Verslo praktikoje pasitaiko atvejų, kai sutartis baigiasi, bet paslaugų teikėjas ar darbų vykdytojas ne dėl savo kaltės neatlieka visų numatytų darbų. Tuomet kyla klausimas, ar baigti darbus, už kiek, ar bus teisėta galimybė reikalauti apmokėjimo už tai, kas padaryta nebegaliojant sutarčiai. Teisme išnagrinėta byla atsako į visus šiuos klausimus.
Giedrius Murauskas, SPC Legal

Pasibaigus trejus metus trukusiam ginčui tarp įmonės ir statybų techninės priežiūros paslaugų bendrovės aiški galutinė ir neskundžiama teismo nuomonė: tiekėjui priklauso atlygis už sutartus ir atliktus darbus, net jei nebegalioja šių darbų viešųjų pirkimų sutartis.

Ginčas tarp įmonių kilo dėl to, kad sutartyje buvo numatytas jos galiojimas, bet iki šio termino pabaigos techninės priežiūros paslaugos visa apimtimi nebuvo spėtos suteikti. Techninės priežiūros paslaugų įmonė paslaugas teikė faktiškai 2 metus po to, kai baigėsi galutinis sutarties terminas laikydamasi nuomonės, kad užsakovo pageidavimai ir sutikimas atlikti darbus bus pakankamu užtikrinimu, kad už teikiamas paslaugas galiausiai bus atsiskaityta. Užsakovas manė priešingai – paslaugų teikėjas veikia savo rizika.

Šiuo sprendimu buvo suformuota svarbi teismų praktika. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šioje byloje išaiškino, kad paslaugos teikėjui atlyginimas už suteiktas paslaugas vis tiek priklauso nepaisant to, kad sutartis nebegalioja ar tokio pobūdžio paslaugos turėtų būti perkamos viešojo pirkimo būdu. Iki minėto teismo sprendimo nebuvo galutinai aišku, kiek paslaugos teikėjas arba rangovas, gavęs užsakovo pritarimą tęsti paslaugų teikimą ar darbų atlikimą pagal pasibaigusio galiojimo sutartį, veikia savo rizika.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas grąžino bylą nagrinėti iš naujo Lietuvos apeliaciniam teismui, kuris priėmė palankų sprendimą tiekėjui, jam priteisęs prašytą sumokėti sumą už atliktus darbus. Ši nutartis jau yra įsiteisėjusi.

Ši byla atsakė ne tik į klausimą, ar bendrovė gali gauti atlyginimą tęsdama darbus pasibaigus sutarties terminui, bet ir kaip turėtų būti skaičiuojamas atlygis už paslaugas. Teismas išaiškino, kad atliktų darbų vertė turėtų būti skaičiuojama pagal analogiško sandorio vertės kriterijų – t. y. analogiškas viešojo pirkimo sutartis, sudarytas panašiu metu, arba analogiškus sandorius tarp privačių ūkio subjektų, o teisingo atlyginimo nustatymui gali būti taikomi ir kiti metodai, pavyzdžiui, paskirta teismo ekspertizė.

Paslaugų kainos klausimas šioje byloje buvo labai svarbus. Juk viešojo pirkimo sutartis pasižymi jos nekeičiamumu, griežtumu, todėl tam tikrą kainą pasiūlęs paslaugų teikėjas privalo prisiimti bet kokias rizikas dėl kainos padidėjimo sutarties galiojimo metu. Išaiškinta, kad kai sutartis pasibaigia, bet paslaugų pirkėjas toliau formuluoja užduotis tiekėjui, paslaugų kaina skaičiuojama pagal susitarimo metu aktualias rinkos kainas. Pavyzdžiui, šios bylos atveju buvo paskirta ekspertizė, kuri nustatė atliktų paslaugų rinkos kainą ir ji buvo didesnė nei tiekėjo reikalavimas teisme. Tai reiškia, kad paslaugų teikėjui tam tikrais atvejais tęsti darbus ir vėliau siekti jų apmokėjimo net gali būti palanku dėl kainos augimą lemiančių priežasčių. Be abejo, toks išaiškinimas neturėtų būti pretekstas piktnaudžiauti ir sąmoningai tęsti sutarties vykdymą.

Reikšminga ir tai, kad išnagrinėtos bylos atveju viešojo pirkimo sutartį pasirašė, pirkimą vykdė ir mokėjimus pagal ją vykdė Europos Sąjungos (ES) paramą administruojanti institucija, o tikruoju paslaugos gavėju buvo įmonė. Ji, nors ir buvo sutarties šalimi, finansinių įsipareigojimų nebuvo prisiėmusi, o paslaugos pagal sutartį buvo teikiamos jau pasibaigus projekto finansavimo iš ES Sanglaudos fondų metu ir ES paramą administruojanti institucija nurodė, kad neturi ne tik pareigos, bet ir galimybės atsiskaityti už suteiktas paslaugas. Teismas išaiškino, kad tokią pareigą turi galutinis paslaugos gavėjas. Tai yra svarbus ir kiek netikėtas išaiškinimas – galutinis paslaugos gavėjas neturėjo finansinių įsipareigojimų pagal pradinę sutartį, nebuvo ir paslaugų užsakovu. Teismas nusprendė, kad pareiga mokėti jam tenka dėl to, kad jis yra faktinis naudos gavėjas.

Įdomu ir tai, kad šios bylos nagrinėjimas užtruko 3 metus ir bylos baigtis buvo viena iš rečiausiai pasitaikančių: po pirmosios ir apeliacinės instancijų teismų nepalankių tiekėjui sprendimų byla pasiekė Lietuvos Aukščiausiąjį teismą, kuris bylą grąžino nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui, priėmusiam tiekėjui palankų sprendimą. Teismo sprendimas yra įsiteisėjęs civilinėje byloje Nr. E2A-419-464/2017.

Manau, kad tai yra svarbus laimėjimas ne tik mano klientui, bet ir visiems tiekėjams, nes praktika rodo, jog viešųjų pirkimų sutarčių galiojimo terminai ir faktinio jų įvykdymo terminai nesutampa, tačiau dabar jau yra aišku, kad su užsakovo sutikimu užbaigtas sutarties vykdymas lemia ir užsakovo pareigą už jį atsiskaityti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Robertas Dargis. Ar jau žinome, koks turi būti XXI amžiaus mokytojas? (18)

Keletą pastarųjų savaičių įdėmiai skaitydami pažymas pro akis praleidome kitą pritvinkusį...

Linas Slušnys. Naujoji pensijų reforma ant savo pečių neša pyktį ir nepasitikėjimą (2)

Nepaisant fakto, kad visuomenė sensta, jauni žmonės su šia nauja ilgėjančios amžiaus trukmės...

„Danpower“ valdybos pirmininkas: tikimės, kad ir Lietuvoje bus galima dirbti kaip Vokietijoje (2)

Vokietijos energetikos kompanija „ Danpower “ tikisi, kad su Energetikos ministerija pasirašyta...

Jurgita Navikienė. Sezoninis darbas – ką būtina žinoti darbdaviams?

Artėjant vasarai, vis daugiau žmonių – ypač per atostogas užsidirbti siekiantys vyresniųjų...

Rosita Vasilkevičiūtė. Grįžimas į Lietuvą iš emigracijos – žingsnis ne atgal, o į priekį (9)

Kiekvieną dieną bendrauju su jaunais žmonėmis, iš užsienio grįžusiais į Lietuvą siekti...

Top naujienos

Klimatologų verdiktas: vasara bus karšta ir ilga, bet gali užklupti didžiausia grėsmė (51)

Gegužė dar nesibaigė, tad meteorologai nedrįsta „skaičiuoti viščiukų“, tačiau drąsiai...

Užkalnis. Krepšinis, ir tas dabar nedžiugina (104)

„Jums stinga džiaugsmo“, dar taip neseniai sakiau ir buvau iš esmės teisus, nes ne pinigų ar...

Skvernelis ir Gabrielius Landsbergis apsikeitė kandžiomis replikomis (125)

Premjeras Saulius Skvernelis ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis Seime vykusioje...

Trumpas: susitikimas su Kim Jong Unu neįvyks (12)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas skelbia, kad ilgai planuotas susitikimas su Šiaurės Korėjos...

Greta sostinės automobilis susidūrė su motoroleriu, pastarojo vairuotojas žuvo (8)

Skaudi avarija Vilniaus rajone. Automobilio vairuotojas atsitrenkė į motorolerį, pastarojo...

Naujos detalės dėl lietuvių vilkiko avarijos Italijoje: užkardas buvo pakeltas? (186)

Kaip jau buvo pranešta, ketvirtadienio naktį Italijoje į tragišką avariją pateko vilkikas iš...

Pasipiktinusi vilnietė dėl mįslingai dingusios žalios rodyklės keikia Šimašių

Taip, žinom, kad po truputį mieste bus naikinamos papildomos žalios rodyklės, kurios degant...

Sudraskyto „Žalgirio“ tikėjęsis Tarakanovas abejoja, ar Jasikevičius suvaldytų CSKA (56)

Olimpinis čempionas ir legendinis Maskvos CSKA žaidėjas Sergejus Tarakanovas Eurolygos finalo...

Kartą stipriai nudegus saulėje vėžys gali išsivystyti ir po 20 metų (3)

Artėjant vasarai medikai perspėja poilsiautojus ilgai nesikaitinti saulėje. Vienas stiprus...

Kaip paskutinio skambučio šventei puošėsi prestižinės sostinės gimnazijos dvyliktokai (113)

Ketvirtadienio popietę prestižinėje Vilniaus Žvėryno gimnazijoje suskambo paskutinis skambutis ir...