aA
Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymas kaip vieną iš imperatyvių perkančiųjų organizacijų pareigų įtvirtina pareigą įsitikinti pasiūlymus pateikusių tiekėjų kompetencija, patikimumu ir pajėgumu įvykdyti viešojo pirkimo sutartį.
Dovilė Jankauskytė
© Asmeninio albumas

Siekdamos įgyvendinti nurodytą pareigą, perkančiosios organizacijos pirkimo sąlygose nustato minimalius tiekėjams keliamus kvalifikacinius reikalavimus ir nurodo, kokius dokumentus (duomenis) turi pateikti tiekėjai, siekdami pagrįsti atitiktį nustatytiems reikalavimams.

Būtent dėl reikalaujamų kvalifikacijos pagrindimo dokumentų (duomenų) turinio, jų pakankamumo, tikslinimo praktikoje tarp tiekėjų ir perkančiųjų organizacijų dažnai kyla ginčai. Tai reiškia, jog tiekėjų kvalifikacijos atitikties / neatitikties nustatytiems reikalavimams vertinimo etape tiek perkančiosioms organizacijos, tiek tiekėjams vis dar kyla daug klausimų, ypatingai, susijusių su kvalifikacijos pagrindimo dokumentų (duomenų) tikslinimo teise ir jos įgyvendinimo apimtimi.

Tiekėjai, būdami savo srities profesionalai, veikdami maksimaliai apdairiai ir rūpestingai, jau kartu su pasiūlymu (jeigu to reikalaujama pirkimo sąlygose) arba po perkančiosios organizacijos pranešimo apie galimą tiekėjo pripažinimą pirkimo laimėtoju, privalo pateikti visus pirkimo sąlygose nurodytus kvalifikacijos pagrindimo dokumentus. Vis dėlto, Viešųjų pirkimų įstatyme yra numatyta, jog, jeigu pirkimo dalyvis pateikė netikslius, neišsamius, klaidingus dokumentus ar duomenis apie atitiktį kvalifikacijos reikalavimams, perkančioji organizacija privalo nepažeisdama lygiateisiškumo ir skaidrumo principų prašyti dalyvį šiuos dokumentus ar duomenis patikslinti, papildyti arba paaiškinti per jos nustatytą protingą terminą.

Taigi, perkančioji organizacija, nustačiusi, kad tiekėjas nepateikė reikalingų kvalifikacijos pagrindimo dokumentų ar tiekėjo pateikti dokumentai yra netikslūs, neaiškūs, nepakankami, privalo kreiptis į tiekėją, prašydama paaiškinti, patikslinti ar pateikti nepateiktus tinkamus kvalifikacijos pagrindimo dokumentus.

Tačiau Viešųjų pirkimų įstatyme nėra nurodyta tiekėjų teisės tikslinti kvalifikacijos pagrindimo dokumentus (duomenis), o kartu ir perkančiųjų organizacijų pareigos įsitikinti tiekėjų turima kvalifikacija, apimtis, t. y., nėra nurodyta, kiek kartų perkančioji organizacija turėtų kreiptis į tiekėją dėl kvalifikaciją pagrindžiančių dokumentų pateikimo / paaiškinimo / patikslinimo.

Nuosekliai formuojamoje teismų praktikoje, viena vertus, nurodoma, jog, nepriklausomai nuo to, kiek ir kokius, kokio turinio ir apimties dokumentus, pagrindžiančius tiekėjo kvalifikaciją, pateikė pirkimo dalyvis (ar tokių dokumentų apskritai nepateikė), perkančioji organizacija privalo pareikalauti dalyvio paaiškinti ar patikslinti duomenis apie kvalifikaciją, jei ji ketina atmesti tokio tiekėjo pasiūlymą arba tokį tiekėją pripažinti laimėtoju.

Kita vertus, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad nors Viešųjų pirkimų įstatyme yra nustatyta pareiga perkančiajai organizacijai prašyti tiekėjo patikslinti netikslius, neišsamius kvalifikaciją pagrindžiančius duomenis, toks tikslinimas negali tapti neribotas ir sudaryti galimybes tiekėjams piktnaudžiauti savo teisėmis, nepateikiant perkančiosios organizacijos reikalaujamų dokumentų. Perkančiosios organizacijos, užtikrindamos viešojo pirkimo procedūrų skaidrumą, negali leisti tiekėjams neribotai tikslinti pateiktus dokumentus tiek ir tol, kol tiekėjų pasiūlymai iš neatitinkančių nustatytų reikalavimų taptų atitinkančiais.

Nei Viešųjų pirkimų įstatyme, nei teismų praktikoje nesant aiškaus atsakymo, kur reikėtų brėžti ribą tarp tiekėjų teisės tikslinti kvalifikacijos duomenis įgyvendinimo ir skaidrumo principo, garantuojančio favoritizmo atskirų tiekėjų atžvilgiu nebuvimą, užtikrinimo, kiekvienu konkrečiu atveju turėtų būti vadovaujamasi tokiomis principinėmis taisyklėmis:

Pirma, Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtinta tiekėjų kvalifikacijos duomenų tikslinimo galimybė jokiu būdu nepaneigia tiekėjų pareigos jau su pasiūlymu (jei to reikalaujama pirkimo sąlygose) arba po perkančiosios organizacijos pranešimo apie galimą tiekėjo pripažinimą pirkimo laimėtoju pateikti visus perkančiosios organizacijos pirkimo sąlygose reikalaujamus dokumentus. Kitaip tariant, tiekėjai, veikdami kaip savo srities profesionalai, turi dėti maksimalias pastangas tam, kad iš pirmo karto tinkamai pagrįstų atitiktį nustatytiems reikalavimams.

Antra, perkančiosios organizacijos, nustačiusios, jog tiekėjų pateikti kvalifikacijos pagrindimo dokumentai (duomenys) yra nepakankami, netikslūs, neaiškūs ar tiekėjai tokių dokumentų (duomenų) apskritai nepateikė, siekdamos užtikrinti maksimalų aiškumą ir išvengti ginčų, prašymą dėl kvalifikacijos dokumentų pateikimo / patikslinimo / paaiškinimo turi formuluoti kuo aiškiau ir tiksliau, konkrečiai nurodant, kokius dokumentus turi pateikti tiekėjai ir / ar kokie tiekėjų pateikti dokumentai bei dėl kokių priežasčių yra nepakankami, neaiškūs ar netikslūs.

Trečia, tiekėjai, gavę perkančiosios organizacijos prašymą dėl kvalifikacijos dokumentų pateikimo / patikslinimo / paaiškinimo, privalo pateikti / paaiškinti / patikslinti visus perkančiosios organizacijos nurodytus dokumentus (duomenis), nesitikėdami, kad, to nepadarius, tiekėjams tokia teisė bus suteikta pakartotinai. Pabrėžtina, jog tiekėjai, nesuprasdami (ne visa apimtimi suprasdami), kokie dokumentai (duomenys) perkančiajai organizacijai yra nepriimtini ar neaiškūs, privalo būti aktyvūs ir kreiptis į perkančiąją organizaciją, prašydami patikslinti, ką konkrečiai turi pateikti ir / ar paaiškinti tiekėjai.

Apibendrinant, darome išvadą, jog tuo atveju, jeigu dalyvis kartu su pasiūlymu ar po perkančiosios organizacijos pranešimo apie galimą tiekėjo pripažinimą laimėjusiu, nepateikia / pateikia neišsamius, netikslius kvalifikacijos pagrindimo dokumentus, perkančioji organizacija privalo vieną kartą kreiptis į tiekėją, prašydama ir konkrečiai nurodydama, kokių tiekėjo kvalifikacijos pagrindimo dokumentų trūksta, kokie tiekėjo pateikti dokumentai yra neaiškūs, netikslūs, nepakankami ir kodėl.

Perkančiajai organizacijai tiksliai, aiškiai ir nedviprasmiškai suformulavus tiekėjui prašymą pateikti / paaiškinti / patikslinti konkrečius kvalifikacijos pagrindimo dokumentus (duomenis), perkančioji organizacija laikytina tinkamai įgyvendinusia Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintą pareigą pareikalauti dalyvio pateikti, paaiškinti ar patikslinti duomenis apie kvalifikaciją, jei ji ketina atmesti tokio tiekėjo pasiūlymą arba tokį tiekėją pripažinti laimėtoju.

Tuo tarpu tiekėjui, net ir po aiškaus ir tikslaus, konkretaus perkančiosios organizacijos prašymo nepateikus pirkimo sąlygose nurodytų dokumentų, t. y. nepagrindus reikalaujamos kvalifikacijos, tokio tiekėjo pasiūlymas galėtų būti atmetamas, pakartotinai nesikreipiant į tiekėją. Vis dėlto, jeigu tiekėjas, vykdydamas perkančiosios organizacijos prašymą, pateikia / patikslina / paaiškina atitinkamus dokumentus, tačiau perkančioji organizacija juos laiko nepakankamais, siekiant visapusiškai įsitikinti tiekėjo turima kvalifikacija, tikslinga dar kartą kreiptis į tiekėją dėl neaiškių ar netikslių dokumentų (duomenų) patikslinimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Artūras Kapitanovas. Mokesčių amnestija: viena ranka glosto, kita – muša? (5)

Mokesčių amnestija – štai kuo gali pasinaudoti Lietuvos gyventojai ir įmonės iki liepos...

Vigintas Šakys. IT revoliucija įgauna pagreitį – ar spėsime pildyti žinių bagažą? (3)

Pasaulinio lygio IT ekspertai šiandien veiklos analitiką mato kaip vieną iš svarbiausių...

Tadas Povilauskas. Velykos šiemet gyventojų piniginių neskaudins

Artėjant didžiausiai pavasario šventei – Velykoms – galima pripažinti, kad gyventojams ir...

Linas Ivanauskas. Kur Lietuva pakasė savo elektronikos atliekas? (3)

Ne iš gero gyvenimo aplinkosaugos idėjos išgyvena naują pakilimą. Prieš klimato kaitą kovoja...

Vilius Tamkvaitis. „Apple“ fiasko ar naujos eros pradžia? (2)

JAV technologijų milžinė „Apple“ neseniai paskelbė plečianti savo atsiskaitymų paslaugų...

Top naujienos

Antanas Saulaitis – apie lietuvius, šventes ir nuodėmes: pasižiūri į žmones ir negali žinoti, ar čia laidotuvės, ar Velykos (38)

„Vienoje šeimoje buvo keturios mergytės, jos kiekvieną dieną sutaupė po vieną saldainį per...

Darbas su nepilnamečiais vieno pavojingiausių Vilniaus mikrorajono gatvėse: nedraudžiame muštis, gerti ar rūkyti (19)

Naujininkai, vienas prieštaringiausiai vertinamų sostinės mikrorajonų, pamažu atgimsta....

Orai: pirmąją Velykų dieną gamtą gaivins lietus (7)

Po ilgokai užsitęsusio sausringo laikotarpio, pirmąją Velykų dieną pagaliau žemę drėkins lietus.

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (535)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (465)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

Sėkmingiausias rungtynes San Antonijuje sužaidęs Motiejūnas ir „Spurs“ neatsilaikė prieš „Nuggets“

Vienoje labiausiai intriguojančių šių metų NBA atkrintamųjų varžybų pirmojo etapo serijų...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (76)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (249)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Maža kaimo krautuvėlė prie didelio kelio: su pirkinių sąrašais čia sugrįžta net iš kitų miestų (13)

Talačkonių parduotuvė , priklausanti tiems patiems šeimininkams, kaip ir Ustukių malūnas ,...

Mokslininkai: protėvių poravimasis su kitomis žmonių rūšimis keitė mūsų genus (43)

Neseniai Naujojoje Gvinėjoje atrasta nauja žmonių giminė, kurios atstovai poravosi su...