aA
Klaipėdos savivaldybė apskųsta prokurorams dėl esą galimai nusikalstamų veiksmų sudarant „Švyturio“ arenos koncesijos sutartį. Skunde teigiama, jog dokumente, palyginti su pradiniu jo variantu, verslininkams suteikta galimybė nemokėti žemės nuomos mokesčio, jų garantija galimiems sutarties pažeidimams kompensuoti sumažinta nuo 2,5 mln. iki 100 tūkst. Lt. Be to, miestas įsipareigojo prisiimti dalį išlaidų pabrangus elektrai ar šildymui.
„Švyturio“ arenos valdytojams Klaipėdos valdžia nubraukė nuomos mokestį
© N.Jankausko nuotr.

Į Klaipėdos apygardos prokuratūrą antradienį, sausio 24 d., kreipėsi koncesijos konkurse dalyvavusi, bet nelaimėjusi bendrovė „Muzikos ekspresas“. Ji tvirtina, jog koncesijos sutartis, palyginti su visiems dalyviams pateiktu jos projektu, pakoreguota taip, jog gali pažeisti viešąjį interesą, o už tai atsakingi pareigūnai galimai piktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi.

Tuo tarpu Klaipėdos savivaldybė pripažįsta, jog sutarties korekcijos buvo padarytos, tačiau pabrėžia, esą pakeitimai miestui ir miestiečiams bus tik į naudą.

Jokio žemės mokesčio, jokių baudų

Savo skunde prokuratūrai „Muzikos ekspresas“ pateikia pirminio koncesijos sutarties projekto ir pačios sutarties, pasirašytos tarp Klaipėdos savivaldybės ir konkursą laimėjusių bendrovių „Bilietai LT“ bei „Baltijos reklamos projektai“ (BRP), palyginimą.

Pirmiausiai nurodomas pakoreguotas sutarties punktas dėl žemės nuomos mokesčio. Pagal sutarties projektą, koncesininkas su savivaldybe turėjo susitarti dėl žemės mokesčio mokėjimo „pagal tuo metu galiojančius teisės aktus“. Projekte taip pat nurodyta, jog arenos valdytojui žemės mokestis gali būti sumažintas arba apskritai nubrauktas. Tuo tarpu pačioje sutartyje, anot „Muzikos ekspreso“ skundo, savivaldybė „įsipareigoja kompensuoti koncesininkui visą jo sumokėtą žemės sklypo dalies nuomos mokestį, jeigu koncesininkas nuo žemės sklypo dalies mokesčio atleistas nebus“.

„Tuo atveju, jeigu koncesininkas nuo žemės sklypo dalies nuomos mokesčio atleistas nebus, tai koncesininkas jį sumokės įstatymų nustatyta tvarka ir per 10 dienų nuo sumokėjimo dienos pateiks suteikiančiajai institucijai (savivaldybei – DELFI) sąskaitą dėl patirtų išlaidų kompensavimo, kurią suteikiančioji institucija privalės apmokėti per 30 dienų“, - „Muzikos ekspreso“ skunde cituojama koncesijos sutartis.

Ir tai, anot skundo autorių, ne vienintelis mokestis, kurio savivaldybė atsisakė savo noru. Dokumente taip pat nurodoma, jog sutarties projekte buvo numatytos baudos už renginių plano neįvykdymą. Esą arenos valdytojai privalo per metus surengti tam tikrą renginių kiekį, o už kiekvieną nesuorganizuotą renginį mokėti po 25 tūkst. litų be PVM. Pavyzdžiui, jei per metus „Švyturio“ arenoje įvyktų 4 renginiais mažiau nei įsipareigojo koncesininkai – jiems tektų savivaldybei atseikėti 100 tūkst. Lt ir PVM; iš viso – 121 tūkst. litų.

Anot „Muzikos ekspreso“, su „Bilietai LT“ ir BRP sudarytoje sutartyje šios sąlygos apskritai neliko.

Iš 2,5 mln. Lt liko tik 100 tūkst.

Savo skunde „Muzikos ekspresas“ taip pat nurodo, jog sutarties projekte numatyta garantijos suma, kuria savivaldybė galėtų disponuoti sutarties pažeidimo atveju, sumažinta 25 kartus – nuo 2,5 mln. Lt iki 100 tūkst. Lt.

„Dabartinėje situacijoje koncesininko pateiktas 100 000 Lt vertės sutarties įvykdymo užtikrinimas daugiau nei 100 kartų yra mažesnis nei jo nurodyta planuojamų investuoti į areną lėšų suma (11,88 mln. Lt – DELFI), kas akivaizdžiai prasilenkia su viešu interesu, nes stipriai sumažina realaus nuostolių atlyginimo galimybę koncesijos sutarties neįvykdymo atveju“, - rašoma verslininkų pareiškime prokuratūrai.

Pabrangs elektra ar šiluma – mokės savivaldybė

„Muzikos ekspresas“ taip pat pabrėžia, kad sutartyje atsirado dokumento projekte nebuvęs punktas: „Šalys susitaria pasidalinti arenos energetinių išteklių pasikeitimo riziką, kurios skaičiavimo ir taikymo metodika nustatyta priede“.

Skunde teigiama, esą taip Klaipėdos savivaldybė prisiima papildomą finansinę naštą „kadangi minėtų energetinių išteklių įkainiai kasmet neišvengiamai brangs“.

Verslininkai prašo, kad Klaipėdos prokurorai ištirtų, ar sudarant tokią koncesijos sutartį nebuvo pažeistas viešasis interesas bei pradėti tyrimą dėl galimo įgaliojimų viršijimo.

Savivaldybė: sutartis miestui naudinga

Klaipėdos savivaldybės administracijos Investicijų ir ekonomikos departamento direktorius Ričardas Zulcas DELFI teigė, jog sutartis, palyginti su pirminiu projektu, iš tiesų buvo pakoreguota taip, kaip nurodo „Muzikos ekspresas“.

„Dalis pakeitimų buvo padaryta. Tai buvo derybų metu, tačiau galutinę sutartį tvirtino miesto taryba“, - kalbėjo R. Zulcas, pridurdamas, jog ta pati miesto taryba sutartį gali ir pakoreguoti, o sutarties nuostatos nebūtinai yra nekintamos.

Tačiau pakeitimai, valdininko nuomone, miestui išeis į naudą. Pavyzdžiui, aiškindamas „Bilietai LT“ ir BRP atleidimą nuo žemės nuomos mokesčio, jis pabrėžė, jog pagal susitarimą savivaldybei nereikės šioms bendrovėms mokėti koncesijos mokesčio.

„Koncesininkas prisiima visą absoliučiai riziką ir pateikia nulinį koncesijos mokestį, kurio mes neturime Lietuvoje kito tokio atvejo. Į tai buvo atsižvelgta, ir buvo sumažintos mūsų skelbtos anksčiau prievolės“, - aiškino R. Zulcas, pažymėdamas, jog koncesininkai į miesto tarybą dar nesikreipė su prašymu atleisti juos nuo žemės nuomos mokesčio.

Tuo tarpu elektros ir šilumos kainų pokyčius savivaldybė esą kompensuos tam, kad miestiečiams nebrangtų bilietai į renginius „Švyturio“ arenoje.

„Mes nenorime, kad dėl kainų šuolio išaugtų bilietų kainos ir kad sumažėtų lankytojų skaičius, kas įtakotų paskui koncesininko būklę. Tai mes pasiūlėme kompensuoti energetinius išteklius, jeigu padidėjimas 5 proc. per pusmetį ar pan. Tai yra tiesiog staigaus energetinių kaštų pasikeitimo amortizavimas. Bet tai nereiškia, kad mes visam laikui, 25 metams, kompensuosime energetinius išteklius“, - sakė R. Zulcas.

Paklaustas, kaip vertina „Muzikos ekspreso“ skundą prokuratūrai, savivaldybės Investicijų ir ekonomikos departamento direktorius teigė esąs ramus, mat vieną byla su nepatenkinta koncesijos konkurso dalyve miestas jau laimėjo.

„Mes esame jau laimėję Aukščiausiajame teisme dėl savo veiksmų teisėtumo. Tai yra tiesiog bandymas dar kartą spręsti jau praėjusio konkurso klausimus. Aš daugiau nematau kitų motyvų. Jau mes teisėmės su „Seven“ dėl koncesijos konkurso, mes laimėjome“, - reziumavo R. Zulcas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Galutinis teismo sprendimas: Zuoko jachtklubo pastatai Trakuose turi būti nugriauti (33)

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija galutinai laimėjo ginčą su buvusio Vilniaus mero...

Kritikuojama siūloma nauja daugiabučių valdymo tvarka (10)

Dviejų „valstiečių“ siūloma nauja daugiabučių valdymo tvarka sunaikins tokių namų...

Vilniaus savivaldybė perspėjo dėl NT pardavėjų: siūlo neegzistuojančius butus papildyta įmonių komentarais (12)

Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą ( VVTAT )...

„Merko statybos“ pajamos pernai augo 56 proc. iki 59,5 mln. eurų

Estijos kapitalo statybų bendrovės „ Merko statyba “ apyvarta 2019 metais siekė 59,5 mln....

Du dešimtmečius nesibaigianti gyventojų kova su prekybos tinklu: piktinasi, kad parduotuvę šildo jų sąskaita (89)

Vieno Mažeikių daugiabučio gyventojai pasipiktinę dėl daugiau nei du dešimtmečius...

Top naujienos

Tradicinių partijų laikai baigėsi: realybę teks suvokti naujomis kategorijomis (1)

Tradicinių partijų laikų baigėsi, esame pereinamajame laikotarpyje, kuris neaišku, kur nuves....

Mobilumo paketo vilkikas nesustabdomas: pokyčiai Lietuvos vežėjams – jau vasarą (39)

Lietuvos vežėjus bauginantis Mobilumo paketas , skrieja, galbūt, ne kaip vilkikas Vokietijos...

Zuokas dalijasi naujausiu įrašu: Agnei reikia pagalbos papildyta (298)

Buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas ketvirtadienį feisbuke įvertino Agnės Zuokienės...

Emigrantai masiškai planuoja grįžti į Lietuvą? Fiksuojami rekordiniai užklausų kiekiai (294)

Akivaizdu, kad naujausi galimi pokyčiai JK sukėlė nemažas aistras. Jungtinės Karalystės...

Paskelbta Vokietijoje siautėjusio šaulio tapatybė, vaizdo įraše – jo „asmeninė žinutė amerikiečiams“ papildyta 12.25 (32)

Ginkluotas asmuo, Vokietijoje nušovęs devynis asmenis, turėjo ksenofobinių motyvų, skelbia vidaus...

Po „Vlantana Norge“ skandalo prabilo vairuotojas: nepatikėsite, kaip elgiasi patys „fūristai“ (169)

Valio. „Drakonas nugalėtas...“ – tai žodžiai iš seno sovietinio animacinio filmuko apie...

Apie koronaviruso protrūkį rašiusi žurnalistė: išlipau iš lėktuvo ir nutiko tai, ko visai nesitikėjau (5)

Pajutau, kaip į mane susmigo šimtai akių, ėmė daužytis širdis, į veidą plūstelėjo kraujas,...

Sąrašas, kur Vilniuje atsiras daugiau nei 30 naujų greičio matuoklių – neprasprūs nė vienas (44)

Policijos pareigūnams paskelbus, kuriuose Lietuvos keliuose ir kokiose miestų gatvėse galima...

„Sodros“ atlyginimų duomenys parodė: Lietuvą kankinusi bėda po truputį nyksta (167)

Nors šalies vidutinio darbo užmokesčio augimas ketvirtą praėjusių metų ketvirtį buvo lėtesnis...

Rusijoje lietuvės sektą užgriuvo ginkluoti pareigūnai: įtaria išviliojus įspūdingas sumas (434)

Gulėjimas kapo duobėje, įvyniojimas į bintą, kitos ezoterinės procedūros ir apsauginis kupolas...

|Maža didelių žinių kaina