Patirties ir žinių turinčių ekspertų tinklas nuo pernai liepos, įsigaliojus naujajai Viešųjų pirkimų redakcijai, įmonei gali sukurti dar daugiau vertės. Svarbu, kad tiek perkančiosios, tiek pirkimuose dalyvaujančios organizacijos šiuo įrankiu naudotųsi atsakingai ir sąžiningai.
Daiva Lileikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Įstatymas įpareigojo perkančiąsias organizacijas taikyti kokybės kriterijus organizuojant mažiausiai 30 proc. didesnės vertės pirkimų, kai vienas galimų kokybės kriterijų – aukštesnė darbuotojų kvalifikacija.

Nors įprastai manoma, kad kvalifikacijos kriterijai lemia pasiūlymo kokybę pirmiausia intelektinės veiklos paslaugų pirkimuose, tačiau pastarųjų metų praktika rodo, kad kvalifikacijos vertinimas yra aktualus statybos sektoriaus viešuosiuose pirkimuose ir kitose srityse.

Anksčiau DELFI įvardintas atvejis, kai konkuruojama perkant profesionalų tapatybes siekiant pagrįsti atitikimą kvalifikacijos reikalavimams, yra aktualus ir kitose srityse veikiančioms įmonėms, kai pasitelkti specialistai gali lemti tiekėjo laimėjimą nepaisant žymiai didesnės pasiūlymo kainos. Todėl ne tik deklaratyvus, o faktinis tokių specialistų pasitelkimas yra itin svarbus.

Svarbu įvardinti pagrindinę riziką: nesąžiningi tiekėjai gali remtis pasitelktais specialistais, pavyzdžiui, užsienio ekspertais, juos nurodyti pasiūlyme, pridėti prie pasiūlymo jų gyvenimo aprašymus, bet laimėjus konkursą galiausiai ekspertų nepakviesti dirbti prie projekto. Atrodytų teisinga, kad už įsipareigojimo nevykdymą, kuris turi reikšmės vertinant viešųjų pirkimų pasiūlymą ar net lemia pirkimo laimėjimą, turėtų grėsti reikšminga sankcija ar net sutarties nutraukimas. Tačiau iš praktikos matoma, kad tokių sankcijų nenumatoma, o baudos už specialisto keitimą yra palyginti mažos, jei įvertintume, kiek dėl to galėjo padidėti pasiūlymo kaina bei tai, kad tiekėjas turėjo galimybę laimėti pirkimą būtent dėl ypatingos kvalifikacijos specialisto.

Teko susidurti su situacija, kai itin didelės vertės pirkime be kitų kriterijų buvo atsižvelgiama į pasitelktų specialistų kvalifikaciją ir itin aukštos kvalifikacijos specialistus turintys tiekėjai galėjo gauti reikšmingai didesnį įvertinimo balą. Tačiau svarstant, kaip įvertinti tokio specialisto faktinį nedalyvavimo projekte atvejį, nustatyta, kad grėsė palyginti nedidelė bauda. Konkrečiau, tiekėjas galėjo pateikti net keliais milijonais eurų didesnės vertės pasiūlymą ir laimėti pirkimą, o bauda už specialisto keitimą nesiekė kelių šimtų tūkstančių eurų. Mano vertinimu, tai yra itin ydinga praktika, suteikiant galimybes nesąžiningai manipuliuoti pasiūlymu.

Analizuojant darbuotojų kvalifikacijos, kaip galimo kokybės kriterijaus, kuriamą vertę, viešojo pirkimo organizatoriams naudinga įvertinti, ar toks reikalavimas apskritai yra proporcingas ir įrodo pasiūlymo kokybę, o dalyvaujantiems – išnagrinėti, ko prašo pirkimo dokumentai, svarstyti, galbūt tikslinga tokius reikalavimus ginčyti.

Reikia pastebėti, kad pasitaiko atvejų, kai iki pirkimo su pasitelktais ekspertais nėra sutariamos aiškios dalyvavimo pirkime sąlygos, nepasirašomos sutartys. Tai gali lemti specialisto kainos netikėtą augimą pastarajam sužinojus, kad pirkimas laimėtas būtent dėl jo turimos kvalifikacijos. Todėl paslaugų ar darbų atlygintinumo klausimus reikėtų spręsti prieš suformuluojant galutinį kainos pasiūlymą pirkimui.

Žvelgiant plačiau reikia paminėti, kad pasiūlymo kokybės vertinimo kriterijumi gali tapti ne tik konkretaus specialisto kvalifikacija (pavyzdžiui, patirtis vykdant analogiško pobūdžio sutartis), o pasitelktos ekspertų komandos stiprumas (kiek skirtingų sričių ir kompetencijų specialistų tiekėjas žada pasitelkti, kiek tokia komanda gali padėti suprasti ir įgyvendinti perkančiosios organizacijos lūkesčius, kaip tiekėjas žada užtikrinti efektyvią vidinę komandos komunikaciją ir pan.). Tačiau tokio pobūdžio kriterijai yra neišvengiamai susiję su subjektyviu vertinimu, todėl, užtikrinant maksimalų pirkimo skaidrumą ir objektyvumą, būtina pirkimo dokumentuose detaliai ir išsamiai numatyti, kas konkrečiai bus vertinama, ką tiekėjai turi pateikti ir įrodyti, kad galėtų tikėtis maksimalaus įvertinimo balo.

Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2018 m. gegužės 3 d. priėmė svarbų sprendimą, kuris tiksliau apibrėžia kokybės kriterijų naudojimo galimybes ir įpareigoja, kad kokybės kriterijai turi būti aiškiai susiję su pirkimo objektu (1), suformuluoti konkrečiai ir apibrėžti (2), galiausiai – pagrįsta, kaip jie yra susiję su sutartimi ir jos sąlygomis, be to, turi būti užtikrinta, kad tiekėjai laikytųsi savo pasiūlymo (3).

Tais atvejais, kai verta pasitelkti aukščiausio lygio specialistą, perkančiosioms organizacijoms logiška būtų numatyti ir atitinkamą sankciją ar baudą, kurią laimėjusioji pusė turėtų sumokėti, jei šis kokybės reikalavimas nebūtų įgyvendintas. Tai atgrasytų nesąžiningus tiekėjus naudotis šiuo kriterijumi, kartu ir įpareigotų kiek įmanoma anksčiau sutarti su ekspertais, kurie dirbtų prie projekto, kad laimėjus konkursą deklaruotas įsipareigojimas būtų įvykdytas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Jolanta Blažytė. Apipešiota mokesčių reforma – tarsi siaubo filmas (91)

Ilgai Vyriausybėje gimdytas mokesčių reformos projektas pagaliau patvirtintas Seime. Nesvarbu, kad...

Gitanas Nausėda. Atlyginimų kėlimas mėtomas lyg karšta bulvė (56)

Tuo metu, kai visi choru kalba, kad Lietuvoje atlyginimai auga per lėtai, matome, kaip tvankiuose...

Laura Galdikienė. Ar užteks vėjo Lietuvos eksporto burėse? (1)

Vienetiniai darbo kaštai arba kitaip darbo sąnaudų ir produktyvumo santykis apdirbamojoje...

Rūta Vainienė. Naujoji matematika, keturi kablelis vienuolika (6)

Ką jums sako skaičius – 4,11? Greičiausiai – nieko. Net jei patikslinčiau, kad tai yra 4,11...

Tadas Vizgirda. Mokesčių sistema Lietuvoje – lėtais žingsniais teisinga linkme? (11)

Užsienio investuotojai nuolatinius mokesčių kaitaliojimus yra linkę vertinti labiau neigiamai...

Top naujienos

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (26)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (63)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (283)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Atkakliose 1006 km lenktynėse Palangoje – trigubas „Porsche“ triumfas ir rekordas rezultatai, komentarai (60)

Šeštadienį Palangoje vyko didžiausias lenktynių festivalis Rytų Europoje – „Aurum 1006 km...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (134)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Klaipėdą drebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou: per „Žiūrėk, ką padarei“ dainą arena pašėlo (78)

Šeštadienio vakarą Klaipėdos „Švyturio“ arenoje įvyko ilgai lauktas vienintelis dainininko...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (7)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...

Suskambo vienintelis solinis Jazzu koncertas pajūryje: atlikėja neslėpė kvapą gniaužiančio jaudulio (60)

Palanga šį savaitgalį tapo Lietuvos centru – čia ne tik vyko „Aurum 1006 km“ lenktynės, bet...

Užsiima seksu su klientais, tačiau nėra prostitutė (40)

Kendra Holliday padeda žmonėms išspręsti jų seksualines problemas ir patobulinti seksualinį...

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti rezultatai šokiruoja (140)

Prieš pusę metų pradėjo galioti įstatymas, kuris numato, kad alkoholį vartoti gali asmenys nuo...