aA
Pastarąjį mėnesį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė itin įdomių ir vertingų verslui išaiškinimų dėl 0 proc. PVM tarifo tiekimų į kitas ES valstybes atvejais.
Aistė Medelienė
Aistė Medelienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Apie sąžiningumą

Ne vienas verslininkas yra girdėjęs, kad taikant 0 proc. PVM tarifą ar pretenduojant į PVM atskaitą VMI (dabar jau ir muitinė) reikalauja veikti sąžiningai, nors sąžiningumo apibrėžimas jokiuose teisės aktuose tiesiogiai neįtvirtintas. Dažniausias verslo klausimas, susijęs su sąžiningumu – ką turiu daryti, kad būčiau sąžiningas? Atsakymo ilgai nežinojo ne tik konsultantai, bet ir VMI ar teismai. Pastarieji tik galėjo pasakyti, kokiais atvejais nesi visai sąžiningas ir rizikuoji sumokėti penktadalį išvežtų prekių kainos, nes turėjai ir galėjai padaryti ir pagalvoti daugiau ir numatyti, kad pirkėjas nesumokės PVM.

Patyrę verslininkai jaučia, kai pirkėjai akivaizdžiai sukčiauja. Bet nemažai atvejų, kai pardavėjas neįtaria, kad jo klientas užsienio šalyje veikia nesąžiningai. Tokiu atveju pardavėjas tampa „schemos“ auka. Tiek Lietuvos, tiek ES teisė draudžia piktnaudžiauti ir liepia būti atidiems ir rūpestingiems, domėtis ir rūpintis ne tik savo verslu, bet ir tuo, kad mūsų verslas „nepadėtų“ nesąžiningam verslui taip nesąžiningai veikti.

Svarbiausios LVAT naujausios praktikos žinutės

1. Pareigos, tenkančios apmokestinamajam asmeniui įrodant 0 proc. PVM taikymą, turi būti nustatomos remiantis aiškiai teisėje ir įprastoje praktikoje, nustatytoje panašiems sandoriams, numatytomis sąlygomis. Teisinio saugumo principas reikalauja, kad asmenys žinotų savo mokestinius įsipareigojimus prieš sudarydami sandorį. Paprastai tariant, teisinis saugumas turi egzistuoti (ar jis Lietuvoje egzistuoja - atskira diskusija).

2. Mokesčių administratorius, nustatęs, kad prekių tiekimas įvyko (o jis įvyko, jeigu teisė disponuoti prekėmis perduota), negali kartu daryti išvadą, kad prekių gavėjas neįgijo teisės disponuoti prekėmis kaip savininkas, nors tiekimas galbūt įvyko ne tarp tų asmenų, kurie nurodyti dokumentuose. VMI šiomis „kalambūrinėmis“ frazėmis praeityje yra laimėjusi nemažai bylų, teigdama, kad galbūt kažkam prekes ir pardavei, bet ne tam, kas įrašytas dokumentuose, todėl disponavimo teisės neperdavei, taigi, paneigti 0 proc. PVM tarifo taikymą galima vien tuo pagrindu. Dabar situacija matoma kiek kitaip.

3. Mokesčių administratorius negali reikalauti apmokestinamojo asmens atlikti tų patikrinimų, kurie jam nepriklauso: negali reikalauti bendrai tikrinti savo kontrahentų, kad įsitikintų, pavyzdžiui, ar jie turi reikiamus pajėgumus, darbuotojus, tinkamai vykdo savo mokestines pareigas. Nors taip buvo nusprendęs ESTT dar 2012 m. (pvz., Mahagében ir Dávid, C‑80/11 ir C‑142/11), tačiau Lietuvoje šis požiūris gana naujas. Taigi, ne apmokestinamasis asmuo, o mokesčių institucijos turi atlikti reikalingus ūkio subjektų patikrinimus, siekdamos nustatyti pažeidimus ir sukčiavimą PVM srityje.

Vietoje išvados

LVAT 2019-12-18 nutartis: Centrinis mokesčių administratorius, be kita ko, pažeisdamas vieną iš pagrindinių jo uždavinių – padėti mokesčių mokėtojams įgyvendinti savo teises ir atlikti pareigas (Mokesčių administravimo įstatymo 19 str. 1 d. 1 p.) – iš esmės pasirinktinai ir autonomiškai nuo reikšmingų bylos aplinkybių išskyrė ir analizavo tik pareiškėjui nepalankias aplinkybes, neatsižvelgdamas į jų reikšmę <...> ir pareiškėjui palankių aplinkybių kontekste.

Taigi, lieka tik tikėtis, kad padėdamas mokesčių mokėtojams tinkamai vykdyti savo pareigas ir įgyvendinti teises, kokia ir yra tikroji jo paskirtis, mokesčių administratorius vis dažniau demonstruos platesnį požiūrį ir vertins visas aplinkybes, įskaitant tas, kurios jam neleidžia apmokestinti, nors labai norėtųsi.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Mindaugas Balinskas. Efektyvumo lenktynės draudimo įmonėse: robotai atlieka žmogaus darbą per kelias minutes

Robotizacija, mašininio mokymosi algoritmai, dirbtinis intelektas ir kitos technologijos tampa...

Inga Balnanosienė. Profesija – bedarbis (35)

Pamenate Liūdną pasaką? „Liepojuj, prie miesto sodno, po medžiu, stovi susitraukęs...

Greta Ilekytė. Lietuvos darbo rinkoje – gaivūs pavasarinio vėjo gūsiai (1)

Vis labiau laisvėjant karantino apribojimams bei pagreitį įgaunant vakcinacijos procesui,...

Giedrius Valuckas. Ar galime tapti verslo efektyvumo lyderiais Europoje? (2)

Absoliuti Vokietijos ir Skandinavijos gamybos įmonių dauguma teigia, kad savo verslus jie...

Aušra Abraitytė. Sandorių rinka vėl muša rekordus, bet kozirius laiko pirkėjai

Baltijos šalių įmonių susijungimų ir įsigijimų (angl. M&A) rinka jau pernai parodė atsparumą...

Top naujienos

Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas (175)

Vilnius ir jo regionas jau kurį laiką „dega“ dėl daugėjančių koronavirusu susirgusių...

Vieno populiariausių Vilniaus mikrorajono plėtra piktina gyventojus: dygsta vienas už kitą didesni daugiabučių kompleksai (252)

Pastarosios savaitės Vilniaus Žirmūnų mikrorajono gyventojams – neramios. Bendruomenė nerimauja...

Koronaviruso statistika: praėjusią parą nustatyti 1125 nauji atvejai, mirė 12 žmonių, pirma doze paskiepyta 15 tūkst. žmonių (84)

Praėjusią parą Lietuvoje buvo nustatyti 1125 nauji koronaviruso atvejai, 12 žmonių mirė, skelbia...

Atnaujintame valstybės biudžete – dar didesnis deficitas (49)

Penktadienį Vyriausybės posėdyje pristatomi atnaujinti viešojo sektoriaus biudžetų projektai....

Šiugždinienė – apie 5–11 klasių moksleivių grįžimą į mokyklas: tai šokiruoja ir liūdina (102)

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė kreipiasi į savivaldybių ir mokyklų...

Seimas siūlo bankams prievolę, kad iki bankomato keliauti netektų toliau nei 5 kilometrus (105)

Šalyje vis labiau plintant elektroniniams mokėjimams ir mažėjant bankomatų skaičiui, Seimo...

Naktį iš Pravieniškių pataisos namų pabėgo 2 nuteistieji: paieškai pasitelktas sraigtasparnis (100)

Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos pareigūnai naktį per vaizdo kameras...

Po naujo raketų lietaus Izraelis toliau bombarduoja Gazos Ruožą, siunčia papildomų pajėgų prie sienos žuvusių palestiniečių skaičius jau viršijo 100 (88)

Izraelis penktadienį per antskrydžius bombarduoja ir artilerijos sviediniais apšaudo Gazos...

Vilniuje iš sudaužyto „VW Passat“ teko vaduoti prispaustą ir sužalotą merginą (24)

Penktadienį, apie 8.55 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., ant viaduko virš Ateities g.,įvyko...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Vasaros atostogos jau ant nosies: ar nuošalios vietos gamtoje nukonkuruos pajūrio kurortus?

„ Delfi rytas “ laidoje domėsimės, ar sutelkdami visą dėmesį į apsaugą nuo koronaviruso,...