aA
Anksčiau, kai buvau vaikas, girdėdavau kaip kitų vaikų mamos ar močiutės vaikus gąsdindavo policininkais. Juk visi turbūt esame girdėję, kad jei vaikas ne vietoj numes šiukšlę ar nesuvalgys viso indelio košės, jis bus atiduotas „policininkui“. Bijodavo vaikai ir tirtėdavo sprangiai košę rydami. Laikai keičiasi, vaikai užauga ir sėkmingai tęsia auklėjimą gąsdinant baubu. Bent jau susidaro toks įspūdis susipažinus su kai kurių valdininkų požiūriu. Tik šiuo atveju, baisus jau nebe policininkas, o... lobistas.
Arnas Marcinkus
© Asmeninio archyvo nuotr.

Šias mintis apie lobisto įvaizdį paskatino eilinį kartą ruošiamas ir vėl svarstomas lobistinės veiklos įstatymas. Ne, aš ne prieš jo tobulinimą, tačiau tikrai prieš visuomenės gąsdinimus lobistais kaip „policininkais“. Juk geriau pagalvojus, ir teisėsaugos efektyvumas padidėjo tik tuomet, kai visuomenė pradėjo galvoti apie policininkus ne kaip apie baudėjus, o kaip pagalbininkus. Ypač ištikus bėdai ar nelaimei. Ar bendradarbiaujant su teisėsaugos pareigūnais kuriant saugią aplinką sau ir savo bendruomenei.

Lobistai taip pat turėtų būti tokie pagalbininkai verslui ir politikams, bet ne grėsmė visuomenei. Vertinant paprastai – lobistai yra interesų grupių atstovai. Tokių interesų grupių atstovų yra daug ir apie kai kuriuos jų šioje kategorijoje mes net nesusimąstome. Pavyzdžiui, Lietuvos komercijos atašė Ukrainoje, JAV ar bet kur pasaulyje. Šios organizacijos rūpinasi mūsų verslo sąlygų gerėjimu, mažesniais muitais, beviziu rėžimu ir dar begale kitų temų ir plačiajai visuomenei nežinomu turiniu.

Juos vertiname kaip tyliuosius mūsų verslo vėliavnešius, kurie tiesiog dirba savo darbą siekdami geresnių sąlygų verslui, o tuo pačiu ir mums visiems. Tad kuo komercijos atašė, siekdami padėti verslui ir atstovaudami jo interesus, skiriasi nuo lobistų? Toks pat klausimas kyla ir apie verslo asociacijas – argi jos neužsiima lobizmu?

Beveik girdžiu, kaip tyliai pritariamai linksite galvomis. Esu giliai įsitikinęs – taip, tai tikrai lobistai. Šiuo metu susiklosčiusi ydinga situacija, kai atstovauti kolektyvinę verslo atsakomybę yra garbė, o pavieniam verslui, kuris taip pat nori legaliai siekti pokyčio pasitelkdamas lobistus yra bemaž gėdinga. Ir tokių svarstymų kontekste lengvai pasimeta esmė, kuri yra paprasta: neturėtume demonizuoti verslo įmonių, pasitelkiančių lobistus oficialiai, taip, kaip pasitelkiami kiti verslo konsultantai – advokatai, ryšių su visuomene specialistai, mokesčių ekspertai. Nes tik taip galėsime užtikrinti skaidrų sprendimų priėmimo procesą, neturintį nieko bendra su praktikomis, kai sprendimų priėmimu rūpinamasi pirtelėse, medžioklėse ar užsiimant kitomis, su baudžiamuoju kodeksu siejamomis, veiklomis.

Šiame kontekste ne mažiau svarbūs lobisto įvaizdžio formuotojai. Sprendimų priėmėjai ne kartą yra deklaravę savo siekį tartis su visuomenės grupėmis, suinteresuotomis šalimis. Verslas vadinamas ekonomikos pagrindu ir net jo varikliu. Bendrai sutinkama, kad verslo sąlygas reikia gerinti, biurokratinę naštą mažinti ir t. t.

Neabejotinai, visa tai girdėsime nuo pavasario vis aktyviau ir garsiau, nes visos politinės partijos pradės ruoštis Seimo rinkimams. Visgi itin svarbu, kad siekis tartis ir kalbėtis su visuomene ir jos grupėmis, atstovais, būtų ne tik rinkiminė deklaracija. Juk tik megzdami dialogą sprendimų priėmėjai gali susipažinti su visu argumentų spektru.

Atrodo, net ir paprastus kasdienius sprendimus lengviausia priimti tuomet, kai susidarai išsamią įvairiapusišką nuomonę apie konkretų klausimą, užuot pasikliovus intuicija, nuojauta, ar dar blogiau – „kažkas sakė“, „kažkur girdėjau“ tipo argumentais. Argumentų įvairiapusiškumas turėtų būti dar aktualesnis priimant sprendimus, lemiančius valstybės ir jos piliečių gyvenimą.

Šiame kontekste reikia atkreipti dėmesį, kad lobistas dažnu atveju yra profesionalus interesų atstovautojas, kuris geba sekti politinę darbotvarkę, atsakingai surinkti faktus, juos apibendrinti ir su visais šaltiniais bei nuorodomis pateikti juos sprendimų priėmėjams.

Toks argumentų (o ne pirtelių ar šešėlių) kelias yra svarbus, jei tikrai siekiame verslo, o tuo pačiu ir visuomenės pažangos. Todėl laikas nustoti bijoti ar gąsdinti „lobistais“. Nes tik argumentai turėtų lemti priimamus sprendimus ir visiškai nesvarbu – verslas, asociacija ar lobistas juos pateikė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (44)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (2)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Jūratė Cvilikienė. Vasara praėjo, žiemos švenčių dar nematyti – gal „pasišopinam“? (3)

Vartojimas Lietuvoje sparčiai vejasi europietiškąjį vidurkį − pernai vieno šalies...

Vaidotas Dauskurdas. Darbuotojo atleidimas iš darbo už „antrą tokį patį“ darbo pareigų pažeidimą

Ne kartą savaitraštyje esame aptarę galimus darbo santykių nutraukimo pagrindus, taip pat ir darbo...

Laura Duksaitė-Iškauskienė. Paklausus vadovas visą gyvenimą – kaip išsilaikyti karjeros viršūnėje?

Vadovo postas daug kam yra aukščiausias karjeros taškas ir siekiamybė. Vis tik neretai nutinka,...

Top naujienos

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (2)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (141)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (114)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (52)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Statybų sektoriuje krizė už durų? Geras naujienas keičia nekokios (13)

Statybos sektoriaus augimas, stebinęs pajamų ir pastatytų kvadratinių metrų ar butų kiekio...

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (175)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Didžiosios Britanijos parlamentarai balsuos dėl pasiūlymo 3 mėnesiams atidėti „Brexitą“ (11)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsuos dėl pataisos,...

Dėl gaisro Alytuje tarša normas viršija 4 kartus: gyventojams skubiai išsiųsti įspėjimai (38)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyrius DELFI informavo,...

Eurolygoje žibantis Giedraitis – apie kartėlį dėl pasaulio čempionato ir trūnijimą ant suolo rinktinėje specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (10)

Eurolygos debiutantas Rokas Giedraitis neatrodo kaip turnyro naujokas – Berlynos ALBA klubo...

Viktorija Siegel su dukra Nicole sužibėjo vestuvinių suknelių pristatyme

Penktadienio vakarą Vilniuje įvyko vestuvinių suknelių pristatymo renginys „Wedding Fashion...