aA
Europos Komisija ištransliavo iškalbingą žinutę Lietuvai – prognozuojama, jog 2050 m. mūsų šalies gyventojai bus vieni seniausių Europoje. O tai tik dar labiau sustiprina jau ir dabar esančius iššūkius – darbo jėgos trūkumą, didesnes pensijų išlaidas, neišvengiamą poreikį ilginti pensinį amžių ir kitas geresnes ar blogesnes šalutines pasekmes, apie kurias galima daug diskutuoti. Tačiau tai yra akivaizdus faktas, kurio nepakeisi. Kalbėti tik apie tai, kad visuomenė sensta, ir žiūrėti į tai tik iš šios dienos perspektyvos, bergždžias reikalas. Turėtume ne išgyventi, kaip tai blogai, bet užduoti klausimą, kokį pasaulį tai kuria ir kaip skatinti palankias sąlygas žmogaus adaptacijai jame.
Aušra Bytautienė
Aušra Bytautienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Apskritai pats amžius nėra bėda. Mąstymas yra bėda, tiksliau, jo siaurėjimas. Jei pasižiūrėtume į senąsias Europos šalis – ten seni žmonės išlieka judrūs labai ilgai tiek savo gyvenimo būdu, tiek mąstymu.

Svarbiausias klausimas, kurį sau turėtų užduoti organizacijų personalo vadovai ir įvairių grandžių vadovai – kaip išlaikyti bei skatinti žmogaus lankstumą? Organizacijai būtina tai palaikyti, stiprinant nuolatinį augimą, kuris taptų žmogaus gyvenimo būdu. Prie to puikiai prisideda mokymosi, persikvalifikavimo galimybės bei nebijojimas keisti požiūrį į patį darbą, adaptuotis prie realijų.

Įprastinis ilgus dešimtmečius veikęs modelis „mokykla-karjera-pensija“ netrukus taps sunkiai įgyvendinamas, nes ilgėjant gyvenimo trukmei reikės ir pajamų pragyventi. Tai jau sprendžia besiplečianti trumpalaikiais projektais, lanksčiomis darbo formomis pasižyminti darbo rinka (vadinamoji „gig economy“). Darbo rinka tampa lankstesnė, todėl nebereikės visiškai išeiti į pensiją arba atsiras daugiau galimybių prireikus vėl sugrįžti į darbą.

Aišku, nė kiek ne mažiau svarbus pačių darbuotojų vaidmuo. Kiekvienas turi suvokti, jog tam, kad būtų reikalingas darbo rinkai, turi mokytis visą gyvenimą. Ir tai net ne amžiaus, o žmogaus asmeninių savybių klausimas. Tik kažkodėl taip jau yra, kad, kol esame jaunesni, mokymasis tarsi natūralus, o vėliau ši „pareiga“ pasimiršta.

Kitaip tariant, amžių kaip kriterijų, ypač žiūrint į ateitį, išvis reikia eliminuoti. Kol kas nė vienas tiksliai nežinome, kas iš tiesų bus tais 2050-aisiais. Gal dar blogiau, o gal geriau nei prognozuojama. Bet tendencijos, kad kai kurių darbo vietų visai neliks, realios. Tik čia irgi nereikia sutirštinti spalvų.

Taip, dėl dirbtinio intelekto, robotizacijos kai kurios profesijos taps nereikalingos, bet tai tikrai nepakeis žmogaus. Štai „Cognizant“ priklausančio centro „Center For the Future of Work“ ekspertai sako, kad tarp prognozuojamų ateities profesijų nėra tiktai itin technologiški ir daug IT žinių reikalaujantys darbai. Be abejo, tokių yra nemažai, tačiau yra daug vadinamųjų „minkštųjų kompetencijų“ profesijų, besiremiančių išskirtinai žmogiškomis savybėmis. Analitiniai, komunikavimo įgūdžiai, gebėjimas bendradarbiauti su kitais žmonėmis, yra ir bus gyvybiškai svarbūs kiekvienam žmogui ir verslo išlikimui. Čia galėtų būti ir vyresnio amžiaus darbuotojų stiprybė bei galimybės. Jų per gyvenimą sukaupta išmintis, patirtis, gebėjimas bendrauti, susitarti, kantrybė ir dėmesingumas gali tapti privalumu prieš dirbtinį intelektą.

Šiame kontekste reikšminga ir paties darbuotojo, ir įmonės, ir visos valstybės atsakomybė ruošti žmones pokyčiams, skatinti domėtis skirtingomis sritimis, būti lankstiems. Ir tai visai nepriklauso nuo žmogaus amžiaus. Patirtys atsiperka. Kol patirtis naudojama naujiems dalykams kurti, ji yra vertybė. Kai ji „užkonservuojama“, tada jau bėda.

Net jeigu pažvelgtume į senstančios visuomenės fenomeną iš šios dienos perspektyvos, visgi turbūt per daug dažnai jaunam žmogui prikabinamos „super galios“. Jei pasižiūrėtume į dabartinius pensinio amžiaus darbuotojus, tarp jų gana ryškiai išsiskiria dvi grupės – tie, kurie nėra linkę mokytis nieko naujo ir yra pasenę būtent savo mąstymu, ir kita grupė, kurie viskuo domisi, yra atviri naujoms idėjoms, technologijoms ir jie yra itin lankstūs, išmintingi bei vertinami. Liūdna, jog dažniausiai pagal blogesnį variantą linkstama vertinti visą visuomenės grupę.

Tam tikro stereotipinio mąstymo dar pasitaiko ir tarp įmonių vadovų. Neretai galima išgirsti sakant, kad geriausi darbuotojai yra 30–40 m. ar 35–45 m. amžiaus. Visgi tuo apsiriboti nederėtų. Čia gerai tinka pavyzdys apie planšečių pardavimus JAV. Kadaise, kai tik jos buvo išleistos į rinką, tikėtasi, kad vienareikšmis pirkėjas bus jaunas žmogus, besidomintis naujovėmis ir technologijomis. Bet pasirodė, kad lygiai taip pat noriai jas perka ir gerokai vyresni žmonės, nes ši technologija supaprastina jų kasdienybę. Tad tam tikros „klišės“ anaiptol ne visada pasiteisina.

Nebereikia abejoti – pensinis amžius gali tapti antruoju aktyvaus gyvenimo tarpsniu. Dirbsime, panašu, nors ir ilgiau, bet lanksčiau ir įdomiau. Tikėtina, kad Lietuvoje po trisdešimties metų matysime daug dirbančių, aktyvių ir puikiai save realizuojančių vyresnių darbuotojų. Tik reikia keisti požiūrį.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Nerijus Mačiulis. Ar jau baigėsi finansų rinkų griūtis?

Juodasis penktadienis ir juodos nuolaidos baigėsi, o kaip su nuolaidomis finansų rinkose? Šiemet...

Rokas Subačius. Esmė ne skaičiuose: ką išnaudota paslaugų sektoriaus kvota sako apie Lietuvos migracijos sistemą

Nustatyta paslaugų sektoriaus darbuotojų, esančių trūkstamų profesijų sąraše, kvota – 16...

Greta Zarembienė. Kaip elgsis indėlininkai palūkanoms pakilus virš nulio?

Centriniams bankams toliau kovojant su infliacija , šiemet palūkanos už indėlius didžiuosiuose...

Agnesė Gailė. Geopolitinė situacija sukuria prielaidas statybų sektoriaus įmonėms tapti tvaresnėmis (1)

Pastatai yra vieni didžiausių taršos ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinių...

Žygeda Augonė. Masiniai išpardavimai traukia sukčių dėmesį: kaip neapsigauti perkant internetu?

Šį savaitgalį laukiantys „Juodojo penktadienio“ išpardavimai ir tuo pačiu įsibėgėjanti...

Top naujienos

Lietuvaitė laimę rado šalyje, kurioje nebūna „blogo oro“, sekmadieniais nedirba parduotuvės, o moterys beveik neavi aukštakulnių

Renata prieš 15 metų, ieškodama geresnio gyvenimo, susikrovė lagaminus ir išvyko į Norvegiją....

Verslas PliusEglė Girdenytė

Amžinas vairuotojų klausimas: ar pigesnės padangos tikrai yra prastesnės? (3)

Nors žieminių padangų sezonas jau prasidėjo, ieškančių žieminio „apavo“ savo automobiliams...

Janis Sildnikas

Sunku patikėti, kad šios nesėkmės kelionėse nutiko vienam žmogui: seksualumo testas, bandymai parduoti „Viagra“ ir problemos Baltarusijos pasienyje

Vykstant į vieną iš turistų pamėgtų šalių sunku įsivaizduoti, kas gali nutikti ne taip –...

Seksas be sutikimo: atvejis viename iš šalies kurortų verčia į tai pažiūrėti kitom akim (53)

Po dviejų mėnesių pertraukos, seksualinio smurto tema sugrįžo į Seimą. Laisvės partijos...

Po Maksvyčio ir Kurtinaičio partijos – skirtingos strategų emocijos

Pirmadienio vakarą Kaune vykusiose „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynėse vietos „Žalgirio“...

Moteris parodė, kokias stiliaus klaidas darome dažniausiai: žiūrėdama į nuotraukas suprasite, ko vengti

Nors keista, bet daugelis moterų kažkodėl nenori patikėti, kad aksesuarai turi milžinišką...

Fernandeso dublis išvedė portugalus į aštuntfinalį – prisijungė prie brazilų ir prancūzų

Pirmadienio vakarą Lusailo mieste, Katare, vykusioje 2022-ųjų pasaulio futbolo čempionato H...

Daugelyje rajonų pasnigs, o temperatūra sukinėsis netoli nulio

Antradienio dieną Lietuvos padangėje vis dar sukinėsis nedidelis cikloninis sūkurys. Dangus bus...

Kasdienybės herojai. Kodėl Vizgirdienei gyvenimo pavydi net jauniklės ir atrastas Radzevičiaus gyvenimo balansas

Svečiuose pas Vizgirdas - kodėl 81-erių Birutei Vizgirdienei gyvenimo pavydi net jauniklės?...

Karas Ukrainoje. Skelbiama apie galimą naują pavojų Zaporižios atominėje elektrinėje Podoliakas: po šešių mėnesių rusų Kryme nebebus (6)

Rusijos kariuomenė supranta, kad Ukrainos kariai gali kirsti Dnieprą ir pradėti kontrpuolimą...