aA
Seimas 2019 m. pirmą pusmetį paskelbė susitaikymo su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI) laikotarpiu. Pagal naują Mokesčių administravimo įstatymo redakciją, nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2019 m. liepos 1 d. bus galima be jokių neigiamų pasekmių išspręsti visas su nedeklaruotais ar nesumokėtais mokesčiais susijusias problemas. VMI reikės pateikti bet kurio anksčiau nesumokėto mokesčio deklaraciją ir šį mokestį per 20 dienų sumokėti.
Darius Raulušaitis
© Asmeninio albumo nuotr.

Šio įstatymo projektą parengę Finansų ministerijos Mokesčių politikos departamento specialistai jo aiškinamajame rašte nurodo, kad taip siekiama sumažinti šešėlinės ekonomikos mastus Lietuvoje, gerinti mokesčių administravimą, taip pat nustatyti proporcingas sankcijas už mokesčių įstatymų pažeidimus.

Mokesčių administravimas tikrai pagerės, nes, matyt, retas abejotinos kilmės lėšų turintis žmogus atsispirs pagundai jas legalizuoti ir susimokėti mokesčius. Tikriausiai sumažės ir šešėlinės ekonomikos mastai, nes apmokestintos tokios lėšos pasitrauks iš šešėlio ir taps legalios.

Verta pastebėti, kad šio įstatymo projekto autoriai kaip šio įstato tikslą nurodo šešėlinės ekonomikos mažinimą, o ne kovą su šešėline ekonomika. Tikriausiai dėl to, kad tokį veikimą vadinti „kova“ nelabai tikslu, tai vis dėlto panašiau į „susitaikymą“ su šešėline ekonomika. Kita vertus, nelabai svarbu, dėl ko šešėlinė ekonomika mažėja – dėl efektyvios kovos su ja ar dėl jos legalizavimo. Šiuo atveju daug svarbiau, kokią žinutę valstybė siunčia sąžiningai mokesčius mokantiems savo piliečiams ir kokią įtaką tai daro konkurencinei aplinkai.

Labai tikėtina, kad sąžiningai dirbęs ir laiku mokesčius mokėjęs kokio nors Lietuvos pasienio miestelio gyventojas po 2019 m. liepos 1 d. su pavydu žvelgs į savo kaimyną, „prisiminusį“ deklaruoti savo „viso gyvenimo santaupas“ ar „senelių palikimą“. Jau nekalbant apie tuos, kurie „prisimins“ lengvatinio apmokestinimo valstybių bankuose laikomus milijonus, sukauptus niekam nežinomu būdu. Taigi, tūlam mūsų valstybės piliečiui turėtų kilti klausimas, kas šioje valstybėje labiau apsimoka: gyventi sąžiningai ir laiku mokėti mokesčius ar gyventi taip, kaip išmanai, ir laukti, kada valstybė vėl sudarys sąlygas legalizuoti sukauptą kapitalą. Juolab kad pagal šį įstatymo projektą tie, kurie pasinaudos aptariama amnestija, nebus laikomi nepatikimais mokesčių mokėtojais. Tai aktualu, pavyzdžiui, dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose ar siekiant kokių nors pareigų valstybės tarnyboje.

Kyla ir kitas, labiau teisinis klausimas – koks šių Mokesčių administravimo įstatymo pataisų santykis su kitais įstatymais, pavyzdžiui, Baudžiamuoju kodeksu? Kol niekas nepanaikino baudžiamosios atsakomybės už apgaulingą apskaitos tvarkymą, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimą, neteisėtą praturtėjimą, nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimą ir kt., kaip asmenis, siekiančius pasinaudoti mokestine amnestija, vertins prokurorai ir FNTT pareigūnai? Ar nenutiks taip, kad asmuo VMI pateiks deklaraciją apie, pavyzdžiui, Mergelių Salų banke laikomas lėšas ir nuo jų sumokės pajamų mokestį, o prokurorai pradės ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto praturtėjimo?

Galima numanyti, kad kažkuriuo etapu VMI prieis prie nuomonės, kad aptariama įstatymo nuostata neturėtų būti taikoma nelegaliai gautoms lėšoms. Tokiu atveju VMI užsikrautų Sizifo darbą – tektų patikrinti visų deklaruojamų lėšų teisėtumą. Be to, tokiu atveju skelbiamos amnestijos patrauklumas gerokai sumažėtų, nes vis dėlto tikėtina, kad teisėtai uždirbę lėšas jas ir deklaravo laiku, o tie, kurie turi dėl to abejonių, vargu eis į VMI jomis dalytis.

Tenka pripažinti, kad norint, jog ši mokestinė amnestija pasiektų jos autorių suplanuotus tikslus, dar teks gerokai pasukti galvas dėl jos realizavimo formų ir būdų. Kitaip tai liks tik dar viena gera, bet, deja, nerealizuota idėja.

Įstatymo nuostatos. MAĮ 11 str.

11 straipsnis. Atleidimas nuo delspinigių už nesumokėtus mokesčius

1. Mokesčių mokėtojams, laiku nedeklaravusiems ir nesumokėjusiems Mokesčių administravimo įstatymo 13 straipsnyje nurodytų mokesčių už mokestinį laikotarpį, pasibaigusį ne vėliau kaip 2018 m. gruodžio 31 d., nuo nesumokėtų mokesčių sumų delspinigiai neskaičiuojami, jei jie Mokesčių administravimo įstatymo 139 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka ir sąlygomis pateikia Mokesčių administravimo įstatymo 68 straipsnyje nurodyto mokesčių apskaičiavimo ar perskaičiavimo laikotarpio (termino) atitinkamo mokesčio deklaraciją ir per 20 dienų nuo jos pateikimo sumoka mokestį.

2. Mokesčių administratorius mokesčių mokėtojo prašymu atideda šio straipsnio 1 dalyje nurodytos mokesčių sumos sumokėjimą iki dvejų metų, pasiūlydamas periodinių mokėjimų grafiką. Per dvejus metus nesumokėjus visos mokesčių sumos, nuo likusios nesumokėtos mokesčių dalies apskaičiuojami delspinigiai už visą laikotarpį, skaičiuojant nuo kitos dienos, kai mokestis pagal atitinkamą laikotarpį turėjo būti sumokėtas, iki 180-os dienos po šio straipsnio 1 dalyje numatyto 20 dienų termino pabaigos dienos.

3. Mokesčių mokėtojai, deklaravę, tačiau nesumokėję Mokesčių administravimo įstatymo 13 straipsnyje nurodytų mokesčių ir turintys nuo šių mokesčių už mokestinį laikotarpį, pasibaigusį ne vėliau kaip 2018 m. gruodžio 31 d., apskaičiuotą delspinigių nepriemoką, atleidžiami nuo visos arba likusios dalies apskaičiuotų, tačiau nesumokėtų arba neišieškotų delspinigių sumos. Šios atleidimo nuo delspinigių nuostatos netaikomos šio straipsnio 2 dalyje nurodytais atvejais.

4. Šio straipsnio 1 ir 3 dalių nuostatos taikomos iki 2019 m. liepos 1 d. pateiktoms mokesčių deklaracijoms ir prašymams.

5. Mokesčių mokėtojams, šio straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka pateikusiems deklaracijas, tačiau nesumokėjusiems mokesčių arba nepateikusiems prašymo atidėti mokestį per 20 dienų, delspinigiai skaičiuojami bendra Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ignas Vėgėlė. Viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktai ar politikų kova dėl valdžios? (7)

Žiniasklaidoje nuskambėjus pareiškimams, kad švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė...

Giedrius Murauskas. Geriau niekada nesusidurti, bet susidūrus naudinga žinoti: tyčinis bankrotas (3)

Tyčiniai bankrotai Lietuvoje yra vieni iš sudėtingiau įrodomų atvejų teisminėje praktikoje,...

Gintarė Deržanauskienė. Kare laimėtojų nebūna (3)

Dar XVII amžiuje Izaokas Niutonas įrodė, kad veiksmas yra lygus atoveiksmiui. Šis dėsnis ne...

Jolanta Blažytė. Kova su skurdu, arba kaip rūpintojėlis pametė erškėčių vainiką (216)

Kol visuomenė karštai diskutuoja, kuri profesija yra labiau prestižinė – mokytojo ar...

Aistis Radavičius. Naujas politinis sezonas: kokie įvykiai laukia Lietuvos energetikos? (3)

Praėjusi vasara buvo gausi Lietuvos energetikai svarbių įvykių, tačiau ne mažiau aktyvus bei...

Top naujienos

Džiugelio skambutis aplinkos ministrui: išlindo visai kitų interesų ausys (150)

Ką bendro turi atliekų tvarkymo verslas su žmogaus teisėmis ir jų gynimu?

Lietuvos miškuose miškovežių spūstys (264)

Socialiniai tinklai ūžia nuo informacijos, kur matyti intensyvūs miškų kirtimai. Gyventojai,...

Šimonytė apsisprendė dėl Prezidento rinkimų – apie abejones kalba būtuoju laiku (704)

Artėjančių prezidento rinkimų lygtyje lieka vis mažiau nežinomųjų. Bet tie nežinomieji yra...

Didelis žingsnis taikos link: Šiaurės Korėja sutiko uždaryti raketų bandymų kompleksą (19)

Šiaurės Korėja uždarys savo Tongčang-ri raketų bandymų kompleksą ir įsileis inspektorius,...

Kilus įtarimams patikrins, ar sektoriniai greičio matuokliai veikia teisingai (16)

Nuo rugsėjo pradžios pradėję veikti sektoriniai greičio matuokliai sukėlė diskusijų audrą...

Mokslininkas atskleidė, kada globali temperatūra Žemėje pasieks „piką” (25)

Susisiekimo, mitybos įpročiai, sunaudojamos energijos kiekis ir gamyba vis labiau spartina klimato...

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (935)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Vilniečių kova už mišką atskleidė savivaldybės planus: dalį Vilniaus užstatys daugiabučiais (18)

Vilniaus Lazdynų mikrorajone esančio „Gudelių šilo“ gyventojai leidosi į kovą su sostinės...

Plonytė linija tarp gyvenimo ir mirties: esate miręs tuomet, kai tą paskelbia gydytojas (4)

Kartais gyvenimą ir mirtį skirianti linija gali būti visiškai neaiški, pastebi livescience.com....

Kelios gudrybės, kaip valyti batus, kad jie kuo ilgiau atrodytų kaip nauji

Pradžiai reiktų pažvelgti į savo batus, išrikiuotus koridoriuje ar avalynės dėžėje....