aA
Niekas neabejoja, kad šiemet Lietuvos ekonomika susitrauks. Vienintelis likęs klausimas yra – kiek?. Europos Komisija prognozuoja, kad Lietuvos ūkis šiemet sumažės 7,9 proc., o kitais metais augs 7,4 proc. Tarptautinis valiutos fondas pateikė panašią prognozę: 8,1 proc. susitraukimas šiemet ir 8,2 proc. augimas kitąmet. Taigi, nors Lietuvos ekonomika šiemet susitrauks, kitais metais numatomas augimas, kuris labiausiai priklausys nuo šiandienos Vyriausybės veiksmų.
Gabrielius Makuška
Gabrielius Makuška
© Asmeninio archyvo nuotr.

Didžiausią kirtį ekonomika patirs per vidaus vartojimą, kuris, pasak Europos Komisijos prognozių, sumažės 10 proc. Privačios investicijos prognozuojama sumažės 5 proc. Eksportas – 12,5 proc. Tačiau reikia suvokti, jog šios prognozės visų pirma atsižvelgia tik į karantino ir jau 2 mlrd. Vyriausybės numatytos paramos ekonomikai įtaką. Kitaip tariant, tai yra dabartinė prognozė, su prielaida, kad ateityje niekas nekis.

O kisti – privalo. Kol kas numatyta maždaug 2.5 mlrd. eurų valstybės pagalbos ekonomikai. Visgi, jei, kaip EK prognozuoja, Lietuvos ekonomika susitrauks 8 proc. (arba 4 mlrd. Eur), dabartinė Vyriausybės pagalba atsvertų tik dalį BVP „skylės“. Dabartiniame scenarijuje Vyriausybės ekonomikos skatinimo deficitas siekia dar maždaug 2 mlrd. eurų. Dar daugiau, mąstant apie tolimesnę ateitį – reikalinga ekonomikos augimo „katalizacijos“ injekcija, kuri galėtų sudaryti dar maždaug 5 mlrd. eurų.

Potencialūs ekonomikos skatinimo kanalai galėtų būti įvairūs. Pradedant spartesniu strateginių valstybinių projektų vystymu, viešaisiais pirkimais ir baigiant mokesčių grąžinimo mechanizmu. Deja, panašu, kad Vyriausybė jau mažina lėšas strateginiams projektams tokiu būdu mažindama ir statybos darbų apimtis, kurios galiausiai prives prie didesnio nedarbo ekonomikoje. O kalbant apie teikiamos pagalbos tempo padidinimą ir neadekvataus įmonių įsiskolinimo išvengimą, Vyriausybė nenoriai svarsto kitas pagalbos verslui galimybes.

Visgi, dėl didesnių tikėtinų finansavimo poreikių Vyriausybė jau padidino šalies skolinimosi ribą 2020-iesiems metams 5 milijardais eurų. Tačiau, nors Europos Komisija krizės metu išaugusius valstybių narių deficitus ir fiskalinių taisyklių laikymąsi vertina lanksčiau, tačiau tai neturėtų tapti priežastimi neatsakingam viešųjų finansų valdymui, juolab kad ekonominis gyvenimas Lietuvoje tęsis ir po pandemijos, todėl, darant veiksmus šiandien, reikia iš akių nepaleisti vidutinio ir ilgojo laikotarpių ekonominės perspektyvos. Kitaip tariant, valstybei reikalinga strategija.

Verslas pasitiki savo jėgomis ir bando pats spręsti savo problemas, bet kad pilnai išnaudotume atsiveriančias naujas galimybes, ekonomikos skatinimo priemonės turi būti įveiklintos pilna apimtimi ir laiku: kad nesustotų gamyba, kuri yra pagrindinis eksporto variklis, O tam reikia: sutvarkyti draudimo garantijas prekių tiekimui ir žaliavoms; užtikrinti apyvartinius kreditus; skirti ypatingą dėmesį naujų eksporto rinkų paieškai, nes tai yra galimybė užimti tas nišas, kuriose iki šiol veikė Azijos gamintojai.

Lietuva turi gilias pramonės tradicijas, itin stiprią logistiką ir didžiulį potencialą, tačiau neturi 10-20 metų strategijos, kurią turi kitos, konkurencingos valstybės. Lietuvai reikia krypties. Europa jau įvardijo prioritetines žemynui kryptis, tai – žaliasis kursas, skaitmenizavimas ir aukštosios technologijos. Visos šios kryptys reikalauja holistinio požiūrio, tad ir norint juos įgyvendinti būtina sukurti šių tikslų įgyvendinimui palankias visapusiškas sąlygas: nuo prognozuojamos ir patikimos reguliacinės aplinkos iki nuoseklaus inovacijų finansavimo modelio. Kol kas akivaizdu, jog Lietuvai trūksta šio holistinio požiūrio.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Justina Paškevičiūtė. Kodėl su darbuotojais verta daugiau kalbėti apie vertybes, o techninių kompetencijų nekelti ant pjedestalo? (4)

Angliškas posakis hire for attitude – train for skill teigia, kad renkantis darbuotoją...

Robertas Grabys. Europos Komisijos planuose pinigų plovimo prevencijos reguliavimo pokyčiai

Jau kurį laiką tiek Europos Komisija (EK), tiek kitos institucijos ir prižiūrimi subjektai vis...

Raminta Bučiūtė. Slapukų sienos pažeidžia BDAR ir yra neteisėtos (1)

Naršant internete daugeliui vartotojų tenka susidurti su reikalavimu pateikti sutikimus dėl...

Aleksandras Izgorodinas. Naujausi Kinijos vartojimo duomenys rodo, ko laukti Lietuvoje (3)

Kinijos statistikos departamento pateikta balandžio mėnesio mažmeninės prekybos statistika...

Aistis Radavičius. Receptas Vyriausybei: kaip atsinaujinanti energetika gali padėti išjudinti ekonomiką regionuose? (1)

Koronavirusui sukėlus beprecedenčius ekonominius ir socialinius iššūkius, o Vyriausybėms ir...

Top naujienos

Darbuotojų bėdos su karantino pabaiga nesibaigs: gali netekti ne tik darbo, bet negauti ir išmokų (56)

Nors po truputį pradeda ryškėti galima karantino pabaigos data, rūpesčiai nei darbuotojams, nei...

Po erkės įkandimo tarnybos metu neteko didžiosios dalies darbingumo: tikina, kad jam buvo pakištas suklastotas dokumentas (52)

2016 m. pavasaris tuometiniam kariui savanoriui buvo lemtingas. Tarnybos metu įsisiurbusi erkė jį...

Skvernelis: yra dvi priežastys, kodėl reikalingas karantinas (307)

Ministrų kabinetas trečiadienį karantiną šalyje pratęsė iki birželio 16 dienos. Premjeras...

Europos skolų grąžinimas gali reikšti sunkų apsisprendimą, ką apmokestinti

Europos lyderiai vieningai sutaria dėl to, kad koronaviruso krizės metu ekonomikoms būtina skirti...

Šiąnakt – istorinis įvykis: „SpaceX“ pirmą kartą išskraidins astronautus į atvirą kosmosą

Praėjus beveik dešimtmečiui – vėl iš JAV teritorijos į atvirą kosmosą kyla astronautai....

Automobilių nuoma užsienyje: ko jums nepasako iki galo ir ką reikią žinoti, kad atostogos netaptų galvos skausmu (9)

Planuojant atostogas dažnai susiduriama su dilema – nuomotis automobilį ar pasikliauti viešuoju...

Europos Komisija: Lietuva gali pretenduoti į 6,3 mlrd. eurų iš ES atsigavimo fondo (296)

Europos Komisija siūlo, kad Lietuva galėtų pretenduoti į 6,3 mlrd. eurų iš kuriamo Europos...

Bauginantys rodikliai: Covid-19 aukų Ispanijoje gali būti tūkstančiais daugiau nei skelbiama oficialiai (3)

Ispanijoje nuo Covid-19 galėjo mirti tūkstančiais daugiau žmonių nei rodo oficiali...

|Maža didelių žinių kaina