aA
Vartotojams sudarant vis daugiau skaitmeninio turinio ir skaitmeninių paslaugų teikimo sutarčių, tačiau nesant išsamaus reguliavimo tiek Europos Sąjungoje, tiek Lietuvoje, vis dažniau pasitaikydavo nesąžiningos komercinės praktikos. Nesant individualių teisių gynimo priemonių, vartotojai negalėjo apginti savo pažeistų teisių ir jautėsi nesaugūs.
Agnė Černiauskaitė
Agnė Černiauskaitė
© Asmeninio archyvo

ES ėmėsi taisyti situaciją ir 2019 m. rudenį priėmė „Omnibus“ direktyvą. Ji į Lietuvos nacionalinius teisės aktus turi būti perkelta iki 2021 m. lapkričio 28 d., o pradėta taikyti – nuo 2022 m. gegužės 28 d. Taigi, laiko prisitaikyti verslui lyg ir yra. Tačiau nuo liepos 1 d. Lietuvoje jau įsigaliojo kai kurie verslui svarbūs pakeitimai, kurių neįgyvendinus, gresia nemažos baudos.

Kokius pokyčius žada naujoji direktyva ir kokios sankcijos bus taikomos tiems, kas nespės persiorientuoti?

1) Labiau apsaugoti vartotojai. „Omnibus“ direktyva bus taikoma pastaruoju metu vis dažniau sudaromoms skaitmeninio turinio arba skaitmeninių paslaugų teikimo sutartims, kai vartotojas su prekiautoju atsiskaito sumokant kainą arba vietoj užmokesčio pateikdamas asmens duomenis.

Nors vartojimo sutartys dėl skaitmeninio turinio ar skaitmeninių paslaugų teikimo yra itin plati sritis, apimanti tiek skaitmenine forma sukurtus duomenis, pavyzdžiui, vaizdo, garso rinkmenas, kompiuterines programas, tiek duomenų saugojimo, tvarkymo, kūrimo paslaugas debesijoje ir socialiniuose tinkluose, ji iki šiol Europos Sąjungos lygmeniu nebuvo tinkamai reglamentuota.

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija jau inicijavo Civilinio kodekso pakeitimus, kuriais nacionaliniuose teisės aktuose įtvirtina skaitmeninio turinio ir skaitmeninių paslaugų sąvokas, vartojimo sutarčių vykdymo ir nutraukimo principus, kokybės reikalavimus bei vartotojų teisių gynybos priemonės skaitmeninių paslaugų teikimo srityje.

2) Skaidrumas internetinėje prekyboje. Direktyva siekiama uždrausti verslininkams manipuliuoti vartotojų pateikiamais atsiliepimais apie prekes ar paslaugas ir taip daryti įtaką vartotojų apsisprendimui. Pavyzdžiui, įtvirtinamas draudimas teikti netikrus vartotojų atsiliepimus ir rekomendacijas, prekybininkams patiems spausti „patinka“ socialinėse platformose ir tokiu būdu reklamuoti jų produktus, taip pat skelbti tik teigiamus atsiliepimus apie jų į rinką tiekiamus produktus ar teikiamas paslaugas, o neigiamus atsiliepimus šalinant.

Siekiant didesnio skaidrumo ir geresnio vartotojų informavimo šioje srityje, verslininkams atsiras pareiga ne tik užtikrinti vartotojų paliekamų atsiliepimų tikrumą, tačiau ir pateikti informaciją, kokių priemonių buvo imtasi šiam tikslui pasiekti.

3) Informavimas apie kainos sumažinimą. Siekiant išvengti nemažų baudų, verslininkai privalės suteikti pirkėjui informaciją apie prekės kainos sumažinimą bei aiškiai nurodyti, kokia buvo ankstesnė prekės kaina. Ankstesne kaina yra laikoma paskutinė mažiausia prekės kaina, kurią pardavėjas taikė per 30 dienų laikotarpį iki kainos sumažinimo, o jei prekės kaina mažinama palaipsniui – kaina, iki pirmojo sumažinimo.

Seimas jau ėmėsi šios Direktyvos nuostatos perkėlimo į nacionalinius teisės aktus ir priėmė Civilinio kodekso 6.353 straipsnio pakeitimo įstatymą dėl pirkėjų informavimo apie daikto kainos sumažinimą, kai išskyrus įstatyme numatytas išimtis, informavimo apie kainos sumažinimą pareigos nesilaikymas suteikia vartotojams teisę vienašališkai nutraukti sudarytą sutartį ir reikalauti atlyginti nuostolius. Ši įstatymo nuostata įsigaliojo ir yra taikoma nuo šių metų liepos 1 d.

4) Griežtesnės baudos už vartotojų teisių pažeidimus. Kad sukeltų atgrasomąjį poveikį baudos už šiuos paplitusius vartotojų teisių pažeidimus turėtų siekti bent 4 proc. prekiautojo metinės apyvartos toje valstybėje narėje, kurioje buvo padarytas pažeidimas, o tais atvejais, kai prekiautojas nepateikia informacijos apie metinę apyvartą – bent 2 mln. Eur, įskaitant ir vartotojų teikiamus ieškinius dėl žalos atlyginimo.

Taigi, teisės aktų pakeitimai, perkeliantys „Omnibus“ direktyvos nuostatas, rodo, kad Lietuva jau ėmėsi vartotojų teisių apsaugos gerinimo veiksmų. Naujasis teisinis reguliavimas įneš aiškumo ir skaidrumo, tačiau verslo atstovai turėtų suskubti, nes nespėjus persiorientuoti už numatytus vartotojų teisių pažeidimus gresia nemažos baudos.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.8000

Ieva Vidugirė. Atmintinė vadovui: kaip elgtis, jeigu įmonė neatlaiko sukrėtimų

Ekonomika Lietuvoje pastaraisiais metais augo itin sparčiai: daugėjo investicijų, augo eksportas,...

Viktorija Čijunskytė. Pagrindinės pradedančiojo investuotojo klaidos

Rekordinė infliacija lėmė ir labai didelį susidomėjimą investicijomis, siekiant apsaugoti...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Hibridinio darbo era: iššūkiai, su kuriais susiduriame – tik pradžia

Dveji pandemijos metai pakeitė, kaip, kur ir su kuo mes dirbame. Hibridinis darbo modelis, tapęs...

Jūratė Cvilikienė. 3 iš 5 lietuvių apie investavimą žino per mažai: kokie svarbiausi jo principai

Žvelgiant iš dabartinės aukštos infliacijos ir nepastovumo finansų rinkose situacijos, kalbos...

Jurgita Karvelė. Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus ir kaip teisingai paskatinti darbuotojus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę...

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Rusijos karių artimųjų skundai pribloškia: armijoje šauktinių laukia nesuvokiamas košmaras (3)

Situacija karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos kariuomenėje – apgailėtina. Šauktiniai apgaule...

Gyventojai skaičiuoja skirtumus tarp „biržinės“ ir garantinio tiekimo kainos: sako, kad pasirinkę tiekėją pralošė tiekėjai: nelogiška (3)

Dalis elektros vartotojų, pasirinkusių su biržos kaina susietą nepriklausomo tiekėjo planą,...

Magiškas Jocytės pasirodymas nukalė Lietuvos rinktinei Europos čempionato auksą lietuvė tapo turnyro MVP (10)

Sekmadienio vakarą Heraklione, Graikijoje, vykusiame Europos jaunių merginų (iki 18 metų)...

Geros žinios atostogaujantiems – artimiausiu metu karščiai nesitrauks: galime sulaukti škvalo ir krūšos (5)

Pirmadienio dieną orus lems žemo slėgio lauko šiaurės rytinis pakraštys. Vyraus nepastoviai...

Delfi PliusDailius Dargis

Po ilgos tylos – Rusijoje kalinčio Zamolskio interviu: garsiausias samdomas žudikas nebijo keršto ir įspėjo laukti rudens (3)

Ilgiausiai Lietuvos teisėsaugos istorijoje – net 13 metų ieškotas siaubingais nusikaltimais...

Angliją šokiravęs žudikas atvežtas į Lietuvą: nebereikės kalėti iki gyvos galvos (4)

Visą Jungtinę Karalystę dėl įvykdyto itin žiauraus savo draugės nužudymo šokiravęs ir tokiu...

Keistas Ukrainos generolo optimizmas dėl karo eigos: kodėl nesibaimina net rusų branduolinio šantažo (5)

Kada Ukraina šalies pietuose pradės savo kontrpuolimą, o gal jau pradėjo? Tokie svarstymai kurį...

Žiniasklaida: niekas rusų neruošė tokio masto nesėkmėms, Putinui – didžiulė gėda (3)

Rugpjūčio 9 d. Kremliaus okupuotame Krymo pusiasalyje esančioje svarbioje rusų aviacijos bazėje...

Sunkumų neatlaikė: užsidarius vienintelei kaimo parduotuvei, gyventojai duonos pirkti važiuos į miestą

Mažosioms kaimų, gyvenviečių, miestelių parduotuvėms – sunkus laikotarpis. Vienos jų...

Kardiologė nurodė klaidą, kurią daro dažnas: tai gali smarkiai pakenkti sveikatai

Mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje išlieka pirmoje vietoje, tačiau pastebima,...