Panevėžio mieste prie kelio į Upytę esančios „Ąžuolo“, „Klevo“ ir „Šermuto“ sodų bendrijos vis sparčiau tampa privačių gyvenamųjų namų kvartalais. Nors ten nėra reikiamos galios elektros įvadų, vandentiekio ir nuotekų tinklų, siaurose gatvelėse ar net keliukuose neįmanoma prasilenkti, gyvenamieji namai dygsta kaip grybai po lietaus.
A.Švelnos nuotr.
Kai kuriuos „Ąžuolo“ sodų bendrijos narius papiktino bendrijos pirmininko Jono Kavaliausko ketinimas statyti galingą modulinę transformatorinę. Oponentų teigimu, sodai turi likti sodais, o ten daug elektros nereikia.

Nepasitenkinimo priežastis paprasta – visiems sodo bendrijos nariams, o jų yra apie 1200, mokesčiai padidės dvigubai. Tikrieji sodininkai tikina, kad jie galintys visiškai apsieiti be elektros, kitus visiškai tenkina esama situacija, tačiau jų nuomonės niekas nepaiso. Pasak sodininkų, turtingieji pasistatė namus ir kartu su bendrijos pirmininku J. Kavaliausku pradėjo diktuoti sąlygas.

Nuskriaustųjų bus daugiau

Miesto ribose esančių sodų bendrijų nariai ne kartą kėlė Savivaldybėje problemas dėl elektros tinklų, gatvių, vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros bei įrengimo.

Soduose daugėjant gyvenamųjų namų, minėtos problemos tampa dar aštresnės. Anksčiau sodininkui užtekdavo elektrinės plytelės maistui pasišildyti, uogienei ar mišrainei išvirti, o šiuolaikiniuose namuose esant visiems buitiniams prietaisams trūksta elektros galios.

Nors žmonės patys pasistatė namus ir pasirinko gyvenimą sode, dabar vis aktualiau keliamas klausimas dėl gatvių (keliukų) platinimo, jų apšvietimo, vandentiekio ir kanalizacijos tinklų įrengimo, kitų mieste esančių patogumų įrengimo.

Jei gatvės būtų praplėstos, kad jose galėtų prasilenkti transporto priemonės, prie gatvelių esančių sklypų savininkų valdos metru ar dviem susiaurėtų. Dauguma sodininkų sako savo sklypelius nusipirkę ir dėl bendros gerovės rėželių neketina atsisakyti.

Soduose – lygybės principas

Dabar miesto teritorijoje esančiuose soduose vyrauja labai ryškus kontrastas. Daug kur tarp mažų nameliukų, vasarnamių, bitininkų namelių ar net budyčių su šiltnamiais yra įsiterpusių gana didelių ir net prašmatnių gyvenamųjų namų. Ši tendencija, kai sodai tampa vis didėjančiu privačių namų kvartalu, auga, vis paklausesnė tampa sodų žemė.

Už 6 arų sklypą be jokio namelio jau dabar „Ąžuolo“, „Klevo“, „Šermuto“ sodų bendrijose prašoma iki 30 tūkstančių litų, o jei yra kokia nors pašiūrė – dar daugiau.

Gyvenimas diktuoja savo sąlygas, tačiau vyresni ir butus mieste turintys sodininkai neketina keltis gyventi į sodus. Jiems užtenka, kad gali nuvažiuoti į sodą, pabūti gamtoje, užsiauginti daržovių, vieną kitą naktį pernakvoti mažame namelyje. Nusprendusieji apsigyventi soduose nuolat diktuoja savo sąlygas ir priverčia jų laikytis tikruosius ilgamečius sodininkus.

Redakciją pasiekė „Ąžuolo“ sodų bendrijos narių skundai, kad bendrijos pirmininkas J. Kavaliauskas nusprendė statyti naują transformatorinę, todėl gerokai didės mokesčiai. Žmones stebino, kad, nepaisant nieko, keičiamas sodų statusas, o elektros visai ar ją minimaliai naudojantys sodininkai mokės tiek pat, kiek rūmus pasistačiusieji „naujieji sodininkai“.

Išskirtinių nebus

„Ąžuolo“ sodų bendrijos pirmininkas J. Kavaliauskas patvirtino, kad įgyvendinamas projektas ir vietoj dabar esančios 80 kilovatų galios bus sumontuota 250 galios transformatorinė. Anot jo, iš pradžių naują transformatorinę ketinta statyti teritorijos viduryje, tačiau šis sprendimas būtų buvęs brangesnis.

irmininko teigimu, 60 procentų išlaidų mokės Rytų skirstomieji tinklai, o likusią dalį teks sumokėti bendrijos nariams. J. Kavaliauskas neslėpė, kad už investiciją privalės mokėti visi sodininkai, nepaisant to, kiek jie elektros sunaudoja.

„Įsivaizduokite renovuojamą namą: jei viena ar dvi bobutės nesutinka, mokesčiai skaičiuojami visiems proporcingai. Padidinus elektros galią parduodant sklypą, kuris taps komerciniu, jis bus gerokai vertingesnis. Jau priimtas sprendimas, kad sodai taptų gyvenamųjų namų kvartalu, nes įstatymai nedraudžia nusipirkti sklypo ir statytis namą.

Trys sodų bendrijos užima 350 hektarų ekologiškos miesto dalies ir ilgainiui gali tapti viena iš patraukliausių gyvenamųjų vietų. Juk ir mieste yra keletas lūšnelių, kur žmonės turi daržus ir jų nieku gyvu neatsisako. Panašiai gali būti ir su miesto teritorijoje esančiais sodais: vieni gyvens, kiti kaip ir anksčiau augins daržoves arba savo sklypus parduos“, – sakė jis.

Dabar kiekvienas bendrijos narys per metus moka 70 litų mokestį. Padidinus esamos transformatorinės galingumą daugiau kaip tris kartus bei atsižvelgiant į kitas reikmes, mokestis didės iki 140 litų. Bendrijos pirmininkas neslėpė, kad reikia investicijų keliams tvarkyti, tačiau akcentavo, kad ir Panevėžio miegamuosiuose rajonuose yra gatvelių ir įvažų, kurių plotis 2,5-3 metrai.

Nieko neduoda, tik atima

„Panevėžio balso“ kalbinti sodininkai nebuvo tokie optimistiški. Apie rekonstruojamą transformatorinę ir didėjančius mokesčius išgirdęs pagyvenęs sodininkas nusispjovė. Anot jo, sodo valdžia yra kaip mafija: eiliniams sodininkams nieko neduoda, o stengiasi atimti vis daugiau.

Vyriškis buvo įsitikinęs, kad mokėti turi tik tie, kam tos elektros reikia, antraip teks sodą parduoti.

Sodo pakraštyje dirbusi pora sakė, kad niekas jų nieko neklausė. Anot jų, tiek, kiek elektros yra, tiek ir užtenka, o didesnė galia reikalinga besistatantiems gyvenamuosius namus.

Sodo savininkas ponas Lionginas sakė, kad su žmona esantys nebe to amžiaus, kad pradėtų naujas statybas. Anot jo, statytis neketina ir vaikai, o sodas bus reikalingas nebent anūkams. Net vardo nenorėjusi pasisakyti pono Liongino žmona išdrožė: kaip pirmininkas J. Kavaliauskas nusprendė, taip ir bus, o kitų nuomonė – nesvarbi. Moteris patvirtino, kad mažai apie permainas žinančių sodininkų yra nepatenkinti, tačiau dauguma apie priimtus sprendimus nieko nežino.

Sodininkų nebeliks

Sode prie nuosavo namo besidarbavusi ponia Aldona kategoriškai pareiškė, kad būtina padidinti elektros galią, nes sode gyvena nemažai žmonių.

„Nežinau kaip kitiems, bet mums daugiau galios reikia, - teigė moteris. - Įjungi televizorių, kompiuterį, ir elektra dingsta. Manyčiau, kad sprendimas, jog visiems sodininkams mokesčiai didėtų vienodai, yra teisingas, nes tai yra investicija į sklypą. Parduodantieji žemę už ją gaus gerokai daugiau. Štai kaimynystėje sklypo neketina parduoti, nes grįžę iš užsienio vaikai statysis“.

Moteris pritarė bendrijos pirmininko nuostatai, kad kaip ir atliekant daugiabučio renovavimą, investicijos tenka visiems sklypams.

Dar kelios savo sklypeliuose besidarbavusios moterys atsisakė prisistatyti. Jos teigė, kad sodas yra iš seno išlikęs pomėgis, tačiau jei mokesčiai didės, jo teks atsisakyti. Senyvų moterų aritmetika paprasta: jei mokesčiai pasieks 140 litų, pridėjus kelionės išlaidas, nebeapsimokės nieko auginti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Statybų sektorius kritikuoja naują darbuotojų atsivežimo tvarką (6)

Lengviau įsivežti darbuotojų iš trečiųjų šalių padėsiantis baltasis sąrašas jau sulaukė...

JAV būstų statyba gruodį smarkiai sulėtėjo (2)

Būstų statyba Jungtinėse Valstijose pernai gruodį smarkiai sulėtėjo, rodo ketvirtadienį...

Lietuvoje būsto kainos augo sparčiau nei ES (14)

Metinis būsto kainų augimas Lietuvoje trečiąjį praėjusių metų ketvirtį buvo vienas...

Šventosios komplekso „Elija“ plėtotojas pateikė 25 mln. eurų ieškinį (7)

Buvusio Šventosios komplekso „ Elija “ plėtotojas verslininkas Vaidas Šimaitis ir jo motina...

„Eikos statybos“ bendraturčiu tapo jos vadovas (3)

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „ Eika “ grupei priklausančios Vilniaus statybų įmonės...

Top naujienos

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (155)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (60)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Po žinios apie diagnozę – savižudybė: Majauskas imasi temos, apie kurią vyrai tyli (130)

Net 20 proc. Vilniuje nusižudžiusių vyrų sirgo prostatos vėžiu arba turėjo prostatos...

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (171)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (15)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Statkevičiaus kurti tautiniai kostiumai jau pakeliui į vaikų darželius papildyta Karbauskio komentaru (128)

Kalvarijas pasiekė pirmieji Juozo Statkevičiaus kurtų 40 tautinių drabužių komplektų....

Prancūzijos „juodoji našlė“ siunčiama už grotų: kaltintojai vadina „iškrypusia savimyla“

„Rivjeros juodąja našle“ praminta prancūzė už keturių turtingų pagyvenusių vyrų...

Minkštutėlis ir švelnus šokoladinis plokštainis: lyg didelė garsiojo deserto kopija video receptas

Akys jūsų neapgauna – šis desertas tikrai primena populiarųjį „Kinder Milk Slice“ . Ir...

Viešumoje pasirodžiusi Meghan Markle sulaužė 4 griežtas karališko etiketo taisykles (11)

Į karališką šeimą įsiliejusi Meghan Markle , panašu, neketina paisyti šimtus metų...

Kreiptasi į teismą dėl priverstinio gydymo vyrui su apirusiu veidu (8)

Penktadienį Plungės rajono savivaldybės administracija kreipėsi teismą dėl priverstinio gydymo...