aA
Aukščiausiasis Teismas birželio mėnesį priėmė net dvi naujas nutartis ir jomis dar kartą nubrėžė klaidų viešuosiuose pirkimuose interpretavimo ribas primindamas, kaip svarbu viešuosiuose pirkimuose yra tiksliai suformuoti pasiūlymą, kaip to reikalauja pirkimo dokumentai. Priešingu atveju pasiūlymas bus atmestas užkertant galimybę toliau varžytis dėl pirkimo objekto.
Daiva Lileikienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vienu atveju teismas gilinosi į „smulkių“ klaidų reikšmę pasiūlymo vertinimui, nes daugeliui klaidų kiekis 2050 eilučių turinčiame žiniaraštyje galėtų atrodyti nereikšmingas, mat suklysta buvo tik 18-oje iš jų. Tuo konkrečiu nagrinėjamu atveju nesutapo pavadinimai su pavadinimais VP specifikacijos formoje, kartais tik dėl gramatinių klaidų. Tuo tarpu kitoje byloje teismas vertino, ar pirkimo dokumentų reikalavimų suformavimas „netikėtoje vietoje“ turi įtakos tam, kaip bus vertinamas pasiūlymas bei galimybei pateikti papildomus dokumentas.

Teismai abiejose nutartyse pasiūlymų trūkumus įvardijo esminiais ir palaikė perkančiųjų organizacijų sprendimą nepriimti tokių klaidų taisymo, todėl suformavo aiškią praktiką, jog žmogiškosios klaidos, nepatogi pasiūlymo pateikimo forma, nedidelis klaidų skaičius ir kitos aplinkybės nekeičia taisyklės, kad pateiktas pasiūlymas, bent jo dalis, kuria siūlomas pirkimo objektas ir kaina (kaip įvardijama teismų praktikoje „siaurąja prasme“), turi griežtai atitikti visus pirkimo dokumentų reikalavimus.

Tai apima ne tik pasiūlymo kainą ir kiekius, bet ir kitus jo techninius duomenis – t. y. siūlomas medžiagas bei jų pavadinimus. Net ir tais atvejais kai tam tikri reikalavimai suformuoti netikėtoje vietoje, tai nekeičia tiekėjo pareigos atidžiai susipažinti su visu jų turiniu bei pateikti tinkamą pasiūlymą visa apimtimi.

Griežta pozicija esminiais klausimais – siekiant sutramdyti gudraujančius

Tokia griežta teismų praktika yra pagrįsta, siekiant išvengti dalyvių gudravimo, o ne tik nubausti aplaidžiuosius. Jei klaidos būtų toleruojamos, tam tikrais atvejais jos galėtų būti neatsitiktinės. Na pavyzdžiui, gramatinė klaida, kurią galima koreguoti dvejopai taip gaunant skirtingų medžiagų pavadinimus, kurių kainos gali ženkliai skirtis.

Griežtas aiškinimas turi savo ribas

Kasatoriai bylose siekė pasinaudoti aplinkybe, kad yra priimtas naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymas, kas galėtų tuo pačiu reikšti, jog ankstesni Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimai panašiais klausimais yra praradę vertę ar turėtų būti pakeisti. Šie naujausi Aukščiausiojo Teismo išaiškinimai sudėjo taškus ant „i“ ir yra svarbūs dar dėl to, kad dar kartą atribojamas pasiūlymas siaurąja prasme (suprantamas kaip dokumentų visumos dalis, kuria tiekėjas siūlo viešojo pirkimo sutarties objektą, nurodo jo savybes, kainą, sutarties vykdymo aplinkybes ir pan.) ir nustatomas itin griežtas klaidų šioje pasiūlymo dalyje netoleravimo standartas.

Dėl kitų pasiūlymo dalių trūkumų teismų praktika formuojama žymiai lankstesne linkme. Kaip pavyzdžiui – plačiai pagarsėjusioje Nacionalinio stadiono rangos viešųjų pirkimų byloje, kurioje Vilniaus miesto savivaldybė ginčijosi teisme dėl pasiūlymo atmetimo dar praėjusių metų vasarą.

Tuomet pasiūlymą konkursui teikęs dalyvis nepateikė siūlymo elektroninėmis priemonėmis, kaip buvo reikalauta VP sąlygose, argumentuodamas, jog to padaryti nepavyko, nors dėjo visas pastangas. Todėl savo iniciatyva perkančiajai organizacijai pristatė popierinę pasiūlymo versiją, kuri jau vien dėl savo pateikimo formos neatitiko pirkimo dokumentuose suformuotų reikalavimų.

Tuomet teismas pasirėmė turinio viršenybės prieš formą principu, sakė, jog neturėtų būti teikiama pirmenybė formaliam procedūrų vykdymui, nes viešųjų pirkimų procesas yra dinamiškas, o preciziškai tiksliai nustatyti kiekvieną viešųjų pirkimų situaciją sudėtinga, įtvirtino galimybę trūkumą pripažinti formaliu ir nereikšmingu, t. y. faktiškai gilintasi į trūkumo mastą, atsiradimo priežastis, formalų pobūdį ir kitas aplinkybes.

Tuo tarpu naujosiose birželio mėnesio bylose teismas atmetė visus panašaus pobūdžio argumentus, kaip nereikšmingus, ir padarė vieną labai konkrečią išvadą – neatitinkantis pirkimo dokumentų reikalavimų pasiūlymas siaurąja prasme turi būti atmestas.

Klaidų žvejyba priklauso nuo perkančiosios institucijos darbuotojų sąžiningumo

Sužinoti, ar jūsų konkurentai dalyvaujantys tame pačiame VP konkurse paliko pasiūlymuose esminių klaidų, ar kreipėsi į juos VP komisija dėl patikslinimų, bei kokios korekcijos pasiūlyme galiausiai buvo atliktos, kitiems varžantis dėl to paties projekto sužinoti nėra paprasta.

Techninė pasiūlymo dalis, kurioje dažniausiai ir pasitaiko daugiausiai klaidų, standartiškai laikoma konfidencialia, nepaisant naujausios teismų praktikos ir įstatymų leidėjo pastangų užtikrinti, kad pasiūlymo turinys tik išimtiniais atvejais būtų laikomas konfidencialiu.

Tai reiškia, jog ar bus pastebėtos netyčia ar gudraujant paliktos klaidos, iš esmės lemiančios pasiūlymo atitikimą reikalavimams ir jo vertę užsakovui, priklauso nuo pasiūlymą tikrinančio asmens atidumo ar sąžiningumo. Na, o klaidų taisymo inicijavimas, atliekamos korekcijos ir jų teisėtumas – nuo abiejų – pasiūlymą teikiančiojo ir jį vertinančiojo vertybių.

Konkursus pralaimima dėl žmogiškų klaidų: ar turi darbdavys įrankius jų kontrolei?

Neatidumo klaidos viešuosiuose pirkimuose kainuoja brangiai. Jei tokie projektai sudaro didesnę įmonės pajamų dalį, jiems ruošiamasi ilgus mėnesius, atsisakoma kitų projektų ir yra visos galimybės laimėti (pasiūloma mažiausia kaina ir pan.), šių išlaidų įmonei praktikoje niekas nekompensuoja. Deja, darbdaviai beveik neturi įrankių tokios rizikos valdymui – didžiąja dalimi klaidos pasiūlyme yra susijusios su žmogiškuoju faktoriumi (darbuotojo veiksmais), o galimybės reikalauti žalos atlyginimo iš darbuotojo yra ribotos dėl daugelio aspektų, pirmiausia – žalos dydžio ribojimo, aiškių pareigų nebuvimo ir pan.

Siekdami nukreipti savo reikalavimus į darbuotojus darbdaviai turėtų atlikti parengiamuosius veiksmus – žalos atlyginimo mechanizmą aprašyti darbdavio vidiniuose dokumentuose, tokias darbuotojo pareigas ir atsakomybę aiškiai įtvirtinti darbo sutartyje ar pareiginiuose nuostatuose / darbo veiklos apraše. Todėl belieka kalbėti apie tokių klaidų kritinę reikšmę verslo sėkmei, kurti vidinius paraiškų turinio kontrolės mechanizmus, iš anksto planuoti pasiūlymų teikimą, jog būtų išvengta skubos, ir motyvacinę sistemą, skatinančią pasiūlymus rengiantiems specialistams savo užduotis atlikti dar pareigingiau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (27)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (2)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Jūratė Cvilikienė. Vasara praėjo, žiemos švenčių dar nematyti – gal „pasišopinam“? (3)

Vartojimas Lietuvoje sparčiai vejasi europietiškąjį vidurkį − pernai vieno šalies...

Vaidotas Dauskurdas. Darbuotojo atleidimas iš darbo už „antrą tokį patį“ darbo pareigų pažeidimą

Ne kartą savaitraštyje esame aptarę galimus darbo santykių nutraukimo pagrindus, taip pat ir darbo...

Laura Duksaitė-Iškauskienė. Paklausus vadovas visą gyvenimą – kaip išsilaikyti karjeros viršūnėje?

Vadovo postas daug kam yra aukščiausias karjeros taškas ir siekiamybė. Vis tik neretai nutinka,...

Top naujienos

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (354)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Teniso deive vadintos Suzanne Lenglen gyvenimas apgaubtas paslaptimi. Kaip ir mirtis (1)

Prieš 100 metų Suzanne Lenglen debiutavo Vimbldono turnyre ir iškart užkariavo ne tik teniso...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (307)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (33)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (46)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Vijūnėlės dvaras jau nugriautas, bet bauda jo savininkui tebeskaičiuojama (89)

Paskutinę šios savaitės darbo dieną Druskininkuose, Vijunėlės tvenkinio pakrantėje, kur...

Įdomiausi vandens parkai kaimyninėse šalyse

Smagiausias akimirkas vasarą patiriame prie vandens telkinių, o žiemą šiuos patyrimus galima...

Matijošaičio patarėja tapusi Meilutytė: negalvojau labai ilgai (253)

„Labai simpatiška, daug pasiekusi, žinoma plaukikė“, – atsakydamas į klausimą, kodėl į...

Bus kuo pasidžiaugti: laukia išskirtinis savaitgalis ir kitos geros naujienos (2)

Sinoptikai skelbia, kad šis rudens savaitgalis numatomas itin gražus – kai kur temperatūra kils...

Proveržis vėžio gydyme: nauja technologija net ir paslėptas vėžio ląsteles išduoda imuninei sistemai

Imunoterapijos ateityje gali tapti efektyviausiu vėžio gydymo būdu. Paprastai tariant,...