aA
Šiais metais įsigaliojusi pensijų kaupimo pertvarka šalies gyventojams suteikė naujų pasirinkimų. Tarp jų – ir kol kas mažai žinoma nauja išmokų tvarka, įsigaliosianti nuo 2020 metų. Neretai ji gali atrodyti nepalanki dėl to, kad pensijų anuiteto išmokas mokės tik „Sodra“.
Dalia Kolmatsui
Dalia Kolmatsui
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kita vertus, svarstydami kaupimo galimybes, daugelis nėra įsigilinę į dar vieną išmokų tvarkos naujovę – atidėtąjį anuitetą bei pensijų turto išsaugojimo fondus, kurie ne tik leis didžiąja dalimi sukauptų lėšų pasinaudoti lanksčiau, bet ir jas paveldėti. Tad kuo šios pensijų išmokų naujovės gali būti naudingos kaupiantiesiems?

Nuo 2020 metų sulaukę pensinio amžiaus ir sukaupę daugiau kaip 10 tūkst. eurų fondų dalyviai turės du pensijų išmokų pasirinkimus, kurie leis skirtingai naudotis sukauptu pensijų turtu. Abiem atvejais reikės įsigyti pensijų anuitetą, tačiau iš esmės skirsis išmokų mokėjimo sąlygos ir jų paveldimumas.

Pasirinkus standartinį anuitetą, sukauptos lėšos bus pervestos „Sodrai“, kuri mokės gyventojui vienodas anuiteto išmokas iki gyvos galvos. Šios išmokos nebus paveldimos.

Tuo tarpu pasirinkus atidėtąjį anuitetą, 85–90 proc. sukauptų lėšų liks pensijų kaupimo bendrovės įsteigtame pensijų turto išsaugojimo fonde, ir jos bus išmokamos kaip periodinės išmokos, kol gyventojas sulauks 85 metų. Nuo 85 metų iki gyvenimo pabaigos „Sodra“ mokės vienodas anuiteto išmokas – tam bus skirta apie 10–15 proc. sukauptų lėšų. Taigi šį išmokų būdą pasirinkęs žmogus net 20 metų išmokas gaus iš pensijų fondo, kuriame esantis turtas bus ir toliau investuojamas, o po mirties – paveldimas.

Šis, atidėtojo anuiteto, pasirinkimas gali būti aktualus dėl šių, kol kas mažai žinomų priežasčių:

1. Pasirinkus atidėtąjį anuitetą, pensijų fonde esančios lėšos bus paveldimos. Tai reiškia kad net 20 metų pensijoje išmokas žmogus gaus iš pensijų fondų sąskaitos, matys sukauptą turtą, o jo artimieji galės neišmokėtas lėšas paveldėti. Nuo 85 metų anuitetui skirtų mokėti lėšų, pervestų „Sodrai“, paveldėti nebus galima.

2. Pensijų turto išsaugojimo fonde esantis turtas bus nuolat investuojamas, dėl to jo vertė ilguoju laikotarpiu turės galimybę augti. Žinoma, priklausomai nuo situacijos rinkose ir investavimo laikotarpio, turto vertė gali ir kilti, ir kristi, tad galutinė grąža priklausys nuo įvairių faktorių ir nėra garantuojama. Kadangi, kaip planuojama, periodinės išmokos bus mokamos pagal turimų pensijų fondų vienetų skaičių, proporcingai padalintą atsižvelgiant į mokėjimo dažnumą, jų piniginė vertė keisis priklausomai nuo rinkų pokyčių. Remiantis įstatymu, šio fondo strategija yra grindžiama investavimu į mažiausios rizikos turto klases ir kitą turtą, o ilgalaikėje perspektyvoje čia siekiama uždirbti grąžą, kuri apsaugotų turtą nuo nuvertėjimo. „INVL pensijų turto išsaugojimo fonde“ numatyta, kad ne mažiau kaip 80 proc. turto bus investuojama į saugesnę turto klasę – obligacijas.

3. Pensijų turto išsaugojimo fonde taikomas vos 0,2 proc. maksimalus valdymo mokestis. Lyginant su kitais pensijų fondais, tai – pats pigiausias pensijų fondas. Pensijų turto išsaugojimo fondas taiko daugiau kaip dvigubai mažesnį mokestį nei galimas maksimalus valdymo mokestis kituose gyvenimo ciklo fonduose nuo 2021 m., tad šiame fonde kaupiantiems liks daugiau lėšų.

4. Pasirinkus atidėtąjį anuitetą, dalyviui pageidaujant, jo lėšos gali būti toliau kaupiamos ir didesnės investavimo rizikos gyvenimo ciklo fonde. Tokiu atveju galiotų tie patys išmokų principai, kaip ir turto išsaugojimo fonde, tik maksimalus valdymo mokestis gyvenimo ciklo fonduose šiais metais gali siekti 0,8 proc., 2020 m. – 0,65 proc. ir 0,5 proc. – nuo 2021 m. Kitame nei turto išsaugojimo pensijų fonde esantis turtas taip pat yra paveldimas.

5. Laikant lėšas pensijų turto išsaugojimo pensijų fonde, galima keisti kaupimo bendrovę. Tokiu būdu net ir išėjus į pensiją bus galima ir toliau stebėti rinkos dalyvių pasiektus rezultatus, ir, esant poreikiui, rinktis kitą kaupimo bendrovę.

Beje, išmokas iš pensijų fondų anuiteto būdu bus privaloma rinktis sukaupus sumą nuo 10 iki 60 tūkst. eurų, o pastarąją sumą viršijančias lėšas bus galima gauti kaip vienkartinę išmoką. Nors prognozės neužtikrina būsimų rezultatų ir turto ateityje perkamoji galia bus mažesnė nei dabartinė, skaičiavimai rodo, kad tikėtis sutaupyti tokią sumą, kaupiant pakankamai ilgą laiką, gali būti realu – gaunant tiek didesnes pajamas, tiek vidutinį atlyginimą.

Remiantis „Sodros“ prognozuojamos pensijos skaičiuokle ir joje taikomomis indeksavimo bei kitomis prielaidomis (pvz., kad asmuo dirbs nepertraukiamai, o nurodytas darbo užmokestis augs tokiu pat tempu, kaip ir vidutinis darbo užmokestis šalyje, kurio kitimas paremtas oficialiomis šalies ir Europos Komisijos prognozėmis), taip pat atsižvelgiant į kaupiančiojo amžių, skaičiuojama, kad 700 eurų „į rankas“ atlyginimą gaunantis 22 metų vyras, pradėjęs šiuo metu maksimaliai kaupti, sulaukęs pensijos gali tikėtis, kad pensijų fonde bus sukaupta 197 tūkst. eurų prognozuojama suma (atsižvelgiant į amžių, prognozuojama vidutinė metinė pensijų fondo grąža – 5,29 proc.).

Arba iki šiol 10 tūkst. eurų pensijų fonde sukaupęs ir toliau maksimaliai kaupiantis 40 metų vyras, gaunantis 2 000 eurų „į rankas“ atlyginimą, sulaukęs pensijos gali tikėtis, kad pensijų fonde bus sukaupta 142 tūkst. eurų prognozuojama suma (kai atsižvelgiant į amžių prognozuojama vidutinė metinė pensijų fondo grąža – 4,73 proc.).

Taip pat aktualu žinoti ir tai, kad galimus išmokų būdus apibrėžiančios sumos ateityje bus kas 5 metai indeksuojamos, atsižvelgiant į Lietuvos statistikos departamento skaičiuojamo Lietuvos suderinto vartotojų kainų indekso ir mirtingumo kitimo tendencijas.

Apibendrinant, naujoji pensijų kaupimo tvarka suteikia naujų aktualių galimybių tiek kaupiantiems, tiek jau išėjusiems į pensiją. Kokį kelią rinktis, nuspręs patys šalies gyventojai, o prieš priimant sprendimus rekomenduojame pasitarti ir su finansų specialistais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Giedrė Cesiulytė. Darbo sutarčių pasirašymas elektroniniu būdu: kokios dažniausiai kylančios problemos?

Šiais nenuspėjamais pandemijos laikais, ne vienas darbdavys turėjo susidurti su nauja realybe –...

Adomas Vincas Rakšnys, Arvydas Guogis. Dėl gerovės valstybių buvimo/nebuvimo Rytų Azijoje (1)

Šis klausimas apie esančias ar nesančias gerovės valstybes Rytų Azijoje iškyla ne tik...

Inga Ruginienė. Ar valstybė reikalinga tik tada, kai „susimauna“ laisvoji rinka? (5)

Naujoji centro dešinės koalicija į valdžią atėjo išties nedėkingu laikotarpiu. Prisimindami...

Liutauras Varanavičius. Elektros kainas Lietuvoje į viršų traukia Europos rinkų dinamika (6)

Vasarą aukštumas pasiekusi elektros energijos kaina toliau šuoliuoja į viršų. Tokias tendencijas...

Vilma Sabaliauskienė. Aplinkosauginis reguliavimas verslui – griežtėjimui ribų nėra? (3)

Nuo 2020 m. pavasario „Klaipėdos paketo“ teisės aktai gamintojams, prekybininkams ir kitiems...

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Migrantai iš Baltarusijos – Rytų diktatorių „ačiū“ kadenciją baigiančiai A. Merkel

Lietuva raukydamasi toliau ragauja gražiai atrodančius, bet karčius ir kartais nuodingus...

Vilniuje teisiama akušerė ginekologė: prokurorų teigimu, dėl jos kaltės nėščioji neteko kūdikio (59)

Vilniaus Antakalnio poliklinikoje dirbanti gydytoja akušerė ginekologė Laura Bražėnienė...

Išvardino vakcinacijos klaidas Lietuvoje: kalbant apie mirčių gausą, šiems žmonėms – didžiausias pavojus (180)

Delfi laidoje „Iš esmės“ sveikatos ekspertai nesutarė dėl vakcinacijos proceso ir mirčių...

Seime – šūsnis Darbo kodekso pakeitimų: pokyčiai būtų ir dėl išeitinių, ir dėl „mamadienių“ bei „tėvadienių“ (20)

Parlamentarai ir vėl siūlo keisti Darbo kodeksą – šįsyk pokyčius inicijuoja tiek valdantieji,...

Dėl Afganistano Bideno laukia rimtas išbandymas: gali išsipildyti pražūtingas scenarijus (3)

JAV prezidento Joe Bideno administracijos nenoras švelninti sankcijas Talibanui rizikuos įstumti...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nemokėsiu elgtis prabangiame restorane? (28)

Kaip jau ko gero nemaža dalis mano skaitytojų galėjo pastebėti, vakar išpildžiau vieną savo...

Arūnas Milašius. Per daug išlepome, dėl to ir bijome darbo bei pabėgėlių (10)

Valdžia pati susipainiojo, kas išsprendė atbėgėlių krizę, ir ar išvis išsprendė, politikai...

Džiugina gausus rudens gėrybių derlius? Maisto ekspertė patarė, kaip tinkamai šaldyti cukinijas ir burokėlius (1)

Rugsėjis – cukinijų ir burokėlių derliaus mėnuo. Gausiai užderėjus šioms gerybėms...

Laukiniai gyvūnai kelyje: kaip baigsis susitikimas labai priklauso nuo vairuotojo pasiruošimo Patarimai

Nors kelyje sutikti laukinį gyvūną tikrai nėra vairuotojo svajonė, prasidėjus jų rudens...

Lietuvos įmonė patiria sunkumų dėl Kinijos: nepratęsiamos ir nesudaromos naujos sutartys, stringa žaliavų tiekimas (157)

Kai kurios su Kinija dirbančios Lietuvos įmonės praneša, kad pašlijus Vilniaus ir Pekino...