aA
Skandalingu rezultatu Jungtinės karalystės parlamente baigėsi naujausias balsavimas dėl „Brexit“ susitarimo. Theresa May balsavimą dėl Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos sutarties antradienį pralaimėjo triuškinančia persvara – 432 balsai prieš 202 už. Be to net 118 pačių Th. May partijos narių balsavo prieš ministrės pirmininkės pateiktą planą. Rezultatas – dramatiškas ir keliantis naujas diskusijas dėl D. Britanijos ir ES skyrybų. Tad verta giliau pasvarstyti – kas būtų, jei būtų?
Eglė Džiugytė
Eglė Džiugytė
© Danske Bank nuotr.

Naujas referendumas – antra galimybė

„Brexit“ susitarimui eilinį kartą atsidūrus akligatvyje pasigirsta vis daugiau kalbų apie galimą antrąjį išstojimo referendumą. Jei būtų nutarta, kad jis reikalingas, ES ir D. Britanija turėtų susitarti dėl pasitraukimo datos, kuri šiuo metu yra kovo 29 diena, nukėlimo.

Daugiau nei 170 D. Britanijos verslo atstovų prisijungė prie judėjimo, kuris pasisako už antrąją galimybę žmonių valiai išreikšti. Šis judėjimas atstovauja verslui, kurio vertė siekia apie 115 mlrd. eurų. Naujo referendumo būtinumas daugiausiai argumentuojamas „Brexit“ žala ekonomikai ir neigiamomis rinkos reakcijomis. Po pastarojo nesėkmingo bandymo patvirtinti „Brexit“ planą finansų rinkų dalyviai įgyja vis daugiau pagrindo manyti, kad, jei antrojo referendumo ir nebus, išstojimo terminas vis tik bus atidėtas.

Taigi, nors Jungtinės Karalystės vyriausybei parlamento nepritarimas „Brexit“ planui yra tikras galvos skausmas, tačiau investuotojams tai įkvėpė tam tikro optimizmo. Prieš pat balsavimą D. Britanijos svaro sterlingo vertė euro atžvilgiu smuko maždaug 1 proc., o JAV dolerio atžvilgiu – apie 1,7 proc. Tuo metu paaiškėjus balsavimo rezultatams svaras sterlingas minėtų valiutų atžvilgiu sustiprėjo atitinkamai 1,4 proc. ir 1,8 proc. Akivaizdu, kad po balsavimo investuotojai labiau tiki šviesiu svaro rytojumi ir lengvojo „Brexit“ arba jokio „Brexit“ scenarijumi.

Lengvasis „Brexit“: kai gerai ir vieniems, ir kitiems

Lankstesnės ir kompromisiniu susitarimu paremtos skyrybos būtų palankiau vertinamos finansų rinkų dalyvių ir būtų naudingesnės abiem besiderančioms pusėms. Vienas iš racionaliausių variantų: D. Britanija nustoja būti ES nare ir netenka vietos Europos Vadovų Taryboje, taip pat atšaukia savo Europos Parlamento narius ir atstovą Europos Komisijoje, tačiau išsaugo priėjimą prie bendrosios ES rinkos. Panašius santykius su ES šiuo metu palaiko Norvegija, Islandija ir Šveicarija. Jos nėra ES narės, bet turi pilną priėjimą prie bendrosios rinkos. Už galimybę naudotis tokia prieiga šios šalys sutinka mokėti įmokas į ES biudžetą ir įsipareigoja laisvam kapitalo, žmonių, paslaugų ir prekių judėjimui.

Apie ką britai daugiau galėtų ir pasvajoti? Prekės ir paslaugos tokiu atveju galėtų keliauti be apribojimų, o finansinės institucijos ES ir D. Britanijoje veiktų kaip senais gerais laikais. Po kurio laiko visas „Brexit“ sukeltas šurmulys atrodytų tik kaip blogas sapnas. Bet būtent dalies mainais už galimybę likti bendrojoje rinkoje būtinų įsipareigojimų britai nenori. Laisvas žmonių judėjimas – baubas, nuo kurio jie bėga.

Sunkusis „Brexit“ ir planas B

Laiko ilgiems svarstymams ir susitarimo paieškoms nebėra – po 10 savaičių turi įvykti D. Britanijos pasitraukimas iš ES, tad kyla vis didesnė rizika neturėti ne tik gero, bet ir apskritai jokio susitarimo. Kai kalbama apie sunkųjį Jungtinės Karalystės pasitraukimo scenarijų, dažniausiai omenyje turimos skyrybos ne tik su ES, bet ir su bendrąją ES rinka ir ES muitų sąjunga. Be išsiderėto susitarimo išstojusi narė netektų ne tik šių privalumų, bet ir neturėtų jokių piliečių judėjimą tarp bendrijos narių reguliuojančių teisės aktų bei prarastų galimybę kreiptis į Europos Teisingumo Teismą ar naudotis kitų ES institucijų paslaugomis.

Tiesa, D. Britanija iš tokio pasitraukimo galėtų turėti šiokios tokios naudos. Šalis neturėtų mokėti jokių įmokų į ES biudžetą ir įgytų galimybes pasirašyti atskirus prekybinius ir bendradarbiavimo susitarimus su kitomis šalimis. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad atskirus susitarimus šalis galės pradėti pasirašinėti tik galutinai palikusi ES, o kiekvienos sutarties derinimas trunka ne vienerius metus, tad rezultato tektų gerokai palaukti. Neturint naujų bendradarbiavimo su kitomis šalimis susitarimų, labai tikėtina, kad šalis turėtų vadovautis standartinėmis Pasaulio Prekybos Organizacijos taisyklėmis. Tai tikrai atsilieptų D. Britanijos ekonomikai.

Visus galimus sunkiojo „Brexit“ privalumus greičiausiai nustelbtų jo sukeltos problemos. Štai „J.P. Morgan Chase“ vadovas Jamie Dimonas pareiškė, kad sunkusis „Brexit“ būtų katastrofa Britanijai. Vis tik jis nemano, kad toks scenarijus tikėtinas, nes jis nėra naudingas nė vienai pusei. J. Dimonas pabrėžė, kad jo bankas išleido šimtus milijonų, kad būtų pasiruošta blogiausiam, tačiau daug žmonių to nepadarė ar negalėjo padaryti.

Ką sako Europos Sąjunga?

Briuselis kol kas rodo savo diplomatiškąjį veidą nesikišdamas ir leidžia britams patiems tarpusavyje susitarti arba ne. ES vis dar turi kozirių – papildomų priemonių, kurios galėtų padėti Th. May. Viena iš jų – tikslaus būsimų D. Britanijos ir ES santykių apibrėžimo atidėjimas ir pašalinimas iš pirminio susitarimo. Faktiškai tai reikštų „Brexit“ termino atidėjimą. Vis tik panašu, kad ES su termino nukėlimu pasirengusi sutikti tik tada, kai bus sutartas konkretus pasitraukimo kelias ar bent jo gairės. Tad ko galima tikėtis iš ES?

Didžioji dalis ES atstovų sutinka su tuo, kad skyrybų datos nukėlimas yra nebeišvengiamas. Labiausiai tikėtina, kad terminas nusikels iki liepos mėnesio. Dar ilgesnio termino numatymas sukeltų teisinių problemų ir greičiausiai – pasipriešinimo bangą iš dalies Bendrijos narių. Tai suprantama, nes toks neapibrėžtumas yra nenaudingas ir pačiai ES. Į tai dėmesį atkreipė ir Europos centrinis bankas (ECB), kurio atstovų teigimu, toks mėtymasis ir neužtikrintumas dėl britų pasitraukimo gali neigiamai paveikti ES ekonomiką ir investuotojų nuotaikas.

„Brexit“ balsavimo rezultatai įprastomis aplinkybėmis signalizuotų, kad Th. May teks atsisveikinti su ministrės pirmininkės pareigomis. Vis tik per ketvirtadienį vykusį pasitikėjimo dabartine vyriausybe balsavimą Th. May savo postą išsaugojo. Dėl to ministrės pirmininkės, o ir visos D. Britanijos, padėtis netampa nė kiek aiškesnė, tad belieka laukti tolimesnių jos ir ES sprendimų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Simonis: atlikus vieną įstatymo pakeitimą, galėtume pagerinti supirkimo kainų statistiką reali kaina nepakistų (9)

Lietuvoje pienas iš ūkių superkamas pagal pasenusią metodiką – pieno supirkimo taisyklėse...

Tomas Pulikas. Būsto remontas: kada nuosavomis, o kada skolintomis lėšomis? (2)

Nuosavas būstas – vienas svarbiausių gyvenime ilgalaikių pirkinių, tačiau bėgant laikui...

Tadas Povilauskas. Kodėl Lietuvos ekonomika antrą ketvirtį smuko mažiau negu daugelio Europos šalių (24)

Operatyvus verslo prisitaikymas prie pasikeitusių sąlygų, teisingi Lietuvos valdžios sprendimai...

Viktorija Vanagė. Skolinimas pinga, palūkanos mažėja – prie to prisitaikyti turės visa rinka (6)

2008 m., prasidėjus finansų krizei ir tradiciniams bankams sugriežtinus skolinimo verslui – ypač...

Lina Žemaitytė-Kirkman. Prasideda stojimų metas: kaip išsirinkti būsimą profesiją? (1)

Neseniai baigėsi egzaminų sesija šalies mokyklose, ir dabar daugeliui abiturientų reikės...

Top naujienos

Be veido kaukės „Maximoje“ siautėjusį recidyvistą prirakino prie turėklų, o paskui – įkalino (155)

Net aštuonis kartus teistas Jonavos gyventojas Marius Kočerovas užpuolė parduotuvės „Maxima“...

Naują versiją dėl COVID-19 plitimo iškėlę mokslininkai: nenorime nieko gąsdinti, bet grėsmė reali (79)

Sausio 24-ąją, Naujųjų metų išvakarėse pagal kinų kalendorių, trys šeimos pietavo prie...

Rinkėjų aktyvumas kai kuriuose balsavimo punktuose Minske viršijo 100 proc., milicija blokuoja Minsko centrą Baltarusijos CRK: skundai neverti svarstymo (107)

Baltarusijoje vykstant prezidento rinkimams, prie daugumos balsavimo punktų Minske nusidriekė...

Prieš balsavimo pabaigą prie Baltarusijos ambasados Vilniuje driekiasi rinkėjų eilė

Likus mažiau nei valandai iki Baltarusijos prezidento rinkimų balsavimo pabaigos prie šios...

Antroji viruso banga versle ir ekonomikoje: įvardijo sektorius, kuriems ji kirstų skaudžiausiai (128)

Pasauliui vis garsiau kalbant apie galimą antrąją koronaviruso bangą bei daugėjant susirgimų...

Transliacija / Kasdienybės herojai. Modelio meilė vyrui iš PAR apkarto: mylimasis grasino pagrobti lietuvės dukrą kita tema: bankrutavusį kavos magnatą išgelbėjo Saudo Arabijos princas  (3)

Meilė vyrui iš Pietų Afrikos Respublikos manekenei Gintarei Vasyliūtei baigėsi skausmingomis...

Vilniaus pakraštyje nuo kelio nulėkė „Mercedes“, kruvinas vairuotojas pabėgo paspirtuku (26)

Sekmadienio pavakarę, apie 18 val., Vilniaus pakraštyje, J. Tiškevičiaus ir E. Pliaterytės...

Mano pramogos veidai. Ieva Narkutė: nesu porcelianinė ir trapi

Tokios ilgos tylos pertraukos, kokią teko dėl karantino patirti šiemet, dainininkės ir kūrėjos...

Išskirtinė vieta Sūduvoje: vienintelis toks Lietuvoje sinagogų kompleksas ir išlikęs dvaras, davęs pradžią miestui

Kai po savaitės darbų norisi atsikvėpti, puiki idėja su visa šeima leistis į smagią išvyką....

Lukašenka ruošiasi neramumams: prie Minsko – vandens patrankos ir speciali karinė technika skelbia apie kibernetines atakas (249)

Į Minską gabenama speciali karinė technika, platformos „Telegram“ kanale „Nexta“,...

|Maža didelių žinių kaina