aA
Pastaruoju metu nerimsta kalbos apie efektyvų valstybės ir savivaldybių turto naudojimą. Tačiau panašu, jog kalbos lieka kalbomis, o savivaldybės su valstybės pareigūnų pritarimu spjauna į įstatymus ir pirmiausia rūpinasi šiltomis vietomis savo aplinkai.
Andrius Šiaudinis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pradėjo viešas konsultacijas dėl užregistruotų vietos savivaldos įstatymo, Viešųjų pirkimų įstatymo, Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų įstatymo pakeitimų.

Siūloma leisti savivaldybėms steigti naujus viešųjų paslaugų teikėjus, priimti sprendimą dėl naujos ūkinės veiklos vykdymo, dėl naujos ar jau vykdytos ūkinės veiklos pavedimo naujam ar jau egzistuojančiam ūkio subjektui bei leisti sudaryti vidaus sandorius tam tikrais atvejais.

Trumpai tariant, savivaldybės siekia atsikratyti konkurencijos su privačiu sektoriumi, o dar trumpiau kalbant – neieškoti efektyvausio lėšų ir infrastruktūos panaudojimo būdo, o turėti laisvę elgtis su piliečių bendru turtu ir pinigais taip, kaip ponams bus patogiau. Sunku neprisiminti ką tik nuvilnijusios pozicijos, išsakytos garsaus atlikėjo Marijono Mikutavičiaus.

Apie naują iniciatyvą garsiai ir plačiai palaikomą Lietuvos savivaldybių asociacijos pasisakė Spacialiųjų tyrimų tarnyba (STT), kuri siūlo „iš esmės tobulinti užregistruotus projektus ir atsisakyti privilegijuojančių savivaldybių subjektus nuostatų“. Išvadą pateikė ir Konkurencijos taryba nustačiusi, kad „siūlomas teisinis reguliavimas yra ydingas, neaiškus, gali sukelti nesklandumų jį įgyvendinant praktikoje bei prieštarauti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintiems sąžiningos konkurencijos laisvės ir bendros tautos gerovės principams“.

2019 m. liepą Konkurencijos taryba (KT), Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ir Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) išsiuntė Savivaldybių asociacijai prevencinį raštą, kuriame ne tik apžvelgė galiojantį reguliavimą, bet ir informavo, jog yra žinoma apie savivaldybių ketinimus savo įmonėms pavesti valdyti įvairius sporto ir pramogų infrastruktūros objektus – Palangoje, Kretingoje, Šilutėje, Panevėžyje ar Jonavoje. Be to, dar šį birželį Konkurencijos taryba pripažino, kad Vilniaus miesto savivaldybė be konkurencingos procedūros savo viešajai įstaigai pavedė valdyti Fabijoniškių baseiną ir pažeidė Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimus.

Greičiausiai tik sutapimas, bet būtent atrodo progresyvios ir aktyvios savivaldybės, tokios, kaip Palanga ar Jonava ir jų merai aktyviausi kovoje dėl grįžimo į praeitį, kur politinė valia ir galia svarbiau už efektyvumą ir žmonių interesus gauti geriausią kokybės ir kainos santykį, ką leidžia pasiekiti tik skaidri konkurencija.

Savivaldybės dėl savo infrastruktūros valdymo kreipėsi į Vyriausybę ir rugsėjo pabaigoje LR Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis viešai informavo, kad davė pavedimą parengti šią savivaldybių „problemą“ sprendžiančius įstatymų pakeitimus.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija užregistravo Vyriausybės išvados projektą. Išvadoje iš esmės siūloma pritarti Seimo narių projektams ir toliau siūlomi pakeitimai, kurie sudarytų savivaldybėms palankesnes sąlygas sudaryti vidaus sandorius ir steigti naujus paslaugų teikėjus.

Tam, kad diskusija nebūtų paremta vien faktais ir įstatymais, panagrinėkime skaičius. Vieną labai konkrečią sritį – baseinus, kuri puikiai atskleidžia, jog savivaldybės nesiekia efektyvumo, racionalaus lėšų panaudojimo ir tik prisedangia kalbomis apie socialiai jautriausias žmonių grupes.

Valstybės bei savivaldybių įmonių valdymo gerinimas yra viena pagrindinių Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) sąlygų. Išsami paslaugų kainų analizė rodo, jog savivaldybės sako netiesą, švelniai tariant.

Tarkime Palangos mero Šarūno Vaitkaus teiginiai, jog savivaldybės valdomo baseino kainos gyventojams yra mažesnės nei privačių operatorių valdomų baseinų yra ne kas kita, kaip netiesa.
Akivaizdūs pavyzdžiai – vienkartinis apsilankymas privačių operatorių valdomuose baseinuose Kaune ir Klaipėdoje kainuoja 7 eurus, kai Palangos baseine tokio apsilankymo kaina yra 10 eurų. 1 mėnesio abonementas (neribotas) Kaune ir Klaipėdoje kainuoja atitinkamai 49 eurus (vaikams 29 eurus) ir 44 eurus (vaikams 20 eurų). Palangos baseine kaina siekia 60 eurų, o Vilniaus Fabijoniškių baseine 69 eurus.

Be to, privatūs operatoriai taiko tokio paties dydžio (ir didesnes) nuolaidas socialiai pažeidžiamoms grupėms kaip ir savivaldybių įstaigos, valdančios objektus (15 proc. studentams, senjorams, vaikai iki 4 metų įleidžiami nemokamai).

Privatūs operatoriai veikia konkurencingomis rinkos sąlygomis ir kainas diktuoja rinka. Savivaldybių valdomi operatoriai yra dotuojami, todėl gali pasiūlyti atskiras paslaugas žemesnėmis nei rinkos kainomis. Alytaus baseinas siūlo apsilankymą už 5 eurus, tačiau savivaldybės yra dotuojamas po 1 mln. eurų kasmet iš miesto biudžeto. Tad realiai visi Alytaus gyventojai sumoka už „pigią“ paslaugą, kuria nebūtinai visi naudojasi. Ypač turėtų tokia pigia paslauga džiaugtis miesto svečiai. Kaimyninės savivaldybės galėtų savo gyventojus vežti į Alytaus baseiną ir joms nereiktų brangaus objekto savo mieste statyti.

Savivaldybės teigia, jog sunku užtikrinti pigių viešųjų paslaugų teikimą privačių operatorių valdomuose objektuose socialiai jautriausioms grupėms. Tačiau ir tai yra netiesa.

Skelbdamos konkursus savivaldybės užsitikrina laiką viešosioms paslaugoms. Klaipėdos savivaldybė užsitikrino 13 000 takvalandžių per metus naujame baseine viešajam poreikiui. Tuo metu vaikai mokomi plaukti, vykdomas sportininkų ugdymas bei senjorų programos. Be to, savivaldybė turi 4-6 nemokamas dienas per metus miesto arenoje savo renginiams.

Vilniaus miesto savivaldybė statomame Lazdynų baseine užsitikrino net 102 600 takvalandžių per metus viešiesiems poreikiams, Kauno savivaldybė privataus valdytojo valdomame baseine turi galimybę neribotai naudotis viešosiomis paslaugomis.

Palangos savivaldybė privataus operatoriaus valdomoje koncertų salėje turi 12 nemokamų dienų savo renginiams ir bent jau viešai skundų dėl nesklandumų girdėti neteko. Panevėžio savivaldybė turi net 20 nemokamų dienų Cido arenoje.

Viešosios ir privačiosios partnerystės projektai įgyvendinami viešo atviro konkurso būdu, todėl viešasis sektorius gauna konkurencingą pasiūlymą, turi galimybę vesti derybas su privačiais partneriais iš esmės dėl visų veiklos aspektų.

Tikiuosi mokesčių mokėtojams tapo suprantamiau kas rūpi jų miestų valdžiai – efektyvumas ar politinė kontrolė.

Galbūt problema yra visai ne tai, kas operuoja valstybės ar savivaldybės turtą – viešas ar privatus, o tai, kaip vykdoma operatoriaus atranka ir kontrolė bei, ar pakankamai detaliai aprašomi lūkesčiai. Tuo tarpu inicijuojami teisės akų pakeitimai gydo ne ligos priežastį, t.y. galimai netinkamai vykdomus konkursus, neskatinančius plačios konkurencijos ar nedetaliai aprašomą paslaugų kainodarą konkurso sąlygose, kitaip sakant, jei dėl ligoniui pažeistas nugaros slankstelis ir jam dėl to skauda koją, juk neuždrausime ligoniui vaikščioti, gal vis tik geriau pagydyti slankstelį ir neriboti ligonio laisvės vaikščioti, ar sėdėti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Linas Ivanauskas. Atliekų kalnus atakuoja naujos technologijos: gali būti aukų

Prieš septynerius metus buvo sukurta ES direktyva , kurioje numatyta, kaip rūšiuoti elektronikos...

Gabrielė Grebliauskienė. 5 skaičiai verslui, svarstančiam apie skaitmenizaciją (1)

„Metas skaitmenizuotis“ – paskutiniu metu itin dažnai girdima frazė, tačiau po ja gali...

Justinas Noreika. Gerovę valstybėje kuriame patys: apie paramą aukštajam mokslui (2)

Jeigu Jūsų paklaustų, kam daugiausiai dėmesio reikia skirti norint sukurti tvarią gerovę...

Gintarė Deržanauskienė. Ar savivaldybių verslų rokenrolas nesibaigs requiem verslui? (1)

Svarstantiems apie dainininko karjerą dažnai patariama: jei gali nedainuoti – nedainuok. Panaši...

Tomas Ambrasas. Kibernetinis ir duomenų saugumas – svarbiausias prioritetas finansinių paslaugų rinkoje

Verslui labiau sukant link skaitmeninių verslo modelių, vis daugiau duomenų sugeneruojama ir...

Top naujienos

Landsbergis: Venckienės ir kitose garsiose bylose uždėtas „kalpokas“, apie ką galima kalbėti, o apie ką – ne (33)

Daugybė neatsakytų klausimų jau dešimtmetį besitęsiančioje Garliavos istorijoje bei panašiose...

Gyvai / Eurolygos dvigubos savaitės pradžia Kaune: „Žalgiris“ – „Panathinaikos“ (152)

Kauno „Žalgirio“ (3-5) krepšininkų pirmą kartą laukia dviguba Eurolygos reguliariojo sezono...

Lietuva seka Melanios Trump pramintu keliu: ar pakaks tik vieno skonio cigarečių? DELFI specialiai iš Londono (20)

Seimo narys Mykolas Majauskas siūlo uždrausti elektroninių cigarečių skystį, kuriame yra...

Šiurpūs liudininkų pasakojimai apie dvaruose klaidžiojančias mirusiųjų sielas: nuo kankinimų iki nelaimingos meilės

Lietuvos dvarininkų gyvenimas XIII-XIX a. apipintas pasakojimais ir paslaptimis. Sklando ne tik...

Tragedija Rusijoje: duobėje su verdančiu vandeniu žuvo du vyrai (33)

Rusijos Penzos mieste lengvasis automobilis įkrito į smegduobę, žuvo du vyrai, pradėtas...

Geriame šiuos vaistus net tada, kai tikrai nereikia: gydytojai įspėja apie didžiulę grėsmę (1)

Antibiotikai vadinami vienu didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų, tačiau kyla...

Jūs tik paragaukit: baklažanų ir mocarelos sūrio suktinukai (2)

DELFI TV laidų vedėjas Arnas Mazėtis specialiame projekte „Italija namuose“ tęsia kulinarines...

Girtutėlis „Audi“ vairuotojas Kupiškyje sukėlė avariją – rėžėsi į stovintį automobilį (9)

Antradienį neblaivus vairuotojas sukėlė avariją. Pirminiais duomenimis, vyras į alkoholio...

Po Venckienės paleidimo lieka svarbiausias neatsakytas klausimas: koks jos vaidmuo kitose bylose (293)

Antradienį buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė išleista į laisvę. Jai skirtos...

Gyvenimo būdo bestselerių autorė: daryk mažiau – turėsi daugiau

Ką pasakytumėte, išgirdę pareiškimą, kad norint idealiai susitvarkyti gyvenimą suvis nebūtina...