aA
Liko mažiau nei trys mėnesiai, ir Naujuosius metus pasitiksime su jubiliejine – dešimtąja pensijų kaupimo reforma per penkiolika metų, kiek jau Lietuvoje veikia II pensijų pakopa.
Asta Grabinskė
© Bendrovės archyvas

Naujoji reforma paveiks ne tik tuos 1,3 mln. Lietuvos gyventojų, kurie greta „Sodros“ pensijos papildomai kaupia II pakopos pensijų fonduose, bet ir kiekvieną dirbantįjį, net ir vyresnį nei 40-ies. Kiekvieno jų lauks apsisprendimas dėl savo ateities: ar aš noriu pakankamos pensijos, kurios užtektų ne vien tik būsto šildymui ir vaistams, ar pasitenkinsiu valstybės mokama pensija, kuri, jeigu pasiseks, sieks trečdalį mano buvusio atlyginimo?

Po sausio 1-osios dar turėsime gerą pusmetį nuspręsti, kokios pensijos norėsime. Be abejo, sunku įsivaizduoti, kas mūsų laukia po dešimtmečių, bet net nepastebėsime, kaip ateis metas išeiti į pensiją. O laiko kelyje jau matome įvairius ženklus, nurodančius kryptį, netgi raginančius pasirinkti vieną ar kitą kelią. Tokių ženklų padaugėjo pristačius ir mokesčių reformą – sujungus dirbančiojo ir darbdavio mokamus „Sodros“ mokesčius, pritaikius naują pajamų mokestį nuo kitų metų gausime didesnius atlyginimus „į rankas“. Tik ką darysime: išleisime papildomai uždirbtus pinigus ar skirsime juos savo ateičiai?

Kaip atskleidžia naujausi „Eurostat“ duomenys, Lietuva yra vienintelė (!) šalis visoje ES, kuri 2016 m. turėjo neigiamą taupymo normą (-0,5 proc.). Taupymo norma – tai santykis tarp santaupų (iš pajamų atėmus išlaidas) ir pajamų. Latvijoje ji siekia 2,7 proc., o estai gali pasigirti net 11,3 proc. siekiančia taupymo norma. Beje, ES vidurkis yra 10,8 proc.

Kodėl susidarė tokia situacija? Mes gyvename cikliškai: kai turime daugiau pinigų, mes daugiau jų stengiamės ir išleisti. Naujesnis automobilis, geresni rūbai, prabangesnės kelionės – kai tavo kišenė papilnėja, taip ir norisi leisti sau daugiau, kas yra visiškai suprantama. Jeigu norisi kažko dar labiau, pasiskoliname pinigų, nes esame užtikrinti, kad tikrai grąžinsime visas skolas. Tačiau atėjus sunkmečiui ir susiveržus diržus, padejuojame, kad visgi reikėjo jam ruoštis, atsidėti pinigų prastesniems laikams. Ir dabar – puikus laikas tai pradėti daryti, jeigu to dar nedarote.

Įsivaizduokime, kad jūs esate 35 m. amžiaus dirbantysis ir iki šiol savarankiškai nekaupėte pensijai. „Į rankas“ jūs uždirbate vidutinį atlyginimą – maždaug 700 eurų. Po mokesčių reformos jūsų pajamos „į rankas“ jau sieks 739 eurus. Visai neblogai – jūsų atlyginimas išauga beveik 6 proc., ir tą prieaugį galite sėkmingai paskirti savo norams įgyvendinti. Tačiau galite atidėti dalį atlyginimo papildomai pensijai.

Šiek tiek perdėliokime vartojamas sąvokas – pakeiskime papildomas pajamas į naudą. Elementarią finansinę naudą, kuri, kaip ir papildomos pajamos, išmatuojama eurais. Jeigu nekaupiate pensijai ir jai nekaupsite nuo kitų metų, gausite 39 eurų vertės finansinę naudą. Tačiau, jeigu nuspręsite kaupti pensijai ir kaupsite maksimaliai, pagal 3+1,5 modelį (3 proc. nuo jūsų atlyginimo ir 1,5 proc. valstybės subsidija nuo vidutinio šalies atlyginimo), jūs pensijai kas mėnesį atsidėsite kiek daugiau nei 35 eurus nuo savo atlyginimo.

Tuo metu valstybė jums papildomai skirs beveik 17 eurų, arba 50 proc. jūsų įmokos. Papildomai kiekvieną mėnesį. Vien dėl to, kad pats rūpinatės savo pensija, valstybė skirs subsidiją prie jūsų įmokos į pensijų fondą. Tad iš viso į jūsų II pensijų pakopos sąskaitą kas mėnesį pateks 52 eurai, kas yra daugiau nei 39 eurai, o ir jūsų atlyginimas vis tiek išliks didesnis – jis padidėja maždaug 4 eurais. Taigi, bendra nauda – pastebimai didesnė. Tik jos reikės šiek tiek palaukti. Tačiau laukti bus verta.

Deja, bet vien tik iš „Sodros“ pensijos nepragyvensime – dalis dabartinių senjorų vos suduria galą su galu. Tuo metu ateityje senjorų ir dirbančiųjų santykis keisis tikrai ne dirbančiųjų naudai – prognozuojama, kad 2050 m. vieną pensininką išlaikys tik vienas dirbantysis, kai dabar vieną senjorą išlaiko 3,3 dirbančiojo. Todėl galimybių, kaip užsitikrinti sotesnę pensiją yra pakankamai – belieka tik jomis pasinaudoti. Tačiau verta įsiminti vieną paprastą taisyklę – savo ateitimi, o ir savo pensija, galiu ir turiu pasirūpinti pats. Taigi, taupysime pensijai ar taupysime išėję į pensiją?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Virgilijus Mirkės. Dvi pensijų taupyklės: kurią pasirinkusieji laimėjo daugiau? (7)

Pensijų kaupimo sistema pastarąjį kartą buvo tobulinama prieš penkerius metus. 2013 metais...

Vytautas Adomaitis. Kur tarp popierių užkasti mažiausių Lietuvos įmonių 20 mln. eurų? (2)

Praeitą savaitę paskelbtas Biurokratijos indeksas 2018 leido pirmą kartą eurais įvertinti keturis...

Tadas Povilauskas. Kaip ilgai dar džiaugsis smaližiai? (2)

Dietologai ir mitybos ekspertai dėl to, ko gero, nė kiek nesidžiaugia. Ne itin tai džiugina ir...

Juozas Augutis. Vieno energijos šaltinio dominavimas šildymo kainas kelia aukštyn (6)

Daug viešų diskusijų sukėlusios kylančios biokuro kainos dar kartą patvirtina seniai žinomą...

Indrė Genytė-Pikčienė. Ristis konkurencingumo indeksuose žemyn Lietuvai – prabanga (3)

Šiandien paskelbta 2018-ųjų Pasaulio ekonomikos forumo ataskaita, kurioje ši institucija, atlikus...

Top naujienos

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (51)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

Prabangių lėktuvų rinka kaista: parduodami net naudoti lėktuvai (2)

Įsigyti naudotą reaktyvinį verslo lėktuvą tampa vis sudėtingiau ir tai ženklas, jog prabangių...

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (46)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (49)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Juventus“ tiesioginė vaizdo transliacija

Prieš savaitę Kauno „Žalgirį“ išvykoje patiesęs Klaipėdos „Neptūnas“ (5-1) – vienas...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (80)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Skycop“ (3)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Skycop“. Tiesiogiai iš Kėdainių.

Milijardieriai prieš milijardierius: mėsos verslo karaliai įsivėlė į ginčą su garsiu Indonezijos šeimos įpėdiniu

Joesley‘is ir Wesley‘is Batista‘os, Brazilijos mėsos magnatai, kurie praėjusiais metais buvo...

Gudrus „valstiečių“ planas gali subliūkšti: iš ekspertų – prieštaringi vertinimai (113)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderiui Ramūnui Karbauskiui prabilus apie...

Darbo sąlygos darželyje sunkiai pakeliamos – išskirtinis dėmesys tik giminaitei (9)

Liūdna girdėti istoriją apie vieno vaikų darželio direktorės baisų bei grubų, o kartais net...