aA
Pirmą šių metų pusmetį taikoma galimybė paskelbti visas per 2014–2018 metus gautas pajamas ir nemokėti delspinigių už nesumokėtus mokesčius. Tokią akciją paskelbė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), pavadinusi šią akciją „išskirtine ir vienintele“. Mokestinė amnestija iki šių metų liepos 1 dienos taikoma nedeklaruotiems akcizams, muitams, privalomoms įmokoms ir valstybės rinkliavoms, išskyrus žemės mokestį.
Deivis Valiulis
© Asmeninio albumo nuotr.

Pagrindinės tokios amnestijos sąlygos – pateikti atitinkamo mokesčio deklaraciją (pajamas pagrindžiančių dokumentų pateikti nereikia) iki 2019 m. liepos 1 d. ir per 20 dienų nuo jos pateikimo sumokėti mokestį. Tačiau kokie yra teigiami ir neigiami šios vienintelės mokestinės amnestijos aspektai?

Pirmasis ir esminis teigiamas bruožas yra asmenų pajamų įsiteisinimas. Neabejotinai, kad dėl to naudos patirs tiek valstybė, kuriai bus sumokėti „pamiršti“ sumokėti mokesčiai, tiek sumokėję mokesčius asmenys, kuriems nereikės bijoti mokestinių patikrinimų ir reikalavimo sumokėti mokesčius su delspinigiais ir baudomis. Tai skamba labai gerai, įvertinus tai, kad nuo 2019 m. sankcijos už mokestinius pažeidimus sugriežtintos.

Antra, jeigu asmuo per 20 dienų nuo deklaracijos pateikimo negalės sumokėti nurodytų mokesčių, mokėtojo prašymu mokėjimas galės būti atidėtas iki dvejų metų, netaikant jokių palūkanų, baudų ir delspinigių.

Trečia, net mokesčių mokėtojai, deklaravę, tačiau nesumokėję mokesčių 2014–2018 metais, bus atleidžiami nuo visos arba likusios dalies apskaičiuotų, tačiau nesumokėtų arba neišieškotų delspinigių sumos.

Deklaravęs nesumokėtus mokesčius mokesčių mokėtojas taip pat pagerins savo rodiklius, pagal kuriuos mokesčių mokėtojas gali būti priskiriamas „patikimiems“ mokesčių mokėtojams. Toks mokesčių mokėtojas nebus įtrauktas į „rizikingųjų“, kuriuos bet kada gali atrinkti kontrolės veiksmams, sąrašus.

VMI taip pat nurodo, kad mokesčių mokėtojui nepasinaudojus vienintele atsiskleidimo galimybe ir VMI nustačius mokesčių įstatymų pažeidimus, dėl kurių netenkama patikimumo, mokesčių mokėtojas: praras teisę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, neteks paramos gavėjo statuso, pablogės jo kreditavimo finansų įstaigose galimybės, jo tikrinamas laikotarpis bus 5 metai, kitų mokesčių mokėtojų – 3 metai, nustatyti pažeidimai bus viešinami.

Taigi, verslo subjektai ir gyventojai turėtų įvertinti vienintelę galimybę pasinaudoti mokestinės amnestijos privalumais. Tačiau nereikia pamiršti ir neigiamų tokios mokesčių amnestijos aspektų.

Visų pirma, nors VMI ir taiko mokestinę amnestiją, tačiau tokios amnestijos netaiko Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba. Vadinasi, išviešinus pajamas VMI, būtų privalu sumokėti atitinkamas privalomas valstybinio socialinio draudimo ar sveikatos draudimo įmokas ir nuo jų apskaičiuotus delspinigius, nes nuo jų apmokėjimo asmenys nėra atleidžiami).

Net esant galimybei pasinaudoti mokestine amnestija su anksčiau nurodytais privalumais, lieka neatsakytas klausimas, ar mokestinė amnestija bus pakankamai efektyvi ir paskatins atsiskleisti dideles pinigų sumas nedeklaravusius asmenis, kurie gali išsigąsti gresiančios baudžiamosios atsakomybės.
Deivis Valiulis

Antra, nuo delspinigių mokėjimo atleidžiami tik tie asmenys, kurie jų dar nėra sumokėję už 2014–2018 metus. Tačiau tokia amnestija neliečia asmenų, kurie už minėtą laikotarpį jau yra sumokėję delspinigius. Atitinkamai kyla klausimas dėl tokio skirtingo asmenų suskirstymo ir skirtingų taikomų sąlygų. Šioje situacijoje galime netgi kelti klausimą dėl atitikimo konstituciniam asmenų lygiateisiškumo principui.

Trečia aplinkybė, kuri verčia atsargiai vertinti mokesčių amnestijos teikiamas galimybes – šiuo metu nėra numatyta, kad deklaravus ir sumokėjus nesumokėtus mokesčius, negali būti taikoma baudžiamoji ar administracinė atsakomybė, pavyzdžiui, už nelegalų darbą ar neteisėtą praturtėjimą, kitas nusikalstamas veikas.

Įstatymo projekto dėl mokestinės amnestijos aiškinamajame rašte nurodyta, jog projektu nėra koreguojami baudžiamosios atsakomybės klausimai. Lieka atviras klausimas, ar asmenims, pasinaudojusiems mokesčių amnestija, nebus taikoma administracinė ar baudžiamoji atsakomybė.

VMI viešai skelbia poziciją, jog savanoriškas ir pilnas anksčiau nesumokėtų mokesčių atskleidimas/sumokėjimas, pasinaudojant šia vienintele galimybe, yra toks veiksmas, kuris minimizuotų (bet ne visiškai panaikintų!) baudžiamojo proceso pradėjimo tikimybę asmenims.

VMI taip pat viešai skelbia, jog dalyvavimas savanoriškame atsiskleidime galėtų būti pripažinta savanorišku vykdytos nusikalstamos veikos atsisakymu, kas panaikintų asmens baudžiamąją atsakomybę, arba taptų atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlyga, asmeniui ar veikai praradus pavojingumą ar ją pripažinus mažareikšme. Tai, anot VMI, galėtų būti vertinama ir kaip žalos atlyginimas bei susitaikymas su valstybės institucijos atstovu, kas taip pat yra galima atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlyga. Tačiau teismuose visos aplinkybės ir situacijos yra vertinamos individualiai, todėl tai nereiškia, jog atsiskleidusio mokesčių mokėtojo atžvilgiu VMI nurodytos atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlygos būtinai būtų pripažintos.

Todėl net esant galimybei pasinaudoti mokestine amnestija su anksčiau nurodytais privalumais, lieka neatsakytas klausimas, ar mokestinė amnestija bus pakankamai efektyvi ir paskatins atsiskleisti dideles pinigų sumas nedeklaravusius asmenis, kurie gali išsigąsti gresiančios baudžiamosios atsakomybės.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Darbo ir asmeninio gyvenimo balansas – nepasiekiamas miražas?

Augantis darbo bei gyvenimo tempas išpopuliarino subalansuoto profesinio ir asmeninio gyvenimo...

Artūras Kapitanovas. Mokesčių amnestija: viena ranka glosto, kita – muša? (3)

Mokesčių amnestija – štai kuo gali pasinaudoti Lietuvos gyventojai ir įmonės iki liepos...

Vigintas Šakys. IT revoliucija įgauna pagreitį – ar spėsime pildyti žinių bagažą? (3)

Pasaulinio lygio IT ekspertai šiandien veiklos analitiką mato kaip vieną iš svarbiausių...

Tadas Povilauskas. Velykos šiemet gyventojų piniginių neskaudins

Artėjant didžiausiai pavasario šventei – Velykoms – galima pripažinti, kad gyventojams ir...

Linas Ivanauskas. Kur Lietuva pakasė savo elektronikos atliekas? (3)

Ne iš gero gyvenimo aplinkosaugos idėjos išgyvena naują pakilimą. Prieš klimato kaitą kovoja...

Top naujienos

Iškart po prezidento rinkimų Putinas Ukrainai jau turi paruošęs planą  sustiprintų įtampą konflikte su Kijevo vyriausybe (23)

Rusija gali pasiūlyti pasus žmonėms, gyvenantiems atskilusiuose Rytų Ukrainos regionuose,...

Šri Lankoje per Velykų pamaldas bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo 8 sprogimai: sulaikyti 7 įtariamieji žuvo mažiausiai 207 žmonės (583)

Trijose bažnyčiose ir trijuose viešbučiuose Šri Lankos sostinėje Kolombe ir jo apylinkėse...

Užkalnio pusryčiai: virš šimto dolerių – tiek, kiek jūs pravalgote per mėnesį (290)

Nepykit dėl antraštės: čia iš jūsų pačių komentarų. Kai tik parašau apie restoranus, kas...

Europos mokslininkai nusitaikė į Merkurijų: tai padės ieškoti gyvybės už Žemės ribų (20)

Nors Merkurijus yra palyginti arti Žemės, tačiau tai – radikaliai kitokia planeta. „Norime...

Siaubingos Velykos Panevėžyje: moteris nužudyta, jos draugas irgi rastas negyvas (42)

Sekmadienį, švenčiant Velykas , Panevėžio policija gavo pranešimą apie tragediją Smėlynės...

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir Loreta Stonkienė apie savo meilės istoriją ir ateities planus (45)

Politikas, verslininkas, vienas turtingiausių Lietuvos žmonių Visvaldas Matijošaitis neseniai...

Lemtinga diena: Ukrainoje renkamas prezidentas rinkėjas apie Zelenskį: jį suės gyvą (708)

Ukrainiečiai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, per kuriuos jie konflikto draskomos savo...

„MoQ“ akcijomis susigundęs vilnietis kurį laiką negalėjo naudotis savo pinigais (80)

Mobiliųjų mokėjimų platformoje „ MoQ “ taikomi trys paskyrų lygiai su skirtingais apyvartų...

Žiniasklaidos monitoringas: dominuoja trys kandidatai, o ketvirtas skuba į traukinį (34)

Daugiau nei 900 Lietuvos žiniasklaidos priemonių analizė rodo, kad visuomenės informavimo...

Po skalpeliu gulasi ne tik dėl grožio: kokias sveikatos problemas gali išspręsti plastinė chirurgija?

Įvairiais laikotarpiais tobulas kūnas buvo suprantamas skirtingai. Senovėje kūno idealu laikyta...