Tyrimo duomenimis, namai ir automobilis visų šalių gyventojams yra svarbiausias prioritetas, o mažiausiai taupoma kompiuterinei technikai. Baltijos šalių jaunimo požiūris sutampa ir dar vienu aspektu – visi jie trokšta keliauti, nurodoma pranešime žiniasklaidai.

Pasak SEB banko, labiausiai taupyti stengiasi estai – vienas iš penkių jaunų šios šalies gyventojų kiekvieną mėnesį santaupoms atideda daugiau negu penktadalį (20 proc.) savo pajamų. Lietuvoje tokią dalį pajamų santaupoms atsideda 13 proc., o Latvijoje – 9 proc. apklaustųjų. Sunkiausia taupyti sekasi jauniesiems latviams: daugiau negu trečdalis (35 proc.) šios šalies respondentų nurodė kiekvieną mėnesį išleidžiantys visą uždarbį ir santaupoms lėšų neskiriantys.

„Infliacija ne tik keičia jaunų Lietuvos gyventojų vartojimo įpročius, bet ir verčia juos dar labiau taupyti. Kiekvieną mėnesį santaupoms atidedama atlyginimo dalis padeda per ilgesnį laikotarpį sukaupti būtinas santaupas nenumatytiems atvejams“, – sakė SEB banko asmeninių finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė.

Santaupų juodai dienai stengiasi atsidėti 41 proc. Lietuvos ir 44 proc. Latvijos gyventojų, tačiau tik 23 proc. Estijos gyventojų. Atidedant dalį mėnesinio uždarbio didžiausia suma skiriama planuojamiems pirkiniams. Itin svarbu jaunimui yra įsigyti arba pasikeisti turimą automobilį. Tam lėšas kaupia 30 proc. latvių, 28 proc. lietuvių ir 17 proc. estų.

Į prioritetinių prekių sąrašus gerokai rečiau patenka naujas kompiuteris ar telefonas. Tam taupė 11 proc. tyrime dalyvavusių latvių ir lietuvių. Estai kompiuterinei technikai skiria mažiausiai dėmesio – vos 6 proc. jaunųjų šios šalies gyventojų patvirtino kiekvieną mėnesį šiems pirkiniams atidedantys bent minimalią pinigų sumą.

Kaip informuojama pranešime, net ir planuojančio pirkti būstą jaunimo noras keliauti neslūgsta, o tik didėja. Praėjusių metų spalį kelionėms taupė maždaug trečdalis apklaustų lietuvių (32 proc.), o šiemet tokius planus atskleidė net dešimtadaliu daugiau šalies jaunimo (43 proc.). Kelionėms biudžetą kaupia ir maždaug trečdalis estų (34 proc.) ir latvių (35 proc.).

„Vis dar gana nedidelė dalis jaunesnių negu 30 metų Baltijos šalių gyventojų rimtai svarsto apie tai, kokia bus jų finansinė padėtis sulaukus pensijos. Kita vertus, ambicingus pirmojo verslo planus plėtoja mažiau negu 10 proc. jaunimo. Svarbiausi prioritetai jiems yra stogas virš galvos, geras automobilis ir nauji kelionių įspūdžiai. Lietuvoje panašias tendencijas pastebime pastaruosius trejus metus“, – pastebėjo S. Strockytė-Varnė.

SEB banko užsakymu tyrimą šių metų balandžio mėnesį atliko bendrovė „Norstat LT“. Apklausoje internetu dalyvavo 500 18–29 metų Lietuvos, 418 Estijos ir 510 Latvijos gyventojų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją