aA
Energetikos ministerijos ir „Danpower“ taikos susitarimo unikalumas yra dvigubas. Kada paskutinį kartą girdėjote apie Lietuvos valstybės taikos sutartį? O apie palankų ar bent neutralų požiūrį į privačią energetiką? Neteko? Nesistebėkite – tai ypač reti reiškiniai. Nežinia, ar įvyko lūžis, bet labai norisi tuo tikėti.
Elijus Burgis
© Asmeninio albumo nuotr.

Prieš 10 metų, maždaug nuo „Leo LT“ išardymo, valstybė nusitaikė į energetikos suvalstybinimą. Pradėta nuo „Gazprom“, „Icor“ ir kitų „blogiečių“ išvarymo. Vėliau sugalvota, kad valstybė apskritai gali pati valdyti energetiką. Kai kur eita civilizuotu privatininkų išpirkimo keliu („E.ON Ruhrgas“, „Gazprom“, vėjo energetika ir kt.). Bet neapsieita ir be trukdymo investuoti, suteiktų teisių atėmimo ir kitų, teisinei valstybei netinkamų, priemonių. Paraleliai valstybė kūrė sau monopolines teises naujų energetikos projektų vystymui.

Ėjo metai, keitėsi Vyriausybės, bet požiūris išliko. „Blogiečių“ ratas išsiplėtė ir, bent jau kai kurių valstybės atstovų galvose, apėmė visus privačius investuotojus. Atrodė, kad privati energetika yra pasmerkta žlugti.

Bet čia atsirado Vokietijos investuotojas „Danpower“, kurį pastumti į paraštę pasirodė ne taip paprasta. Dar 2013 metais, aukciono būdu valstybė suteikė jam teisę vystyti dvi kogeneracines jėgaines Kaune ir Vilniuje bei gauti lengvatinį tarifą už pagamintą elektrą. Vėliau tarifą atėmė. Aišku, netiesiogiai, motyvuodama nesutvarkytais teritorijų planavimo dokumentais. „Danpower“ nuėjo į teismus. Bylą dėl Vilniaus tarifo laimėjo. Beveik analogišką bylą dėl Kauno, tikėtina, būtų laimėjęs tais pačiais pagrindais.

Kas tokiu atveju vyktų tradiciškai? Valdininkai toliau lauktų, kol valstybė pralaimėtų visas bylas, po to dar kažkiek pavilkintų teisių sugrąžinimą ir galų gale konstatuotų, kad nieko nebegali padaryti ir teisingumą įvykdytų. Per tą laiką investuotojas kentėtų, valstybės įvaizdis blogėtų, būtų švaistomi valstybės žmogiškieji resursai ir pinigai. Bet už tai mūsų valdininkas neatsakingas. O štai imdamasis iniciatyvos išspręsti viską greičiau ir prasmingiau, jis labai rizikuoja.

Todėl vakarykštis taikos susitarimas yra beveik neįtikėtinas. Jau po pirmo pralaimėjimo teisme, Energetikos ministras ėmėsi neapsimestinės iniciatyvos susitarti taikiai. Ne, ne pasiduoti, o tikrai rasti kompromisą. Taikos detalės plačiai aprašytos, todėl nesikartosiu. Tik visgi trūksta akcento, kur tas minėtas kompromisas. O jo esmė gana paprasta: „Danpower“ atsisakė visų pretenzijų, įskaitant jau apgintą (!) tarifą Vilniuje, vertą apie 20–30 mln. eurų. Valstybė sutiko sumokėti pažadėtą ir beveik apgintą tarifą Kaune. Šiaip, turėtų mokėti abu. Jau nekalbant apie riziką prarasti 150 mln. eurų valstybės pagalbos, dėl kurios vyksta ginčas ES teisme, dešimčių milijonų nuostolių atlyginimą ir teisines išlaidas. Visa tai valstybė sutaupė!

Žiūrint iš teisininko pozicijos, šis žingsnis reiškia, kad baigiasi daug mūsų darbo reikalavę procesai. Bet kaip pilietis, džiaugiuosi, kad turime puikų precedentą kaip galima spręsti ginčus, taupant visų mūsų bendrus išteklius. Tikiuosi, kad šis precedentas bus geras kelrodis valdininkams ateityje ir tokių sprendimų turėsime daugiau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Robertas Dargis. Vėl tik lopus dėliojame (10)

Viena rinkimų banga praėjo, ir jau prasidėjo pasirengimas kitų metų rinkimams. Rinkiminius 2020...

Gintarė Taluntytė. Verslui suteikta daugiau galių užtikrinant veiksmingą direktyvų įgyvendinimą

Liepos 8 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė ilgai lauktą sprendimą byloje...

Monika Kuzminskaitė. Kas perka antrą butą Vilniuje: turtuoliai, gudruoliai ar... tiesiog gyvenimo aplinkybių paskatintieji? (1)

Įprasta galvoti, kad antrą būstą perkantis žmogus arba turi pakankamai nemažai pinigų, kad...

Martins Berzins. Banko paslaugų ateitis: išmanieji telefonai ir klientų identifikacija per veido atvaizdą arba piršto atspaudą (3)

Banko skyrius kišenėje su išmaniomis nuotolinės identifikacijos galimybėmis – tai mūsų visų...

Audrius Šapola. Gyvenimas internete: arba saugu, arba patogu? (1)

Jei norite pamatyti, kaip atrodo kibernetinių sukčių auka, žvilgtelėkite į veidrodį. Nuo...

Top naujienos

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (22)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (31)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (66)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (13)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (18)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

Karbauskis: keisis mažiausiai keturi ministrai

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad atnaujintoje Vyriausybėje...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (575)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Ką pasaulio čempionato mėsmalėje keičia netikėtos žinios iš Lietuvos rinktinės varžovų stovyklų? laida „Iš viršaus“ (1)

Iki pirmojo ginčo kamuolio išmetimo pasaulio krepšinio čempionate Kinijoje teliko 44 dienos....

Dabar – geriausias metas pasiekti tobulą pilvo presą: 10 būdų tai padaryti (1)

Kodėl vasara – geriausias laikas mesti svorį, tiksliau – atsikratyti nereikalingų pilvo...