aA
Susitarimo dėl teismingumo įtraukimas į sutartį jau yra tapęs įprasta verslo praktika. Sudarydamos sutartis su užsienio partneriais, Lietuvos įmonės dažnai tuo pačiu susitaria ir dėl to, koks teismas bus kompetentingas nagrinėti iš sutarties galinčius kilti ginčus. Praktikoje neretai susitariama dėl Anglijos teismų – pasitikima jų kompetencija ir reputacija.
Agnė Kisieliauskaitė. „Brexit“ artėjant: kokį teismą numatyti sutartyse?
© Asmeninio albumo nuotr.

Tačiau artėjant 2019 m. kovo 29 d., kuomet Jungtinė Karalystė (toliau – JK) paliks Europos Sąjungą (toliau – ES), sutartinio teismingumo klausimas tampa aktualus ne tik derantis dėl naujų sutarčių, tačiau ir peržiūrint jau sudarytas. Sprendžiant, ar toliau sutartiniams ginčas rinktis Anglijos teismus, reikėtų įvertinti, kaip po „Brexit“ keisis susitarimams dėl Anglijos teismų ES teisės taikomas režimas ir Anglijos teismų priimtų sprendimų pripažinimo ir vykdymo tvarka.

Pagal šiuo metu galiojantį ir JK, kaip ES narei, taikomą vadinamąjį „Briuselis I-bis“ reglamentą šalys turi teisę sudaryti susitarimą dėl konkrečios valstybės narės, įskaitant Anglijos, teismų jurisdikcijos. Sudariusios tokį susitarimą, šalys gali būti tikros, kad, kilus ginčui, jį nagrinės būtent Anglijos teismai – minėtas reglamentas numato, kad šaliai siekiant iškelti bylą nekompetentingame teisme, toks teismas sustabdo bylos nagrinėjimą, o susitarime numatytam teismui patvirtinus, kad jis turi jurisdikciją, apskritai atsisako nagrinėti bylą.

Toks ES lygiu įtvirtintas reglamentavimas eliminuoja vadinamąją „Itališkos torpedos“ problemą, kuomet nesąžininga šalis, siekdama išvengti pagrįsto ieškinio pateikimo, pirmoji kreipiasi į susitarime nenumatytą teismą. Tokiu būdu sąžiningos šalies galimybės apginti pažeistas teises yra „įšaldomos“ iki tol, kol toks susitarime nenumatytas teismas sprendžia savo jurisdikcijos klausimą. Praktikoje nesąžiningos šalys sąmoningai rinkdavosi itin ilgu procesu garsėjančius teismus. Pavyzdžiui, yra pasitaikę atvejų, kai Italijos teismams prireikė dešimties metų nuspręsti, kad jie neturi jurisdikcijos nagrinėti ginčą.

Be to, Anglijos teismus pasirinkusios šalys gali būti tikros, kad jų priimti sprendimai bus pripažįstami ir vykdomi visoje ES, įskaitant ir Lietuvos Respubliką, be jokių formalių pripažinimo ir leidimo vykdyti procedūrų. Praktikoje kreditorius, turintis Anglijos teismo sprendimą, turi teisę kreiptis tiesiai į antstolį, kad šis pradėtų vykdyti išieškojimą.

Tačiau situacija pasikeis įvykus „Brexit“. Jei bus patvirtintas šių metų lapkritį JK ir ES derybininkų 585 puslapiuose įformintas susitarimas dėl „skyrybų“ sąlygų, ES ir JK santykiams bus taikomas 21 mėn. pereinamasis laikotarpis. Atitinkamai „Briuselis I-bis“ įtvirtintos taisyklės, tarp jų ir taisyklės dėl teismingumo susitarimų ir sprendimų pripažinimo ir vykdymo, bus taikomos visiems iki 2020 m. gruodžio 31 d. JK ar ES teismuose pradėtiems teisminiams procesams. Be to, numatytas pereinamasis laikotarpis suteiks galimybę papildomai susitarti dėl ateityje JK ir ES taikytinų taisyklių.

Jeigu susitarimo nepavyks pasiekti ir įvyks vadinamasis „hard Brexit“, JK bus traktuojama iš esmės taip pat kaip ir bet kuri kita ES nepriklausanti trečioji valstybė. Tokiu atveju jau 2019 m. pavasarį nustos būti taikomas „Briuselis I-bis“ reglamentas, tuo pačiu susitarimams dėl Anglijos teismų teismingumo taikoma apsauga ir automatinio sprendimų pripažinimo ir vykdymo tvarka.

Todėl, pavyzdžiui, norint vykdyti Anglijos teismo 2019 m. balandžio mėn. priimtą sprendimą Lietuvoje, bus būtina inicijuoti sprendimo pripažinimo ir leidimo vykdyti procesą Lietuvos apeliaciniame teisme. Jeigu Anglijos teismo sprendimą bus norima vykdyti ne tik Lietuvoje, bet ir kitoje ES valstybėje narėje, kreditorius turės inicijuoti atskirą pripažinimo ir leidimo vykdyti procesą tos valstybės teismuose pagal tos valstybės nacionalinę teisę. Tas neabejotinai pareikalaus papildomų laiko ir piniginių kaštų, įneš neužtikrintumo, o kai kuriuos kreditorius, tikėtina, net atgrasys nuo skolos išieškojimo užsienyje.

Todėl pasirašant sutartį jau dabar rekomenduojama įvertinti „Brexit“ įtaką susitarimams dėl Anglijos teismų. Svarstant alternatyvas, svarbu įvertinti ne tik teismų kompetenciją ir reputaciją, bet ir tokius svarbius aspektus kaip proceso eiga ir trukmė, bendrą požiūrį į tam tikrus teisinius klausimus, teisinių paslaugų ir bylinėjimosi kaštų klausimus ir pan.

Be to, priėmus sprendimą dėl konkretaus ES valstybės narės teismo ar teismų, svarbu tą susitarimą tinkamai įforminti. Reglamentas leidžia kelias alternatyvas, iš kurių paprasčiausia ir lengviausiai įgyvendinama yra susitarimo sudarymas raštu arba paliudijimas raštu. Ši iš pirmo žvilgsnio aiški ir paprasta taisyklė praktikoje neretai sukelia klausimų. Reikia atminti, kad esminis raštu sudaryto susitarimo dėl teismingumo kriterijus yra aiškiai išreikšta šalių valia susitarti, todėl, pavyzdžiui, teismo nurodymas užsakymo patvirtinime, sąskaitoje arba bendrose sutarties sąlygose, jei ant jų nėra kitos šalies parašo, nebus laikomas tinkamu susitarimu dėl teismingumo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Arnas Zuikis. Krizių valdymas ir technologijos: kokius raumenis ir kaip turėtų auginti Lietuva? (7)

Pastarieji metai Lietuvoje buvo pažymėti neeilinių ekstremalių situacijų: nuotekų skandalas...

Natalja Kobzevienė. Medikų darbo užmokestis – įstaigų vadovai turėtų pakeisti darbo apmokėjimo tvarkas

Vyriausybė vykdo jau ketvirtą medicinos personalo atlyginimų didinimo etapą, tačiau vienodų...

Nerijus Andrijauskas. Patarimai verslui: kaip planuoti finansus, kad valstybės parama vėliau netaptų našta

Tiek pirmasis, tiek ir antrasis karantinas – rimtas iššūkis Lietuvoje veikiančioms verslo...

Naglis Vyšniauskas. Verslo rizikų kompasas: prasidėjus vakcinacijai – rinkų žvilgsnis pro rožinius akinius

Gruodžio mėnuo rinkose buvo gana ramus, nors buvo pasirašytas ne vienas pasaulio mastu svarbus...

Olga Petroševičienė. COVID-19 rizikos nuomos rinkoje tęsiasi: ar galima užginčyti „prisiimtos rizikos“ nuostatas?

Tęsiantis antrajam karantinui ir daugeliui verslų vėl uždarius patalpas, vis dar susiduriama su...

Top naujienos

ES „Covid-19“ suvaldymo lyderė skaudžiai suklupo: to, kas vyksta dabar, neįsivaizdavo net juodžiausiuose scenarijuose (152)

Gruodžio pradžioje Airijoje pasibaigus šešias savaites trukusiam karantinui sergamumas...

Siaubinga tragedija: dvidešimtmetis mirtinai pervažiavo kelyje gulėjusį šešiolikmetį (37)

Sekmadienio naktį, apie 0.40 val., kelyje Tauragė-Žigaičiai-Vainutas, dvidešimtmečio vairuojamas...

Tūkstančiai saulės jėgaines įsirengusių gyventojų gavo didesnius tarifus: atsipirkimo neįmanoma prognozuoti (115)

Saulės jėgainė ant stogo planuojama ir dvidešimčiai metų į priekį, tačiau pirmieji...

Po policijos kratos paaiškėjo tamsios vilniečio paslaptys: jaučiau atsakomybę dėl savo vaikų (165)

Vilniaus policijos pareigūnų vizitas jaunos šeimos namuose kaip reikiant sutuoktiniams sukėlė...

Kaip šeši broliai ir jų liūtai sėjo siaubą visame regione: tyrėjai iki šiol nespėja skaičiuoti aukų (88)

Tai buvo šeimynėlė iš pragaro. Daugelį metų (iki praėjusios vasaros) broliai Kani savo...

Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas išreiškė didžiausią norą dėl jubiliejinio Dakaro (22)

Šeštadienį, sausio 16-osios, naktį Vilniaus oro uoste nusileido „Inbank Toyota Gazoo Racing...

Pirmasis Astravo AE blokas atjungtas nuo tinklo (358)

Dėl įsijungusios apsaugos sistemos šeštadienį nuo elektros tinklo atjungtas pirmasis Astravo...

Kitokio sprendimo būti negalėjo: „Rytas“ po dar vieno fiasko atleido Kairį Gudelio komentaras (221)

Iš dviejų turnyrų – FIBA Čempionų lygos ir Citadele-Karaliaus Mindaugo taurės – per savaitę...

Netrukus Europos valgiaraščius užplūs vabalai: ES tarnyba uždegė žalią šviesą (272)

Vabzdžiai ką tik priropojo truputį arčiau europiečių lėkščių. Džiovintas geltonas didysis...

Naują knygelę vaikams pristatantis Selemonas Paltanavičius: man sako, galvoji ne taip, kaip visi suaugę žmonės (31)

Šitokio baltumo ir šitokio gražumo snieguoti rytai, kokius visi išvydome šią savaitę –...