aA
Ar dabar tinkamas metas investuoti? Tai klausimas, kurį investavimo specialistai girdi kone kasdien. Į jį praktiškai visada galima atsakyti ir teigiamai, ir neigiamai. Tai priklauso nuo kiekvieno situacijos, įgūdžių ir noro bei laiko gilintis į šią sritį. Pradėti investuoti, jei to nedarėte iki šiol, visada tinkamas metas, įskaitant ir dabartinę situaciją. Tačiau iš karto mestis prie rizikingų priemonių nebūtų geras sprendimas, kad ir kokį patrauklų uždarbį jos siūlytų.
Andrej Rodionov
Andrej Rodionov
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pandemijos sukelta korekcija pasaulio finansų rinkose gerokai sumažino akcijų kainas, ir tai suviliojo investuotojus. Pavyzdžiui, kovo ir balandžio mėnesiais „Swedbank“ klientų atliktų sandorių vertybiniais popieriais skaičius išaugo 8 kartus. Be to, maždaug 3 iš 4 investuotojų vertybinius popierius pirko, ir tik mažesnioji dalis juos rinkosi parduoti.

Tačiau tokia investuotojų elgsena nereiškia, kad dabar visas savo santaupas turėtumėt mesti į finansų rinkas. Investuoti remiantis tik ekonomikos cikliškumu yra rizikingas pasirinkimas. Net geriausi ekonomistai ar investuotojai nuspėja ne visas krizes.

Įžvelgti kai kuriuos signalus galima, bet nurodyti konkretaus momento, kada viskas pasisuks priešinga linkme, negali niekas. Tai ypač aktualu kalbant apie tiesiogiai su finansų ar ekonomikos sritimi nesusijusius veiksnius, kurių mastą, trukmę ir poveikį labai sunku įvertinti.

Investavimas − kaip namo statybos

Žinias, kurios reikalingos pradedant investuoti, būtų galima palyginti su namo statybomis. Pirmiausia, reikalingi pamatai. Investavime tai atitinka gebėjimą suprasti finansinius duomenis, perskaityti pelno-nuostolio ar pinigų srautų ataskaitas.

Pirmas namo aukštas – tai žinios apie verslą apskritai. Pavyzdžiui, kokie veiksniai turi įtakos bendrovėms, kuo skiriasi geros įmonės nuo blogų, kokie yra jų pranašumai, kokios tendencijos vyrauja rinkoje ir kaip jos gali pasikeisti. Antras aukštas yra metodika, padedanti įvertinti bendrovės vertę.

Galiausiai reikalingas ir namo stogas, kuris investavime reiškia discipliną ir psichologinį tvirtumą. Ir čia tinka dar viena metafora. Jei praūžusi vėtra, kas šiuo atveju atitinka COVID-19 poveikį finansų rinkoms, nukelia namo stogą, bus pažeisti visi kiti namo aukštai. Todėl kad ir kaip kruopščiai jį statėte, be stogo jis gali sugriūti.

Todėl vien tik laisvalaikio neužteks, jei norite investuoti profesionaliai ir sėkmingai atsirinkti konkrečių bendrovių akcijas ar kitas pavienes investicines priemones. Reikėtų nepamiršti, kad pasaulio rinkos itin konkurencingos, jose veikia stiprūs profesionalai, turintys gerą išsilavinimą ir didelę patirtį, jiems prieinama naujausia informacija. Tokie investavimo specialistai gali labai greitai priimti sprendimus ir yra kur kas atsparesni emocijoms.

Neprofesionaliems investuotojams – dvi taisyklės

Gali kilti klausimas, ar rinkose apskritai yra vietos investuotojams-mėgėjams. Atsakymas yra – žinoma, kad taip. Kiekvienas, turintis laisvų lėšų, gali rasti jam ar jai priimtinų priemonių ir ilgainiui uždirbti daugiau už fiksuoto pajamingumo priemones, pavyzdžiui, indėlius. Visgi čia svarbiausias dalykas – tinkamai suprasti, pasirinkti ir valdyti riziką.

Realybėje tai reiškia, kad investuoti į kelias konkrečias bendroves ir įsigyti jų akcijų daugeliui gali būti per daug sudėtinga. Alternatyva – laikytis kelių taisyklių. Pirmiausia, reikėtų orientuotis į investicinius fondus arba pagal indeksą investuojančius fondus, vadinamus ETF, o ne į konkrečias akcijas.

Kitas svarbus dalykas yra reguliarumas. Investavimas nėra pusmečio ar metų trukmės sprintas, tai veikiau 5–10 metų trukmės maratonas, kuriame apdovanojami ištvermingiausi. Tai reiškia, kad pradžioje nereikėtų investuoti visų turimų santaupų, o pradėti nuo nedidelių sumų bei nepamiršti savo investicijų portfelio kas mėnesį ar ketvirtį papildyti.

Kiek investuoti į akcijas?

Galiausiai, jei labai rūpi pasigalynėti su rinka ir kitais investuotojais, nedidelę dalį lėšų, pavyzdžiui, 10 proc. iš visų savo turimų investicijų galima investuoti ir į akcijas. Tiesa, Baltijos šalių rinkose galimybių daugiau, nes čia nėra tokios didelės konkurencijos kaip JAV ar Azijos akcijų rinkose. Pagrindinis Baltijos šalių rinkų privalumas – ne toks didelis konkurencingumas. Be to, vietiniams investuotojams lengviau prieinama informacija apie vietos rinkoje veikiančias įmones, jie gali geriau išanalizuoti ir pažinti bendroves, todėl veikiausiai jie priims geresnius sprendimus.

Atsakant į pradžioje iškeltą klausimą, kada geras metas investuoti − dabar tam yra tinkamas laikas su keliomis išlygomis. Jei tai nėra pagrindinis užsiėmimas ir jūs esate investuotojas-mėgėjas, nemėginkite iš karto „užsiimti namo statybomis“.

Įvertinkite apetitą rizikai, pradėkite nuo mažai ir laikykitės reguliarumo. Atsiradus daugiau noro išbandyti jėgas rinkoje, pradėkite nuo Baltijos šalių ir į konkrečių bendrovių akcijas investuokite tik nedidelę dalį savo portfelio. Trumpo laikotarpio rezultatai gal ir nebus itin įspūdingi, bet ilguoju laikotarpiu tokia strategija atneš sėkmę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Artūras Bakšinskas. Kodėl ne lobstantis „elitas“ kaupia su gyvybės draudimu?

Gyvybės draudimas teisės aktuose reglamentuotas kaip savarankiško kaupimo pensijų sistemos...

Aleksandras Izgorodinas. Septynios esminės išvados iš 2021 m. pirmojo ketvirčio JAV BVP rezultatų

JAV komercijos departamento duomenimis, pirmąjį 2021 m. ketvirtį, palyginti su 2020 m. tuo...

Edmundas Volskis. Sukčiai naudojasi sunkmečiu: daugėja fiktyvių užsakymų

Šiuo laikotarpiu kritus nemažos dalies įmonių pardavimams, verslai susiduria su išaugusiais...

Eglė Čeponytė. Kaip sumažinti pajamų nelygybę šalyje? (8)

Nuo pat nepriklausomybės pradžios Lietuva savo mokestine ir ekonomine politika siekė didinti...

Titas Budreika. Ar laikas peržiūrėti MMA nustatymo mechanizmą? (2)

Europos Sąjungos (ES) institucijose šiuo metu yra svarstoma „adekvačios“ minimalios algos ES...

Top naujienos

Lietuvoje – siūlymas dirbti 4 darbo dienas per savaitę už tą patį atlyginimą: tai išbandžiusi įmonė sako, kad pasiteisina (219)

Vėl kyla diskusijos dėl keturių dienų darbo savaitės. To žadama siekti Lietuvos socialdemokratų...

Po JAV ataskaitos – naujas išpuolis Lietuvoje: taikiniai pasirinkti neatsitiktinai (375)

Vos diena. Tiek užtruko programišiai, surengę kibernetinę ataką Lietuvoje po to, kai JAV...

Po pasaulį nuolat keliaujantis verslininkas Jokūbas Laukaitis: karantinas mane užklupo pačiu laiku (37)

Po pasaulį nuolat keliaujantis idėjų kupinas verslininkas Jokūbas Laukaitis , daugiau nei pusei...

Andrius Almanis | D+

Kruvinojo barono saulėlydis: jį radę „raudonieji“ negalėjo patikėti, kad tai – legendinis tironas III dalis

1921 m. pradžioje ties Mongolijos siena telkėsi vis daugiau bolševikų dalinių, kai kurie net...

Top10. Gamintojai griebiasi už galvų – pasaulyje siaučianti jėga Lietuvos neaplenkė (71)

Pasaulis, pamažu išsivaduojantis iš koronaviruso pandemijos gniaužtų, regis jau galėtų kiek...

TS-LKD atstovas žodžių apie Nausėdą nebesirenka: ar jis tinkamas atstovauti tokio aukšto pilotažo susitikime Prezidentūros reakcija lakoniška (909)

Įtampa tarp Seimo ir Prezidentūros dėl Lietuvos atstovavimų Europos Vadovų Taryboje auga. Seimo...

Artimiausiu metu – prastos sinoptikų žinios: iki šilumos dar teks iškęsti ne vieną nemalonią dieną (1)

Ketvirtadienio dieną dangų dengs gana tankių debesų sluoksnis, kurį retsykiais praplėš skaisti...

VTEK pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro Simono Gentvilo (49)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro, liberalo...

Feisbuke sparčiai išplitęs vaizdas apie milžiniškas vynuogių kekes Ukrainoje sulaukė ekspertų reakcijos (31)

Feisbuko grupės ir kiti socialinių tinklų forumai – vietos, kuriose sparčiai sklinda melagienos...

Čempionų lygos finale susigrums du anglų futbolo milžinai (15)

UEFA Čempionų lygos finale gegužės pabaigoje susigrums „Manchester City“ ir Londono...