aA
Saugumas bankams yra ypatingai svarbi sritis. Juk tai – viena svarbiausių sąlygų klientų pasitikėjimui išlaikyti ir sėkmingai veiklai vykdyti. Klientai savo pinigus ar kitą brangų turtą bankams patikėdavo dėl to, kad jų storos sienos ir seifų durys buvo neįveikiamos piktadariams.
Gediminas Misevičius
Gediminas Misevičius
© Asmeninio albumo nuotr.

Skaitmeninių technologijų eroje kur kas aktualesnis tapo kibernetinis saugumas, pradedant pinigų saugojimu sąskaitose ar internetu atliekamomis transakcijomis ir baigiant informacijos konfidencialumo užtikrinimu.

Pernai įsigaliojęs Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas bankams didelių sunkumų nesukėlė, nes duomenų apsauga buvo įprastas kasdieninis bankų veiklos rūpestis. Tačiau ES antroji mokėjimo paslaugų direktyva, žinoma kaip PSD2, įpareigoja bankus prie savo klientų duomenų suteikti prieigą tretiesiems asmenims. Tai gali būti įvairūs vietos ir kitų ES šalių paslaugų kūrėjai ir tiekėjai, turintys finansų priežiūros įstaigos licenciją bei galintys pasiekti klientų sąskaitų informaciją ir inicijuoti mokėjimus. Aišku, tiesioginį priėjimą prie asmeninių sąskaitų šie paslaugų tiekėjai gaus tik tuo atveju, kai pats klientas duos tam sutikimą.

Ši naujovė bankams reiškia, kad yra apibrėžtas būdas, kaip jie, esant kliento sutikimui, turi dalintis kliento duomenimis. Bankų klientams – tai nauja galimybė naudotis įvairiomis trečiųjų asmenų sukurtomis programėlėmis ar interneto sprendimais, kurie leidžia tiesiogiai prisijungti prie kliento banko sąskaitos duomenų ar inicijuoti mokėjimą trečiojo asmens sprendimo aplinkoje. Taip klientai gali naudotis sąskaitų ir mokėjimų paslaugomis ne tik banko aplinkoje (padalinyje, interneto banke ar mobiliojoje programėlėje), bet ir per kitas programėles ar e. sprendimus.

Sausio pabaigoje „Swedbank“ visose keturiose savo namų rinkose (Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Švedijoje) pristatė programinę sąsają (API), kuriamą atsižvelgiant į PSD2 reikalavimus. Tai reiškia, kad programėlių ar sprendimų kūrėjai, turintys vieną iš dviejų ar abi licencijas (mokėjimų inicijavimui skirtą PISP licenciją ir sąskaitų informacijos paslaugoms skirtą AISP licenciją), gali prisijungti per specialią banko programinę sąsają. Remiantis direktyvos reikalavimais, visi ES veikiantys bankai savo API sąsają turi pristatyti iki šių metų rugsėjo 14 dienos.

Atviroji bankininkystė

PSD2 direktyva reglamentuoja tik su mokėjimais susijusius dalykus – mokėjimų iniciavimą ir sąskaitų informaciją. Kai kurie bankai, įkvėpti PSD2 ir įžvelgdami naujas galimybes klientams, yra pasirengę žengti dar toliau ir plačiau atverti bankinės sferos vartus –atvirosios bankininkystės link. Šie bankai planuoja kurti naujas programines sąsajas, leidžiančias tretiesiems asmenims prieiti prie įvairesnės klientų informacijos, leisti jiems inicijuoti bankų paslaugų ir produktų įsigijimą. Tai užtikrina patogumą klientams, kad jie galėtų rasti bankų produktus bei paslaugas ten, kur jie norėtų jas rasti. Pavyzdžiui, ten, kur įsigyjamas turtas ar perkama paslauga, kuriam reikalingas ir finansavimo produktas.

Todėl tik laiko klausimas, kada klientai šiuo metu įprastas bankų paslaugas galės įsigyti per kitus rinkos dalyvius, pavyzdžiui, gauti lizingo ir/ar draudimo pasiūlymą konkrečiam automobiliui bei konkrečiam asmeniui ir sutartį pasirašyti iš karto automobilių salone. Analogiškai sutartį dėl būsto paskolos sudaryti pas NT vystytoją. Arba gauti šiuos finansavimo produktus pardavėjų interneto puslapiuose.

Žinoma, visos paslaugos ir sprendimai bus pateikti tik su kliento sutikimu, nes kliento duomenų saugumui bankai skiria ypatingą svarbą.

Esamos integracijos ir bendradarbiavimas

Galimybę klientams prieiti prie savo sąskaitų tiesiai iš jų naudojamų programinių sprendimų „Swedbank“ sukūrė dar neprasidėjus atviros bankininkystės krypčiai. Tai – plačiai naudojama ir verslo klientų pamėgta banko paslauga „Swedbank Gateway“ (SGW), kuri yra tiesiogiai susieta su įmonės apskaitos ar veiklos sistema bei yra skirta tvarkyti sąskaitas elektroniniu būdu, pateikti mokėjimus bankui automatiškai, gauti sąskaitų išrašus ar informaciją apie įplaukas realiu laiku.

Galimas ir atvirkštinis scenarijus – interneto banko ar išmaniojoje programėlės aplinkoje atsiras integruotų kitų paslaugų teikėjų sprendimų. „Swedbank“ jau turime tokį pavyzdį – tai buhalterinės apskaitos programa „Erply Books“. Populiarėjant programinės įrangos kaip paslaugos (SaaS) sprendimams, vis daugiau jų bus galima rasti saugioje ir patikimoje banko aplinkoje. Paslaugų ir sprendimų kūrėjai bus suinteresuoti veikti per bankus, nes jie gali suteikti saugų priėjimą prie papildomos informacijos bei greitesniu naujų klientų pritraukimu. Tuo metu naujais sprendimais norintiems naudotis klientams nereikės rūpintis nei duomenų perkėlimu, nei saugumu, nei atsarginėmis kopijomis, o aktualios paslaugos jiems bus pasiekiamos 24 val. per parą.

Finansinių technologijų („fintech“) rinkos dalyviai pasinaudodami bankų programinėmis sąsajomis galės pasiūlyti naujų inovatyvių paslaugų, todėl bankų ir „fintech“ bendradarbiavimas bus vis dažniau girdimas. „Swedbank“ visiškai neseniai sudarė sutartį su „Barclays“ dėl „Rise Vilnius“ įsigijimo ir taip žengė žingsnį į dar artimesnį bendradarbiavimą su finansinių technologijų įmonėmis.

Startup Fair. Change 2019

Nauja, atvirosios bankininkystės era, atneša ne tik naudų, bet ir nemažai iššūkių. Apie juos bus kalbama jau gegužės 30-31 dienomis vyksiančioje tarptautinėje startuolių konferencijoje „Startup Fair. Change 2019“.

Renginyje bus galima išgirsti daugiau nei 50 Lietuvos ir užsienio pranešėjus, kurie pasidalins vertingais patarimais, kaip teisingai susikurti verslo plėtros į naujas rinkas strategiją, kaip atrasti startuolio auditoriją ir parduoti savo idėją. Pranešėjai taip pat papasakos ir apie tokias globalias startuolių tendencijas, kaip finansinės technologijos (angl. Fintech), kibernetinis saugumas (angl. Cyber Security), aptars dirbtinio intelekto (angl. Artificial Intelligence), blokų grandinės (angl. Blockchain) technologijas ir jų pritaikymą įvairiose rinkose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Greta Ilekytė. Pinigų lietus artėja: ką jis žada Lietuvai? (23)

Europos Komisija pagaliau patvirtino bendrijos septynerių metų biudžetą, kuris siekia...

Laura Joffė. Mankštiname „raumenis“, kurių anksčiau reikėjo rečiau (2)

2020 metai kiekvienam verslo sektoriui smarkiai įsirėš į istoriją. Kalbant apie aviacijos...

Raminta Stravinskaitė. BDAR baudos 2020: ko galime pasimokyti? (3)

Praėjus daugiau nei dvejiems metams po Bendrojo duomenų apsaugos reglamento ( BDAR )...

Nerijus Mačiulis. Kodėl pandemijos metu sparčiai augo atlyginimai? (5)

Vidutinis darbo užmokestis po mokesčių trečiąjį šių metų ketvirtį buvo net 11,2 proc....

Linas Ivanauskas. Taisysime elektroniką, tačiau teks taisyti ir aplinkosaugos politiką (9)

Daugelis tų , kurie dejavo dėl „vienkartinių“, greitai lūžtančių prietaisų, kurių...

Top naujienos

Siunčia viltingą žinią: pirmasis miestas Europoje įgijo bandos imunitetą? (103)

Kovo mėnesį pasaulį apskriejo vaizdai iš šiaurės Italijos: kariniai sunkvežimiai, prikrauti...

Kova dėl elektros vartotojų: du nauji tiekėjai ir siūlomų kainų palyginimas (90)

Lapkritį nepriklausomų elektros tiekėjų būrys pasipildė dviem naujais vardais, o Valstybinė...

Orai: pamažu mėgins įsitvirtinti žiema (14)

Šiandien Lietuvos orus lems nelabai aktyvaus ciklono vakarinė dalis.

Gydytojas Morozovas pasakė, kaip seksas veikia organizmą (186)

Jo trūkumas pasireiškia mažesniu atsparumu infekcijai, dažnesnėmis onkologinėmis ligomis, prasta...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti (417)

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena iš dešimties...

Šio verslo gamyklos Lietuvoje išbando išskirtines inovacijas: štai kaip viskas atrodo iš vidaus (6)

Skirtingose pramonės šakose įdiegiama vis daugiau aplinką tausojančių sprendimų, ne išimtis ir...

Vilniaus ir Kauno eglės – tikros gražuolės: kuri jums patiko labiau? balsavimas (544)

Šiemet kalėdinių eglių įžiebimo šventes sekame nebe miestų aikštėse, o namuose. Vilniaus ir...

Pagaliau: sostinėje įžiebta įspūdinga Kalėdų eglė, kuria žavėsis visa Europa susirinko minia žmonių; papildyta nuotraukų galerija (717)

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį vakare įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė....

Lietuvos valdovė, kuri tapo „blogiete“: net Žygimantas Augustas manė, kad ji kalta dėl Barboros mirties (56)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanas pavergė lietuvių širdis. Tragiškai...

18 taškų pranašumą iššvaistę ispanai pralaimėjo Izraeliui estai neprilygo rusams (16)

FIBA atrankos į Europos krepšinio čempionatą staigmenos nesibaigia. Šeštadienio vakarą...

|Maža didelių žinių kaina