aA
Pasaulyje šiuo metu įsitvirtina Pramonė 4.0, kuri apima įrenginių ir jų valdymo procesų skaitmenizaciją bei dirbtinio intelekto taikymą. Įrenginiai tampa išmanūs, geba bendrauti su aplinka ir tarpusavyje, o vartotojui gali pateikti begalę informacijos. Neabejojama, jog šios revoliucijos pamatu taps 5G ryšys ir jo infrastruktūra. Nors ryšys dar testuojamas, diskusijos apie 5G pasiekė piką, o įvairūs pramonės sektoriai jau vertina jo teiksiamą naudą.
Andrius Ružinskas
Andrius Ružinskas

Nauja ryšio kokybė

Lietuvoje kasmet sparčiai didėja internetu perduodamų duomenų apimtys: Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, 2018 m. bendras mobiliojo ryšio duomenų suvartojimas per metus išaugo 58,9 proc. Net 92,5 proc. šių duomenų buvo perduodama 4G. Nors didelės investicijos vis dar telkiamos į 4G tinklus, ši technologija artėja prie savo galimybių ribos, todėl intensyviai ruošiamasi naujos kartos ryšiui.

5G yra vadinamas penktosios kartos belaidžiu plačiajuosčiu ryšiu. Lietuvos Respublikos naujos kartos judriojo ryšio plėtros 2020–2025 m. gairėse jis pristatomas kaip šio ryšio evoliucijos procese sukurta ir standartizuota technologija, kuri pasižymi ypač dideliu pralaidumu, nejuntamu vėlinimu bei plačiomis pritaikymo galimybėmis. Gairėse pažymima, jog ateinantį dešimtmetį tai bus vienas svarbiausių skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės elementų, kuris suteiks naują ryšio kokybės galimybę ne tik pavieniams vartotojams, tačiau ir leis į tinklą sujungti daiktus, taip dar labiau išplečiant daiktų internetą bei tarpusavio sąveika grindžiamų įrenginių pritaikymo galimybes. Todėl tikimasi, kad 5G ryšio infrastruktūra bus tinkama daugeliui pramonės sektorių.

Paspartins gamybos procesus

Vienas iš sektorių, kuriame bus pritaikytas 5G, yra gamybos automatizavimas. Elektrotechnikos gamintojai „ABB“ ir „Bosch“, aviacijos technologijų lyderiai „Airbus“ ir „Boeing“, kaip ir gamybos įrenginių gamintojai „Fanuc“ ir Gehring“ jau dabar naudoja išmaniąsias technologijas, leidžiančias stebėti gamybos įrenginių darbą, efektyvumą, prognozuoti jų priežiūrą ir taip sumažinti gamybos prastovas.

Neabejojama, jog 5G ryšys padės dar labiau optimizuoti ir paspartinti gamybos procesus, naujų gaminių kūrimą, nes leis kurti jų skaitmenines kopijas ir pasitelkus debesų kompiuteriją skaitmenizuoti visą gamybos procesą.

Pasitarnaus autonominiam transportui

Kita plati sritis, kurioje 5G ryšio technologijos turi didelį potencialą, yra autonominės transporto sistemos. Apie savavaldžius automobilius, kaip ateities transportą, kalbama pastaruosius kelerius metus. Prognozuojama, kad jie pamažu stums iš rinkos mažiau autonomiškas transporto priemones. Viena iš esminių sąlygų, kad šie automobiliai galėtų įsilieti į esamas transporto sistemas, yra gebėjimas komunikuoti su kitais eismo dalyviais: automobiliais, pėsčiaisiais ir kelių infrastruktūra. Visiškai savarankiškas automobilis, kurio valdymui nereikalingas žmogaus įsikišimas, privalės surinkti, perduoti ir išanalizuoti labai didelius duomenų kiekius per ypač trumpą laiką. Būtent 5G ryšio esminės savybės yra didelė duomenų perdavimo sparta (iki 10 Gbps) ir maža delsa, kuri pradžioje turėtų siekti mažiau nei 5 ms, o vėliau, išvysčius technologiją, – mažiau nei 1 ms. Palyginimui, žmogaus smegenims apdoroti vaizdinę medžiagą trunka apie 10 ms, o 4G ryšys pasižymi apie 50 ms vėlinimu. 5G galimybės leis automobiliams bendrauti tiesiogiai, o ne per serverį, todėl visa eismo informacija bus gaunama realiu laiku.

Spartesniam 5G ryšio technologijų vystymui 2016 m. buvo įkurta 5G automobilių asociacija, kuriai šiuo metu priklauso virš 130 automobilių pramonės, technologijų ir telekomunikacijų kompanijų. Asociacijos tikslas – kurti sprendimus bei technologijas ateities mobiliosioms sistemoms ir krovinių bei keleivių vežimo paslaugoms. Narės yra įsipareigojusios bendradarbiauti kuriant naujos kartos mobilumo ir automatizuotus transporto priemonių sprendimus.

Neabejojama, jog 5G ryšys leis sparčiau vystytis ir kitoms kuriamoms autonominio transporto rūšims: žemės ūkio mašinoms, vilkikų vilkstinėms, siuntų pristatymo robotams, bepiločiams orlaiviams, kurių dauguma jau dabar yra autonominiai.

2025-aisiais naudosis trečdalis žmonijos

Netolimoje ateityje 5G turės didelę įtaką ne vien gamybos ar transporto sektoriams, tačiau ir daugeliui kitų: sveikatos apsaugos, finansinių paslaugų, energetikos, žiniasklaidos. Tai lems naujų verslo modelių atsiradimą, atsiras išmaniojo miesto sąvoka. Tad kuomet galima tikėtis galutinai išvystyto 5G tinklo? Manoma, jog tai įvyks ne anksčiau kaip 2025-aisiais.

Šiuo metu norint naudoti visas naujos kartos tinklų galimybes, reikia 5G palaikančio įrenginio. Tokias galimybes turintys išmanieji telefonai bei kiti komerciniai įrenginiai prekyboje pasirodė pernai. Panašiu laiku Lietuvoje vienas operatorius įjungė pirmąsias 5G stotis, tačiau kol kas šis ryšys testuojamas. Pagal minėtas plėtros gaires, Lietuvoje 5G ryšys turėtų būti pradėtas diegti 2021 m. ir plėtojamas visoje šalyje, pradedant didžiausiais miestais ir strateginiais valstybės objektais. Iki 2025 m. jis turėtų padengti svarbiausius sausumos transporto koridorius ir miestus.

Kalbant apie platesnį mąstą, prognozuojama, jog per penkerius metus prie daiktų interneto bus prijungta virš 75 mlrd. įrenginių visame pasaulyje, iš kurių 1.1 mlrd. sudarys 5G įrenginiai. Tikimasi, jog iki to laiko 5G ryšio teikiamomis galimybėmis galės naudotis trečdalis žmonijos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Natalja Kobzevienė. Vidaus kontrolės įgyvendinimas – ką daryti vadovui? (1)

Vadovas yra asmuo, kuris turi profesinių žinių, patirties ir asmeninių savybių organizuoti...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Moterų ir vyrų atlyginimų skirtumai: klausimai, kuriuos turime užduoti (10)

Gegužės pabaigoje „ Sodra “ ims viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal...

Mindaugas Balinskas. Efektyvumo lenktynės draudimo įmonėse: robotai atlieka žmogaus darbą per kelias minutes

Robotizacija, mašininio mokymosi algoritmai, dirbtinis intelektas ir kitos technologijos tampa...

Inga Balnanosienė. Profesija – bedarbis (37)

Pamenate Liūdną pasaką? „Liepojuj, prie miesto sodno, po medžiu, stovi susitraukęs...

Greta Ilekytė. Lietuvos darbo rinkoje – gaivūs pavasarinio vėjo gūsiai (1)

Vis labiau laisvėjant karantino apribojimams bei pagreitį įgaunant vakcinacijos procesui,...

Top naujienos

Mirė išskirtinių „Hot Wheels“ modeliukų dizaineris: dievino „Honda“, „Porsche“ paliko staigmeną, o „Prelude“ skyrė mamai

Jei bent kiek domitės automobiliais, tikėtina, kad bent kartą gyvenime savo rankose laikėte...

Mokslininkai aiškinasi, kur gali prasidėti kita pandemija: į pavojingą zoną pakliūna ir keli Europos miestai (44)

Tyrimas parodė, kad Mumbajus, Nairobis ir Džakarta yra tarp miestų, kurie galėtų tapti kitos...

Dėl „trikojo“ – išpuolis prieš Marijampolės pareigūnę: bijojau tęsti tarnybą, bijojau keršto (194)

Pareigūnę dėl „trikojo“ užsipuolęs bei ją iškoliojęs marijampolietis sulaukė itin...

Rimvydas Valatka. Marš, marš, tra-ta-ta! (20)

Maršai yra gerai. Maršai sustyguoja tautos būtį: suvienija ir nubrėžia raudonas linijas,...

„Eurovizija“ prasideda: turkio spalvos kilimu žengia pasipuošę dalyviai, net keturių šalių atstovams pasirodyti renginyje uždrausta specialiai „Delfi“ iš Roterdamo

Pagaliau atėjo „Eurovizijos“ dalyvių bei konkurso gerbėjų ilgai lauktas metas – sekmadienio...

Parodė, ką po mirties apie žmogaus gyvenimą atskleidžia jo kūnas: vaizdai privers susimąstyti (8)

Kūnai, laikantys teniso raketes ar susėdę prie stalo pokeriui – tai vos keli iš daugybės...

Į miestelį šalia Vilniaus išskirtinių prekių pirkti važiuoja net užsieniečiai: sukneles parduoda ir už 15 eurų (53)

Lankantis mažuose Lietuvos miesteliuose galima netikėtai atrasti parduotuvėles, butikus ar...

„The Roop“ netrukus žengs turkio spalvos kilimu: prieš išvykdami į renginį grupės nariai demonstravo pritrenkiantį įvaizdį (169)

Atėjo „Eurovizijos“ dalyvių bei konkurso gerbėjų ilgai lauktas metas – sekmadienio...

Remigijus Misiūnas | D+

Lietuviški pėdsakai JAV–Ispanijos kare: mačiusiems Rusijos armiją tarnyba amerikietiškoje pasirodė dukart lengvesnė

1898 m. JAV–Ispanijos karas atvedė JAV tarp galingiausių pasaulio valstybių. Ir pirmasis karas,...

Vienai gyventojų grupei darbo rinkoje pandemija smogė stipriau: tenka prisitaikyti prie naujos realybės (8)

Pandemijos metu neįgaliųjų, ieškančių darbo, skaičius ženkliai didėjo. Specialistai sako, kad...