aA
Tarptautinėms institucijoms prognozuojant tolesnį pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimą, naujausi duomenys rodo, kad didžiųjų ekonomikų augimas 2019 m. pirmąjį ketvirtį viršijo lūkesčius.
Eglė Aleknevičiūtė
Eglė Aleknevičiūtė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad 2019 m. turėtų lėčiau augti 70 proc. pasaulio ekonomikų. Tam įtakos turės lėčiau augsianti apdirbamoji gamyba, geopolitinė įtampa, susijusi su prekybos konfliktais, neaiškia „Brexito" baigtimi, artėjančiais Europos Parlamento rinkimais ir nacionalistinių partijų atėjimu į valdžią Europoje.

Nerimą kelia ir besibaigiantis Azijos technologinis ciklas bei didelė išsivysčiusių valstybių skola, kuri galėtų lemti atvirų ir labai įsiskolinusių valstybių finansavimo sąlygų sugriežtinimą. Lėtėjant ekonomikos augimui, menksta ir pinigų, ir fiskalinės politikos taikymo erdvė.

Besitęsiantys JAV prekybos konfliktai su Kinija ir Europos Sąjunga (ES) toliau lemia neapibrėžtumą tarptautinėse rinkose. Šiuo metu vyksta derybos ir tikėtina, kad artimiausiu metu JAV ir Kinija pasieks prekybos susitarimą, tačiau nuotaikos dėl panašios konflikto baigties tarp JAV ir ES yra pesimistiškesnės. Europos Komisija balandžio mėn. turėjo pradėti derybas su JAV dėl pramoninių muitų panaikinimo, tačiau kol kas pažangos nematyti.

Euro zonos ekonomikos metinis augimas pirmąjį ketvirtį buvo spartesnis, nei prognozuota, ir siekė 1,2 proc. Prancūzijos ekonomika augo 1,1, Ispanijos – 2,4 proc., o Italijai pavyko išeiti iš techninės recesijos – šalies ūkis augo 0,1 proc.

Nors Vokietijos pirmojo ketvirčio duomenų kol kas nėra, šalies gamybos pirkimo vadybininkų indeksas, atskleidžiantis vyraujančias ekonomines tendencijas apdirbamojoje gamyboje, kovo mėn. buvęs mažiausias per 80 mėnesių, balandžio mėn. jis šiek tiek padidėjo.

Tikimasi, kad antrąjį pusmetį tokių veiksnių kaip laikinų gamybos sutrikimų automobilių pramonėje išnykimas, sustiprėjęs paslaugų sektorius, spaudimas darbo rinkoje, nuosaiki infliacija ir ekspansinė fiskalinė politika turėtų prisidėti prie sparčiau augsiančios ekonomikos.

Optimistines nuotaikas palaiko JAV ekonomika, 2019 m. pirmąjį ketvirtį augusi daug sparčiau, nei tikėtasi, – net 3,2 proc. Tam įtakos turėjo didelė vidaus paklausa – mažmeninės prekybos pardavimai ir toliau augo (kovo mėn. metinis augimas siekė 3,6 proc.).

JAV taip pat daugėjo naujų darbo vietų, nedarbo lygis ir toliau buvo žemas (3,9 proc.), o metinis atlyginimų augimas tebebuvo spartus (4,2 proc.). Nepaisant visų teigiamų tendencijų, JAV federalinio rezervo bankas skelbia, kad 2019 m. nedidins bazinių palūkanų normų ir toliau taikys 2,25–2,5 proc. tikslinį intervalą.

Kinijos ekonomikos metinis augimas pirmąjį ketvirtį buvo 6,4 proc. Šį augimą, šiek tiek viršijusį lūkesčius, daugiausia lėmė stipri gamyba, paslaugų sektoriaus plėtra ir didėjęs vidaus vartojimas. Kovo mėn. Kinijos eksportas augo dėl laikinų prekybos konfliktų paliaubų ir vyriausybės taikytų ekonomikos augimą skatinusių priemonių. Šios priemonės jau dabar didina investuotojų pasitikėjimą ir prisideda prie gerėjančių rinkos lūkesčių.

Nors naujausi duomenys pranoko lūkesčius, tačiau pasaulinių rizikų balansas vis dar yra neigiamas. Tai lemia nerimas dėl „Brexito" be susitarimo, tolesnės prekybos konfliktų eskalacijos, užsitęsusio fiskalinio neapibrėžtumo ir didėjanti valstybių privačiojo ir viešojo sektorių skola.

Teigiami pokyčiai, tokie kaip sėkmingas prekybos konfliktų sprendimas, Kinijos vyriausybės skatinamųjų priemonių įgyvendinimas, sklandūs Europos Parlamento rinkimai galėtų padidinti rinkų pasitikėjimą ir grąžinti pasaulio ekonomiką į spartesnio, nei prognozuota, augimo kelią.

Lietuvos ekonomika pirmąjį ketvirtį augo net 3,8 proc., tačiau lėčiau didėsianti užsienio paklausa slopins ir Lietuvos ūkio augimą. Sparčiai kilę atlyginimai, didelė vidaus paklausa, aukšti verslo ir vartotojų lūkesčiai pirmąjį ketvirtį nuteikia optimistiškai, tačiau labai tikėtina, kad Lietuvai, mažai ir atvirai ekonomikai, nepavyks išvengti užsienio prekybos partnerių augimo sulėtėjimo poveikio.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Audronė Nakrošienė. Tai, kas kompanijose veikė pirmojo karantino metu, per antrąjį prarado prasmę (4)

Pirmojo karantino metu į namus sugrįžę darbuotojai pasižymėjo sutelktumu, darbingumu,...

Greta Ilekytė. Pinigų lietus artėja: ką jis žada Lietuvai? (25)

Europos Komisija pagaliau patvirtino bendrijos septynerių metų biudžetą, kuris siekia...

Laura Joffė. Mankštiname „raumenis“, kurių anksčiau reikėjo rečiau (3)

2020 metai kiekvienam verslo sektoriui smarkiai įsirėš į istoriją. Kalbant apie aviacijos...

Raminta Stravinskaitė. BDAR baudos 2020: ko galime pasimokyti? (3)

Praėjus daugiau nei dvejiems metams po Bendrojo duomenų apsaugos reglamento ( BDAR )...

Nerijus Mačiulis. Kodėl pandemijos metu sparčiai augo atlyginimai? (5)

Vidutinis darbo užmokestis po mokesčių trečiąjį šių metų ketvirtį buvo net 11,2 proc....

Top naujienos

Kubilius įvertino kandidatų į ministrus sąrašą: kai kurie jiems išsakomi priekaištai nelabai racionalūs (171)

Europos Parlamento narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad kai kurie kandidatams į...

Lina Širvinskienė | D+ nariams

Pandemija – tobulas laikas pradėti verslą: pagrindinis sėkmės įrankis – ne pinigai Ciklas „Kaip pradėti savo verslą: nuo idėjos iki sėkmės“, II dalis

Kas bendro tarp tokių kompanijų kaip „Microsoft“, „FedEx“, „General Motors“ ? Atsakymas:...

Užgimstantis naujas aljansas gali perbraižyti pasaulio galios balansą: dydžiu beveik prilygtų NATO (404)

Praėjusią savaitę keturios Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalys – Indija , Japonija ,...

Netikėkite tuo: nusprendė, kad gydytojų nereikia – pakaks stipraus imuniteto (6)

Žinomas socialinių tinklų veikėjas, pasivadinęs M.G. Maksimaliečio slapyvardžiu, suabejojo...

Per karantiną teko eiti į prastovas, bet plėtra nesustojo: investuos milijonus, sukurs dar 250 darbo vietų (41)

Koronavirusas turėjo didžiulę įtaką automobilių pramonei – pardavimai sumažėjo, gamyklos...

Užkalnis valgė graikų maistą ir gyrė: tinkama ir Apolonui, ir Afroditei (95)

Joks karantinas manęs nesustabdys. Aš vertinau, vertinu ir vertinsiu restoranus, inspektuosiu,...

Vilniuje sužibusi įspūdinga eglė abejingų nepalieka: ar ji pranoks pernykštę šachmatų karalienę? balsuok, kuri patinka labiau (41)

Pagrindinė sostinės Kalėdų eglė nepaliauja stebinti – kaskart ją pasitinka ne tik tautiečių...

Štai kas nutiks, jei per anksti numušite pakilusią temperatūrą: gydytojas paaiškino, kodėl tai pavojinga (14)

Pakilus kūno temperatūrai ir pradėjus jausti pirmuosius peršalimo simptomus, dažnas pradeda...

Kalbos ekspertė trijų moterų valdymui įvardyti pasiūlė naują žodį: kadencijai baigiantis pažiūrėsim, kas kaip (2)

Susiklosčius neįprastoms politinėms aplinkybėms (valdžios viršūnėn iškilo trys moterys), šen...

Evelina Joteikaitė | D+ nariams

Psichoterapeutas paaiškino, kur slypi „velnio apsėstuoju“ vadintu Paganini fenomenas: klausytojams sukeldavo ekstazę

XIX a. italų smuikininkas , gitaristas ir kompozitorius Niccolo Paganini įgijo „velnio...

|Maža didelių žinių kaina