aA
Kai esame labiausiai ištroškę ir reikalingi santarvės, skaldančių naratyvų visuomenėje vis daugiau. Progų susiskaldyti pridėjo infliacija. Jos ištakų ignoravimas turi skaudžių padarinių – rizikuojame prasmegti kaltųjų paieškoje ir susipriešinti „visi prieš visus“.
Elena Leontjeva
Elena Leontjeva
© DELFI / Karolina Gudžiūnienė

Štai, įmonės tikrinamos, ar jų kaštų pabrangimas pateisina produktų brangimą. Tyrimą vykdęs Lietuvos bankas nustatė, kad gamintojų ir prekybos įmonių pelnai buvo įprasti, o galutinės kainos neaplenkė kaštų brangimo. Nors kaltė neįrodyta, žmonių galvose abejonės pasėtos. Tiesa, tas pats Lietuvos bankas nujaučia ir tikrą kainų augimo priežastį, pripažinęs, kad kainų augimui įtakos turėjo „išsilaikiusi stipri paklausa“. Tą paklausą nuo pandemijos pradžios skatino Europos Centrinis Bankas (ECB), kurį mūsų šalyje atstovauja tas pats Lietuvos bankas. Tad ten dirbantys profesionalai gerai žino, kad tikslą „skatinti paklausą“ kėlė pats ECB ir kad tikslas buvo sėkmingai pasiektas. O prekių ir paslaugų paklausą lemiantis pinigų kiekis Lietuvoje buvo padidintas daugiau negu trečdaliu. Štai, iš kur ta „išsilaikiusi stipri paklausa“, į kurią ekonomika natūraliai atsakė kainų augimu.

Kritikos strėlės smigo ir į komercinius bankus. Jų pelnai finansų institucijų priežiūrą vykdančiam Lietuvos bankui pasirodė nepagrįstai išpūsti. Tiesa, Lietuvos banko specialistai ir vėl puikiai supranta pelnų atsiradimo šaltinį, įvardydami, kad „likvidumo perteklius augant pagrindinėms palūkanoms generuoja netikėtą grąžą.“ Mintį verta pratęsti, paaiškinant, kaip prie šio perteklinio likvidumo prisidėjo ekspansinė pinigų politika.

Teigdami, kad komerciniai bankai nemoka adekvačiai aukštų palūkanų už indėlius, profesionalai galėtų prisiminti, kad indėliai ir apskritai taupymas neteko savo prigimtinio vaidmens dėl ECB vykdytos ekspansinės pinigų politikos. Tūkstantmečiais skiepyta taupymo dorybė neteko prasmės. Nenuostabu, kad finansų sistemai nebėra jokios ekonominės logikos didinti indėlių palūkanas ir pritraukti indėlininkų lėšas. Juolab, kai indėliai viršija paskolas, ką taip pat atskleidžia Lietuvos banko duomenys.

Kaltais paskelbti ir pensijų fondai, mat šie 2022 m. neužtikrino pageidaujamos grąžos. O ir kaip jie galėjo tokią grąžą užtikrinti, kai ekonomika (ir ne tik Lietuvoje), dešimtmetį pratinta prie nulinių palūkanų, turėjo adaptuotis prie centrinių bankų keliamų palūkanų tuo nelengvu metu, kai pasivijo karo pasekmės ir energetinis šokas. Nenuostabu, kad rinkos gerokai krito, akcijos nuvertėjo.

Kalbant apie augančias palūkanas, būtina priminti, kad ne komerciniai bankai jas didina savo nuožiūra, o ECB. Jo pradėtas palūkanų didinimas pasiekia visus kaip banga ir vis labiau šąlančioje ekonomikoje sukuria problemų ir mažiems, ir dideliems. Tad žmonių nuogąstavimai dėl palūkanų augimo yra visai pagrįsti, tik nepasitenkinimo taikiklis turėtų būti ne komerciniai bankai. Juk ne paslaptis, kad tuo pat metu, kai mums kėlė palūkanas, ECB tęsė pigių pinigų politiką pietų Europos šalims, baimindamasis dėl šių finansiškai neatsakingų šalių ateities. Vis dėlto, vėliau pripažinęs veiksmų nenuoseklumą, nuo kovo ECB pradėjo mažinti per pandemiją padaugintą pinigų kiekį. Tačiau padidintų palūkanų naštą mūsų žmonės neša jau dabar. Proporcijos pinigų sistemoje – ekonomikos kraujagyslėse – yra pažeistos, ir visų dalyvių sveikatai iškilęs pavojus.

Sveikatos mūsų taupymo sistemai neprideda ir tokie dalykai kaip nuolatiniai pokyčiai kaupiamųjų pensijų sistemoje. Suskaičiuota, kad per devyniolika metų pensijų kaupimas buvo keičiamas 24 kartus. „Matyt, tikrai kažkas su tuo kaupimu negerai“, – įlenda į pasąmonę 25-to keitimo pažadas, kaip koks 25-tas kadras. Ir net jeigu naujų pokyčių pavyks išvengti, juodas darbas jau padarytas. Abejonės pasėtos.

Lygiai taip nuolatinis verslo, kainų pagrįstumo ir pelnų linksniavimas veikia žmonių pasąmonę. Kaip 25-tas kadras. „Verslas – blogis, kainos – per aukštos“, – tuo Lietuvoje jau įtikėję daugelis. Bet juk mes visi vienas kitam esame pirkėjai ir pardavėjai, vartotojai ir paslaugų teikėjai. Juk ekonominę veiklą ir formuoja kiekvieno iš mūsų tikslas pirkti pigiau, o parduoti – brangiau. Dėl to mes nesame ir negalime būti patenkinti kainomis. Manipuliuoti tuo, kiršinant žmones, yra pavojinga. O sukiršinti galima visus.

Kainos mus visus sieja: jei net neparduodame nieko, nustatome savo paslaugų ir darbo kainą. Todėl infliaciniai procesai, didinantys kainas, yra ypatingo visuomenės santarvės išbandymo metas. Infliacijos ištakų supratimas svarbus visuomenei ne todėl, kad atgręžtume kaltę į centrinius bankus, juolab, kad šių vykdomą dosnių pinigų politiką pandemijos pradžioje daugelis sveikino. Tas supratimas svarbus, kad sustabdytume visuomenės kiršinimą. Juk nuolat kartojamas 25-tas kadras paneigia mūsų pagrindinį įstatymą – Konstituciją. Kiek žmonių Lietuvoje, padėję ranką ant Konstitucijos, Kovo 11-ąją prisiektų palaiką jos neginčijamą vertybę – „Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva.“

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.1818

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Greta Ilekytė. Lietuviai kaip niekada laimingi – ar jau gyvename gerovės valstybėje?

Buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama yra pasakęs: „Pinigai nėra...

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (27)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (13)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (3)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Per buvusį žalgirietį kamuolį į krepšį įgrūdęs Sabonis su „Kings“ palaužė „Suns“ ekipą

Sakramento „Kings“ (44-29) su Domantu Saboniu penktadienį namie po permainingų dviejų...

Verslas PliusJulija Leimonė

Etiketo ekspertas apie pirmąjį pasimatymą ir pinigus: tai yra šlykščiausia, kas gali nutikti pasakė, kas tuėtų apmokėti sąskaitą

Pirmojo pasimatymo svaigulys – jausmas nuostabus. Tik bėda ta, kad jis gali išgaruoti labai...

Gynyba nusivylęs Maksvytis: kovojome, bet to nepakanka įvertino „Žalgirio“ šansus kovoti dėl Top-8 (2)

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....