aA
Konfidencialumas viešuosiuose pirkimuose – viena iš daugiausia diskusijų keliančių temų, kadangi, viena vertus, įvairūs verslo subjektai, dalyvaudami viešuosiuose pirkimuose, neretai perkančiosioms organizacijoms kartu su pasiūlymais pateikia informaciją, kuri yra ypač svarbi, vertinga ir suteikianti jiems konkurencinį pranašumą prieš kitus ūkio subjektus, kita vertus - vienas iš svarbiausių viešųjų pirkimų principų – skaidrumo principas – įpareigoja perkančiąsias organizacijas, vykdančias viešųjų pirkimų procedūras, užtikrinti pakankamą procedūrų viešumą.
Dovilė Jankauskaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Todėl, tiek įstatyminiu lygmeniu, tiek teismų praktikoje nuolat sprendžiamas klausimas – kur turėtų būti nubrėžta riba tarp verslo subjektų intereso informacijos apsauga (slaptumu) ir viešojo intereso skaidrių ir atvirų pirkimo procedūrų užtikrinimu?

Iki 2017 m. liepos 1 d. galiojusiame Viešųjų pirkimų įstatyme buvo įtvirtintas pakankamai siauras informacijos, kuri nelaikytina konfidencialia, sąrašas, apsiribojant pasiūlyme nurodyta kaina. Toks reguliavimas tiekėjams suteikė pakankamai didelę laisvę patiems pasirinkti (nuspręsti), kuri informacija turėtų būti laikoma konfidencialia. Todėl tiekėjai buvo linkę nurodyti, jog didžioji pasiūlymą sudarančios informacijos dalis, o ne retai netgi ir visas pasiūlymas, laikytini konfidencialiais.

2017 m. įgyvendinant viešųjų pirkimų reguliavimo reformą, buvo galima pastebėti tendencingą įstatymų leidėjo siekį maksimaliai skaidrinti viešųjų pirkimų procedūras ir padaryti jas kuo labiau atviras. Todėl 2017 m. viduryje po įgyvendintos reformos įsigaliojęs naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymas įtvirtino iš esmės sugriežtintą konfidencialios informacijos teisinį reguliavimą, aiškiai išskiriant, jog konfidencialia negalima laikyti informacijos: jeigu tai pažeistų įstatymus, nustatančius informacijos atskleidimo ar teisės gauti informaciją reikalavimus, ir šių įstatymų įgyvendinamuosius teisės aktus; jeigu tai pažeistų reikalavimus dėl paskelbimo apie sudarytą pirkimo sutartį, kandidatų ir dalyvių informavimo, įskaitant informaciją apie pasiūlyme nurodytą prekių, paslaugų ar darbų kainą, išskyrus jos sudedamąsias dalis; taip pat informacijos, pateiktos tiekėjų pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams, kokybės vadybos sistemos ir aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams patvirtinančiuose dokumentuose, išskyrus informaciją, kurią atskleidus būtų pažeisti Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo reikalavimai ar tiekėjo įsipareigojimai pagal su trečiaisiais asmenimis sudarytas sutartis; bei informacijos apie pasitelktus ūkio subjektus, kurių pajėgumais remiasi tiekėjas, ir subtiekėjus, išskyrus informaciją, kurią atskleidus būtų pažeisti Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo reikalavimai.

Toks konfidencialumo viešuosiuose pirkimuose užtikrinimo reguliavimo pokytis rodė aiškią tendenciją siekti ne kuo platesnės apimties informacijos apsaugos, bet kuo didesnio skaidrumo, pasireiškiančio kaip viešųjų pirkimų procedūrų viešumas, užtikrinimo. Pastebėtina, jog Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika buvo plėtojama netgi dar griežtesne linkme negu įstatyminis teisinis reguliavimas, formuojant poziciją, jog iš esmės tik komercinė tiekėjo paslaptis gali būti laikoma konfidencialia pasiūlymo informacija.

Vis dėlto, kai, praėjus daugiau negu vieneriems metams po įgyvendintos viešųjų pirkimų reformos, tiek tiekėjai, tiek perkančiosios organizacijos ėmė įsisąmoninti, jog tik išimtiniais ir itin ribotais atvejais pasiūlyme nurodyta informacija gali būti laikoma konfidencialia, t.y. slapta ir neatskleistina tretiesiems asmenims, 2018 m. rugpjūčio 20 d. Lietuvos Respublikos Seime buvo užregistruotas Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kuriame, priešingai galiojančiam reguliavimui, grįžtama prie laisvesnio konfidencialios informacijos apsaugos reguliavimo modelio, atsisakant draudimo konfidencialia informacija laikyti: pirma, informaciją, pateiktą tiekėjų pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams, kokybės vadybos sistemos ir aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams patvirtinančiuose dokumentuose; antra, informaciją apie pasitelktus ūkio subjektus, kurių pajėgumais remiasi tiekėjas, ir subtiekėjus.

Numatomas Viešųjų pirkimų įstatymo pokytis, kuris turėtų įsigalioti 2019 m. balandžio 18 d., dar kartą akivaizdžiai keičia privačių ūkio subjektų informacijos konfidencialumo ribų ir viešųjų pirkimų procedūrų atvirumo, skaidrumo santykį, iš esmės grįžtant prie reguliavimo, galiojusio iki 2017 m. viešųjų pirkimų reformos. Kitaip tariant, įstatymų leidėjas dar kartą bando rasti tinkamą tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus (privataus ir viešojo intereso) lūkesčius užtikrinančią pusiausvyrą tarp verslo apsaugos ir viešųjų pirkimų skaidrinimo.

Nors paskelbti Viešųjų pirkimų įstatymo pokyčiai iki numatytos jų įsigaliojimo datos dar gali būti keičiami ir koreguojami, panašu, jog nauji 2019 m. atneš naujas žaidimo taisykles tiekėjams ir perkančiosioms organizacijoms, sprendžiančios, saugoti ar atskleisti tiekėjų pasiūlymų informaciją. Numatyti pokyčiai neabejotinai itin palankiai bus sutikti tiekėjų, beveik visais atvejais siekiančių užtikrinti bet kokios informacijos, susijusios su verslo partneriais, įgyta patirtimi ir pan., apsaugą, kadangi ši informacija neretai leidžia užsitikrinti konkurencinį pranašumą prieš kitus dalyvius. Tačiau, lygiai taip pat neabejotinai bus grįžtama prie klausimo, kiek viešųjų pirkimų procedūros, kurios savo esme turi būti viešos, gali būti slaptos. Bet kokiu atveju, numatomi konfidencialumo reguliavimo pokyčiai tik dar kartą patvirtina, jog konfidencialumas viešuosiuose pirkimuose yra ir, tikėtina, dar ilgai bus bene daugiausia klausimų keliančia tema.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kristina Ivanovė. Nuo 2019 m. balandžio – nauja tvarka: kada tiekėjai galės būti įrašyti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą (1)

2018 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Respublikos Seime registruotame Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ)...

Jūratė Cvilikienė. Kaip nepermokėti už šventes?

Dažnas gyventojas prieš žiemos šventes duoda sau pažadą neišlaidauti ir laikytis biudžeto,...

Vaidas Žagūnis. Koks finansinis įgūdis jaunajai kartai padėtų svajones paversti tikrove?

Nors jaunosios kartos lūkesčiai ir ambicijos įkvepia, kyla klausimas, kiek jos pagrįstos? Ir ar...

Vytautas Ašeris. Trys ingredientai naujos kartos komandai: mokslas, emocijos ir laisvė (2)

Visos – tradicinės, didelės, jaunos ar startuoliškais principais paremtos kompanijos – nuolat...

Vytenis Šimkus. Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? (5)

Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido....

Top naujienos

Baškienė apie nusivylimus politikoje: tokie dalykai Seime mane liūdina (36)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) narė, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja...

Vitas Vasiliauskas: pajamų nelygybės klausimas kitąmet tik aštrės (112)

Vyriausybės vykdoma mokesčių ir viešojo sektoriaus politika neprisideda prie pajamų nelygybės...

Masinė avarija Vilniuje: paralyžiuota Geležinio Vilko gatvė (37)

Penktadienį sostinėje, piko metu, Geležinio Vilko gatvėje, link Gerosios Vilties žiedo, įvyko...

Atsikirto Mauricui dėl Lietuvos pavadinimo „pigia“ (6)

Ekonomistas Žygimantas Mauricas paskelbė, kad Lietuva negaus pusės milijardo eurų Europos...

Tikra žemaičių kalvė: protėvių tarmė išgydė net nuo mikčiojimo (2)

„Man geriau dirbti, nei kalbėti“, – nusijuokia Jūratė Rubavičienė, tačiau vos paklausus...

Iššifravo, apie ką kalbėjo May ir Junckeris itin atšiaurioje diskusijoje (8)

Atlaikiusi balsavimą dėl nepasitikėjimo savo partijoje Theresa May susiruošė į Briuselį, kur...

Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms (671)

Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai...

Meilutytės nesėkmė: neįveikė pusfinalio barjero ir liko be antro apdovanojimo (123)

Antra medalių medžioklės dalis Hangdžou (Kinija) vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate...

140 kg svėrusi Rima Antonovienė pribloškė pokyčiais: vyras sakė, kad geriau mirčiau nuo sporto, bet ne nuo lašinių (59)

Vido Antonovo, kuris anksčiau vadintas „Mafijos tėvu“, žmona Rima per pusmetį numetė 50...

Neblaivus vairavęs ir avariją padaręs vairuotojas gavo dvi bylas – pasiskundęs sužinojo, kodėl (4)

Neblaiviam vairavusiam ir eismo įvykį sukėlusiam vairuotojui iškelta ir baudžiamoji, ir...