aA
Tarptautinėms institucijoms prognozuojant tolesnį pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimą, naujausi duomenys rodo, kad didžiųjų ekonomikų augimas 2019 m. pirmąjį ketvirtį viršijo lūkesčius.
Eglė Aleknevičiūtė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad 2019 m. turėtų lėčiau augti 70 proc. pasaulio ekonomikų. Tam įtakos turės lėčiau augsianti apdirbamoji gamyba, geopolitinė įtampa, susijusi su prekybos konfliktais, neaiškia „Brexito" baigtimi, artėjančiais Europos Parlamento rinkimais ir nacionalistinių partijų atėjimu į valdžią Europoje.

Nerimą kelia ir besibaigiantis Azijos technologinis ciklas bei didelė išsivysčiusių valstybių skola, kuri galėtų lemti atvirų ir labai įsiskolinusių valstybių finansavimo sąlygų sugriežtinimą. Lėtėjant ekonomikos augimui, menksta ir pinigų, ir fiskalinės politikos taikymo erdvė.

Besitęsiantys JAV prekybos konfliktai su Kinija ir Europos Sąjunga (ES) toliau lemia neapibrėžtumą tarptautinėse rinkose. Šiuo metu vyksta derybos ir tikėtina, kad artimiausiu metu JAV ir Kinija pasieks prekybos susitarimą, tačiau nuotaikos dėl panašios konflikto baigties tarp JAV ir ES yra pesimistiškesnės. Europos Komisija balandžio mėn. turėjo pradėti derybas su JAV dėl pramoninių muitų panaikinimo, tačiau kol kas pažangos nematyti.

Euro zonos ekonomikos metinis augimas pirmąjį ketvirtį buvo spartesnis, nei prognozuota, ir siekė 1,2 proc. Prancūzijos ekonomika augo 1,1, Ispanijos – 2,4 proc., o Italijai pavyko išeiti iš techninės recesijos – šalies ūkis augo 0,1 proc.

Nors Vokietijos pirmojo ketvirčio duomenų kol kas nėra, šalies gamybos pirkimo vadybininkų indeksas, atskleidžiantis vyraujančias ekonomines tendencijas apdirbamojoje gamyboje, kovo mėn. buvęs mažiausias per 80 mėnesių, balandžio mėn. jis šiek tiek padidėjo.

Tikimasi, kad antrąjį pusmetį tokių veiksnių kaip laikinų gamybos sutrikimų automobilių pramonėje išnykimas, sustiprėjęs paslaugų sektorius, spaudimas darbo rinkoje, nuosaiki infliacija ir ekspansinė fiskalinė politika turėtų prisidėti prie sparčiau augsiančios ekonomikos.

Optimistines nuotaikas palaiko JAV ekonomika, 2019 m. pirmąjį ketvirtį augusi daug sparčiau, nei tikėtasi, – net 3,2 proc. Tam įtakos turėjo didelė vidaus paklausa – mažmeninės prekybos pardavimai ir toliau augo (kovo mėn. metinis augimas siekė 3,6 proc.).

JAV taip pat daugėjo naujų darbo vietų, nedarbo lygis ir toliau buvo žemas (3,9 proc.), o metinis atlyginimų augimas tebebuvo spartus (4,2 proc.). Nepaisant visų teigiamų tendencijų, JAV federalinio rezervo bankas skelbia, kad 2019 m. nedidins bazinių palūkanų normų ir toliau taikys 2,25–2,5 proc. tikslinį intervalą.

Kinijos ekonomikos metinis augimas pirmąjį ketvirtį buvo 6,4 proc. Šį augimą, šiek tiek viršijusį lūkesčius, daugiausia lėmė stipri gamyba, paslaugų sektoriaus plėtra ir didėjęs vidaus vartojimas. Kovo mėn. Kinijos eksportas augo dėl laikinų prekybos konfliktų paliaubų ir vyriausybės taikytų ekonomikos augimą skatinusių priemonių. Šios priemonės jau dabar didina investuotojų pasitikėjimą ir prisideda prie gerėjančių rinkos lūkesčių.

Nors naujausi duomenys pranoko lūkesčius, tačiau pasaulinių rizikų balansas vis dar yra neigiamas. Tai lemia nerimas dėl „Brexito" be susitarimo, tolesnės prekybos konfliktų eskalacijos, užsitęsusio fiskalinio neapibrėžtumo ir didėjanti valstybių privačiojo ir viešojo sektorių skola.

Teigiami pokyčiai, tokie kaip sėkmingas prekybos konfliktų sprendimas, Kinijos vyriausybės skatinamųjų priemonių įgyvendinimas, sklandūs Europos Parlamento rinkimai galėtų padidinti rinkų pasitikėjimą ir grąžinti pasaulio ekonomiką į spartesnio, nei prognozuota, augimo kelią.

Lietuvos ekonomika pirmąjį ketvirtį augo net 3,8 proc., tačiau lėčiau didėsianti užsienio paklausa slopins ir Lietuvos ūkio augimą. Sparčiai kilę atlyginimai, didelė vidaus paklausa, aukšti verslo ir vartotojų lūkesčiai pirmąjį ketvirtį nuteikia optimistiškai, tačiau labai tikėtina, kad Lietuvai, mažai ir atvirai ekonomikai, nepavyks išvengti užsienio prekybos partnerių augimo sulėtėjimo poveikio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tadas Povilauskas. Kodėl metų pabaigoje gali pabrangti dyzelinas (2)

Veikiausiai atsimenate, kad praėjusių metų kelias lapkričio savaites dyzelino kaina degalinėse...

Egidijus Langys. Permainos nemokumo procese: kreditorius ir skolininkas privalės tartis

Nemokumo proceso reforma įgauna pagreitį – po balandžio mėn. Seime vykusių aktyvių klausymų...

Justinas Juozaitis. Ar Baltijos šalių elektros tinklai atlaikys artėjančią geopolitinę audrą? (6)

Kol Lietuvos politikai džiaugiasi pasiektu susitarimu dėl sinchronizacijos su kontinentinės Europos...

Lina Aleknaitė-van der Molen. Pokyčiai kapitalo rinkų reguliavime – Prospekto Reglamentas atveria galimybes smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms

Š. m. liepos 21 d. įsigalioja Prospekto Reglamentas, kuris pakeis iki šiol galiojusią Prospekto...

Mantas Andriuškevičius. Dėl transporto priemonių apžiūros centrų veiklos (3)

Vidaus reikalų ministrui Eimučiui Misiūnui pasiūlius koreguoti Saugaus eismo automobilių keliais...

Top naujienos

Emigruoti gydytojo nepaskatino net 11 tūkstančių alga: kodėl ne kartą atmetė pasiūlymus ir liko Lietuvoje (13)

Save grynakrauju kauniečiu pristatantis 45 metų šeimos gydytojas Giedrius Tytmonas sako, kad yra...

Tyrimas parodė neįtikėtiną juodosios organų prekybos mastą: turtuoliai donorus rinkosi iš katalogų (81)

„ Al Jazeera “ kanalo atliktas tyrimas atskleidė, kad viena Egipto ligoninė ir Jemeno...

Peržiūrėjusios savo šiukšles draugės pasiryžo įkurti verslą: svarbiausia – „neperdegti”

„ Zero waste “ yra judėjimas, gyvenimo būdas, o kai kam ir filosofija. Visų šį judėjimą...

Jubiliejinis Birutės Petrikytės koncertas baigėsi skandalu: scenos grandai jaučia kartėlį (83)

Penktadienio vakarą Palangos koncertų salėje įvykęs jubiliejinis dainininkės Birutės...

„Žalgirio“ akiratyje – ryškiausios žvaigždės: kaip Romanovas prašė pasidomėti Bryanto ir Gasolio kaina (7)

Kobe Bryantas , Pau Gasolis , Kevinas Durantas , Dwightas Howardas . Ryškiausios NBA žvaigždės...

Vilniuje mylimajam amžiną meilę prisiekė žinomas modelis Justina Kazlauskytė (14)

Iš Biržų kilęs modelis Justina Kazlauskytė gyvena pakiliausiomis nuotaikomis. Šiandien ji su...

Privertė pasijusti tikru narkobaronu: pareigūnai kratos metu sandėlyje rado šešias tonas kanapių (184)

Pluoštinių kanapių ūkį įkūręs vyras nesitikėjo, kad siųsdamas mėginį galimai būsimiems...

Kaip vienas miestelis prie Volgos pasėjo chaosą Europos naftos rinkoje (31)

Nikolajevkos gyventojai nelabai turi apie ką liežuvauti nuo tada, kai mirė degtinės muziejaus...

Šeštasis „Auksinis batelis“ Messi nepradžiugino: negaliu pamiršti to, kas nutiko Liverpulyje

Kylianui Mbappe baigus savo įvarčių medžioklę Prancūzijos „Ligue 1“ čempionate,...

Dešimt faktų, kurie rodo, kad jūsų vaikas – gabus (4)

Daugelis mamų ir tėčių savo atžalą laiko talentinga, tačiau dauguma vaikų – genijai tik savo...