aA
Klaipėdos savivaldybė apskųsta prokurorams dėl esą galimai nusikalstamų veiksmų sudarant „Švyturio“ arenos koncesijos sutartį. Skunde teigiama, jog dokumente, palyginti su pradiniu jo variantu, verslininkams suteikta galimybė nemokėti žemės nuomos mokesčio, jų garantija galimiems sutarties pažeidimams kompensuoti sumažinta nuo 2,5 mln. iki 100 tūkst. Lt. Be to, miestas įsipareigojo prisiimti dalį išlaidų pabrangus elektrai ar šildymui.
„Švyturio“ arenos valdytojams Klaipėdos valdžia nubraukė nuomos mokestį
© N.Jankausko nuotr.

Į Klaipėdos apygardos prokuratūrą antradienį, sausio 24 d., kreipėsi koncesijos konkurse dalyvavusi, bet nelaimėjusi bendrovė „Muzikos ekspresas“. Ji tvirtina, jog koncesijos sutartis, palyginti su visiems dalyviams pateiktu jos projektu, pakoreguota taip, jog gali pažeisti viešąjį interesą, o už tai atsakingi pareigūnai galimai piktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi.

Tuo tarpu Klaipėdos savivaldybė pripažįsta, jog sutarties korekcijos buvo padarytos, tačiau pabrėžia, esą pakeitimai miestui ir miestiečiams bus tik į naudą.

Jokio žemės mokesčio, jokių baudų

Savo skunde prokuratūrai „Muzikos ekspresas“ pateikia pirminio koncesijos sutarties projekto ir pačios sutarties, pasirašytos tarp Klaipėdos savivaldybės ir konkursą laimėjusių bendrovių „Bilietai LT“ bei „Baltijos reklamos projektai“ (BRP), palyginimą.

Pirmiausiai nurodomas pakoreguotas sutarties punktas dėl žemės nuomos mokesčio. Pagal sutarties projektą, koncesininkas su savivaldybe turėjo susitarti dėl žemės mokesčio mokėjimo „pagal tuo metu galiojančius teisės aktus“. Projekte taip pat nurodyta, jog arenos valdytojui žemės mokestis gali būti sumažintas arba apskritai nubrauktas. Tuo tarpu pačioje sutartyje, anot „Muzikos ekspreso“ skundo, savivaldybė „įsipareigoja kompensuoti koncesininkui visą jo sumokėtą žemės sklypo dalies nuomos mokestį, jeigu koncesininkas nuo žemės sklypo dalies mokesčio atleistas nebus“.

„Tuo atveju, jeigu koncesininkas nuo žemės sklypo dalies nuomos mokesčio atleistas nebus, tai koncesininkas jį sumokės įstatymų nustatyta tvarka ir per 10 dienų nuo sumokėjimo dienos pateiks suteikiančiajai institucijai (savivaldybei – DELFI) sąskaitą dėl patirtų išlaidų kompensavimo, kurią suteikiančioji institucija privalės apmokėti per 30 dienų“, - „Muzikos ekspreso“ skunde cituojama koncesijos sutartis.

Ir tai, anot skundo autorių, ne vienintelis mokestis, kurio savivaldybė atsisakė savo noru. Dokumente taip pat nurodoma, jog sutarties projekte buvo numatytos baudos už renginių plano neįvykdymą. Esą arenos valdytojai privalo per metus surengti tam tikrą renginių kiekį, o už kiekvieną nesuorganizuotą renginį mokėti po 25 tūkst. litų be PVM. Pavyzdžiui, jei per metus „Švyturio“ arenoje įvyktų 4 renginiais mažiau nei įsipareigojo koncesininkai – jiems tektų savivaldybei atseikėti 100 tūkst. Lt ir PVM; iš viso – 121 tūkst. litų.

Anot „Muzikos ekspreso“, su „Bilietai LT“ ir BRP sudarytoje sutartyje šios sąlygos apskritai neliko.

Iš 2,5 mln. Lt liko tik 100 tūkst.

Savo skunde „Muzikos ekspresas“ taip pat nurodo, jog sutarties projekte numatyta garantijos suma, kuria savivaldybė galėtų disponuoti sutarties pažeidimo atveju, sumažinta 25 kartus – nuo 2,5 mln. Lt iki 100 tūkst. Lt.

„Dabartinėje situacijoje koncesininko pateiktas 100 000 Lt vertės sutarties įvykdymo užtikrinimas daugiau nei 100 kartų yra mažesnis nei jo nurodyta planuojamų investuoti į areną lėšų suma (11,88 mln. Lt – DELFI), kas akivaizdžiai prasilenkia su viešu interesu, nes stipriai sumažina realaus nuostolių atlyginimo galimybę koncesijos sutarties neįvykdymo atveju“, - rašoma verslininkų pareiškime prokuratūrai.

Pabrangs elektra ar šiluma – mokės savivaldybė

„Muzikos ekspresas“ taip pat pabrėžia, kad sutartyje atsirado dokumento projekte nebuvęs punktas: „Šalys susitaria pasidalinti arenos energetinių išteklių pasikeitimo riziką, kurios skaičiavimo ir taikymo metodika nustatyta priede“.

Skunde teigiama, esą taip Klaipėdos savivaldybė prisiima papildomą finansinę naštą „kadangi minėtų energetinių išteklių įkainiai kasmet neišvengiamai brangs“.

Verslininkai prašo, kad Klaipėdos prokurorai ištirtų, ar sudarant tokią koncesijos sutartį nebuvo pažeistas viešasis interesas bei pradėti tyrimą dėl galimo įgaliojimų viršijimo.

Savivaldybė: sutartis miestui naudinga

Klaipėdos savivaldybės administracijos Investicijų ir ekonomikos departamento direktorius Ričardas Zulcas DELFI teigė, jog sutartis, palyginti su pirminiu projektu, iš tiesų buvo pakoreguota taip, kaip nurodo „Muzikos ekspresas“.

„Dalis pakeitimų buvo padaryta. Tai buvo derybų metu, tačiau galutinę sutartį tvirtino miesto taryba“, - kalbėjo R. Zulcas, pridurdamas, jog ta pati miesto taryba sutartį gali ir pakoreguoti, o sutarties nuostatos nebūtinai yra nekintamos.

Tačiau pakeitimai, valdininko nuomone, miestui išeis į naudą. Pavyzdžiui, aiškindamas „Bilietai LT“ ir BRP atleidimą nuo žemės nuomos mokesčio, jis pabrėžė, jog pagal susitarimą savivaldybei nereikės šioms bendrovėms mokėti koncesijos mokesčio.

„Koncesininkas prisiima visą absoliučiai riziką ir pateikia nulinį koncesijos mokestį, kurio mes neturime Lietuvoje kito tokio atvejo. Į tai buvo atsižvelgta, ir buvo sumažintos mūsų skelbtos anksčiau prievolės“, - aiškino R. Zulcas, pažymėdamas, jog koncesininkai į miesto tarybą dar nesikreipė su prašymu atleisti juos nuo žemės nuomos mokesčio.

Tuo tarpu elektros ir šilumos kainų pokyčius savivaldybė esą kompensuos tam, kad miestiečiams nebrangtų bilietai į renginius „Švyturio“ arenoje.

„Mes nenorime, kad dėl kainų šuolio išaugtų bilietų kainos ir kad sumažėtų lankytojų skaičius, kas įtakotų paskui koncesininko būklę. Tai mes pasiūlėme kompensuoti energetinius išteklius, jeigu padidėjimas 5 proc. per pusmetį ar pan. Tai yra tiesiog staigaus energetinių kaštų pasikeitimo amortizavimas. Bet tai nereiškia, kad mes visam laikui, 25 metams, kompensuosime energetinius išteklius“, - sakė R. Zulcas.

Paklaustas, kaip vertina „Muzikos ekspreso“ skundą prokuratūrai, savivaldybės Investicijų ir ekonomikos departamento direktorius teigė esąs ramus, mat vieną byla su nepatenkinta koncesijos konkurso dalyve miestas jau laimėjo.

„Mes esame jau laimėję Aukščiausiajame teisme dėl savo veiksmų teisėtumo. Tai yra tiesiog bandymas dar kartą spręsti jau praėjusio konkurso klausimus. Aš daugiau nematau kitų motyvų. Jau mes teisėmės su „Seven“ dėl koncesijos konkurso, mes laimėjome“, - reziumavo R. Zulcas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Gedvilas: neindeksuojant sutarčių kainų gresia statybų bendrovių bankrotas (1)

Sparčiai brangstant statybinėms medžiagoms, Lietuvos statybininkų asociacija planuoja prašyti...

Vasarį atliktų statybos darbų – 11 proc. mažiau nei prieš metus

Vasarį, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, atliktų statybos darbų, pašalinus...

„Kalnėnų slėnis“ į biurų pastatą su „no touch“ technologija investuos 5,3 mln. eurų

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Kalnėnų slėnis“ kartu su maisto gamybos įmone...

Lietuvoje – rekordiniai butų pardavimai: nemažas sumas sutaupę gyventojai perka ir po antrą ar trečią (341)

Gyventojai užminė galvosūkį ekspertams. Skaičiuojama, kad šiemet per kovo mėnesį buvo nupirkta...

Gedvilas skeptiškai vertina „Orlen Lietuvos“ pažadus duoti darbo vietos statytojams (2)

Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas skeptiškai vertina Lenkijos naftos koncerno „ Orlen “...

Top naujienos

Naujausi reitingai rodo, kad medaus mėnuo baigiasi – žengiame į naują periodą   (572)

Medaus mėnuo didžiausiai valdančiajai partijai, Tėvynės sąjungai -Lietuvos krikščionims...

Lietuviai papildomai užsidirbti nori, tačiau retas to realiai imasi: prie algos prisiduria 100−200 Eur

Nors Lietuvos gyventojai per pandemiją ir nori papildomai užsidirbti, tačiau karantino metai...

Lietuvoje – 1284 nauji koronaviruso atvejai, mirė 4 žmonės papildyta 9.51 (207)

Praėjusią parą šalyje nustatyti 1284 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Ragina Vyriausybę kuo skubiau atnaujinti medicinos paslaugas: perteklinės mirtys siekia 10 tūkst. (115)

Lietuvos socialdemokratų frakcijos narys, Seimo vicepirmininkas Julius Sabatauskas kreipėsi į...

Klaipėdos miesto poliklinikoje mirė antrąja „Moderna“ vakcinos doze paskiepytas vyras: su skiepu mirtis nesiejama (136)

Antradienį, paskiepytas antrąja „ Moderna “ vakcinos nuo koronaviruso doze, Klaipėdos miesto...

Rusijos karo atašė Latvijoje kaimynams pasirodė visu gražumu (75)

Kovo pabaigoje viename iš Rygos Kergaragsės rajono privačių namų, nepaisant karantininių...

The Economist | D+

„AstraZeneca“ kraujo krešulių istorija: ėmus atidžiau tirti šiuos atvejus, paaiškėjo kai kas neįprasto (3)

Anglijos vyriausiasis patarėjas sveikatos klausimais Chrisas Witty puikiai prisimena įtemptą 2020...

Armonaitė tikisi, kad visuomenė ir verslas susipažins su 2,2 mlrd. eurų planu

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentui Mindaugui Sinkevičiui pareiškus, kad Vyriausybė...

Pranešama apie dainininko Eugenijaus Ostapenko mirtį (17)

Pranešama, kad šįryt dėl širdies nepakankamumo mirė žinomas atlikėjas Eugenijus Ostapenko ....

Vilniuje pradedamos naujo daugiabučių kvartalo statybos (6)

UAB „ Eika “, būdama projekto valdytoja, pradeda kvartalo „Mėlyni vilkai“ pirmojo etapo,...