, kad 2020 metais odontologams skirs ypatingai didelį dėmesį, todėl tikėtina, kad per 2020 metus bus patikrintos iš esmės visos Lietuvos odontologijos klinikos.
Gilbertas Kinderevičius
Gilbertas Kinderevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kas dažniausiai vertinama patikrinimų metu?

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) patikrinimų metu įprastai vertina ar odontologijos klinikoje yra tinkamai laikomasi buhalterinės apskaitos, kasos aparato eksploatavimo ir kasos pajamų orderio išrašymo taisyklių. Atliekant patikrinimus, priežiūros institucijos taip pat siekia nustatyti ar nėra darbo užmokesčio apskaičiavimo ir jo mokėjimo tvarkos bei darbo laiko apskaitos žiniaraščio pildymo pažeidimų.

Atkreiptinas dėmesys, kad priežiūros institucijos patikrinimų metu ypatingą dėmesį skirs nustatymui ar odontologijos klinikos bei jose dirbantys odontologai turi privalomas licencijas verstis odontologijos veikla. Svarbu pažymėti, kad nuo 2020 m. gegužės 1 d. įsigaliojus Odontologijos praktikos įstatymo pakeitimams, odontologijos klinikoms ir odontologams licencijas išduos nebe Odontologų rūmai, o Valstybinė akreditavimo tarnyba. Licencijavimo funkcijų perleidimas Valstybinei akreditavimo tarnybai tikėtina lems ir griežtesnę odontologų veiklos priežiūrą.

Praktikoje jau ne kartą esame susidūrę su situacija, kai ši kontrolės funkcija dėl licencijos turėjimo ar neturėjimo buvo atliekamo VMI operatyvaus patikrinimo aprėptyje. Tai sąlygoja tiesioginį ryšį su grynųjų pinigų, kasos operacijų taisyklių pažeidimais, už kuriuos įstaigų vadovams bei pačioms įstaigoms gresia ir baudžiamoji atsakomybė.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį norint išvengti sankcijų?

Remiantis dažniausiai praktikoje pasitaikančiais ir priežiūros institucijų nustatomais pažeidimais, už kuriuos odontologijos klinikai, jos vadovui ir odontologams taikomos sankcijos, patartina iš anksto pasitikrinti ar:

1. Buhalterinę apskaitą tvarkote laikydamiesi teisės aktų reikalavimų. Įvertinkite ar odontologijos klinikoje yra tinkamai apskaitomos visos gautos pajamos, ar užsakomi implantų, medžiagų kiekiai atitinka odontologijos klinikos deklaruojamas pajamas.

2. Odontologijos klinika ir joje dirbantys odontologai turi galiojančias licencijas verstis odontologijos veikla. Svarbu nepamiršti, kad licencija suteikia teisę užsiimti tik ta veikla, kuri yra nurodyta išduotoje licencijoje.

3. Laikotės kasos aparato eksploatavimo ir kasos pajamų orderio išrašymo taisyklių. Kasos aparatu apskaitytus pinigus rekomenduojama laikyti atskirai nuo asmeninių pinigų. Svarbu, kad kasos aparatu būtų registruojami visi atsiskaitymai ir visos paslaugų operacijos, grynųjų pinigų išmokėjimai, įdėjimai ir išėmimai iš kasos aparato.

4. Tinkamai vykdoma darbo laiko apskaita. Darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose turi būti fiksuojamas faktiškai išdirbtas darbuotojų darbo laikas.

5. Tinkamai apskaitote mokamą darbo užmokestį. Darbo užmokesčio apskaita turi būti vykdoma skaidriai, sąžiningai ir teisingai. Buhalterinėje apskaitoje privalote apskaityti visą darbuotojams išmokamą darbo užmokestį.

Taikoma baudžiamoji, mokestinė, administracinė ar drausminė atsakomybė klinikų vadovams ir/ar pačioms klinikoms už minėtus pažeidimus, pasak kontroliuojančių institucijų, nėra veiksminga priemonė, ko pasėkoje, FNTT Sveikatos apsaugos ministerijai pateikė siūlymą sveikatos paslaugas teikiančių asmenų veiklą reglamentuojančiuose įstatymuose įtvirtinti galimybę, nusikalstamas veikas ar kitus teisės pažeidimus finansų sistemai padariusioms odontologijos klinikoms ir odontologams laikinai arba visiškai sustabdyti veiklos licencijas.

Kokių teisių nepamiršti?

Atminkite, kad VMI ar FNTT atliekamų patikrinimų metu visų pirma, Jūs turite teisę reikalauti, kad atvykę priežiūros institucijos atstovai prieš atliekant bet kokius veiksmus prisistatytų ir parodytų valstybės tarnautojo pažymėjimus bei pavedimą atlikti patikrinimą, kuris apibrėžia patikrinimo mąstą. Antra, atliekamame patikrinime Jūs turite teisę dalyvauti asmeniškai arba paskirti atstovą, išmanantį patikrinimo procedūrą reglamentuojančius teisės aktus ir galintį kontroliuoti, ar priežiūros institucijos tinkamai laikosi procedūrinių reikalavimų. Trečia, Jūs turite teisę aktyviai dalyvauti patikrinimo procese, t. y. reikšti prašymus, pastabas žodžiu ir/ar raštu dėl atliekamų veiksmų, taip pat savo pastabas pažymėti atliekamų veiksmų protokoluose bei pasidaryti visų paimamų ar surašomų dokumentų kopijas.

Svarbu nepamiršti, kad turimomis teisėmis reikia disponuoti protingai ir atliekamo patikrinimo metu visada bendradarbiauti su priežiūros institucijos atstovais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.6000

Mindaugas Liutvinskas, Simonas Algirdas Spurga. Euro zona pandemijos šešėlyje: metas finansiniam solidarumui (20)

Dėl koronaviruso sukelto ekonominio šoko gali tekti nupūsti dulkes nuo dar ne taip seniai...

Gediminas Misevičius. Skaitmenizacija pandemijos metu: kokių pamokų gavome?

Likti namuose turėtų būti paprasta, tačiau įgyvendinant tai praktikoje visgi kyla netikėtų...

Mindaugas Lukas. Patarimas valdžiai: taikykite „atvirkštinį“ PVM nekilnojamojo turto nuomai (10)

Koronaviruso pandemijos akivaizdoje ekonomikos stimuliavimo priemonių ieškančios Lietuvos valdžios...

Vaidotas Rūkas. Banguojant finansų rinkoms, matyti ir šviesioji „juodosios gulbės“ pusė (2)

Šiemet į pasaulio finansų rinkas įsisukus „juodajai gulbei“, jos tapo panašios į audringai...

Tomas Jakubauskas. Veido kaukių ir kitų apsaugos priemonių gamyba: ko gamintojai ir pardavėjai neturėtų pamiršti? (1)

Esant apsaugos priemonių trūkumui daugelis pradėjo kaukes, respiratorius ir pan. ne tik gamintis...

Top naujienos

Kas iš tiesų slypi už Rusijos „pagalbos“ Italijai? Kremliaus kėslai daug tamsesni Kinija taip pat nesnaudžia (194)

Kinija ir Rusija siunčia medicininę pagalbą Italijai ir kitoms nuo koronaviruso...

Prognozuojamas gilus ekonomikos nuosmukis: kokie galimi atsigavimo scenarijai (33)

Ekonomistai verda raidelių sriubą, bandydami nuspėti pasaulio ekonomikos atsigavimą po nuosmukio,...

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (470)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (342)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Į šalį ims plūsti šiltas oras: džiugins 19 laipsnių šiluma (3)

Sekmadienio dieną šalies orus lems anticiklono šiaurinė dalis. Rytas daugelyje rajonų išauš...

Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai papasakojo visą tiesą, kaip įstaiga tapo koronaviruso židiniu (330)

Šeštadienį su Delfi susisiekė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai , kurie tikina, kad...

Širvintų merė kaltinama savivaliavimu: tikina, kad koronavirusu užsikrėtusią moterį į ligoninę vežė per prievartą (435)

Šeštadienį socialiniuose tinkluose pasirodė Lauros, kurios mama užsikrėtė koronavirusu,...

„Agurkinių“ lyderiui – valstybės kompensacija už tai, kad tualete nebuvo nei durų, nei užuolaidos (203)

Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės lyderis Saulius Velečka , pravarde Agurkas, kuris...

Artėjantis pikas pranašauja katastrofą Ukrainoje: šalis pandemijai itin pažeidžiama (479)

Koronavirusas Ukrainai žada didelių problemų: dauguma prognozių numato recesiją, o...

Veryga pateikė daugiau atsakymų dėl situacijos Klaipėdoje ir vakarinių sprendimų (172)

Didelės dalies Klaipėdos universitetinės ligoninės ( KUL ) skyrių veiklą nuspręsta stabdyti...

|Maža didelių žinių kaina