aA
Seime bręstanti iniciatyva sureguliuoti sodininkų veiklą susilaukė naujų pasiūlymų. Įregistruotas jau penktas Sodininkų bendrijų įstatymo pakeitimo variantas, kuriame siūloma naujai reglamentuoti ūkinę komercinę veiklą mėgėjų sodo teritorijoje.
© DELFI montažas

Pagal siūlomą projektą, „mėgėjų sodo teritorijoje ūkinė-komercinė veikla, kuri neatitinka mėgėjų sodininkystės sąvokos, gali būti vykdoma tik nedarant žalos bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausančiam turtui ir gyvenamajai aplinkai, nepažeidžiant trečiųjų asmenų gyvenimo, poilsio ir veiklos sąlygų bei sodo bendrijos vidaus tvarkos taisyklių.

Tokį patikslintą Sodininkų bendrijų įstatymo pakeitimo projektą parengė penkios Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narės Asta Kubilienė, Vida Ačienė, Laimutė Matkevičienė, Aušrinė Norkienė, Guoda Burokienė ir Socialdemokratų darbo partijos frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė.

Parlamentarės siūlo įstatyme numatyti, kad „bendrijos vidaus tvarkos taisyklėse gali būti nustatytas ramybės laikas nakties metu, transporto priemonių parkavimo bendrojo naudojimo teritorijoje apribojimai ir tvarka, atliekų tvarkymo reikalavimai, draudžiamos veiklos, sodo sklype leidžiamų laikyti smulkių naminių gyvūnų (triušių, nutrijų, šunų, paukščių, bičių ir kt.) rūšių sąrašas, jų laikymo tvarka ir sąlygos, bendrojo naudojimo objektų eksploatavimo ir priežiūros bei kiti sodininkams svarbūs bendro gyvenimo klausimai“.

Jei Seimas pritartų, bendrijos vidaus tvarkos taisyklės būtų privalomos visiems asmenims, įsigijusiems mėgėjų sodo teritorijoje sodo sklypą ir sodų bendrijos teritorijos lankytojams.

Pagal projektą, „sodininkas mėgėjas (sodininkas) - fizinis asmuo, nuosavybės ar kitomis teisėmis valdomame žemės sklype užsiimantis mėgėjų sodininkyste“.

„Kitas asmuo“ - taip įstatymo projekte siūloma apibūdinti tą fizinį asmenį, kuris mėgėjų sodo teritorijoje įsigijo sodo sklypą ir nepageidauja tapti sodininkų bendrijos nariu, tą, kuris yra išstojęs iš sodininkų bendrijos arba iš jos pašalintas, taip pat juridinį asmenį, kuris nuosavybės ar kitomis teisėmis valdo sodo sklypą mėgėjų sodo teritorijoje.

Įstatymo pataisos numato, kad „kitas asmuo“ turi vienodas pareigas, susijusias su bendrosios dalinės nuosavybės teise valdomų bendrojo naudojimo objektų naudojimu ir priežiūra, kaip ir bendrijos nariai.

Tokio asmens pareiga būtų, kaip nurodoma projekte, „pagal bendrijos pateiktas sąskaitas apmokėti už proporcingai jiems tenkančias bendrojo naudojimo objektų eksploatacijos, bendrosios sodo teritorijos tvarkymo, bendrojo naudojimo objektų priežiūros organizavimo išlaidas bei proporcingai jiems tenkančias tikslinių įnašų dalis susijusias su bendrosios dalinės nuosavybės objektų mėgėjų sodo teritorijoje sukūrimu, atnaujinimu ar pagerinimu, kitas suteiktas paslaugas“.

Projektas numato, kad „kitas asmuo“ be balsavimo teisės gali dalyvauti bendrijos narių susirinkime, įstoti į bendriją, gauti informaciją apie bendrijos narių susirinkimo nustatytas įmokas, kurias jis privalo apmokėti pagal šį bei kitus įstatymus, ar kitus narių susirinkimo priimtus sprendimus, kurie susiję su bendrosios dalinės nuosavybės valdymu ir priežiūra.

Kartu su šeimos nariais jis gali naudotis bendrijos bendrojo naudojimo objektais pagal jų funkcinę paskirtį, nepažeisdamas kitų mėgėjų sodo teritorijos sodininkų, jų šeimos narių teisių bei teisėtų interesų ir aplinkos apsaugos reikalavimų.

Sodininkų bendrijų įstatymo pataisomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius tarp sodininkų bendrijų ir kitų fizinių ar juridinių asmenų, patikslinti nuostatas, susijusias su sodininkų bendrijai nepriklausančių, bet sodo sklypą įsigijusių, asmenų statusu, teisėmis ir pareigomis, sodininkų bendrijų valdymu. Taip pat siekiama tobulinti teisinį reguliavimą dėl veiklos, kuria galima užsiimti mėgėjų sodo teritorijoje, dėl sandorių ar kitų veiksmų, atliekamų su sodo sklypais. Projekto autoriai taip pat siekia supaprastinti sodininkų bendrijų susirinkimų šaukimo ir organizavimo tvarką.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Antakalnyje prie Šilo tilto kyla naujas biurų ir butų pastatas

Gegužės pradžioje Antakalnio centre greta Šilo tilto pradėtos biurų ir butų pastato „...

Vilniaus Didžiojoje gatvėje pokyčiai: vietoje senos ligoninės – gyvenamasis namas (27)

Vilniaus miesto senamiestyje atgyja apleisti pastatai. Buvusioje poliklinikoje jau planuojamas...

Statybos darbų šiemet padaugėjo 18,6 proc. iki 535 mln. eurų

Lietuvoje statybos darbų šių metų pirmąjį ketvirtį atlikta už 535,1 mln. eurų – 18,6...

Įsigyti pirmąjį būstą gali tapti dar paprasčiau: paramą teiktų savivaldybės ir verslas (6)

Netrukus jaunoms šeimoms įsigyti pirmąjį būstą gali tapti dar paprasčiau. Antradienį Seimas...

Godumas ar šešėlis: NT kainos nenustoja augti, o meistrų atlyginimai – vos 600 eurų (437)

Nekilnojamojo turto ( NT ) kainos nesustoja augusios. Galima išgirsti, kad tai lemia ir tokie...

Top naujienos

Siaubingi radiniai šokiravo turistų mėgiamos salos gyventojus: sunku suvokti (20)

Kipre iki šiol jau rasti penki kūnai, įskaitant dviejų žmonių palaikus lagaminuose, kurie buvo...

Rusijos kariuomenės vado sąlygos NATO dėl Baltijos šalių: arba mūsų pasiūlymas, arba bus blogiau (459)

Mūsų santykiai su JAV ir NATO – žemiausiame lygyje per visą istoriją. Tai pripažinęs...

Grįžęs į tėvynę emigrantas palygino, kaip gyveno Anglijoje ir kaip dabar - Lietuvoje (229)

Puikų darbą užsienyje į šeimos ir gamtos apsuptį iškeitęs Mindaugas Sragauskas grįžo į...

Orai: vasara jau Lietuvoje (2)

Didesniąją šios savaitės dalį mūsų šalies orus lems itin šilto ir drėgno oro masė,...

Per plauką nuo „Eurovizijos“ finalo likęs Jurijus grįžo į Lietuvą: tai sužinojęs kambaryje pradėjau isteriškai juoktis (89)

Nors mūsų šalies atstovui „Eurovizijoje“ šis 64-asis tarptautinis dainų konkursas baigėsi...

Kodėl kai kurie žmonės serga rečiau: priežasčių ieškoti galima prisiminus, kaip motina gimdė (37)

Prieš septynerius metus Lietuvoje buvo pasiektas didžiausias atliekamų cezario operacijų...

Rimvydas Valatka. Kas geriau – Šimonytė ar Nausėda (10 patikros stacijų)? (451)

Pusiaukelė tarp Prezidento rinkimų I ir II turo rami kaip niekada. Du trečdaliai tautos jau...

Tritaškių lietumi pažymėtame trileryje Eurolygos karaliais tapo CSKA (148)

Eurolygos sezonas pasiekė finišo tiesiąją. Įtemptame finale čempionės titulą po trejų metų...

Dėl dviejų žaidėjų ateities ekipoje garantuotas Urbonas: „Žalgiris“ – donoras Eurolygoje, mes – LKL Adomaičio komentaras (6)

Po pralaimėjimo svečiuose atsitiesęs Vilniaus „Rytas“ savo žiūrovų akivaizdoje Utenos...

Šiuolaikiniam žmogui vien išvydus tokius papuošalus būtų negera, bet jais besidabinusios damos savęs žiauriomis nelaikė (10)

Istorija mena nemažai ekstravagantiškų ir net provokuojančių Europos mados vingių, tačiau tai,...