aA
Pirmą šių metų pusmetį taikoma galimybė paskelbti visas per 2014–2018 metus gautas pajamas ir nemokėti delspinigių už nesumokėtus mokesčius. Tokią akciją paskelbė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), pavadinusi šią akciją „išskirtine ir vienintele“. Mokestinė amnestija iki šių metų liepos 1 dienos taikoma nedeklaruotiems akcizams, muitams, privalomoms įmokoms ir valstybės rinkliavoms, išskyrus žemės mokestį.
Deivis Valiulis
© Asmeninio albumo nuotr.

Pagrindinės tokios amnestijos sąlygos – pateikti atitinkamo mokesčio deklaraciją (pajamas pagrindžiančių dokumentų pateikti nereikia) iki 2019 m. liepos 1 d. ir per 20 dienų nuo jos pateikimo sumokėti mokestį. Tačiau kokie yra teigiami ir neigiami šios vienintelės mokestinės amnestijos aspektai?

Pirmasis ir esminis teigiamas bruožas yra asmenų pajamų įsiteisinimas. Neabejotinai, kad dėl to naudos patirs tiek valstybė, kuriai bus sumokėti „pamiršti“ sumokėti mokesčiai, tiek sumokėję mokesčius asmenys, kuriems nereikės bijoti mokestinių patikrinimų ir reikalavimo sumokėti mokesčius su delspinigiais ir baudomis. Tai skamba labai gerai, įvertinus tai, kad nuo 2019 m. sankcijos už mokestinius pažeidimus sugriežtintos.

Antra, jeigu asmuo per 20 dienų nuo deklaracijos pateikimo negalės sumokėti nurodytų mokesčių, mokėtojo prašymu mokėjimas galės būti atidėtas iki dvejų metų, netaikant jokių palūkanų, baudų ir delspinigių.

Trečia, net mokesčių mokėtojai, deklaravę, tačiau nesumokėję mokesčių 2014–2018 metais, bus atleidžiami nuo visos arba likusios dalies apskaičiuotų, tačiau nesumokėtų arba neišieškotų delspinigių sumos.

Deklaravęs nesumokėtus mokesčius mokesčių mokėtojas taip pat pagerins savo rodiklius, pagal kuriuos mokesčių mokėtojas gali būti priskiriamas „patikimiems“ mokesčių mokėtojams. Toks mokesčių mokėtojas nebus įtrauktas į „rizikingųjų“, kuriuos bet kada gali atrinkti kontrolės veiksmams, sąrašus.

VMI taip pat nurodo, kad mokesčių mokėtojui nepasinaudojus vienintele atsiskleidimo galimybe ir VMI nustačius mokesčių įstatymų pažeidimus, dėl kurių netenkama patikimumo, mokesčių mokėtojas: praras teisę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, neteks paramos gavėjo statuso, pablogės jo kreditavimo finansų įstaigose galimybės, jo tikrinamas laikotarpis bus 5 metai, kitų mokesčių mokėtojų – 3 metai, nustatyti pažeidimai bus viešinami.

Taigi, verslo subjektai ir gyventojai turėtų įvertinti vienintelę galimybę pasinaudoti mokestinės amnestijos privalumais. Tačiau nereikia pamiršti ir neigiamų tokios mokesčių amnestijos aspektų.

Visų pirma, nors VMI ir taiko mokestinę amnestiją, tačiau tokios amnestijos netaiko Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba. Vadinasi, išviešinus pajamas VMI, būtų privalu sumokėti atitinkamas privalomas valstybinio socialinio draudimo ar sveikatos draudimo įmokas ir nuo jų apskaičiuotus delspinigius, nes nuo jų apmokėjimo asmenys nėra atleidžiami).

Net esant galimybei pasinaudoti mokestine amnestija su anksčiau nurodytais privalumais, lieka neatsakytas klausimas, ar mokestinė amnestija bus pakankamai efektyvi ir paskatins atsiskleisti dideles pinigų sumas nedeklaravusius asmenis, kurie gali išsigąsti gresiančios baudžiamosios atsakomybės.
Deivis Valiulis

Antra, nuo delspinigių mokėjimo atleidžiami tik tie asmenys, kurie jų dar nėra sumokėję už 2014–2018 metus. Tačiau tokia amnestija neliečia asmenų, kurie už minėtą laikotarpį jau yra sumokėję delspinigius. Atitinkamai kyla klausimas dėl tokio skirtingo asmenų suskirstymo ir skirtingų taikomų sąlygų. Šioje situacijoje galime netgi kelti klausimą dėl atitikimo konstituciniam asmenų lygiateisiškumo principui.

Trečia aplinkybė, kuri verčia atsargiai vertinti mokesčių amnestijos teikiamas galimybes – šiuo metu nėra numatyta, kad deklaravus ir sumokėjus nesumokėtus mokesčius, negali būti taikoma baudžiamoji ar administracinė atsakomybė, pavyzdžiui, už nelegalų darbą ar neteisėtą praturtėjimą, kitas nusikalstamas veikas.

Įstatymo projekto dėl mokestinės amnestijos aiškinamajame rašte nurodyta, jog projektu nėra koreguojami baudžiamosios atsakomybės klausimai. Lieka atviras klausimas, ar asmenims, pasinaudojusiems mokesčių amnestija, nebus taikoma administracinė ar baudžiamoji atsakomybė.

VMI viešai skelbia poziciją, jog savanoriškas ir pilnas anksčiau nesumokėtų mokesčių atskleidimas/sumokėjimas, pasinaudojant šia vienintele galimybe, yra toks veiksmas, kuris minimizuotų (bet ne visiškai panaikintų!) baudžiamojo proceso pradėjimo tikimybę asmenims.

VMI taip pat viešai skelbia, jog dalyvavimas savanoriškame atsiskleidime galėtų būti pripažinta savanorišku vykdytos nusikalstamos veikos atsisakymu, kas panaikintų asmens baudžiamąją atsakomybę, arba taptų atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlyga, asmeniui ar veikai praradus pavojingumą ar ją pripažinus mažareikšme. Tai, anot VMI, galėtų būti vertinama ir kaip žalos atlyginimas bei susitaikymas su valstybės institucijos atstovu, kas taip pat yra galima atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlyga. Tačiau teismuose visos aplinkybės ir situacijos yra vertinamos individualiai, todėl tai nereiškia, jog atsiskleidusio mokesčių mokėtojo atžvilgiu VMI nurodytos atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlygos būtinai būtų pripažintos.

Todėl net esant galimybei pasinaudoti mokestine amnestija su anksčiau nurodytais privalumais, lieka neatsakytas klausimas, ar mokestinė amnestija bus pakankamai efektyvi ir paskatins atsiskleisti dideles pinigų sumas nedeklaravusius asmenis, kurie gali išsigąsti gresiančios baudžiamosios atsakomybės.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(1 žmogus įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tadas Gudaitis. Pagrindinis klausimas, kuris padeda lietuviams apsispręsti kaupti pensijai (6)

Šiais metais reformuojama II pakopos pensijų kaupimo sistema paskatino gyventojus iš naujo imti...

Ieva Valeškaitė. Ar suveiks progresiniai vaistai nuo nelygybės? (5)

Lietuvoje jau trečią mėnesį galioja progresinis gyventojų pajamų mokesčio ( GPM ) tarifas....

Paulius Morkūnas. Kodėl atrodo, kad maistas brangsta greičiau, nei didėja pajamos? (7)

Daugiau nei trečdaliui lietuvių susirūpinimą kelia kylančios maisto produktų kainos. Toks...

Robertas Dargis. Kas bendro tarp santechniko iš Nigerijos ir dirbtinio intelekto? (3)

Visiems gerai žinomas posakis – konkurencija skatina progresą. Jo teisingumu galėjome...

Dominykas Čeledinas. Kaip drausimės po 10 metų?

Šiandien vargu ar ką nors stebina tai, kad didelė dalis bankininkystės operacijų atliekame...

Top naujienos

Susitraukė partijas gaubusi pilkoji zona: vis labiau ryškėja rinkėjų nuostatos (74)

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir valstiečiai-žalieji lieka...

Nepatikėsite, kur yra viena geriausių dviračių gamyklų pasaulyje: „Baltik vairo“ atsigavimas atima žadą (87)

Staiga visus lenkti pradėjęs dviratininkas gali sukelti įtarimų. Gal jis vartoja dopingą? Tačiau...

Švedijos bankų užuominos apie pasitraukimą ne juokais išgąsdino Estiją (24)

Estijos finansų reguliuotojas siekia, kad Švedijos bankai pasiliktų šalyje, kai po Europą...

Už Orbano išvarymą gali tekti brangiai sumokėti (25)

Trečiadienį sprendžiamas Viktoro Orbano ir jo partijos „ Fidesz “ klausimas: ar bus leista jam...

Veiksmai, kurie gali baigtis mirtimi: patarimai, ka daryti, kai vaikas nekvėpuoja

Dažniausios vaikų mirties priežastys yra kvėpavimo nepakankamumas, staigios mirties sindromas,...

Agnė Zuokienė – apie sunkų rinkimų laikotarpį ir gandus: buvo baisesnių dalykų už skyrybas (190)

„Buvo tikrai labai daug įvairių dalykų išsakyta apie mūsų šeimą ir mano vyrą“, –...

Profesoriaus Stuko patarimai: ką padaryti, kad kuo mažiau sirgtume ir gerai jaustumės (3)

Anot specialistų, rimtos ligos neretai prasideda nuo pervargimo, išsekimo ir per didelio streso , o...

Mokslininkai atrado naują būdą, kaip išgauti retuosius metalus ir tai gera žinia Lietuvai (1)

Retieji žemės elementai yra labai naudingi ir naudojami praktiškai viskam: nuo išmaniųjų...

Prakalbo apie benzino ir dyzelino kokybę – skirtumai priklauso nuo degalinių

Lietuvoje apie degalų kokybę sklando ne vienas mitas, kurį įvairūs nepriklausomi tyrimai yra...

Specialistai pataria, kaip išsirinkti gerą robotą siurblį (1)

Technologijų rinka vystosi žaibišku greičiu. Šiuo metu projektuojami įrenginiai yra aprūpinami...