aA
Internetui apimant vis daugiau gyvenimo ir darbo sričių, optimizacija atėjo ir į tokias iš pirmo žvilgsnio nepajudinamas sritis kaip teisė. Viena iš naujovių – el. aukcionai, suteikiantys galimybę internetu įsigyti norimą dokumentą ar teisinę paslaugą renkantis geriausią variantą iš galimų. Atrodo, kad tai šiuolaikiška, patogi ir greita paslauga, supaprastinanti teisinių paslaugų pirkimo procesą. Tačiau ar tokios paslaugos vartotojai tikrai žino, kokia rizika slypi už kelių mygtukų spustelėjimo?
Aušra Arošiutė-Kandola
Aušra Arošiutė-Kandola
© Asmeninio albumo nuotr.

Įprastas el. aukcionas ir atvirkštinis el. aukcionas – tarp populiariausių

Teisinių paslaugų pirkimui yra keletas el. aukcionų rūšių, iš kurių populiariausios yra dvi. Pirmoji – tai tradicinis aukcionas, kai klientai nustatytai paslaugai gauti internetu teikia savo kainų pasiūlymus. Čia pardavėjas, t. y. teisininkų kontora, besivaržant klientams, siekia gauti aukščiausią kainą. Kitas, šioje srityje daug labiau įprastas el. aukcionų būdas, – taip vadinamas atvirkštinis aukcionas. Tokiu atveju dėl sutarties su klientu varžosi jau teisininkų kontoros, kurios iki iš anksto nustatytos el. aukciono pabaigos turi pasiūlyti geriausią savo kainą. Kaina šiuo atveju vis labiau mažėja, o jos žemiausia riba atvirkštiniame el. aukcione nebūtina yra nustatyta.

Tokio tipo el. aukcionai teisės srityje atrodo kaip labai paprastas ir greitas būdas įsigyti teisines paslaugas. Tarp privalumų nurodomas laiko ir lėšų taupymas, patogumas, mažesnė biurokratija ir didesnis skaidrumas. Abi el. aukciono dalyvių pusės geriau orientuojasi, kokios kainos vyrauja rinkoje, o naujoms kontoroms tai tampa vienas iš būdų lengviau įsilieti į rinką. Atrodytų, sudarytos visos sąlygos suklestėjimui, tačiau el. aukcionus pasitinka skeptiškas tiek teisininkų, tiek klientų vertinimas.

El. aukcionai – tai lenktynės iki kainos dugno

Apie minėtus privalumus buvo garsiai kalbama ir tada, kai prieš beveik dešimtmetį JAV kilo pirmoji el. aukcionų banga, sukelta ambicingų jaunų teisininkų. Štai 2011 m. Niujorke su skambiu šūkiu „Tegul teisingumas tampa įperkamas“ buvo paleista el. aukcionų platforma „Shpoonkle“, pirmąkart rinkoje pristačiusi atvirkštinį el. aukcioną. Tačiau agresyviai į rinką įėjusi naujovė, netrukus sulaukusi ir konkurentų, po kelerių metų tyliai užgeso, o buvęs „Shpoonkle“ įkūrėjas Robert Grant Niznik nebedirba teisės srityje.

„Tai yra lenktynės iki pat dugno. Teisininkai varžosi vienas su kitu dėl to, kad sumokėtų mažiausią kainą teisinių problemų kamuojamam anoniminiam klientui“, – taip atvirkštinį el. aukcioną tuo metu kritikavo Susan Cartier Liebel, „Solo Practice University“ įkūrėja. Lygiai tokia pati aštri kritika dėl kainos, kaip vienintelio svarbiausio kriterijaus, lydi ir pastaruoju metu pakilusią antrąją el. aukcionų įkūrimo bangą, kuri pasiekė ir Lietuvą.

Konkurencija dėl kainos stipriai mažina kokybę

Pasak Didžiojoje Britanijoje Vyriausybės užsakymu atlikto tyrimo išvadų, pats el. aukcionų principas itin skatina teisininkų konkurenciją dėl kainos, kai tampa nebesvarbi teisinės paslaugos kokybė ir suteikiama vertė. Pirkėjas, įsitraukęs į aukcioną, apie šiuos dalykus paprasčiausiai pamiršta. Vieninteliu kriterijumi jam tampa mažėjanti kaina. Deja, tai reiškia ir mažėjančią kokybę. Teisininkams tai taip pat gali būti problema, nes, siekdami gauti klientą, jie gali nusileisti iki žemiausios kainos, dėl kurios nebegali užtikrinti profesionalaus rezultato, o kontorai tokios sutarties pasirašymas tampa finansiškai nenaudinga našta.

Su šiomis išvadomis sutinka ir advokatas Laimonas Marcinkevičius, advokatų kontoros Marcinkevičius ir partneriai „Juridicon“ vadovaujantis partneris, paprašytas pakomentuoti teisinių paslaugų pirkimą el. aukcionuose.

„Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo greita paslauga, tačiau ji nėra tokia naudinga nei pirkėjui, nei pardavėjui. Teisininkui suteikti, o klientui gauti individualizuotą paslaugą, atsižvelgiant į jo konkrečią situaciją, yra labai svarbu, nes nuo to labai priklauso paslaugos kokybė ir rezultatas. Sakykime, klientui reikia su darbo teise susijusios sutarties, kurią galima įsigyti el. aukciono platformoje. Čia iškart susiduriama su kainos už darbo sutartį amplitude nuo iki. Nurodytos skirtingos kainos, tačiau kuo skiriasi sutartis už vieną ar kitą kainą, ką konkrečiai gauna klientas? Tai neparašyta. Mano nuomone, siūlymas internetu pirkti neaišku ką yra daugiau nei vartotojo klaidinimas“, – įsitikinęs advokatas.

Standartiniai dokumentai el. aukcione – ne išeitis

L. Marcinkevičiaus teigimu, net jei minėtos darbo sutarties ieško maža įmonė, kuri tiki, kad jai tinka vieno dokumento šablonas, internete galima rasti ne vieną darbo sutarties pavyzdį, kuriuos vėliau galima palyginti tarpusavyje ir sudaryti sau tinkamą sutarties variantą. „Kam tuomet leisti pinigus ir gaišti laiką aukcione? Apie sudėtingesnių teisinių paslaugų pirkimą el. aukcionuose apskritai sunku kabėti. Vargu, ar tai įmanoma. Svarbu prisiminti ir tai, kad klientas pats yra atsakingas už tai, jei tokiame el. aukcione įsigyta prekė neatitiks įstatymų ar neapsaugos jo nuo baudos“, – pastebėjo teisininkas.

Pasak L. Marcinkevičiaus, el. aukcionuose dažnai parduodami standartiniai dokumentai, kurie didesnei ar specifine veikla užsiimančiai įmonei visiškai netinka. Tai būna lakoniški, pačias bendriausias nuostatas apimantys pavyzdžiai, dažnai tiesiog atkartojantys teisinį reguliavimą.

El. aukcione esminiu tampa individualus aprašymas

Jei individualus asmuo ar įmonė dalyvauja atvirkštiniame el. aukcione, kur dažniausiai prašoma apibūdinti savo situaciją, pateikti ją el. aukcionui, kad vėliau būtų galima rinktis iš kelių teisininkų pasiūlymų, šis aprašymas tampa itin svarbus. Tai ypač pabrėžia užsienio teisininkai, patariantys el. aukcionų dalyviams. Aiškus paslaugos, kurią norima įsigyti, ir savo problemos aprašymas klientui yra vienas iš esminių kriterijų, pagal kuriuos galima nuspręsti, ar verta dalyvauti bet kokio tipo el. aukcione. Aprašymas ir tinkamas jo suvokimas nulemia, kodėl taip smarkiai gali skirtis kainos už tą pačią teisinę paslaugą.

Svarbu nenuvertinti ir el. aukcione patiriamų emocijų įtakos. Teisininkams jos dažnai trukdo laikytis nusibrėžtos ribos laiku išeiti iš aukciono, nebandant bet kokia kaina gauti klientą. Klientams, kurie dažnai į teisininkus kreipiasi lydimi streso ir įtampos, šios emocijos neleidžia kuo tiksliau apibūdinti problemą ir nuspręsti, kas – individualus susitikimas su teisininku ar teisinės paslaugos įsigijimas internetu – jam šiuo metu labiausiai tinka.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Natalja Kobzevienė. Vidaus kontrolės įgyvendinimas – ką daryti vadovui? (1)

Vadovas yra asmuo, kuris turi profesinių žinių, patirties ir asmeninių savybių organizuoti...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Moterų ir vyrų atlyginimų skirtumai: klausimai, kuriuos turime užduoti (10)

Gegužės pabaigoje „ Sodra “ ims viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal...

Mindaugas Balinskas. Efektyvumo lenktynės draudimo įmonėse: robotai atlieka žmogaus darbą per kelias minutes

Robotizacija, mašininio mokymosi algoritmai, dirbtinis intelektas ir kitos technologijos tampa...

Inga Balnanosienė. Profesija – bedarbis (38)

Pamenate Liūdną pasaką? „Liepojuj, prie miesto sodno, po medžiu, stovi susitraukęs...

Greta Ilekytė. Lietuvos darbo rinkoje – gaivūs pavasarinio vėjo gūsiai (1)

Vis labiau laisvėjant karantino apribojimams bei pagreitį įgaunant vakcinacijos procesui,...

Top naujienos

Nuolat atsiverianti Izraelio žaizda: jeigu įsijungs daugiau veikėjų, konfliktas gali išaugti į rimtą karą (23)

Aštrėja padėtis Jeruzalėje , kur tęsiasi susirėmimai, smurtas ir apšaudymai tarp Izraelio ir...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Kovido antikūnų testą sukūręs Gylys: jau spėjau įsitikinti, kad Lietuvai vietos gamintojų nereikia

Unikalūs dalykai šiuo momentu kuriami ir dar unikalesni tyrimai atliekami Riešėje , buvusioje...

Šimašiaus patarėjas išdėstė, kaip Vilnius vakcinuotų visą Lietuvą: pirmiausia – pavėlintume „Pfizer“ antro skiepo laiką (153)

Pirmadienį Lietuvoje veikti pradėjo visuotinė elektroninė registravimo sistema skiepams nuo...

Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojai: vyksta slapti, maži susirinkimai, gąsdinamas personalas (28)

Dėl atleistos medikės savižudybės ir prieš ją, kaip teigiama, nukreipto mobingo dėmesio centre...

Didžioji dalis 5-11 klasių mokinių į mokyklas negrįš: ministrė šokiruota, bet direktoriai turi savų argumentų psichologines pasekmes vaikai jaus ilgai (252)

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė penktadienį pranešė, kad tik 3...

Vakarams – Lavrovo perspėjimas nereikšti pretenzijų: tai mūsų teritorija papildyta (308)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį perspėjo Vakarų šalis...

Lietuvos „fintech“ įmonė – įsisukusi „Wirecard“ skandale: vadovas patikina, kad paaiškėjus įtarimams, kreipėsi į teisėsaugą Lietuvos bankas ėmėsi tyrimo (26)

Per Vilniuje įregistruotą finansinių technologijų įmonę „Finolita Unio“ atlikta daugiau...

Šiluma mėgautis nebus kada: laukia šlapia savaitė, viena diena – itin vėsi (5)

Ši savaitė Lietuvoje bus drėgna, beveik kasdien prireiks skėčio. Bus nei labai karšta, nei labai...

Sabonis tapo rezultatyviausiu visų laikų NBA lietuviu, Valančiūnas dega motyvacija pratęsti sezoną

Baigėsi 75-asis NBA reguliarusis sezonas. Nepaisant to, kad paskutinę naktį varžovų gynybą į...

Orijus Gasanovas pataria planuojantiems vasaros atostogas: dabar – paskutinės minutės kelionių laikas (2)

Artėjant vasarai daugelis svarsto, kaip planuoti 2021-ųjų atostogas ir kokios jos apskritai bus....