aA
Šalies gyvenamojo būsto ir apskritai nekilnojamojo turto rinka jau pasiekė arba netrukus pasieks tuos rodiklius, kurie buvo fiksuoti prieš 2008 m. krizę. Tačiau, specialistų teigimu, tai nereiškia, kad NT burbulas sprogs artimiausiu metu.
Temperatūra būsto rinkoje kyla: prabilo apie naujus rekordus
© DELFI / Andrius Ufartas

Apie tai diskutuota metinėje Lietuvos NT plėtros asociacijos (LNTPA) konferencijoje.

„Inreal“ Tarpininkavimo departamento vadovas Julius Belanoška atkreipė dėmesį, kad pernai nepasitvirtino prognozės, jog NT paklausa mažės ir jo bus nuperkama mažiau:

„Buvo prognozuojamas sandorių mažėjimas – kartais iki 12 proc. Kaip buvo iš tiesų? Naujos statybos būtų parduota, pastatyta ir tebėra neparduota toks pats skaičius – 4,1 tūkst. Vilniuje pirkimo – pardavimo sandorių skaičius padidėjo 13 proc., Kaune ir Klaipėdoje atitinkamai 10,5 proc. ir 10,4 proc.

Pranešėjo išskyrė kelias priežastis, dėl ko sandorių skaičius didėjo. Pirma, tai pirkėjų optimizmas – jie įprato investuoti nauja valiuta. Didesniam sandorių skaičiui įtakos turėjo šalies darbo rinkos tendencijos – darbo didėjimas ir nedarbo mažėjimas.

Kita vertus, skolintis lėšas vis dar pigu, o alternatyvų, kur kitur nei į NT pinigus būtų galima investuoti saugiai ir pelningai nėra daug.

J. Belanoška prognozavo, kad jau šiemet Vilniuje gali būti pasiekti 2007 m. rodikliai pagal nuperkamą naujų būstų dalį. Šiuo požiūriu Kaunas ir Klaipėda tebėra pusiaukelėje.

Kalbėdamas apie naujo būsto pasiūlą jis skaičiavo, kad Vilniuje ji padidėjo 12 proc., o Kaune ir Klaipėdoje ji augo kartais.

„Dėl NT kainų prognozės buvo įvairios, bet atsargios – buvo prognozuojama kad jos didės keliais procentiniais punktais. Tačiau rezultatai kitokie – visuose miestuose stebėjome kilimą. Vilniuje – 5,6 proc., Kaune – 17,2 proc. (beje, Kaunas pirmąkart pralenkė Klaipėdą, tam įtakos turėjo keli prestižiniai projektai), o Klaipėdoje kainos liko stabiliausios ir didėjo vos 1,3 proc.“ – komentavo vadovas.

Anot jo, būsto kainos Kaune ir Vilniuje labai smarkiai artėja prie 2007 m. lygio. Esą ir šiemet jos didės dėl to, kad būstui pradėti taikyti energetinės A klasės reikalavimai.

„Būsto kainos Vilniuje auga greičiau nei darbo užmokestis, dėl to jo įperkamumas čia mažesnis nei kituose miestuose. O, pavyzdžiui, Klaipėdoje būstas tebėra įperkamiausias – už vieną vidutinį darbo užmokestį galima nusipirkti maždaug 0,5 kv. m. Apskritai šiandien būsto įperkamumas yra 2–3 kartus didesnis nei 2007 m. Tai reiškia, kad atlyginimai didėjo sparčiau nei NT kaina“, – aiškino J. Belanoška.

Jo teigimu, lenktynės su 2007 m. baigtos: „Daugeliu rodiklių juos aplenkėme, daugeliu – arti esame arti jų. Klausimas, kaip smarkiai aplenksime. Jei pernai Kaunas tik pradėjo spindėti, tai šiemet jis bus ryškiausia NT žvaigždė. Tačiau Klaipėda kol kas miega“.

Pasak specialisto, nors šiemet gali būti pasiekti nauji rinkos rekordai, nereikia tikėtis, kad pasikartos 2008–2009 m. krizės scenarijus, kadangi tiek ekonominė, tiek politinė situacija yra pasikeitusi.

Kaip pasikeitė pirkėjai

Bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda pritarė požiūriui, kad šiuo metu Lietuvos NT rinka kitokia nei buvo prieš krizę. Remdamasis bendrovės įvykdytais sandoriais (iš viso apie 400), jis apžvelgė, kaip per pastaruosius kelerius metus didžiausioje Vilniaus naujo būsto rinkoje pasikeitė NT pirkėjo portretas.

Martynas Žibūda
Martynas Žibūda
© Bendrovės archyvas

Jo teigimu, vidutinis naujo būsto pirkėjo amžius yra apie 40 metų. Pastaruoju metu jis esą kiek mažėjo. Bendrai, kaip matyti ir iš bankų kreditų gavėjų, būstą perka vis jaunesni žmonės.

Pagal tai, kas ir kokiu tikslu perkamą būstą, 2016 m. „Eikos“ klientai pasiskirstė taip: investuotojai nupirko – 30,6 proc. butų, vieniši pirkėjai – 23,4 proc., šeimos be vaikų – 26,6 proc., šeimos su vaikais – 7,4 proc.

Pasak M. Žibūtos, dauguma (apie 90 proc.) bendrovės vystomų projektų interneto puslapių lankytojų yra iš Lietuvos. Tačiau antroje vietoje, dėl vieno projekto atsidūrė Japonija. Taip pat sulakta interesantų iš Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Šveicarijos, JAV ir kt.

„Taigi, geografija pakankamai artima, susijusi su žmonių emigravimo kryptimis“, – pastebėjo direktorius.

Šiuo metu Vilniuje labiau populiarėja naujo būsto pirkimas – nemažai gyventojų parduoda seną būstą ir gautas lėšas investuoja į naują:

„Tačiau 70 proc. nuperkamų naujų butų yra brėžiniai, projektų svetainės. Tik 500 parduodamų butų yra realiai pastatyti, kiti – tik statomi ar pradėti statyti. Kol šis „sandėlis“ mažas, spaudimo plėtotojams nėra. Taigi nereikėtų tikėtis, kad kainos esmingai keisis“.

Pranešėjas taip pat pastebėjo, kad ilgą laiką daugiausia buvo nuperkama ekonominės klasės naujų būstų, tačiau matoma tendencija, kad vis daugiau perkama ir vidutinės klasės butų.

„Nuo 2016 m. ir plėtotojai, ir paklausa juda brangesnio buto link. O prestižinio būsto klasėje paklausa apskritai viršija pasiūlą“, – komentavo jis.

Aptardamas kokiomis lėšomis perkami nauji butai, direktorius atkreipė dėmesį, 44 proc. butų perkami neskolintais pinigais. Palyginti su 2014 m., kai buvo laukiama euro įvedimo, šis rodiklis kiek sumažėjo, tačiau vis dar išlieka didelis. Be to, skaičiuojant vien investicijų tikslų perkamus būstus jis siekia net 73 proc.

Lūkesčiai geri, bet bus iššūkių

LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius pristatė jau ketvirtąjį Lietuvos NT lūkesčių indeksą, kuris šiemet sudarytas apklausus bendroves, kurios Lietuvoje vystė per 80 proc. viso NT ploto.

Mindaugas Statulevičius
Mindaugas Statulevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

„Šiemet lūkesčių indeksas yra toks gražus, apvalus skaičius, kaip paversi, kaip pažiūrėsi – 69. Truputį simboliškai viršijo praėjusių metų įvertinimą, kuris buvo 68. Tai parodo pozityvą, parodo teigiamą matymą į perspektyvą“, – komentavo jis ir pridūrė, kad beveik visi rodikliai šiemet geresni nei praėjusių metų indekse.

Anot direktoriaus, NT bendrovės tikisi didinti tiek darbų apimtį, tiek darbuotojų skaičių, taip pat tikisi didesnių užsakymų.

Lūkesčiai buvo prastesni tik dėl besikaupiančio neparduoto NT lygio:

„Čia gal nėra didelės rizikos. Bet noriu priminti, kad pasikeitęs reguliavimas, nuo sausio 1 d. numato tam tikrus apribojimus neparduoto NT naudojimui. Kviečiu į tai pasigilinti, nes su tuo bus didesni iššūkiai šiais metais“.

Pranešėjo teigimu, vertindamos praėjusių metų rezultatus, daugelis bendrovių nurodė, kad jie viršijo lūkesčius. Tai esą natūralu, nes gerus rezultatus patvirtina ir NT sandorių skaičius tiek Vilniuje, tiek atsigaunančiame Kaune. Be to, vis daugiau bendrovių neapsiriboja vienu projektu, o užsilieka rinkoje, kurios tvarumas dėl to didėja.

Geresnius įmonių rezultatus, jų pačių vertinimu, daugiausia lėmė geresnė šalies ekonominė padėtis ir gerėjantys gyventojų lūkesčiai.

Tačiau šiemet iššūkių gali būti ir dėl brangstančių žaliavų ir dėl didėjančio darbuotojų darbo užmokesčio.

„Faktas, kad spaudimas ir poreikis darbo užmokesčio augimui išliks. Be abejo, pigesnė darbo jėga turbūt į pačią gamybą, į statybą vis daugiau ateina iš trečiųjų šalių, Ukraina, Baltarusija. Turbūt nemažai brigadų dirba ir jūsų vystomuose objektuose, bet yra tam tikras limitas ir jų kompetencijos prasme ir kiekių, kiek greitai jų galima įsivežti, vis tiek reikia remtis ir vietine rinka vietiniais darbuotojais“, – kalbėjo M. Statulevičius.

Anot jo, NT bendrovės ir toliau patraukliausiu investicijoms laiko komercinis NT, antroje vietoje pagal šį rodiklį – gyvenamosios paskirties NT. Tačiau, pvz., daugiabučių renovacija domina nedaug.

Direktorius sakė nenorintis būti blogu pranašu, tačiau užsiminė, kad komercinio NT rinkoje šiemet galima ir tam tikra recesija.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„SBA Urban“ plečia „Urban Hub“ modelį: įsigijo 4,3 ha sklypą

SBA grupės nekilnojamojo turto ( NT ) vystytoja „SBA Urban “ Ukmergės plente šalia...

Sparčiai augant statybos darbų kainoms Vilnius prašo peržiūrėti esamą renovacijos modelį

Vilniaus miesto savivaldybė Aplinkos ministerijai siūlo peržiūrėti esamą renovacijos...

Būsto nuomą šeimininkai kelia šimtais eurų: gyventojai priversti kraustytis, bet rinktis nėra iš ko (22)

Šalies rinkoje sparčiai tirpsta nuomojamų būstų pasiūla. Vilniečiai ne tik, kad nebeturi iš ko...

Gedimino kalno projektavimo darbus perims „Maspro“, darbų vertė – 718 tūkst. eurų

Gedimino kalno projektavimo darbus perims bendrovė „Maspro“, šių darbų vertė – 718 tūkst....

Sparčiai kylant būsto kainoms, parlamentarai pirštu beda į Žemės ūkio ministerijos klaidas: laiku neparengė reikiamų teisės aktų

Lietuvos bankui kalbant apie tai, kad nekilnojamojo turto kainos pagrįstą jo vertę jau viršija 9...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Valstybė kapituliavo prieš Jurijaus Borisovo tvirtovę: štai kuo baigėsi kelis metus vykusi kova

Su Rusija siejamo nušalinto prezidento Rolando Pakso bendražygio ir verslininko Jurijaus Borisovo...

Prekyba su Rusija: dalis Lietuvos verslininkų net ir vykstant karui skubėjo užsipildyti sandėlius

Šių metų kovą, vykstant karui Ukrainoje, importas iš Rusijos į Lietuvą padidėjo 55 proc....

Karas Ukrainoje. Ukraina: Rusijos puolimas įžengė į aktyviausią fazę

Pasak Ukrainos gynybos ministerijos atstovo Oleksandro Motuzianyko, Rusijos puolimas Ukrainoje...

Kruvinas išpuolis Teksase: per šaudynes pradinėje mokykloje žuvo 19 vaikų

Teksase šaulys pradinėje mokykloje antradienį nužudė 19 vaikų ir du suaugusiuosius, o...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Gamyklos Klaipėdoje vadovė Vaicekauskienė: lietuviai visiškai nebenori dirbti

Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įsikūrusios gamyklos „ Baltijos Eukutecas “,...

Ne tik taupumas, bet ir smūgis Rusijai: ko norime labiau – karo pabaigos ar įjungto oro kondicionieriaus?

Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą įžiebė diskusijas apie Europos energetinį saugumą. Vis...

Rusų influencerė tikina buvusi išprašyta nuo Kanų raudonojo kilimo dėl „pernelyg provokuojančios išvaizdos“

Kanų kino festivalio metu Viktoriją Bonią paprašė nulipti nuo raudonojo kilimo dėl „pernelyg...

Ernestas Naprys

Sukrėsta kriptovaliutų rinka neberanda krypties – žmonės prarado santaupų milijardus, net turtuoliai save vadina vargšais (1)

Gegužės viduryje šoką patyrusi kriptovaliutų rinka iki šiol neatranda krypties ar naujos...

Verslas PliusBloomberg News

Putino valstybinio naftos sektoriaus lyderė patiria didžiausią nuosmukį

Valstybės kontroliuojama naftos pramonės lyderė, vadovaujama artimo prezidento Vladimiro Putino...

Ekspertai papasakojo, kaip susidoroti su sodą puolančiais kenkėjais: invazinius šliužus ir sraiges gali sustabdyti tik keli dalykai

Viena didžiausių sodininkų problemų yra šliužai ir sraigės. Šie kenkėjai kasmet puola...