aA
Patikos fondas – lietuviams ganėtinai naujas, bet Vakarų šalyse labai senas ir plačiai paplitęs būdas valdyti ir išlaikyti turtingų šeimų turtą ateities kartoms. Nors milijonierių visame pasaulyje kiekvienais metais daugėja, bet „Family Business Alliance“ atliktas tyrimas parodė, kad tik 30 proc. turtingų žmonių savo turtą išlaiko bent vienai paskesnei kartai, o vos 12 proc. tokių šeimų sugeba sukauptą turtą perduoti daugiau kaip dviem paskesnėms kartoms.
Daina Senapėdienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Pavyzdžių toli ieškoti nereikia – net 60 proc. galingiausios pasaulyje krepšinio lygos NBA žaidėjų iššvaisto uždirbtus pinigus vos per dvejus metus nuo karjeros pabaigos. Skaičiuojama, kad vidutiniškai per karjerą jie uždirba apie 23–25 mln. JAV dolerių (po mokesčių). Panašių situacijų galima rasti ir pramogų, ir daugelyje kitų sričių. Tai puikus pavyzdys, kas nutinka, jeigu žmogus tinkamai nesirūpina savo sunkiai uždirbtais pinigais.

Pirmieji „patikos fondai“ atsirado dar 19 amžiuje. Tuo metu jie buvo sunkiai apibrėžiami ir teisinė sistema jų niekaip nereglamentavo. 20 amžiuje jie ypač paplito Jungtinėse Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje ir buvusiose Britanijos imperijos valdose – ypač Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.

Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose tokių fondų suskaičiuojama beveik 4500. Jų bendras valdomas turtas viršija 1 trilijoną JAV dolerių.

Didžiojoje Britanijoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje tokie fondai dažniausiai siejami su šeimomis ir jų turtu. Tokius fondus turi ne tik labai turtingi žmonės. Šie fondai naudojami kaupiant šeimos turtą, kuris po asmens mirties perkeliamas į šeimos fondą, bet neperleidžiamas kitiems asmenims pagal paveldėjimą. Tai leidžia konsoliduoti pakankamai daug turto vienoje vietoje ir protingai jį investuoti.

Rytų ir Vidurio Europoje patikos fondais pradedama naudotis vis labiau. Tam pradžią davė 1992 m. sausio 1-ąją įsigaliojusi Hagos konvencija dėl patikos fondų teisės taikymo. Šiuo dokumentu apibrėžiamos taisyklės, kaip fondas turėtų būti kuriamas ir kokia teisė taikoma. Iki 2017 m. konvenciją buvo pasirašiusios jau 14 valstybių.

Fondų tipai

Patikos fondai būna įvairių tipų. Dažniausiai visame pasaulyje jie naudojami turtui nuo iššvaistymo apsaugoti. Turtas į patikos fondą gali būti perkeliamas ne tik po asmens mirties –jis gali būti perkeltas bet kada ir naudojamas pagal nustatytas taisykles.

Užsienyje yra ne vienas fondas, kuriame sukauptas nekilnojamasis turtas ir lėšos yra reinvestuojami, o gaunama grąža naudojama šeimai ar šeimos nariams išlaikyti. Pavyzdžiui, iš patikos fondo sukauptų kasmetinių lėšų gali būti finansuojamos asmenų studijos universitete. Fondas taip pat gali investuoti į vieno iš šeimos narių verslą.

Kitas atvejis – po pagrindinio įmonės akcininko mirties visos akcijos perleidžiamos fondui, bet ne artimiesiems, ir verslas yra toliau valdomas per fondą. Pagrindinius sprendimus priima fondo valdytojai, kurie yra profesionalūs dažnai licencijuojami ekspertai. Taip turtas apsaugomas nuo pardavimo ir užtikrinamas verslo veiklos tęstinumas.

Reikėtų paminėti ir labdaros fondus, kuriuose kaupiamas turtas tam tikrai labdaringai veiklai vykdyti. Geriausias pavyzdys – Nobelio fondas, iš kurio kiekvienais metais skiriamos Nobelio premijos. Fondas buvo įkurtas dar 1900-aisiais. Nors tai nėra patikos fondas, bet jo veikla ir struktūra atitinka visus tokio fondo bruožus.

Fondų struktūra ir valdytojai

Patikos fondų struktūra gali būti įvairi, bet didžiausia atsakomybė tenka fondų valdytojams – jie yra atsakingi už visą sukauptą turtą ir tinkamą jo administravimą, valdymą ir naudojimą.

Valdytojai tik vykdo instrukcijas, kurias kurdamas fondą parengia jo steigėjas ar pagrindinio turto savininkas, bet iš patirties galiu pasakyti, kad tokiems fondams vadovauja ilgametę darbo patirtį turintys teisininkai, ekonomistai, bankininkai, investicijų patarėjai.

Dažnai į fondo struktūrą – valdybą ar kitą valdymo organą – įtraukiami ir paties fondo kūrėjo parinkti asmenys – buvę kolegos ar verslo partneriai.

Ribota teisinė atsakomybė

Vienas iš esminių dalykų, kodėl fondai vis populiarėja – juose sukauptas turtas yra apsaugotas ir negali būti išieškomas kaip turtą perleidusio asmens asmeninis turtas. Tas pats galioja ir valstybių mokesčių administratoriams, teismo sprendimams.

Kitaip tariant, į patikos fondą perkeltas turtas yra visiškai apsaugotas nuo išorinių grėsmių – ateities kreditorių. Skyrybų atveju patikos fonde esantis turtas nelaikomas bendru sutuoktinių turtu.

Patikos fondai Lietuvoje

Lietuvos teisinėje sistemoje patikos fondai neegzistuoja, todėl tai vis dar yra naujovė ir jais, siekdami išsaugoti savo turtą, daugiausia naudojasi tik turtingiausi šalies žmonės, įsteigdami atitinkamas struktūras užsienio valstybėse. Vis dėlto netolimoje ateityje situacija turėtų keistis ir tokie fondai galėtų tapti galimybe šeimoms daug protingiau ir efektyviau naudoti savo uždirbtus pinigus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Augustas Klezys. Bankų pelno mokestis – kas toliau? (8)

Bankų ir kitų finansinių įstaigų pelno, kuris siekia daugiau nei 2 mln. eurų, mokesčio...

Paulius Bartkus. Jungtinė veikla ir konkurencijos taisyklės: kas naujo?

Nuo 1990 m. Europos Komisijos praktikoje nėra sprendimų, kurie būtų susiję su jungtinių...

Indrė Genytė-Pikčienė. 2020 m. biudžetas: kokia trumparegystės kaina?

Rugsėjį , Prezidentui paskelbus pirmuosius žingsnius „gerovės valstybės“ link, nemažai...

Linas Ivanauskas. Robotai darbą atims, tačiau jo duos kova su klimato kaita (5)

Futurologai ragina mus ruoštis dienoms, kai dėl sparčios automatizavimo, robotizavimo ir...

Ieva Tumalavičiūtė. Kas į Lietuvą vilioja kino pramonės gigantus ir Holivudo žvaigždes? (3)

Pastaraisiais metais pirmaujantys pasaulinės kino industrijos žaidėjai, tokie kaip HBO , „...

Top naujienos

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (36)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...

Ušackas prisimena darbą su Grybauskaite: vadybine prasme tai labai nemokšiška ir netinkama (275)

Maždaug pusmetį šalies vadovės poste praleidusi Dalia Grybauskaitė , 2010 metų sausį...

Po Vokietiją sukrėtusio nužudymo garsus žurnalistas cituoja Landsbergio perspėjimus (494)

Tragiška vyriškio, praėjusį savaitgalį mėginusio sudrausminti Augsburgo aikštėje...

Į greitkelį 116 metų amžiaus automobiliu išvažiavęs vyras sukėlė tragišką avariją (29)

Netoli Londono avariją sukėlė itin retas senovinis automobilis , o jį vairavęs savininkas –...

Kelmėje pareigūnė partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusią moterį (16)

Kelmėje ne tarnybos metu pareigūnė sužalojo garbaus amžiaus moterį.

Vitalijaus Cololo laidotuvėse buvusio Artūro Orlausko neapleidžia viena mintis (24)

Pastaruoju metu humoro pasaulį sukrėtė ne viena mirtis. Neseniai palaidotas Vitalijus Cololo ,...

Dončičių sustabdė trauma, „Spurs“ žaidė rekordinį pratęsimą (1)

NBA pirmenybėse praėjusią naktį sužaisti aštuoni susitikimai. Nemalonumai ištiko Dalaso...

Prognozes paneigęs Kavaliauskas prieš čempioną krito devintame raunde (90)

Ilgai laukta WBO pusvidutinio svorio kategorijos reitingo lyderio Egidijaus Kavaliausko ir dabartinio...

Lietuviai pasidalijo išradingais būdais, kaip be vargo papildomai užsidirbti apvalią sumą (102)

Sėdint namie ant sofos ir galvojant, kaip užsidirbti papildomus šimtą eurų ar du, nieko neįvyks....

Gydytoja – apie šiuo metu ypač aktualias nosies, ausų ir gerklės problemas: kaip išvengti sunkių komplikacijų (3)

Sloga, gerklės skausmas ir užgulusios ausys – dažni žiemos palydovai. Ką turime apie tai...