aA
Patirties ir žinių turinčių ekspertų tinklas nuo pernai liepos, įsigaliojus naujajai Viešųjų pirkimų redakcijai, įmonei gali sukurti dar daugiau vertės. Svarbu, kad tiek perkančiosios, tiek pirkimuose dalyvaujančios organizacijos šiuo įrankiu naudotųsi atsakingai ir sąžiningai.
Daiva Lileikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Įstatymas įpareigojo perkančiąsias organizacijas taikyti kokybės kriterijus organizuojant mažiausiai 30 proc. didesnės vertės pirkimų, kai vienas galimų kokybės kriterijų – aukštesnė darbuotojų kvalifikacija.

Nors įprastai manoma, kad kvalifikacijos kriterijai lemia pasiūlymo kokybę pirmiausia intelektinės veiklos paslaugų pirkimuose, tačiau pastarųjų metų praktika rodo, kad kvalifikacijos vertinimas yra aktualus statybos sektoriaus viešuosiuose pirkimuose ir kitose srityse.

Anksčiau DELFI įvardintas atvejis, kai konkuruojama perkant profesionalų tapatybes siekiant pagrįsti atitikimą kvalifikacijos reikalavimams, yra aktualus ir kitose srityse veikiančioms įmonėms, kai pasitelkti specialistai gali lemti tiekėjo laimėjimą nepaisant žymiai didesnės pasiūlymo kainos. Todėl ne tik deklaratyvus, o faktinis tokių specialistų pasitelkimas yra itin svarbus.

Svarbu įvardinti pagrindinę riziką: nesąžiningi tiekėjai gali remtis pasitelktais specialistais, pavyzdžiui, užsienio ekspertais, juos nurodyti pasiūlyme, pridėti prie pasiūlymo jų gyvenimo aprašymus, bet laimėjus konkursą galiausiai ekspertų nepakviesti dirbti prie projekto. Atrodytų teisinga, kad už įsipareigojimo nevykdymą, kuris turi reikšmės vertinant viešųjų pirkimų pasiūlymą ar net lemia pirkimo laimėjimą, turėtų grėsti reikšminga sankcija ar net sutarties nutraukimas. Tačiau iš praktikos matoma, kad tokių sankcijų nenumatoma, o baudos už specialisto keitimą yra palyginti mažos, jei įvertintume, kiek dėl to galėjo padidėti pasiūlymo kaina bei tai, kad tiekėjas turėjo galimybę laimėti pirkimą būtent dėl ypatingos kvalifikacijos specialisto.

Teko susidurti su situacija, kai itin didelės vertės pirkime be kitų kriterijų buvo atsižvelgiama į pasitelktų specialistų kvalifikaciją ir itin aukštos kvalifikacijos specialistus turintys tiekėjai galėjo gauti reikšmingai didesnį įvertinimo balą. Tačiau svarstant, kaip įvertinti tokio specialisto faktinį nedalyvavimo projekte atvejį, nustatyta, kad grėsė palyginti nedidelė bauda. Konkrečiau, tiekėjas galėjo pateikti net keliais milijonais eurų didesnės vertės pasiūlymą ir laimėti pirkimą, o bauda už specialisto keitimą nesiekė kelių šimtų tūkstančių eurų. Mano vertinimu, tai yra itin ydinga praktika, suteikiant galimybes nesąžiningai manipuliuoti pasiūlymu.

Analizuojant darbuotojų kvalifikacijos, kaip galimo kokybės kriterijaus, kuriamą vertę, viešojo pirkimo organizatoriams naudinga įvertinti, ar toks reikalavimas apskritai yra proporcingas ir įrodo pasiūlymo kokybę, o dalyvaujantiems – išnagrinėti, ko prašo pirkimo dokumentai, svarstyti, galbūt tikslinga tokius reikalavimus ginčyti.

Reikia pastebėti, kad pasitaiko atvejų, kai iki pirkimo su pasitelktais ekspertais nėra sutariamos aiškios dalyvavimo pirkime sąlygos, nepasirašomos sutartys. Tai gali lemti specialisto kainos netikėtą augimą pastarajam sužinojus, kad pirkimas laimėtas būtent dėl jo turimos kvalifikacijos. Todėl paslaugų ar darbų atlygintinumo klausimus reikėtų spręsti prieš suformuluojant galutinį kainos pasiūlymą pirkimui.

Žvelgiant plačiau reikia paminėti, kad pasiūlymo kokybės vertinimo kriterijumi gali tapti ne tik konkretaus specialisto kvalifikacija (pavyzdžiui, patirtis vykdant analogiško pobūdžio sutartis), o pasitelktos ekspertų komandos stiprumas (kiek skirtingų sričių ir kompetencijų specialistų tiekėjas žada pasitelkti, kiek tokia komanda gali padėti suprasti ir įgyvendinti perkančiosios organizacijos lūkesčius, kaip tiekėjas žada užtikrinti efektyvią vidinę komandos komunikaciją ir pan.). Tačiau tokio pobūdžio kriterijai yra neišvengiamai susiję su subjektyviu vertinimu, todėl, užtikrinant maksimalų pirkimo skaidrumą ir objektyvumą, būtina pirkimo dokumentuose detaliai ir išsamiai numatyti, kas konkrečiai bus vertinama, ką tiekėjai turi pateikti ir įrodyti, kad galėtų tikėtis maksimalaus įvertinimo balo.

Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2018 m. gegužės 3 d. priėmė svarbų sprendimą, kuris tiksliau apibrėžia kokybės kriterijų naudojimo galimybes ir įpareigoja, kad kokybės kriterijai turi būti aiškiai susiję su pirkimo objektu (1), suformuluoti konkrečiai ir apibrėžti (2), galiausiai – pagrįsta, kaip jie yra susiję su sutartimi ir jos sąlygomis, be to, turi būti užtikrinta, kad tiekėjai laikytųsi savo pasiūlymo (3).

Tais atvejais, kai verta pasitelkti aukščiausio lygio specialistą, perkančiosioms organizacijoms logiška būtų numatyti ir atitinkamą sankciją ar baudą, kurią laimėjusioji pusė turėtų sumokėti, jei šis kokybės reikalavimas nebūtų įgyvendintas. Tai atgrasytų nesąžiningus tiekėjus naudotis šiuo kriterijumi, kartu ir įpareigotų kiek įmanoma anksčiau sutarti su ekspertais, kurie dirbtų prie projekto, kad laimėjus konkursą deklaruotas įsipareigojimas būtų įvykdytas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tadas Povilauskas. Kaip ilgai dar džiaugsis smaližiai? (2)

Dietologai ir mitybos ekspertai dėl to, ko gero, nė kiek nesidžiaugia. Ne itin tai džiugina ir...

Juozas Augutis. Vieno energijos šaltinio dominavimas šildymo kainas kelia aukštyn (3)

Daug viešų diskusijų sukėlusios kylančios biokuro kainos dar kartą patvirtina seniai žinomą...

Indrė Genytė-Pikčienė. Ristis konkurencingumo indeksuose žemyn Lietuvai – prabanga (3)

Šiandien paskelbta 2018-ųjų Pasaulio ekonomikos forumo ataskaita, kurioje ši institucija, atlikus...

Aleksandras Izgorodinas. Turime kaip niekad palankų momentą kaupti rezervą sekančiam sunkmečiui (7)

Šiandien Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos parengtam 2019 m. biudžeto projektui, kuris...

Atsakymai Aidui Pivoriūnui: Problema yra atbukusi akis, kuriai miško plynės atrodo gerai (42)

Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius Aidas Pivoriūnas straipsnyje „Miško...

Top naujienos

Ramanausko-Vanago brolis Albinas: kai mane paleido, iškart supratau, kodėl (175)

Ilgi metai miškuose, tamsiuose, šaltuose ir ankštuose bunkeriuose, sveiku protu nesuvokiami...

Pagrindinių mokesčių trūkumas siunčia rimtą signalą apie Lietuvos ekonomiką (135)

Finansų ministerija skelbia, kad per devynis šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių...

Bankų krizėje įklimpusi Graikija – vis dar be gelbėjimosi plano (37)

Jei manėte, kad Graikijos nesėkmės jau praeityje, manykite iš naujo.

Putinas pribloškė cinišku pareiškimu: buvusios sovietinės respublikos apgailestauja dėl SSRS subyrėjimo (354)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, jog daugelio buvusių...

Pilvo riebalai – pavojus sveikatai: 7 būdai, kaip jų atsikratyti (25)

Esama net keleto priežasčių, kodėl pilvo srityje kaupiasi riebalai. Visų pirma, verta paminėti...

Perspėjo važiuojančius pro Panevėžį: teks apsišarvuoti kantrybe (11)

Pastarosiomis dienomis dalis važiuojančiųjų Panevėžio aplinkkeliu ilgam strigo spūstyse....

Galingą LeBrono debiutą „Lakers“ gretose apkartino karjeros rungtynes sužaidęs Stauskas (1)

NBA reguliariojo sezono pradžia nesėkmingai susiklostė šią vasarą gerokai atsinaujinusiam Los...

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (216)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Ekspertai grindis rinktis siūlo atsižvelgiant į savo gyvenimo būdą pasitikrinkite, kokios geriausiai tinka jums (5)

Įsirengiant ar remontuojant namus, grindų danga tampa vienu iš svarbiausių tiek investiciniu, tiek...

Erika Vitulskienė pirmą kartą pozavo su maudymosi kostiumėliu: jei bijai savęs – bijai viso pasaulio (189)

Dar neprasidėjęs televizijos projektas „Dydžio (r)evoliucija“ sulaukia begalės lietuvių...