aA
Vilniaus apygardos teismas pripažino VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo (VTNKA) įsteigimą neteisėtu ir nurodė jį likviduoti. Verslui tai siunčia dvi žinutes.
Giedrius Murauskas, SPC Legal

Pirma – nusivylę šio arbitražo anksčiau priimtais sprendimais pasikeitus aplinkybėms gali juos ginčyti. Tiesa – ne visi. Antra – signalą keisti tipinę arbitražinę išlygą, kurią buvo daugelis įpratę formuluoti pagal VTNKA siūlomą šabloną, mat ši situacija (su tam tikromis išimtimis) reiškia, jog kilus ginčui jo viešumo išvengi bus sudėtingiau – jūsų ginčas pirmiausia pasieks teismą.

Balandžio pabaigoje savo priimtą sprendimą likviduoti VTNKA teismas grindė aplinkybe, jog VTNKA nuo jo įsteigimo veikia kaip institucinis arbitražas (t. y. nuolatinis arbitražas, kuris veikia pagal institucijos patvirtintas arbitražo procedūros taisykles, priešingai nei Ad hoc arbitražas), todėl jo teisinei formai ir steigėjams taikomi reikalavimai, nustatyti LR Komercinio arbitražo įstatyme.

Šiuose reikalavimuose numatyta, jog VTNKA steigėjais gali būti tik viešieji juridiniai asmenys, atstovaujantys Lietuvos gamybos, verslo ir teisinės veiklos ūkio subjektams, o VTNKA teisinė forma privalo būti nuolatinė arbitražo institucija. Tuo tarpu minėtas teismas nustatė, jog faktiškai VTNKA steigėjais yra Lietuvos arbitražo asociacija ir du fiziniai asmenys, o VTNKA teisinė forma – viešoji įstaiga, todėl pripažino VTNKA įsteigimą neteisėtu ir nurodė jį likviduoti.

Dalis iš 95 VTNKA sprendimų gali būti pripažinti neteisėtais ir negaliojančiais

VTNKA 1994–2017 metais administravo 95 arbitražo bylų nagrinėjimą ir jose priimti arbitražo sprendimai savo teisine galia buvo prilyginami valstybinio teismo sprendimams ir gali būti priverstinai vykdomi. Visgi pasikeitus aplinkybėms, dalies jų teisėtumas gali būti ginčijamas.

Teismas konstatavo, jog nuolatinės arbitražo institucijos funkcijos nėra tik techninės ar organizacinės, o arbitražo pirmininkas esant tam tikram teisiniam pagrindui gali turėti įgaliojimus priimti sprendimą dėl tam tikrų arbitražo procese kylančių klausimų, pvz., arbitrų skyrimo, nušalinimo, arbitražo teismo įgaliojimų pradžios ir pan., kurie arbitražo procesui gali turėti svarbią reikšmę. Šie sprendimai gali būti pagrindu Lietuvos apeliaciniam teismui panaikinti arbitražo teismo sprendimą.

Kaip siekti VNTKA sprendimo pripažinimo negaliojančiu?

To siekianti šalis turėtų paduoti skundą ir pateikti įrodymus, kad arbitražo teismo sudėtis ar arbitražo procesas neatitiko imperatyvių LR Komercinio arbitražo įstatymo nuostatų ir arbitražo sprendimas prieštarauja Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai (pvz., VTNKA pirmininkas skyrė galimai nekompetentingus ar šališkus arbitrus; nepagrįstai nušalino bylos šalies paskirtus arbitrus; ir pan.).

Šias aplinkybes galima būtų įrodinėti, pavyzdžiui, VTNKA procedūrinėmis nutartimis su ginčytinais motyvais; įrodymais apie VTNKA paskirtų arbitrų ryšius su VTNKA ar jos steigėjais. Tokiu atveju formaliai VTNKA administruoti arbitražo sprendimai galėtų būti vertinami kaip neteisėti ir naikintini, nors mano vertinimu, tai nebūtų automatiškai taikytina visiems VTNKA sprendimams. Kiekvienu atveju dėl konkretaus sprendimo turės pasisakyti teismas.

Atkreipkite dėmesį į savo galiojančių sutarčių arbitražines išlygas

Sudarant sutartis jose dažnai gali būti įtvirtinamas arbitražinis susitarimas – t. y. šalių susitarimas perduoti spręsti arbitražo teismui visus ar tam tikrus ginčus, kilusius ar galinčius kilti tarp jų dėl kokių nors konkrečių sutartinių ar kitokių teisinių santykių, kurie gali būti arbitražinio nagrinėjimo dalykas. VTNKA savo internetiniame puslapyje siūlė tipinę arbitražinės išlygos formuluotę, kuri skamba taip:

„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam bendros kompetencijos Tarptautinio komercinio arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdiniame įstatyme ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtintame LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamente nustatyta tvarka.“

Jeigu vis dar galiojančiose sutartyse yra patvirtinta minėta ar panaši arbitražinė išlyga, toks pasirinktas ginčo sprendimo būdas turėtų būti vertinamas, kaip negalimas. Jei šalys nėra susitarę dėl galimybės nagrinėti ginčą ad hoc arbitražo procese, rekomenduočiau padaryti tokių sutarčių pakeitimus ir pakeisti arbitražinės išlygos turinį ar nustatyti ad hoc ar kitą veikiančią nuolatinę arbitražo instituciją.

Tuo atveju, jeigu arbitražinė išlyga dėl ginčų nagrinėjimo perdavimo VTNKA nebus pakeista sutarties šalių sutarimu, visi iš tokios sutarties kilę ginčai turėtų būti nagrinėjami nacionaliniuose teismuose. Galutinę ginčų sprendimo vietą pagal VTNKA arbitražines išlygas nustatys teismai, spręsdami ar VTNKA arbitražinė išlyga yra galiojanti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Jūratė Cvilikienė. Vasara praėjo, žiemos švenčių dar nematyti – gal „pasišopinam“? (2)

Vartojimas Lietuvoje sparčiai vejasi europietiškąjį vidurkį − pernai vieno šalies...

Vaidotas Dauskurdas. Darbuotojo atleidimas iš darbo už „antrą tokį patį“ darbo pareigų pažeidimą

Ne kartą savaitraštyje esame aptarę galimus darbo santykių nutraukimo pagrindus, taip pat ir darbo...

Laura Duksaitė-Iškauskienė. Paklausus vadovas visą gyvenimą – kaip išsilaikyti karjeros viršūnėje?

Vadovo postas daug kam yra aukščiausias karjeros taškas ir siekiamybė. Vis tik neretai nutinka,...

Antanas Sagatauskas. Kada išvysime naują investicijų į energetiką bangą?

Keletą pastarųjų metų šalies energetikos sektoriuje buvo jaučiamas tam tikras investicijų...

Aistė Mikočiūnienė. Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimas: vidaus sandorių (ne)ribojimo ribos

2019 m. spalio 3 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė sprendimą byloje C-285/18,...

Top naujienos

Saldi pirmoji pergalė: „Žalgiris“ privertė pasiduoti „Real“ ekipą (268)

„Žalgirio“ berniukai tampa vyrais: prisimenant Šarūno Jasikevičiaus frazę prieš savaitę...

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (273)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (54)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Prieš savaitgalį – geros žinios: ruduo dar lepins šiluma (3)

Penktadienio dieną virš Lietuvos pamažu stiprės aukštesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos...

Šaro planą gyręs Grigonis: su tokiu treneriu – visada didelės galimybės (7)

Pirmosios pergalės Eurolygoje paieškas Kauno „Žalgiris“ (1/2) baigė ketvirtadienį ir tą...

Brandžiu žaidimu pasidžiaugęs Jasikevičius: įveikėme ne bet ką – didesnio stimulo būti negali (19)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pergalių sąskaitą 2019-2020 m. Eurolygoje atidarė efektingai....

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (189)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

„Žalgirio“ lyderį išskyręs „Real“ vairininkas – apie gautą pamoką ir degančias Šaro auklėtinių akis (11)

Tituluota ir puikiai sezoną pradėjusi Madrido „Real“ ekipa Kaune buvo priversta nuryti karčią...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai (38)

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

Antro balsavimo atveju Pranckietis žada kreiptis į teismą: tai yra neteisėtas veiksmas, bet jie jį daro (267)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada kreiptis į Konstitucinį teismą, jeigu valdantieji...