aA
Seimas 2019 m. pirmą pusmetį paskelbė susitaikymo su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI) laikotarpiu. Pagal naują Mokesčių administravimo įstatymo redakciją, nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2019 m. liepos 1 d. bus galima be jokių neigiamų pasekmių išspręsti visas su nedeklaruotais ar nesumokėtais mokesčiais susijusias problemas. VMI reikės pateikti bet kurio anksčiau nesumokėto mokesčio deklaraciją ir šį mokestį per 20 dienų sumokėti.
Darius Raulušaitis
© Asmeninio albumo nuotr.

Šio įstatymo projektą parengę Finansų ministerijos Mokesčių politikos departamento specialistai jo aiškinamajame rašte nurodo, kad taip siekiama sumažinti šešėlinės ekonomikos mastus Lietuvoje, gerinti mokesčių administravimą, taip pat nustatyti proporcingas sankcijas už mokesčių įstatymų pažeidimus.

Mokesčių administravimas tikrai pagerės, nes, matyt, retas abejotinos kilmės lėšų turintis žmogus atsispirs pagundai jas legalizuoti ir susimokėti mokesčius. Tikriausiai sumažės ir šešėlinės ekonomikos mastai, nes apmokestintos tokios lėšos pasitrauks iš šešėlio ir taps legalios.

Verta pastebėti, kad šio įstatymo projekto autoriai kaip šio įstato tikslą nurodo šešėlinės ekonomikos mažinimą, o ne kovą su šešėline ekonomika. Tikriausiai dėl to, kad tokį veikimą vadinti „kova“ nelabai tikslu, tai vis dėlto panašiau į „susitaikymą“ su šešėline ekonomika. Kita vertus, nelabai svarbu, dėl ko šešėlinė ekonomika mažėja – dėl efektyvios kovos su ja ar dėl jos legalizavimo. Šiuo atveju daug svarbiau, kokią žinutę valstybė siunčia sąžiningai mokesčius mokantiems savo piliečiams ir kokią įtaką tai daro konkurencinei aplinkai.

Labai tikėtina, kad sąžiningai dirbęs ir laiku mokesčius mokėjęs kokio nors Lietuvos pasienio miestelio gyventojas po 2019 m. liepos 1 d. su pavydu žvelgs į savo kaimyną, „prisiminusį“ deklaruoti savo „viso gyvenimo santaupas“ ar „senelių palikimą“. Jau nekalbant apie tuos, kurie „prisimins“ lengvatinio apmokestinimo valstybių bankuose laikomus milijonus, sukauptus niekam nežinomu būdu. Taigi, tūlam mūsų valstybės piliečiui turėtų kilti klausimas, kas šioje valstybėje labiau apsimoka: gyventi sąžiningai ir laiku mokėti mokesčius ar gyventi taip, kaip išmanai, ir laukti, kada valstybė vėl sudarys sąlygas legalizuoti sukauptą kapitalą. Juolab kad pagal šį įstatymo projektą tie, kurie pasinaudos aptariama amnestija, nebus laikomi nepatikimais mokesčių mokėtojais. Tai aktualu, pavyzdžiui, dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose ar siekiant kokių nors pareigų valstybės tarnyboje.

Kyla ir kitas, labiau teisinis klausimas – koks šių Mokesčių administravimo įstatymo pataisų santykis su kitais įstatymais, pavyzdžiui, Baudžiamuoju kodeksu? Kol niekas nepanaikino baudžiamosios atsakomybės už apgaulingą apskaitos tvarkymą, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimą, neteisėtą praturtėjimą, nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimą ir kt., kaip asmenis, siekiančius pasinaudoti mokestine amnestija, vertins prokurorai ir FNTT pareigūnai? Ar nenutiks taip, kad asmuo VMI pateiks deklaraciją apie, pavyzdžiui, Mergelių Salų banke laikomas lėšas ir nuo jų sumokės pajamų mokestį, o prokurorai pradės ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto praturtėjimo?

Galima numanyti, kad kažkuriuo etapu VMI prieis prie nuomonės, kad aptariama įstatymo nuostata neturėtų būti taikoma nelegaliai gautoms lėšoms. Tokiu atveju VMI užsikrautų Sizifo darbą – tektų patikrinti visų deklaruojamų lėšų teisėtumą. Be to, tokiu atveju skelbiamos amnestijos patrauklumas gerokai sumažėtų, nes vis dėlto tikėtina, kad teisėtai uždirbę lėšas jas ir deklaravo laiku, o tie, kurie turi dėl to abejonių, vargu eis į VMI jomis dalytis.

Tenka pripažinti, kad norint, jog ši mokestinė amnestija pasiektų jos autorių suplanuotus tikslus, dar teks gerokai pasukti galvas dėl jos realizavimo formų ir būdų. Kitaip tai liks tik dar viena gera, bet, deja, nerealizuota idėja.

Įstatymo nuostatos. MAĮ 11 str.

11 straipsnis. Atleidimas nuo delspinigių už nesumokėtus mokesčius

1. Mokesčių mokėtojams, laiku nedeklaravusiems ir nesumokėjusiems Mokesčių administravimo įstatymo 13 straipsnyje nurodytų mokesčių už mokestinį laikotarpį, pasibaigusį ne vėliau kaip 2018 m. gruodžio 31 d., nuo nesumokėtų mokesčių sumų delspinigiai neskaičiuojami, jei jie Mokesčių administravimo įstatymo 139 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka ir sąlygomis pateikia Mokesčių administravimo įstatymo 68 straipsnyje nurodyto mokesčių apskaičiavimo ar perskaičiavimo laikotarpio (termino) atitinkamo mokesčio deklaraciją ir per 20 dienų nuo jos pateikimo sumoka mokestį.

2. Mokesčių administratorius mokesčių mokėtojo prašymu atideda šio straipsnio 1 dalyje nurodytos mokesčių sumos sumokėjimą iki dvejų metų, pasiūlydamas periodinių mokėjimų grafiką. Per dvejus metus nesumokėjus visos mokesčių sumos, nuo likusios nesumokėtos mokesčių dalies apskaičiuojami delspinigiai už visą laikotarpį, skaičiuojant nuo kitos dienos, kai mokestis pagal atitinkamą laikotarpį turėjo būti sumokėtas, iki 180-os dienos po šio straipsnio 1 dalyje numatyto 20 dienų termino pabaigos dienos.

3. Mokesčių mokėtojai, deklaravę, tačiau nesumokėję Mokesčių administravimo įstatymo 13 straipsnyje nurodytų mokesčių ir turintys nuo šių mokesčių už mokestinį laikotarpį, pasibaigusį ne vėliau kaip 2018 m. gruodžio 31 d., apskaičiuotą delspinigių nepriemoką, atleidžiami nuo visos arba likusios dalies apskaičiuotų, tačiau nesumokėtų arba neišieškotų delspinigių sumos. Šios atleidimo nuo delspinigių nuostatos netaikomos šio straipsnio 2 dalyje nurodytais atvejais.

4. Šio straipsnio 1 ir 3 dalių nuostatos taikomos iki 2019 m. liepos 1 d. pateiktoms mokesčių deklaracijoms ir prašymams.

5. Mokesčių mokėtojams, šio straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka pateikusiems deklaracijas, tačiau nesumokėjusiems mokesčių arba nepateikusiems prašymo atidėti mokestį per 20 dienų, delspinigiai skaičiuojami bendra Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kristina Ivanovė. Nuo 2019 m. balandžio – nauja tvarka: kada tiekėjai galės būti įrašyti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą

2018 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Respublikos Seime registruotame Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ)...

Jūratė Cvilikienė. Kaip nepermokėti už šventes?

Dažnas gyventojas prieš žiemos šventes duoda sau pažadą neišlaidauti ir laikytis biudžeto,...

Vaidas Žagūnis. Koks finansinis įgūdis jaunajai kartai padėtų svajones paversti tikrove?

Nors jaunosios kartos lūkesčiai ir ambicijos įkvepia, kyla klausimas, kiek jos pagrįstos? Ir ar...

Vytautas Ašeris. Trys ingredientai naujos kartos komandai: mokslas, emocijos ir laisvė (2)

Visos – tradicinės, didelės, jaunos ar startuoliškais principais paremtos kompanijos – nuolat...

Vytenis Šimkus. Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? (5)

Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido....

Top naujienos

Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms (406)

Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai...

Gyvai / Kalėdinė DELFI Diena iš švenčių laukiančio Vilniaus

Kalėdinė “DELFI Diena” šį penktadienį sveikinasi iš švenčių laukiančio Vilniaus. Ką per...

Gydytojai draudžia keisti vaistus dėl galimų pasekmių, o valstybė skatina: beveik 30 tūkstančių ant liepto krašto prie Seimo surengtas piketas (57)

Pernai liepą pasikeitus kompensuojamųjų vaistų kainynui, beveik 30 000 epilepsija sergančiųjų...

Meilutytės nesėkmė: neįveikė pusfinalio barjero ir liko be antro apdovanojimo (14)

Antra medalių medžioklės dalis Hangdžou (Kinija) vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate...

Arūnas Milašius. Vardan pigių malkų prašvilpėme progą sukurti orią valstybę (25)

Kaip tikina valdžia, kitais metais mes negyvensime chaose, nes priėmėme biudžetą. Klestinčios...

Kalėdų stalas. Gardi idėja Kalėdų pietums – orkaitėje keptas mėsos kepsnys „Kankorėžis“ (3)

Nuo seno laikomasi papročio, kad ant Kūčių stalo turi nugulti 12 patiekalų. Artėjant...

Lietuvos turizmo „oskarai“: paskelbtas nominantų sąrašas

Šiandien pradedamas balsavimas internetu tradiciškai renkant Turizmo sėkmingiausius 2018....

Nauja NATO kova su Rusija: įspėja, kad įtampa gali tapti nebesuvaldoma (67)

NATO jau kartą šiais metais išstūmė Rusiją kovoje dėl įtakos buvusiuose komunistiniuose...

Mauricas: Lietuva negaus 500 mln. eurų paramos, nes yra per „pigi“ 0_0 (360)

Ne paslaptis buvo tai, kad nuo 2020 metų Lietuvai mažės Europos Sąjungos (ES) finansinė parama....

Dešimtmetį eglutės nepuošusi Birutė Navickaitė dabar nori tik vieno (9)

Birutės Navickaitės namuose sužibo balta it sniegas Kalėdų eglutė. Pasirodo, kad Seimo nario...