aA
Antradienį, gruodžio 4 d., Seimas pradeda svarstyti Akcizų įstatymo, kuriam pataisas teikia Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga. Pataisomis siūloma toliau didinti akcizų tarifą, ir vėl stipriam alkoholiui 10 proc iki 18,32 eur/ltr. Ministro pasirinkta argumentacija kelia pagrįstų abejonių, ar skambiai deklaruojama kova už alkoholio suvartojimo mažinimą yra išties nuoširdi, nuosekli, orientuota į rezultatą, svarbiausia – remiasi skaičiais bei objektyvia tendencijų analize.
Dainius Kalina
© Asmeninins albumas

Jau pati pradžia dar 2016 m. buvo netikėta: labiausiai akcizai padidinti natūraliam vynui, net iki 14,09 eur/ltr gryno alkoholio, nors ir neturintiems rinkos analitinių duomenų buvo akivaizdu, kad natūralus vynas nėra pagrindinė ir svarbiausia didelio alkoholio suvartojimo priežastis. Keista akcizų politika tęsiama ir toliau, kaip rodo teikiami nauji pasiūlymai.

Pasitelkus pastarojo dešimtmečio alkoholio suvartojimo, pokyčių tarp skirtingų alkoholio kategorijų dinamiką atsiskleidžia vaizdas, kurį ministras tendencingai nutyli.

Aiškinamajame rašte A. Veryga teigia, kad „pažymėtina, kad stiprieji alkoholiniai gėrimai pagal parduodamą kiekį yra antri pagal populiarumą po alaus“. 2018 m. dešimties mėnesių duomenys tą puikiai iliustruoja: VMI duomenimis gryno alkoholio iš alaus per 10 š.m. mėnesių lietuviai išgėrė 10,2 mln litrų, iš spiritinių gėrimų – 9,1 mln l. Matant skaičius glumina ir stebina netikėta ministro išvada, kad akcizo tarifą reikia didinti būtent stipriesiems gėrimams, paliekant alaus kategoriją tame pačiame apmokestinimo lygyje.

Ministro aiškinamajame rašte atsiskleidžia siūlymo kontraversiškumas, pateikiant palyginamuosiu duomenis: šiuo metu etilo alkoholiui arba stipriesiems gėrimams taikomas apmokestinimas yra 16,65 eur/ltr, nuo 2019 03 01 siūloma didinti iki 18,32 eur/ltr. Alus, kaip teigia ministro pateikiami skaičiai, šiuo metu apmokestintas 7,11 eur/ltr. Jokio pokyčio ministro siūlyme alui nėra, nors, prisiminkime, kad alus yra pirmas ir populiariausias gėrimas, su kuriuo per dešimt mėnesių lietuviai suvartojo 10,2 mln litrų gryno alkoholio. Ar tai ministro siekis keisti vartojimo tendencijas bei lietuvių įpročius, ar tiesiog vienos kategorijos diskriminacija, paminant nuoseklios kovos mažinant alkoholio suvartojimą principus?

Norint atsakyti į šį klausimą, įvertinkime pastarojo dešimtmečio tendenciją: tiek suvartojimo, tiek akcizų politikos dinamiką. 2007 m. su stipriais gėrimais gryno alkoholio suvartota 20,9 mln l, gerdami alų gryno alkoholio suvartojome 18,5 mln l. Tačiau 2017 m. matome kitą situaciją: su stipriais alkoholiniais gėrimais gryno alkoholio suvartota 12,1 mln l, su alumi gryno alkoholio kiekis viršijo stipriuosius gėrimus ir siekė 13,1 mln l. Skirtumas nors ir nežymus, tačiau demonstruoja tendenciją, kad alus tampa populiariausiu alkoholiniu gėrimu. Ryškus skirtumas, vienok, atsiskleidžia, įvertinus kiekvienos kategorijos pokytį per šį laikotarpį: stiprieji gėrimai sumažėjo 42 proc, alus tik 26 proc.

Tikslingai ir pagrįstai taikoma akcizų tarifų politika turi reikšmingos įtakos alkoholio suvartojimui: per 2008 – 2018 m. laikotarpį stipriems gėrimams tarifas pakilo 7,38 eur už gryno alkoholio litrą, alui – tik 5,08 eur už gryno alkoholio litrą.

Galėtumėm džiaugtis, kad bendra tendecija yra pozityvi, tarsi galime švęsti pirmąsias pergales kovoje su alkoholio vartojimu, jei ne abejones keliantis ministro A. Verygos teikiamos Akcizų įstatymo pataisos, vėl nutaikytos tik į stipriuosius gėrimus, ramioje užmarštyje paliekant alų, kuris, prisiminkime, yra pagrindinė kategorija, pirmaujanti pagal gryno alkoholio suvartojimą. Juolab, kad Ūkio ministras V. Sinkevičius, svarstant „bambalių“ klausimą Seime, labai konkrečiai pastebėjo: “Dėl stipresnio alaus buvo priimtas Finansų ministerijos siūlymas, kad geriau yra naudotis akcizų politika ir stipresnį alų galimai papildomai apmokestinti“. Apmaudu, kad ministrai tarpusavyje nepakankamai bendrauja.

Palyginimui verta pažiūrėti, kur yra Lietuva tarp ES šalių pagal stiprių gėrimų ir alaus apmokestinimą. Vertinant abi kategorijas atskirai, esame ten pat: lenkiame 16 valstybių, kuriose apmokestinimas yra mažesnis tiek stipriesiems gėrimams, tiek alui. Mus lenkia 11 ES valstybių su didesniu apmokestinimu. Palyginimui galime prisiminti natūralų vyną, ir, vargu, ar verta džiaugtis, kad esame penkti Europoje pagal apmokestinimo dydį ir nors vienoje vietoje lenkiame Estiją.

Belieka tik dar kartą pakartoti klausimą ministrui „Jei deklaruojate nuoseklią kovą su alkoholio vartojimui, kodėl tarifų „dėmesio“ sulaukia ir yra diskriminuojama viena kategorija, privilegijuotai paliekant alų žemiausiame tarifų lygyje?“

Visuomenė patikėti ministro ir valdančiųjų nuoširdumu galės tik tada, kai teikiami siūlymai bus pagrįsti skaičiais, įvertinus tendencijas ir neduos pagrindo įvairioms sąmokslo ar protekcionistinėms teorijoms kurti.

Duomenys: VMI, Aiškinamasis raštas dėl Akcizų Įstatymo Nr.IX-569 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto, www.ec.europa.eu;

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vytautas Ašeris. Trys ingredientai naujos kartos komandai: mokslas, emocijos ir laisvė (1)

Visos – tradicinės, didelės, jaunos ar startuoliškais principais paremtos kompanijos – nuolat...

Vytenis Šimkus. Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? (3)

Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido....

Tadas Povilauskas. Įžengus į pasiruošimo Kalėdoms karštinę nereikia užsimiršti

Metų pabaiga yra sėkmingiausias prekybininkams laikotarpis. Tą rodo ne tik Statistikos...

Vitalijus Kuodis: Politika ir verslas Lietuvoje: kaip šuo su kate ar vis dėlto vilties yra? (4)

Bet kokie santykiai – bendras gyvenimas, verslo kūrimas – reikalauja abipusių įsipareigojimų...

Tadas Vilčinskas. Nemokamas ikiteisminis darbo ginčų nagrinėjimas: ar tikrai naudingiau abiem šalims

2018 m. spalio 24 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėjo prie išvados, kad DK 217...

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (664)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (200)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (344)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (1619)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Orai: snigs beveik visur (2)

Artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems pamažu nykstantis ciklonas. Ketvirtadienį dangus...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (508)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo (69)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė trečiadienį vakare atlaikė balsavimą dėl...

Grybauskaitė: skambinau ir Petrauskienei, ir Skverneliui, tačiau premjeras žadėjo susitvarkyti pats (341)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susirūpinusi dėl etatinio mokėjimo reformos ir siūlė pagalbą...

„Olympique“ paskutinis pro pūgą prasibrovė į Čempionų lygos aštuntfinalį

UEFA Čempionų lygoje baigėsi grupių etapas. Trečiadienį buvo likęs tik vienas nežinomasis –...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (43)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...