aA
Patirties ir žinių turinčių ekspertų tinklas nuo pernai liepos, įsigaliojus naujajai Viešųjų pirkimų redakcijai, įmonei gali sukurti dar daugiau vertės. Svarbu, kad tiek perkančiosios, tiek pirkimuose dalyvaujančios organizacijos šiuo įrankiu naudotųsi atsakingai ir sąžiningai.
Daiva Lileikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Įstatymas įpareigojo perkančiąsias organizacijas taikyti kokybės kriterijus organizuojant mažiausiai 30 proc. didesnės vertės pirkimų, kai vienas galimų kokybės kriterijų – aukštesnė darbuotojų kvalifikacija.

Nors įprastai manoma, kad kvalifikacijos kriterijai lemia pasiūlymo kokybę pirmiausia intelektinės veiklos paslaugų pirkimuose, tačiau pastarųjų metų praktika rodo, kad kvalifikacijos vertinimas yra aktualus statybos sektoriaus viešuosiuose pirkimuose ir kitose srityse.

Anksčiau DELFI įvardintas atvejis, kai konkuruojama perkant profesionalų tapatybes siekiant pagrįsti atitikimą kvalifikacijos reikalavimams, yra aktualus ir kitose srityse veikiančioms įmonėms, kai pasitelkti specialistai gali lemti tiekėjo laimėjimą nepaisant žymiai didesnės pasiūlymo kainos. Todėl ne tik deklaratyvus, o faktinis tokių specialistų pasitelkimas yra itin svarbus.

Svarbu įvardinti pagrindinę riziką: nesąžiningi tiekėjai gali remtis pasitelktais specialistais, pavyzdžiui, užsienio ekspertais, juos nurodyti pasiūlyme, pridėti prie pasiūlymo jų gyvenimo aprašymus, bet laimėjus konkursą galiausiai ekspertų nepakviesti dirbti prie projekto. Atrodytų teisinga, kad už įsipareigojimo nevykdymą, kuris turi reikšmės vertinant viešųjų pirkimų pasiūlymą ar net lemia pirkimo laimėjimą, turėtų grėsti reikšminga sankcija ar net sutarties nutraukimas. Tačiau iš praktikos matoma, kad tokių sankcijų nenumatoma, o baudos už specialisto keitimą yra palyginti mažos, jei įvertintume, kiek dėl to galėjo padidėti pasiūlymo kaina bei tai, kad tiekėjas turėjo galimybę laimėti pirkimą būtent dėl ypatingos kvalifikacijos specialisto.

Teko susidurti su situacija, kai itin didelės vertės pirkime be kitų kriterijų buvo atsižvelgiama į pasitelktų specialistų kvalifikaciją ir itin aukštos kvalifikacijos specialistus turintys tiekėjai galėjo gauti reikšmingai didesnį įvertinimo balą. Tačiau svarstant, kaip įvertinti tokio specialisto faktinį nedalyvavimo projekte atvejį, nustatyta, kad grėsė palyginti nedidelė bauda. Konkrečiau, tiekėjas galėjo pateikti net keliais milijonais eurų didesnės vertės pasiūlymą ir laimėti pirkimą, o bauda už specialisto keitimą nesiekė kelių šimtų tūkstančių eurų. Mano vertinimu, tai yra itin ydinga praktika, suteikiant galimybes nesąžiningai manipuliuoti pasiūlymu.

Analizuojant darbuotojų kvalifikacijos, kaip galimo kokybės kriterijaus, kuriamą vertę, viešojo pirkimo organizatoriams naudinga įvertinti, ar toks reikalavimas apskritai yra proporcingas ir įrodo pasiūlymo kokybę, o dalyvaujantiems – išnagrinėti, ko prašo pirkimo dokumentai, svarstyti, galbūt tikslinga tokius reikalavimus ginčyti.

Reikia pastebėti, kad pasitaiko atvejų, kai iki pirkimo su pasitelktais ekspertais nėra sutariamos aiškios dalyvavimo pirkime sąlygos, nepasirašomos sutartys. Tai gali lemti specialisto kainos netikėtą augimą pastarajam sužinojus, kad pirkimas laimėtas būtent dėl jo turimos kvalifikacijos. Todėl paslaugų ar darbų atlygintinumo klausimus reikėtų spręsti prieš suformuluojant galutinį kainos pasiūlymą pirkimui.

Žvelgiant plačiau reikia paminėti, kad pasiūlymo kokybės vertinimo kriterijumi gali tapti ne tik konkretaus specialisto kvalifikacija (pavyzdžiui, patirtis vykdant analogiško pobūdžio sutartis), o pasitelktos ekspertų komandos stiprumas (kiek skirtingų sričių ir kompetencijų specialistų tiekėjas žada pasitelkti, kiek tokia komanda gali padėti suprasti ir įgyvendinti perkančiosios organizacijos lūkesčius, kaip tiekėjas žada užtikrinti efektyvią vidinę komandos komunikaciją ir pan.). Tačiau tokio pobūdžio kriterijai yra neišvengiamai susiję su subjektyviu vertinimu, todėl, užtikrinant maksimalų pirkimo skaidrumą ir objektyvumą, būtina pirkimo dokumentuose detaliai ir išsamiai numatyti, kas konkrečiai bus vertinama, ką tiekėjai turi pateikti ir įrodyti, kad galėtų tikėtis maksimalaus įvertinimo balo.

Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2018 m. gegužės 3 d. priėmė svarbų sprendimą, kuris tiksliau apibrėžia kokybės kriterijų naudojimo galimybes ir įpareigoja, kad kokybės kriterijai turi būti aiškiai susiję su pirkimo objektu (1), suformuluoti konkrečiai ir apibrėžti (2), galiausiai – pagrįsta, kaip jie yra susiję su sutartimi ir jos sąlygomis, be to, turi būti užtikrinta, kad tiekėjai laikytųsi savo pasiūlymo (3).

Tais atvejais, kai verta pasitelkti aukščiausio lygio specialistą, perkančiosioms organizacijoms logiška būtų numatyti ir atitinkamą sankciją ar baudą, kurią laimėjusioji pusė turėtų sumokėti, jei šis kokybės reikalavimas nebūtų įgyvendintas. Tai atgrasytų nesąžiningus tiekėjus naudotis šiuo kriterijumi, kartu ir įpareigotų kiek įmanoma anksčiau sutarti su ekspertais, kurie dirbtų prie projekto, kad laimėjus konkursą deklaruotas įsipareigojimas būtų įvykdytas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mantas Gofmanas. Dar daugiau aiškumo dėl listinguojamų įmonių reguliacinių reikalavimų

Lietuvos bankas (LB) šiuo metu rengia naujas Informacijos atskleidimo gaires, kuriomis bus...

Rūta Vainienė. Amžina kova. Su kainomis (2)

Tokie štai mūsų naujieji metai – ir vėl „viskas pabrango“. Valdišku sprendimu buvo...

Giedrė Tubelytė. Duomenų apsaugos reformos vežimas įsilinguoja – kas papuolė po jo ratais?

Praėję metai buvo bene patys reikšmingiausi asmens duomenų apsaugos srityje per pastaruosius 23...

Tadas Povilauskas. Tik kas dešimtas gyventojas šiemet tikisi mažesnių būsto kainų

Daugiau negu pusė gyventojų mano, kad būstas 2019 metais brangs, ir vos dešimtadalis laukia...

Arūnas Šidlauskas. 10 priežasčių, kodėl verta pasinaudoti mokesčių amnestija

Nuo 2019 m. sausio 1 d. juridiniai ir fiziniai asmenys gali pasinaudoti mokesčių amnestija, kuri...

Top naujienos

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų (939)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...

Gyvai / Nesėkmė Lietuvos motociklininkams: Bardauskas Dakaro nebetęs, Gelažninkas finišavo atnaujinta 15.41 val. (94)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (69)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Saugokitės siaučiančio skrandžio gripo: ypač pavojinga vaikams

Visi, ne tik gripo, virusai aktyviausi tampa šaltuoju metų laiku. Medikai įspėja ir apie dažnai...

Reklama be ribų: kiek sau gali leisti prekės ženklai (1)

Reklamos ne visada atkreipia visuomenės dėmesį tik iš gerosios pusės: per pastaruosius metus bent...

Žinia apie itin žiaurų išpuolį Vokietijoje išprovokavo dramatiškus pasisakymus: tokia buvo ir KGB strategija (127)

Prieš daugiau nei savaitę Vokietijos miesto Brėmeno centre buvo sumuštas Bundestago narys,...

Aukščiausias žaidėjas NBA istorijoje žavisi Saboniu: įspūdinga, kaip jis pats tapo savo likimo kalviu specialiai DELFI iš Londono (10)

Gheorge'as Murešanas – įspūdingo ūgio milžinas iš Rumunijos, kuris jaunystėje suprato, jog...

Stilistas įvardijo didžiausią klaidą, kurią žmonės daro per išpardavimus

„Didžiausia klaida, kurią daro žmonės per išpardavimus, – čiumpa, kas papuola po ranka: lyg...

Karbauskis dėl pensijų kreipėsi į ministrą (172)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis...