Viena iš dažniausiai minimų priežasčių, dėl kurių įmonės VĮ „Registrų centras“ laiku nepateikia finansinės atskaitomybės, minima vėluojanti audito procedūra. Paprastai taip atsitinka dėl to, kad dauguma įmonių auditą atlikti planuoja kalendorinių metų pradžioje, o būtent tuo metu dėl per didelio užimtumo laisvų auditorių trūksta. Tačiau tai nėra vienintelė priežastis, dėl kurios įmonės vėluoja pateikti metines finansines ataskaitas.

Patirtis rodo, kad iki šiol dažnai pasitaiko atvejų, kai užsienio kapitalo įmonėms vadovauja ne Lietuvos Respublikos piliečiai, galbūt todėl jie nepakankamai išmano mūsų šalyje veikiančių įstatymų niuansus ir prievoles.

Išskyrėme dar keletą vėlavimo priežasčių.

 • Vadovai nežino, kad nepriklausomai nuo įmonės įregistravimo datos, nors tai būtų ir paskutinės praėjusių metų gruodžio dienos, prievolė teikti metines finansines ataskaitas atsiranda iškart. Šiemet sulaukėme ypač daug naujų užklausų dėl pavėluoto finansinių ataskaitų parengimo, kai vadovai nesitikėjo, jog tik kelias savaites ar dienas veikusiai bendrovei tokia prievolė taikoma.
 • Dažnu atveju vadovai mano, kad, jei įmonės veikla sustabdyta arba joje nėra nė vieno darbuotojo, mokestinių deklaracijų teikti nereikia. Atkreipiame dėmesį, kad prievolė teikti metines finansines ataskaitas pasibaigus finansiniams metams vis tiek išlieka.
 • Kartais dėl išaugusių pajamų, darbuotojų skaičiaus, veiklos pobūdžio ar pasikeitusio teisinio reguliavimo įmonės apie pareigą atlikti privalomą auditą sužino tik besibaigiant finansiniams metams, o tokiu metu rasti laisvų auditorių ypač sudėtinga. Be to, siekiant atlikti specifinę veiklą vykdančių arba didesnių tarptautinių įmonių auditą, kyla reikalavimai auditorių profesionalumui, todėl galimybė greitai surasti reikiamos kompetencijos auditorių dar mažėja. Siekiant nepatekti į tokią situaciją, įmonių vadovams patartina iš anksto susipažinti su reikalavimų kartelėmis, kurias pasiekus privalu atlikti auditą, ir žinant savo įmonės raidos planus laiku užsakyti auditorių paslaugas.

Mūsų patirtis rodo, kad paprastai įmonės vėluoja pateikti metines ataskaitas nepiktybiškai ir neturėdamos tokio tikslo iš anksto. Vis dėlto, laiku nepateikus finansinių ataskaitų, pasekmės gali būti rimtos. „Registrų centro“ iniciatyva tokios įmonės gali buvo likviduotos, jų vadovams gresia iki 1450 eurų bauda. Įmonės gali būti pašalintos iš viešųjų pirkimų konkursų, draudimo bendrovės gali atsisakyti jas drausti. Tokios įmonės gali netekti paramos ir prarasti patikimų, socialiai atsakingų organizacijų reputaciją.

Visais atvejais įmonių vadovai turi žinoti, kad auditas privalomas:

 • valstybės ir savivaldybės įmonėms;
 • viešojo intereso įmonėms;
 • akcinėms bendrovėms;
 • uždarosioms akcinėms bendrovėms, kuriose akcininkė yra valstybė ir (arba) savivaldybė;
 • uždarosioms akcinėms bendrovėms, kurių prekių (paslaugų) kainos reguliuojamos įstatymų nustatyta tvarka;
 • uždarosioms akcinėms bendrovėms, kooperatinėms bendrovėms (kooperatyvams), tikrosioms ūkinėms bendrijoms ir komanditinėms ūkinėms bendrijoms, kuriose visi tikrieji nariai yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, jeigu jų ne mažiau kaip du, rodikliai paskutinę finansinių metų dieną viršija šiuos dydžius:
 1. pardavimo grynosios pajamos per ataskaitinius finansinius metus – 3,5 mln. eurų;
 2. balanse nurodyto turto vertė – 1,8 mln. eurų;
 3. vidutinis metų sąrašinis darbuotojų skaičius per ataskaitinius finansinius metus – 50.

Papildomai atkreipiame dėmesį, kad pareigą teikti finansines ataskaitas turi ne tik Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys, bet ir užsienio juridinių asmenų filialai, veikiantys Lietuvoje, – šiuo atveju, „Registrų centrui“ būtina pateikti filialo steigėjo finansines ataskaitas. Konsoliduotąsias finansines ataskaitas sudarančiose įmonėse turi būti atliktas metinių konsoliduotųjų finansinių ataskaitų auditas.

Siekiant laiku įvykdyti prievolę pateikti metinę finansinę atskaitomybę, rekomenduojame iš anksto susirasti auditorius ir apsibrėžti konkrečius terminus ir atsakomybes, kad nė viena šalis nevėluotų. Jei planuojama steigti naują įmonę, vertėtų susirasti paslaugų partnerį arba įdarbinti vyriausiąjį buhalterį, kuris parengtų finansines ataskaitas finansiniams metams pasibaigus. Net jei įmonės veikla sustabdyta, būtina susirasti paslaugų partnerį, kuris parengtų ir pateiktų finansinę atskaitomybę.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją