aA
Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymas kaip vieną iš imperatyvių perkančiųjų organizacijų pareigų įtvirtina pareigą įsitikinti pasiūlymus pateikusių tiekėjų kompetencija, patikimumu ir pajėgumu įvykdyti viešojo pirkimo sutartį.
Dovilė Jankauskytė
© Asmeninio albumas

Siekdamos įgyvendinti nurodytą pareigą, perkančiosios organizacijos pirkimo sąlygose nustato minimalius tiekėjams keliamus kvalifikacinius reikalavimus ir nurodo, kokius dokumentus (duomenis) turi pateikti tiekėjai, siekdami pagrįsti atitiktį nustatytiems reikalavimams.

Būtent dėl reikalaujamų kvalifikacijos pagrindimo dokumentų (duomenų) turinio, jų pakankamumo, tikslinimo praktikoje tarp tiekėjų ir perkančiųjų organizacijų dažnai kyla ginčai. Tai reiškia, jog tiekėjų kvalifikacijos atitikties / neatitikties nustatytiems reikalavimams vertinimo etape tiek perkančiosioms organizacijos, tiek tiekėjams vis dar kyla daug klausimų, ypatingai, susijusių su kvalifikacijos pagrindimo dokumentų (duomenų) tikslinimo teise ir jos įgyvendinimo apimtimi.

Tiekėjai, būdami savo srities profesionalai, veikdami maksimaliai apdairiai ir rūpestingai, jau kartu su pasiūlymu (jeigu to reikalaujama pirkimo sąlygose) arba po perkančiosios organizacijos pranešimo apie galimą tiekėjo pripažinimą pirkimo laimėtoju, privalo pateikti visus pirkimo sąlygose nurodytus kvalifikacijos pagrindimo dokumentus. Vis dėlto, Viešųjų pirkimų įstatyme yra numatyta, jog, jeigu pirkimo dalyvis pateikė netikslius, neišsamius, klaidingus dokumentus ar duomenis apie atitiktį kvalifikacijos reikalavimams, perkančioji organizacija privalo nepažeisdama lygiateisiškumo ir skaidrumo principų prašyti dalyvį šiuos dokumentus ar duomenis patikslinti, papildyti arba paaiškinti per jos nustatytą protingą terminą.

Taigi, perkančioji organizacija, nustačiusi, kad tiekėjas nepateikė reikalingų kvalifikacijos pagrindimo dokumentų ar tiekėjo pateikti dokumentai yra netikslūs, neaiškūs, nepakankami, privalo kreiptis į tiekėją, prašydama paaiškinti, patikslinti ar pateikti nepateiktus tinkamus kvalifikacijos pagrindimo dokumentus.

Tačiau Viešųjų pirkimų įstatyme nėra nurodyta tiekėjų teisės tikslinti kvalifikacijos pagrindimo dokumentus (duomenis), o kartu ir perkančiųjų organizacijų pareigos įsitikinti tiekėjų turima kvalifikacija, apimtis, t. y., nėra nurodyta, kiek kartų perkančioji organizacija turėtų kreiptis į tiekėją dėl kvalifikaciją pagrindžiančių dokumentų pateikimo / paaiškinimo / patikslinimo.

Nuosekliai formuojamoje teismų praktikoje, viena vertus, nurodoma, jog, nepriklausomai nuo to, kiek ir kokius, kokio turinio ir apimties dokumentus, pagrindžiančius tiekėjo kvalifikaciją, pateikė pirkimo dalyvis (ar tokių dokumentų apskritai nepateikė), perkančioji organizacija privalo pareikalauti dalyvio paaiškinti ar patikslinti duomenis apie kvalifikaciją, jei ji ketina atmesti tokio tiekėjo pasiūlymą arba tokį tiekėją pripažinti laimėtoju.

Kita vertus, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad nors Viešųjų pirkimų įstatyme yra nustatyta pareiga perkančiajai organizacijai prašyti tiekėjo patikslinti netikslius, neišsamius kvalifikaciją pagrindžiančius duomenis, toks tikslinimas negali tapti neribotas ir sudaryti galimybes tiekėjams piktnaudžiauti savo teisėmis, nepateikiant perkančiosios organizacijos reikalaujamų dokumentų. Perkančiosios organizacijos, užtikrindamos viešojo pirkimo procedūrų skaidrumą, negali leisti tiekėjams neribotai tikslinti pateiktus dokumentus tiek ir tol, kol tiekėjų pasiūlymai iš neatitinkančių nustatytų reikalavimų taptų atitinkančiais.

Nei Viešųjų pirkimų įstatyme, nei teismų praktikoje nesant aiškaus atsakymo, kur reikėtų brėžti ribą tarp tiekėjų teisės tikslinti kvalifikacijos duomenis įgyvendinimo ir skaidrumo principo, garantuojančio favoritizmo atskirų tiekėjų atžvilgiu nebuvimą, užtikrinimo, kiekvienu konkrečiu atveju turėtų būti vadovaujamasi tokiomis principinėmis taisyklėmis:

Pirma, Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtinta tiekėjų kvalifikacijos duomenų tikslinimo galimybė jokiu būdu nepaneigia tiekėjų pareigos jau su pasiūlymu (jei to reikalaujama pirkimo sąlygose) arba po perkančiosios organizacijos pranešimo apie galimą tiekėjo pripažinimą pirkimo laimėtoju pateikti visus perkančiosios organizacijos pirkimo sąlygose reikalaujamus dokumentus. Kitaip tariant, tiekėjai, veikdami kaip savo srities profesionalai, turi dėti maksimalias pastangas tam, kad iš pirmo karto tinkamai pagrįstų atitiktį nustatytiems reikalavimams.

Antra, perkančiosios organizacijos, nustačiusios, jog tiekėjų pateikti kvalifikacijos pagrindimo dokumentai (duomenys) yra nepakankami, netikslūs, neaiškūs ar tiekėjai tokių dokumentų (duomenų) apskritai nepateikė, siekdamos užtikrinti maksimalų aiškumą ir išvengti ginčų, prašymą dėl kvalifikacijos dokumentų pateikimo / patikslinimo / paaiškinimo turi formuluoti kuo aiškiau ir tiksliau, konkrečiai nurodant, kokius dokumentus turi pateikti tiekėjai ir / ar kokie tiekėjų pateikti dokumentai bei dėl kokių priežasčių yra nepakankami, neaiškūs ar netikslūs.

Trečia, tiekėjai, gavę perkančiosios organizacijos prašymą dėl kvalifikacijos dokumentų pateikimo / patikslinimo / paaiškinimo, privalo pateikti / paaiškinti / patikslinti visus perkančiosios organizacijos nurodytus dokumentus (duomenis), nesitikėdami, kad, to nepadarius, tiekėjams tokia teisė bus suteikta pakartotinai. Pabrėžtina, jog tiekėjai, nesuprasdami (ne visa apimtimi suprasdami), kokie dokumentai (duomenys) perkančiajai organizacijai yra nepriimtini ar neaiškūs, privalo būti aktyvūs ir kreiptis į perkančiąją organizaciją, prašydami patikslinti, ką konkrečiai turi pateikti ir / ar paaiškinti tiekėjai.

Apibendrinant, darome išvadą, jog tuo atveju, jeigu dalyvis kartu su pasiūlymu ar po perkančiosios organizacijos pranešimo apie galimą tiekėjo pripažinimą laimėjusiu, nepateikia / pateikia neišsamius, netikslius kvalifikacijos pagrindimo dokumentus, perkančioji organizacija privalo vieną kartą kreiptis į tiekėją, prašydama ir konkrečiai nurodydama, kokių tiekėjo kvalifikacijos pagrindimo dokumentų trūksta, kokie tiekėjo pateikti dokumentai yra neaiškūs, netikslūs, nepakankami ir kodėl.

Perkančiajai organizacijai tiksliai, aiškiai ir nedviprasmiškai suformulavus tiekėjui prašymą pateikti / paaiškinti / patikslinti konkrečius kvalifikacijos pagrindimo dokumentus (duomenis), perkančioji organizacija laikytina tinkamai įgyvendinusia Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintą pareigą pareikalauti dalyvio pateikti, paaiškinti ar patikslinti duomenis apie kvalifikaciją, jei ji ketina atmesti tokio tiekėjo pasiūlymą arba tokį tiekėją pripažinti laimėtoju.

Tuo tarpu tiekėjui, net ir po aiškaus ir tikslaus, konkretaus perkančiosios organizacijos prašymo nepateikus pirkimo sąlygose nurodytų dokumentų, t. y. nepagrindus reikalaujamos kvalifikacijos, tokio tiekėjo pasiūlymas galėtų būti atmetamas, pakartotinai nesikreipiant į tiekėją. Vis dėlto, jeigu tiekėjas, vykdydamas perkančiosios organizacijos prašymą, pateikia / patikslina / paaiškina atitinkamus dokumentus, tačiau perkančioji organizacija juos laiko nepakankamais, siekiant visapusiškai įsitikinti tiekėjo turima kvalifikacija, tikslinga dar kartą kreiptis į tiekėją dėl neaiškių ar netikslių dokumentų (duomenų) patikslinimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(2 žmonės įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Robertas Dargis. Kas bendro tarp santechniko iš Nigerijos ir dirbtinio intelekto? (1)

Visiems gerai žinomas posakis – konkurencija skatina progresą. Jo teisingumu galėjome...

Dominykas Čeledinas. Kaip drausimės po 10 metų?

Šiandien vargu ar ką nors stebina tai, kad didelė dalis bankininkystės operacijų atliekame...

Modestas Kisielius.Amžinas klausimas organizacijoje: kas kaltas? (4)

Kiekvieną kartą, kai organizacijoje atsitinka kažkas negero, pirmas užduodamas klausimas –...

Asta Grabinskė. Nuolatinis Lietuvos pensininkų palydovas – skurdas (37)

Prieš kelias savaites Europos Komisija paskelbė sunerimti verčiančią ataskaitą: jos...

Jurgita Navikienė. Kokiais atvejais bendrovės nuosavas kapitalas gali sugadinti ateitį?

Įsibėgėjus metinių finansinių ataskaitų rengimo procesui, dažna akcinė (AB) arba uždaroji...

Top naujienos

Kauno darželyje – košmariška įtampa: nevaldoma auklėtoja puola ne tik vaikus, bet ir kolegas (22)

Purtomi ir sužaloti vaikai, psichologinis smurtas ne tik prieš vaikus, bet ir prieš kolegas,...

Skvernelis Grybauskaitei nuolaidžiauti nelinkęs: dalyvavo rinkimų kampanijoje tada, kai tai draudžiama (485)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pirmadienį pareiškė, kad jį dėl užsienio politikos...

Ekspertas: Krymas Putiną įstūmė į spąstus (4)

Po penkerių metų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas moka už Krymą. Jo pernelyg didelis...

Į Lietuvą emigrantės grįžta apsikarsčiusios prabangiais drabužiais, bet vieną dalyką nutyli (81)

Pastaraisiais metais šoktelėjusias pramogų ir paslaugų kainas pajautė ir mados mylėtojai....

Porinkiminėje konferencijoje taip ir nepasirodęs Zuokas: antras turas buvo toks žiaurus, kad man buvo netikėta (49)

Artūras Zuokas antrajame merų rinkimų ture antrą kartą pralaimėjo Remigijui Šimašiui...

Nyderlandų policija išplatino įtariamojo nuotrauką: nesiartinkite prie jo grėsmės lygis padidintas iki maksimalaus (171)

Pirmadienį apie 10.45 val. vietos laiku Nyderlandų mieste Utrechte tramvajuje šaulys paleido...

Berniuko tėvai susirūpino gydytojų kompetencija: pirmoje ligoninėje – angina, trečioje – trūkęs apendicitas (77)

Nors 2 metų berniukas pirmą kartą į Jonavos ligoninę dėl pykinimo buvo nugabentas prieš 10...

Kompensacijos už vėlavusį skrydį paprašė per tarpininką: gailisi, nes galėjo gauti daugiau (28)

Keliaujantiesiems svarbu žinoti, kad pavėlavus skrydžiui, jie gali tikėtis nemenkos kompensacijos....

Gyvūnų mylėtojų pyktį užsitraukęs Marijonas Mikutavičius: jie mane gali drąsiai nužudyti (204)

Pastarąjį sekmadienį TV3 šou „ Lietuvos talentai “ išgirsti žinomo atlikėjo ir šou...

Nuskausminamieji gimdymo metu: pasakė, kaip epidūrinė nejautra gali paveikti kūdikį, o kaip – mamą (87)

Skausmas yra, matyt, antras dalykas po kūdikio sveikatos, dėl kurio dažna gimdyvė nerimauja. Kaip...