aA
51 milijardas tonų šiltnamio efektą sukuriančių dujų – maždaug tiek per metus žmonių veiklos „dėka“ išskiriame į atmosferą. Kad būtų lengviau įsivaizduoti – tai svoris, atitinkantis apie 51 milijardą mažų automobilių. O štai 0 tonų – tas skaičius, kurį, pasak mokslininkų, turime pasiekti iki 2050 metų, jei norime išvengti klimato kaitos krizės, kurios negalėtume įveikti.
Audrius Rutkauskas
Audrius Rutkauskas
© Asmeninins albumas

Tam reikės keisti ne tik mūsų asmeninius įpročius ir poreikius, bet ir skatinti verslą tvarumui skirti prioritetą. Tokiu keliu turi eiti ne tik didelės ir seniai veikiančios įmonės – tvarumas turi tapti besikuriančių įmonių verslo ašimi. Jau matome pirmuosius požymius, kad būtent tai ir vyksta. Tvarus verslo modelis tampa svarbiu konkurenciniu pranašumu.

Kartu matome vis stiprėjančią Europos Sąjungos poziciją ir ryžtingą iniciatyvą mažinti aplinkai daromą žalą bei tam skiriamas investicijas – Europos žaliasis kursas numato bent 1 trilijoną eurų investicijų į žaliąją ir tvariąją ekonomiką per ateinantį dešimtmetį. Reikia nepamiršti, kad klimato kaitos stabdymas – ne vienintelis Jungtinų Tautų darnaus vystymo tikslų uždavinys.

Tvarumo sąvoka kur kas platesnė – tikslų net septyniolika: nuo lyčių lygybės, skurdo naikinimo iki kokybiško švietimo ir tvarios ekonomikos. Todėl ir galimybių plėtoti ir kurti tvarų verslą, kuris padėtų spręsti įvairias su darniais vystymo tikslai susijusias problemas, begalės. Ne paskutinėje vietoje ir sparčiai besikeičiantys vartotojų norai ir lūkesčiai, jų keliami vis aukštesni standartai – žurnalo „Harvard Business Review“ tyrimas atskleidžia, kad 7 iš 10 vartotojų nori pirkti prekes ir paslaugas iš tvarų verslą kuriančių įmonių.

Tvarumo poreikis susijęs su visomis industrijos šakomis – nuo energetikos, transporto, maisto pramonės, paslaugų sektoriaus iki mažmeninės prekybos. Tai ir sistemos ar technologijos, taupančios elektrą, sprendimai, padedantys mažiau vartoti ar vartoti vadinamąsias antros kartos prekes, inovacijos, gerinančios finansinį raštingumą, technologijos, padedančios greičiau pereiti prie elektrifikacijos transporto srityje.

Besikuriančios įmonės, panašu, ryžtingai nusiteikusios sukti tvarumo keliu. Eurobarometro tyrimas parodė, kad startuoliai yra labiau linkę į tvarumą, jeigu lygintume su mažomis ir vidutinėmis įmonėmis, kurios gyvuoja jau kurį laiką. Viena iš priežasčių – startuoliai linkę kurti sprendimus opioms problemoms spręsti.

Tvarumo stoka ekonomikoje – bene didžiausias iššūkis, apimantis begalę problemų, kurias privalome įveikti. Ir tuo naudojasi jaunos inovatyvios įmonės. Įgyvendindami SEB verslo akceleratoriaus programą, skirtą mažoms ir vidutinėms įmonėms, pastebime, kad Lietuvoje jau beveik pusė dalyvaujančių įmonių nori kurti tvarius produktus ir paslaugas. Ši tendencija kasmet stiprėja.

Maloniai stebina ir moksleivių verslumui skatinti skirtoje „Junior Achievement“ programoje dalyvaujantys mokiniai, kuriantys tokius produktus kaip ekologišką ir sveiką tirpią arbatą be maišelių, ekologišką dantų pastą perdirbamoje pakuotėje ar drabužius gyvūnams, pasiūtus iš dėvėtų rūbų.

Galvodamos apie tvarią veiklą, vienos įmonės skiria dėmesio savo pačių tvarumui (tiekimo grandinei, biurui, tiekėjams), kitos kuria tvarius produktus. Pastebima, kad naujos įmonės skiria didžiausias pastangas būtent čia. Kol kas daugiausia dėmesio įmonės, kuriančios tvarius produktus, skiria trims kryptims: įvairioms plastiko alternatyvoms (pvz., renkasi bambuką, bičių vašką, perdirbamą bioplastiką), sprendimams, kurie užtikrintų prekes be atliekų ar daugkartinį prekių naudojimą (pvz., daugkartiniai puodeliai kavai išsinešti) ir perdirbtų medžiagų naudojimą (pvz., plastiko ar audinių pernaudojimą kitiems produktams gaminti).

Kodėl besikuriančioms įmonėms naudinga kurti tvarų verslą?

1. Tvarumas padeda kurti išsiskiriantį prekės ženklą ir taip sėkmingiau pritraukti naujų klientų, ypač jaunesnių.

2. Galima sėkmingai pritraukti investicijas ir finansavimą. Investicinio banko „Morgan Stanley“ apklausa rodo, kad beveik 90 proc. investuotojų itin domina investicijos į tvarius verslus. Taip pat vis didesnį dėmesį finansuojant tvarius verslus skiria ir bankai.

3. Tvarus verslo modelis padeda išvengti rizikos, susijusios su neigiama įtaka aplinkai. Matome ne vieną pavyzdį, kaip žala gamtai kenkia įmonių reputacijai.

4. Padeda užtikrinti didesnį verslo efektyvumą, mažesnes išlaidas. Diegdama tvarumu grindžiamą praktiką ir procesus, įmonė gali taupyti įvairius išteklius (energiją, popierių), perdirbti produktus.

Neabejoju, kad artimiausiu laiku naujų tvarių įmonių, kurios savo veiklą ir prekes ar paslaugas grįs tvarumu, matysime vis daugiau. Tvarumas – neišvengiama perspektyva. Jis ne tik teisingas pasirinkimas vertybiniu požiūriu bet ir vienas svarbiausių kertinių ginklų, siekiant sparčios plėtros.

Daugiau apie tvarų verslą ir tai, ar nauja tvari įmonė gali veikti pelningai, – diskusijoje „Tvarus verslas – karmos taškai ar / ir pinigai?“ su tvarų verslą kuriančių įmonių atstovais balandžio 16 d. nuotoliniame renginyje „Žalia šviesa. Kelionė tvarumo link“, transliuojamame SEB banko „Facebook“ paskyroje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Brigita Šimkutė. Žengtas žingsnis link efektyvaus žaliųjų pirkimų sistemos įgyvendinimo

2020 m. Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenimis, žalieji pirkimai sudarė tik 5 proc. visų...

Rolandas Rodzis. Entuziazmą rinkose pažabojo ankstinami centrinių bankų planai dėl bazinių palūkanų (1)

Vasaros pradžia atnešė naujų rekordų į JAV ir Europos rinkas. Tačiau pastebimai pakilusi...

Norbertas Savickas. Kaip biurų rinkai sekėsi laikyti pandemijos egzaminą?

Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas....

Ema Kontaraitė. Už automobilį sumokėjote grynaisiais? O ginčo atveju tai įrodysite? (3)

Ne tik Lietuvoje dažnas atvejis, jog už stambesnį pirkinį vis dar atsiskaitoma grynaisiais. Tokio...

Arūnas Starkus. Akcizų politika ir toliau statoma ant kreivo pagrindo, kuris suformuotas per 30 metų (4)

Šią savaitę LR Vyriausybė svarsto akcizų įstatymo pakeitimus. Ten numatoma, jog atsirastų...

Top naujienos

Sureagavo į Nausėdos pasisakymus Briuselyje dėl LGBTQ: Lietuvoje galioja panašus įstatymas kaip Vengrijoje (413)

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda užstojo Vengriją, sulaukusią aršios dalies...

Pajūrio verslininkai suka galvas dėl darbuotojų: tenka imtis vilionių (175)

Termometrų stulpeliams pašokus iki rekordinių aukštumų, praėjusį savaitgalį Lietuvos pajūrį...

Čmilytė-Nielsen apie Nausėdos poziciją Vengrijos atžvilgiu: tai nėra pliusas mūsų valstybei (40)

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad buvo būtina pasiųsti signalą Vengrijai,...

Atvykusių pas gimdyvę Kauno greitosios medikų laukė staigmena: viskas įvyko žaibiškai

Vaikai į šį pasaulį gali pasibelsti gana netikėtai ir gimdyti juos tenka ne tik ligoninėse. Taip...

Po vieno populiariausių egzaminų abiturientai neslepia – klausimas apie partizanus gerokai sutrikdė (10)

Penktadienį dalis šalies abiturientų tikrino savo istorines žinias. Jie laikė valstybinį...

Po šūvių Pabradėje vietiniai prabilo apie tai, kas vyko naktį: jaučiasi nelabai saugiai (268)

Pabradės gyventoja Žana LNK žurnalistams sakė, kad šiuo metu jaučiasi nelabai saugiai, o...

BBC: Sofijai Sapegai ir Ramanui Pratasevičiui pritaikytas namų areštas Sapegos tėvai: mums šokas (679)

Prieš mėnesį Minske sulaikytai Rusijos pilietei Sofijai Sapegai pritaikytas namų areštas,...

Agne J | D+

Tokios mokyklos nelinkėtų net priešui – vilniečių šeima tapo sistemos įkaite

„ Vilniaus savivaldybė mūsų daugiavaikę šeimą verčia rinktis privačią mokyklą ir kitos...

Raukšlių turėsite mažiau, jei tinkamai tepsite veido ir paakių kremus: paaiškino, kaip teisingai tai daryti

Pirmosios raukšlės dažniausiai tampa pastebimos trisdešimties. „Eurovaistinės“ grožio...

Tarptautinėje arenoje – prieštaringos žinutės iš Lietuvos: tai gali sukelti rimtų problemų (61)

Išsiskyrus Užsienio reikalų ministerijos ir prezidento Gitano Nausėdos pozicijoms Vengrijos...