aA
Pirmą šių metų pusmetį taikoma galimybė paskelbti visas per 2014–2018 metus gautas pajamas ir nemokėti delspinigių už nesumokėtus mokesčius. Tokią akciją paskelbė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), pavadinusi šią akciją „išskirtine ir vienintele“. Mokestinė amnestija iki šių metų liepos 1 dienos taikoma nedeklaruotiems akcizams, muitams, privalomoms įmokoms ir valstybės rinkliavoms, išskyrus žemės mokestį.
Deivis Valiulis
Deivis Valiulis
© Asmeninio albumo nuotr.

Pagrindinės tokios amnestijos sąlygos – pateikti atitinkamo mokesčio deklaraciją (pajamas pagrindžiančių dokumentų pateikti nereikia) iki 2019 m. liepos 1 d. ir per 20 dienų nuo jos pateikimo sumokėti mokestį. Tačiau kokie yra teigiami ir neigiami šios vienintelės mokestinės amnestijos aspektai?

Pirmasis ir esminis teigiamas bruožas yra asmenų pajamų įsiteisinimas. Neabejotinai, kad dėl to naudos patirs tiek valstybė, kuriai bus sumokėti „pamiršti“ sumokėti mokesčiai, tiek sumokėję mokesčius asmenys, kuriems nereikės bijoti mokestinių patikrinimų ir reikalavimo sumokėti mokesčius su delspinigiais ir baudomis. Tai skamba labai gerai, įvertinus tai, kad nuo 2019 m. sankcijos už mokestinius pažeidimus sugriežtintos.

Antra, jeigu asmuo per 20 dienų nuo deklaracijos pateikimo negalės sumokėti nurodytų mokesčių, mokėtojo prašymu mokėjimas galės būti atidėtas iki dvejų metų, netaikant jokių palūkanų, baudų ir delspinigių.

Trečia, net mokesčių mokėtojai, deklaravę, tačiau nesumokėję mokesčių 2014–2018 metais, bus atleidžiami nuo visos arba likusios dalies apskaičiuotų, tačiau nesumokėtų arba neišieškotų delspinigių sumos.

Deklaravęs nesumokėtus mokesčius mokesčių mokėtojas taip pat pagerins savo rodiklius, pagal kuriuos mokesčių mokėtojas gali būti priskiriamas „patikimiems“ mokesčių mokėtojams. Toks mokesčių mokėtojas nebus įtrauktas į „rizikingųjų“, kuriuos bet kada gali atrinkti kontrolės veiksmams, sąrašus.

VMI taip pat nurodo, kad mokesčių mokėtojui nepasinaudojus vienintele atsiskleidimo galimybe ir VMI nustačius mokesčių įstatymų pažeidimus, dėl kurių netenkama patikimumo, mokesčių mokėtojas: praras teisę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, neteks paramos gavėjo statuso, pablogės jo kreditavimo finansų įstaigose galimybės, jo tikrinamas laikotarpis bus 5 metai, kitų mokesčių mokėtojų – 3 metai, nustatyti pažeidimai bus viešinami.

Taigi, verslo subjektai ir gyventojai turėtų įvertinti vienintelę galimybę pasinaudoti mokestinės amnestijos privalumais. Tačiau nereikia pamiršti ir neigiamų tokios mokesčių amnestijos aspektų.

Visų pirma, nors VMI ir taiko mokestinę amnestiją, tačiau tokios amnestijos netaiko Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba. Vadinasi, išviešinus pajamas VMI, būtų privalu sumokėti atitinkamas privalomas valstybinio socialinio draudimo ar sveikatos draudimo įmokas ir nuo jų apskaičiuotus delspinigius, nes nuo jų apmokėjimo asmenys nėra atleidžiami).

Net esant galimybei pasinaudoti mokestine amnestija su anksčiau nurodytais privalumais, lieka neatsakytas klausimas, ar mokestinė amnestija bus pakankamai efektyvi ir paskatins atsiskleisti dideles pinigų sumas nedeklaravusius asmenis, kurie gali išsigąsti gresiančios baudžiamosios atsakomybės.
Deivis Valiulis

Antra, nuo delspinigių mokėjimo atleidžiami tik tie asmenys, kurie jų dar nėra sumokėję už 2014–2018 metus. Tačiau tokia amnestija neliečia asmenų, kurie už minėtą laikotarpį jau yra sumokėję delspinigius. Atitinkamai kyla klausimas dėl tokio skirtingo asmenų suskirstymo ir skirtingų taikomų sąlygų. Šioje situacijoje galime netgi kelti klausimą dėl atitikimo konstituciniam asmenų lygiateisiškumo principui.

Trečia aplinkybė, kuri verčia atsargiai vertinti mokesčių amnestijos teikiamas galimybes – šiuo metu nėra numatyta, kad deklaravus ir sumokėjus nesumokėtus mokesčius, negali būti taikoma baudžiamoji ar administracinė atsakomybė, pavyzdžiui, už nelegalų darbą ar neteisėtą praturtėjimą, kitas nusikalstamas veikas.

Įstatymo projekto dėl mokestinės amnestijos aiškinamajame rašte nurodyta, jog projektu nėra koreguojami baudžiamosios atsakomybės klausimai. Lieka atviras klausimas, ar asmenims, pasinaudojusiems mokesčių amnestija, nebus taikoma administracinė ar baudžiamoji atsakomybė.

VMI viešai skelbia poziciją, jog savanoriškas ir pilnas anksčiau nesumokėtų mokesčių atskleidimas/sumokėjimas, pasinaudojant šia vienintele galimybe, yra toks veiksmas, kuris minimizuotų (bet ne visiškai panaikintų!) baudžiamojo proceso pradėjimo tikimybę asmenims.

VMI taip pat viešai skelbia, jog dalyvavimas savanoriškame atsiskleidime galėtų būti pripažinta savanorišku vykdytos nusikalstamos veikos atsisakymu, kas panaikintų asmens baudžiamąją atsakomybę, arba taptų atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlyga, asmeniui ar veikai praradus pavojingumą ar ją pripažinus mažareikšme. Tai, anot VMI, galėtų būti vertinama ir kaip žalos atlyginimas bei susitaikymas su valstybės institucijos atstovu, kas taip pat yra galima atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlyga. Tačiau teismuose visos aplinkybės ir situacijos yra vertinamos individualiai, todėl tai nereiškia, jog atsiskleidusio mokesčių mokėtojo atžvilgiu VMI nurodytos atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlygos būtinai būtų pripažintos.

Todėl net esant galimybei pasinaudoti mokestine amnestija su anksčiau nurodytais privalumais, lieka neatsakytas klausimas, ar mokestinė amnestija bus pakankamai efektyvi ir paskatins atsiskleisti dideles pinigų sumas nedeklaravusius asmenis, kurie gali išsigąsti gresiančios baudžiamosios atsakomybės.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Vidmantas Janulevičius. Pramonė žengia Žaliojo kurso keliu – žinome, kur, bet reikia sutarimo – kaip? (1)

Brėžiant prioritetą – klimato kaitos mažinimą – trečiadienį metiniame Europos Komisijos...

Nerijus Mačiulis. Penkios pirmosios finansinio raštingumo pamokos (6)

Vaikai finansinius sprendimus – kada ir ką pirkti, taupyti ar netaupyti, kur investuoti ir kaip...

Indrė Tamošiūnaitė. Mobiliosios programėlės: 7 žingsniai, leisiantys išvengti baudos (1)

Sparčiai augant mobiliųjų įrenginių naudotojų skaičiui bei didėjant tokių įrenginių...

Jolanta Liukaitytė-Stonienė. Nekilnojamojo turto rinka laikosi puikiai, bet žaidimo taisyklės keičiasi (2)

Lietuvos ekonominiai rodikliai pandemijos kontekste laikosi puikiai. Atlyginimai ne tik kad...

Saulius Budrevičius. Sėkmingai veikiantis atliekų rūšiavimas – daugiau nei spalvoti konteineriai

Dar prieš dešimtmetį, kai viename maiše sukrautos atliekos būdavo įmetamos į kieme...

Top naujienos

Europos „koronaviruso žvaigžde“ tapusi šalis dabar klimpsta vis giliau: deja, klydome (32)

Kai birželio mėnesį ant viduramžiško Prahos Karolio tilto į „Covid-19“ „atsisveikinimo...

Pacientų kantrybė išseko: medikai nekelia ragelio, o jei atsiliepia, bendrauja šiurkščiai (227)

Maždaug prieš dešimtmetį kur kas daugiau panevėžiečių sveikatos reikalus patikėdavo...

Iš vaikų namų su 3 tūkst. eurų kišenėje: patyrė benamio dalią ir išdavystės kartėlį (106)

Mažiau nei 3 tūkst. eurų – toks kraitis įdedamas globos namus paliekantiems pilnamečiams....

Reta liga sergantis marijampolietis: nežinau, kas bus toliau ir kuo viskas baigsis

Marijampolietis Juozas Andziulis neseniai atšventė 71-ąjį gimtadienį, o po kelių savaičių vėl...

Koncerto metu Vidas Bareikis patyrė traumą: kraujuojančią galvą vadyba pasiūlė slėpti po kepure (21)

Kas jau kas, bet Vido Bareikio gerbėjai žino, kad šio atlikėjo gyvi pasirodymai kupini ne tik...

„Masalo efektas“ – triukas, verčiantis mus išlaidauti (2)

Kavinėje siūloma pasirinkti net iš trijų ar net keturių dydžių kavos puodelių. Jų kainos,...

Nutylėta Antrojo pasaulinio karo: „vaiduoklių armija“ apmulkino nacius

Rugsėjo 2 d. sukako 75 metai nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Šio pasaulinio konflikto metu...

Grįžusi iš JAV jauna kaunietė pasinėrė į neįprastą verslą (5)

JAV 10 metų praleidusi Raminta Stowe prieš metus grįžo į Lietuvą kartu su savo amerikiečiu...

Buvęs žalgirietis Lawsonas persistengė – kinai diskvalifikavo iki gyvos galvos (5)

Ramiu būdu niekada negarsėjęs amerikietis Ty Lawsonas , pastaruosius ketverius metus žaidęs CBA...

Į kapines karsto neįleidęs Marijampolės rajono kunigas – atleistas, jo išsižada jau trečia parapija (309)

Karsto į kapines neleidęs įnešti Skardupių kunigas Algirdas Kanapka atleistas iš pareigų....

|Maža didelių žinių kaina