Reikia tik gauti patikimumo deklaraciją, o tada – stengtis laimėti konkursą.

O štai kitoms Lietuvos bendrovėms, nusprendusioms mėginti laimę NATO finansuojamuose objektuose, pirmiausia reikia bent patekti į potencialių dalyvių sąrašą. Patikimumo dokumentus išduodanti komisija pastebi, kad pastaruoju metu į ją kreipiasi vis daugiau statybų bendrovių.

„Svarstome dviejų tipų prašymus. Vienas yra bendro pobūdžio, kur įvertiname bendrovių patikimumą – tai daugiausia dėl mokestinių nepriemokų, dėl finansinės įmonės būklės, ar yra vykdomi kokie nors ikiteisminiai tyrimai. Gavus bazinio patikimumo pažymėjimą, antrasis etapas – jau konkrečiam projektui, konkrečiam kvietimui“, – aiškina Ūkio ministerijos sekretorius Gediminas Rainys.

Komisijos išduodami dokumentai - savotiška valstybės garantija, kurios NATO reikalauja iš norinčiųjų vykdyti aljanso finansuojamus projektus.

Statybininkai kol kas neįvardija, kokiuose konkursuose ketintų dalyvauti, tačiau pripažįsta,jog NATO objektai praplėstų mažėjančią jų rinką, nors ir pareikalautų nemažai pastangų.

„Iki šios dienos turėjome labai daug darbo Lietuvoje, bet mažėjant užsakymų, esame pasiryžę važiuoti į bet kokią šalį darbuotis. [..] Viena iš galimybių praplėsti savo verslo galimybes yra NATO konkursai“, – aiškina „Eikos statybos“ generalinis direktorius Rytis Ivanauskas.

Į patikimų dalyvių sąrašus šiandien įtrauktos trys iš keturių prašymus pateikusių statybos bendrovių.

Kasmet įvairių šalių įmonėms už paslaugas ar produktus NATO sumoka daugiau nei 1 mlrd. Lt. NATO užsakymus jau yra vykdę lietuviai kelininkai, karinės ekipiruotės gamintojai, informacinių technologijų kūrėjai.