aA
51 milijardas tonų šiltnamio efektą sukuriančių dujų – maždaug tiek per metus žmonių veiklos „dėka“ išskiriame į atmosferą. Kad būtų lengviau įsivaizduoti – tai svoris, atitinkantis apie 51 milijardą mažų automobilių. O štai 0 tonų – tas skaičius, kurį, pasak mokslininkų, turime pasiekti iki 2050 metų, jei norime išvengti klimato kaitos krizės, kurios negalėtume įveikti.
Audrius Rutkauskas
Audrius Rutkauskas
© Asmeninins albumas

Tam reikės keisti ne tik mūsų asmeninius įpročius ir poreikius, bet ir skatinti verslą tvarumui skirti prioritetą. Tokiu keliu turi eiti ne tik didelės ir seniai veikiančios įmonės – tvarumas turi tapti besikuriančių įmonių verslo ašimi. Jau matome pirmuosius požymius, kad būtent tai ir vyksta. Tvarus verslo modelis tampa svarbiu konkurenciniu pranašumu.

Kartu matome vis stiprėjančią Europos Sąjungos poziciją ir ryžtingą iniciatyvą mažinti aplinkai daromą žalą bei tam skiriamas investicijas – Europos žaliasis kursas numato bent 1 trilijoną eurų investicijų į žaliąją ir tvariąją ekonomiką per ateinantį dešimtmetį. Reikia nepamiršti, kad klimato kaitos stabdymas – ne vienintelis Jungtinų Tautų darnaus vystymo tikslų uždavinys.

Tvarumo sąvoka kur kas platesnė – tikslų net septyniolika: nuo lyčių lygybės, skurdo naikinimo iki kokybiško švietimo ir tvarios ekonomikos. Todėl ir galimybių plėtoti ir kurti tvarų verslą, kuris padėtų spręsti įvairias su darniais vystymo tikslai susijusias problemas, begalės. Ne paskutinėje vietoje ir sparčiai besikeičiantys vartotojų norai ir lūkesčiai, jų keliami vis aukštesni standartai – žurnalo „Harvard Business Review“ tyrimas atskleidžia, kad 7 iš 10 vartotojų nori pirkti prekes ir paslaugas iš tvarų verslą kuriančių įmonių.

Tvarumo poreikis susijęs su visomis industrijos šakomis – nuo energetikos, transporto, maisto pramonės, paslaugų sektoriaus iki mažmeninės prekybos. Tai ir sistemos ar technologijos, taupančios elektrą, sprendimai, padedantys mažiau vartoti ar vartoti vadinamąsias antros kartos prekes, inovacijos, gerinančios finansinį raštingumą, technologijos, padedančios greičiau pereiti prie elektrifikacijos transporto srityje.

Besikuriančios įmonės, panašu, ryžtingai nusiteikusios sukti tvarumo keliu. Eurobarometro tyrimas parodė, kad startuoliai yra labiau linkę į tvarumą, jeigu lygintume su mažomis ir vidutinėmis įmonėmis, kurios gyvuoja jau kurį laiką. Viena iš priežasčių – startuoliai linkę kurti sprendimus opioms problemoms spręsti.

Tvarumo stoka ekonomikoje – bene didžiausias iššūkis, apimantis begalę problemų, kurias privalome įveikti. Ir tuo naudojasi jaunos inovatyvios įmonės. Įgyvendindami SEB verslo akceleratoriaus programą, skirtą mažoms ir vidutinėms įmonėms, pastebime, kad Lietuvoje jau beveik pusė dalyvaujančių įmonių nori kurti tvarius produktus ir paslaugas. Ši tendencija kasmet stiprėja.

Maloniai stebina ir moksleivių verslumui skatinti skirtoje „Junior Achievement“ programoje dalyvaujantys mokiniai, kuriantys tokius produktus kaip ekologišką ir sveiką tirpią arbatą be maišelių, ekologišką dantų pastą perdirbamoje pakuotėje ar drabužius gyvūnams, pasiūtus iš dėvėtų rūbų.

Galvodamos apie tvarią veiklą, vienos įmonės skiria dėmesio savo pačių tvarumui (tiekimo grandinei, biurui, tiekėjams), kitos kuria tvarius produktus. Pastebima, kad naujos įmonės skiria didžiausias pastangas būtent čia. Kol kas daugiausia dėmesio įmonės, kuriančios tvarius produktus, skiria trims kryptims: įvairioms plastiko alternatyvoms (pvz., renkasi bambuką, bičių vašką, perdirbamą bioplastiką), sprendimams, kurie užtikrintų prekes be atliekų ar daugkartinį prekių naudojimą (pvz., daugkartiniai puodeliai kavai išsinešti) ir perdirbtų medžiagų naudojimą (pvz., plastiko ar audinių pernaudojimą kitiems produktams gaminti).

Kodėl besikuriančioms įmonėms naudinga kurti tvarų verslą?

1. Tvarumas padeda kurti išsiskiriantį prekės ženklą ir taip sėkmingiau pritraukti naujų klientų, ypač jaunesnių.

2. Galima sėkmingai pritraukti investicijas ir finansavimą. Investicinio banko „Morgan Stanley“ apklausa rodo, kad beveik 90 proc. investuotojų itin domina investicijos į tvarius verslus. Taip pat vis didesnį dėmesį finansuojant tvarius verslus skiria ir bankai.

3. Tvarus verslo modelis padeda išvengti rizikos, susijusios su neigiama įtaka aplinkai. Matome ne vieną pavyzdį, kaip žala gamtai kenkia įmonių reputacijai.

4. Padeda užtikrinti didesnį verslo efektyvumą, mažesnes išlaidas. Diegdama tvarumu grindžiamą praktiką ir procesus, įmonė gali taupyti įvairius išteklius (energiją, popierių), perdirbti produktus.

Neabejoju, kad artimiausiu laiku naujų tvarių įmonių, kurios savo veiklą ir prekes ar paslaugas grįs tvarumu, matysime vis daugiau. Tvarumas – neišvengiama perspektyva. Jis ne tik teisingas pasirinkimas vertybiniu požiūriu bet ir vienas svarbiausių kertinių ginklų, siekiant sparčios plėtros.

Daugiau apie tvarų verslą ir tai, ar nauja tvari įmonė gali veikti pelningai, – diskusijoje „Tvarus verslas – karmos taškai ar / ir pinigai?“ su tvarų verslą kuriančių įmonių atstovais balandžio 16 d. nuotoliniame renginyje „Žalia šviesa. Kelionė tvarumo link“, transliuojamame SEB banko „Facebook“ paskyroje.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jurgita Karvelė. Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus ir kaip teisingai paskatinti darbuotojus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę...

Jurgita Navikienė. Ar aplinkosaugos klausimai įmonėje – buhalterio atsakomybė?

Kai taupoma buhalterio sąskaita, retai įmonėje lieka daugiau pelno. Tačiau dar iki 2018 metų...

Martynas Giga. Elektros rinkos liberalizavimo pabaigos nukėlimas sukeltų sumaištį rinkoje

Po „Perlas Energijos“ mesto akibrokšto 180 tūkst. vartotojų, patikėjusių šios bendrovės...

Dainius Vaičikonis. Smulkaus ir vidutinio verslo išlikimo gidas tvyrant nežinomybei

Liekamieji pandemijos reiškiniai, Rusijos karas Ukrainoje, milžiniška infliacija ir prognozės...

Ilona Ruzgaitė. Organizacijos perkainoja vidinę komunikaciją: kas svarbu neapibrėžtumo laikotarpiu

Vidinės komunikacijos svarba pandemijos laikotarpiu išaugo – ERDA grupės atliktas tyrimas rodo,...

Top naujienos

Smarvės neapsikentęs vilnietis sulaukė valstybės antausio: kur tos baudos, kai jų labiausiai reikia (2)

Tuo metu, kai Lietuva deklaruoja dedanti didžiules pastangas kovai su lauko tualetais ir Aplinkos...

Dujų krizė neaplenks Lietuvos pramonės milžinų: kritiniu atveju vienai grėstų ir gamybos stabdymas (3)

Dujų krizė Europoje pirmiausia paveiks Lietuvos pramonę, ypač didžiuosius gamintojus ir gamtinių...

Palydovinėse nuotraukose – sprogimų Kryme padariniai: tai labai aiški žinutė (1)

Internete pasirodė pirmųjų palydovinių nuotraukų, vaizduojančių sprogimų kariniame Sakų...

Karas Ukrainoje. Iš Rusijos – nauja įžūli klastotė

Kovos su dezinformacija centras pranešė , kad okupantai paskleidė dar vieną melagingą naujieną...

Lietuvoje statys 3 naujus karinius miestelius: projektų pradžia – jau šį rudenį

Šių metų rugpjūčio pradžioje Krašto apsaugos ministerija paskelbė, kad Lietuvoje yra...

Delfi PliusŽinių radijas

Kodėl Vakarai bijo Putino pralaimėjimo? (1)

Tinklalaidėje kalbama apie tai, kada baigsis šis karas? Ar pavyks ukrainiečiams kontrpuolimas?...

Nuo motociklų triukšmo pavargusiems vilniečiams gerų žinių nėra: kol kiti miestai dalina baudas, Vilniaus savivaldybė nemato problemos

Nors kalbant apie motociklininkus dažnai akcentuojama, jog kasmet kyla nemažai problemų, dėl to,...

Europos čempionato prognozės: italės revanšas prieš Meilutytę ir Teterevkovos žvaigždžių valanda

Autoritetingas plaukimo naujienų portalas swimswam.com pateikė ketvirtadienį Romoje (Italija)...

Būstas kaip investicija: specialistai mato ne tik privalumus įspėja apie galimas rizikas

Lietuviai vis dar galvoja, kad investicija į nekilnojamąjį turtą (NT) šiandien yra geriausias...