aA
Per pirmąjį 2019 metų pusmetį Vilniuje sudaryti 846 investicinių butų sandoriai, Kaune – 567, Klaipėdoje – 262. Lyginant su atitinkamu laikotarpiu 2018 metais, sostinėje investicinių butų sandorių skaičius padidėjo 16 proc., Kaune – 65 proc., Klaipėdoje – 28 proc., rodo Registrų centro duomenys.
Registrų centras suskaičiavo butus investicijai: pirmauja Vilnius, o Kaune – įspūdingas šuolis
© DELFI / Karolina Pansevič

„Investicinis būstas, tai – toks būstas, kuris įsigyjamas investicijai, o ne gyvenimui. Mes analizuojame tik butus – jei asmuo jau turi gyvenamosios paskirties objektą ir įsigyja pigesnį, tada mes jį priskiriame investicijai“, – trečiadienį spaudos konferencijoje pasakojo Registrų centro duomenų analitikos vadovas Paulius Rudzkis.

Specialistas paaiškino, kad analizei pasirinkti tik trys miestais, nes būtent juose yra didžiausias būtų kiekis.

„Jei Šiaulių regione turi sodybą, galbūt paveldėjęs, ir nusipirkai nedidelį butą Vilniuje, mes jau priskirtume investicijai. Kas jau gali kelti klausimų ir iškreipti skaičius. Kol kas pasirinkta tokia metodika – pirmąjį kartą. Galbūt vėliau plėsime, įdėti daugiau kriterijų ir išplėsti“, – sakė P. Rudzkis.

Jis pasakojo, kad šiuo metu rinkoje yra poreikis tokio pobūdžio analizei.

„Daug kalbama apie įvairų investicinį ar antrinį būstą. Esame su Lietuvos NT asociacija šnekėję, Lietuvos banko ekspertai taip pat domisi tuo. Jaučiame bendrą poreikį“, – kalbėjo jis.

Registrų centro duomenimis, pirmąjį 2019 metų pusmetį Kaune kas ketvirtas (24 proc.) butas įsigytas investicijai. Klaipėdoje butų investicijai sandorių dalis sudarė 17 proc. visų pirmojo pusmečio sandorių, o Vilniuje ši dalis siekė 15 proc.

Kreivė juda žemyn

P. Rudzkis žurnalistams pristatė per pirmąjį 2019 metų pusmetį užfiksuotų nekilnojamojo turto (NT) rinkos, juridinių asmenų ir Lietuvos savivaldybėse gyvenamąją vietą deklaravusių gyventojų skaičių tendencijos.

Teigiama, kad Registrų centras pirmą kartą atliko išsamią registruose sukauptų duomenų analizę ir visuomenei pristatė aktualiausius NT sandorių duomenis, verslo aplinkos tendencijas ir naujų juridinių asmenų steigimo dinamiką, gyventojų skaičiaus pokyčius.

Registrų centro duomenų atvėrimo skyriaus vadovas P. Rudzkis pasakojo, kad šalies NT sandorių rinką toliau į priekį traukia žemės sklypų pardavimai, o metų pradžioje rekordinius augimo tempus demonstravusi butų rinka, panašu, aprimo ir jau antrą mėnesį sandorių skaičiaus kreivė juda žemyn.

„Apie teigiamas verslo steigimo ir plėtros tendencijas byloja stabiliai augantis naujai steigiamų juridinių asmenų skaičius, iš kurio galima išskirti populiarumo neprarandančią mažųjų bendrijų teisinę formą. Šalyje savo gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičius ženkliai nesikeičia, tačiau galima išskirti didmiesčių savivaldybes, kuriose savo gyvenamąją vietą deklaruoja vis daugiau žmonių“, – sakė P. Rudzkis.

Registrų centro duomenimis, visoje Lietuvoje šiemet pirmąjį pusmetį pirkimo-pardavimo sandoriais perleista 62,6 tūkst. NT objektų, arba 5,8 proc. daugiau nei praėjusių metų sausį–birželį (59,2 tūkst.).

Pusę perleistų NT objektų sudarė žemės sklypų sandoriai – šiemet savininkus pakeitė 31,1 tūkst. sklypų, arba 6,6 proc. daugiau nei pernai per pirmąjį pusmetį (29,2 tūkst. sklypų). Vien tik birželio mėnesį perleista 5,1 tūkst. žemės sklypų – 3,5 proc. mažiau nei pernai birželį (5,3 tūkst.) ir 23,5 proc. mažiau nei šių metų gegužę (6,7 tūkst.).

Šių metų pradžioje augusi butų sandorių rinkos kreivė pirmojo pusmečio pabaigoje pakrypo žemyn. Visoje šalyje šiemet savininkus jau pakeitė 17,1 tūkst. butų – 5 proc. daugiau nei praėjusių metų tuo pačiu metu (16,3 tūkst.). Vien per birželį parduota beveik 2,8 tūkst. butų – 4 proc. mažiau nei praėjusių metų birželį ir 9,5 proc. mažiau nei šių metų gegužę.

Bendros šalies butų sandorių tendencijos atsispindėjo ir šalies didmiesčiuose. Vilniuje, preliminariais duomenimis, pirmąjį pusmetį parduota beveik 5,7 tūkst. butų – 4,3 proc. daugiau nei pernai sausį-birželį, Kaune – 2,4 tūkst. (7,8 proc. daugiau), Klaipėdoje – 1,5 tūkst. (5,3 proc. daugiau), Šiauliuose – 816 (11,6 proc. daugiau), Panevėžyje – 613 (17,2 proc. daugiau).

Vien per birželį sostinėje sandoriais perleista 936 butai – 4 proc. mažiau nei praėjusių metų birželį ir 3,7 proc. mažiau nei šių metų gegužę, Kaune – 442 (atitinkamai 3 proc. daugiau ir 4,2 proc. daugiau), Klaipėdoje – 219 (atitinkamai 16,7 proc. mažiau ir 26,8 proc. mažiau), Šiauliuose – 124 (atitinkamai 1,6 proc. daugiau ir 17,9 proc. mažiau), Panevėžyje – 95 (atitinkamai 8 proc. daugiau ir 6 proc. mažiau).

Šiais metais visoje šalyje taip pat buvo parduota beveik 5,4 tūkst. gyvenamųjų namų – 8,6 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu (4,9 tūkst.), o vien tik birželį – 966 (pernai birželį – 955, šių metų gegužę – 1 117).

Registrų centras suskaičiavo butus investicijai: pirmauja Vilnius, o Kaune – įspūdingas šuolis
© DELFI / Karolina Pansevič

Įmonių steigia daugiau

„Juridinių asmenų registrą pirmąjį pusmetį toliau aktyviai pildė nauji juridiniai asmenys – viso įvairių formų juridinių asmenų per šį laikotarpį įsteigta 6,5 tūkst., arba 6 proc. daugiau nei atitinkamą praėjusių metų laikotarpį. Lietuvoje toliau sparčiai daugėjo naujų mažųjų bendrijų – viso įsteigta 2,5 tūkst. – 23 proc. daugiau nei pernai pirmąjį pusmetį, daugėjo naujai steigiamų viešųjų įstaigų bei asociacijų“, – sakė P. Rudzkis.

Viso liepos 1 dieną šalyje buvo įregistruota apie 240 tūkst. juridinių asmenų (3 proc. daugiau nei 2018 metų liepos 1 dieną), tačiau dalis (apie 30 tūkst.) juridinių asmenų yra laikomi neveiksniais, jau daug metų Registrų centrui neteikiančiais jokių duomenų.

Žvelgiant į teisines formas daugiausiai Lietuvoje yra uždarųjų akcinių bendrovių – viso apie 130 tūkst., taip pat populiarios yra mažosios bendrijos (18 tūkst.) ir individualios įmonės (35 tūkst.), tiesa, pastarųjų skaičius kasmet vis mažėja.

Gyventojų šiek tiek sumažėjo

„Stebint gyventojų skaičiaus pokytį matome, kad savo gyvenamąją vietą vienoje iš šalies savivaldybių šiuo metu yra deklaravę 3,03 mln. žmonių. Palyginti su šių metų pradžia, teigiamas savo gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičiaus pokytis fiksuotas trijų šalies didmiesčių ir jų rajonų savivaldybėse, taip pat Šiaulių mieste, Palangoje, Elektrėnuose ir Neringoje.

Registrų centro skelbiamas gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičius dėl taikomų skirtingų metodologijų nesutampa su Statistikos departamento skelbiamu nuolatiniu gyventojų skaičiumi. Pavyzdžiui, į užsienį išvykęs ir ten jau kurį laiką gyvenantis asmuo ne visuomet deklaruoja savo išvykimą“, – pasakojo P. Rudzkis.

Pranešime žiniasklaidai nurodoma, kad Registrų centras yra pirminis duomenų šaltinis, galintis pateikti objektyvią ir aktualią informaciją apie šalies NT tendencijas, verslo aplinką. Tiriant Lietuvos NT rinkos aktyvumą, apibendrinami NT sandorių duomenys, kuriems priskiriamas pirkimas iš fizinių ar juridinių asmenų, varžytynėse, lizingu ar išsimokėtinai ir kt., nepriskiriami – valstybinės žemės pirkimo sandoriai.

Vertindamas būsto rinkos duomenis, Registrų centras skiria būsto objektus į gyvenamuosius pastatus (vieno, dviejų, trijų ir daugiau butų pastatus ir pastatus įvairioms socialinėms grupėms) ir gyvenamąsias patalpas (butus, patalpas įvairioms socialinėms grupėms ir gyvenamąsias patalpas).

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.5714

Statybos per mėnesį brango 0,4 proc.

Statybos sąnaudų elementų kainos spalį, palyginti su rugsėju, padidėjo 0,4 proc., antradienį...

Vilniaus priemiesčių gyventojai kyla į kovą su paukštynu: tvirtina negalėsiantys net renovuoti savo namų (4)

Tūkstančiai Vilniaus rajono gyventojų atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje. Jų gyvenamojoje...

VMI: žemės mokesčio dar nesumokėjo 160 tūkst. savininkų

Dėl įvairių priežasčių žemės mokesčio, viršijančio penkis eurus, laiku nesumokėjo 160...

Per praėjusius metus valstybės valdomo NT sumažėjo 1,7 proc.

Finansų ministerija trečiadienį Vyriausybei pristatė 2021 metų valstybei nuosavybės teise...

Registrų centras: REGIA žemėlapyje – daugiau duomenų apie NT objektus

Registrų centro geoinformacinės aplinkos žemėlapyje REGIA nuo šios savaitės galima atrasi dar...

Top naujienos

Ekspertas: jei ne pinigai, „Financial Times“ nebūtų rašęs apie Lietuvą taip, kaip parašė (5)

Britų portalo „ Financial Times “ publikacijos apie Lietuvą nėra žurnalistika, tai – reklama...

Nauja apklausa išryškino aiškų kandidatų į Vilniaus merus trejetuką – įvertinti ir skirtingi II turo scenarijai (16)

Valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) užsakymu...

EK pirmininkės pasisakymas ištrintas, sureagavo ir Ukraina (4)

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas sureagavo į Europos Komisijos (EK) pirmininkės...

Gyventojai dalijasi, kiek dabar tenka mokėti už būsto paskolą: sumos gąsdina ne visus  kokių palūkanų tikėtis toliau (2)

Europos Centriniam Bankui ( ECB ) didinant bazinių palūkanų normas, gyventojai skaičiuoja, kiek,...

Rusija kreipėsi į Indiją: pagalbos reikia nedelsiant (10)

Nuo sankcijų kenčianti Maskva paprašė Indijos parduoti jai mažiausiai 500 skirtingų produktų,...

Patarė, kam žiemą kelionių į šiltus kraštus verčiau nesirinkti: šokas organizmui gali būti per didelis

Atrodytų, kas galėtų būti nuostabiau už atostogas šiltuose kraštuose, kai Lietuvoje už lango...

Linda Rozenbacha, delfi.lv

Trumpa kelionė į Andalūziją: patarimai, ką čia pamatyti ir kaip sutaupyti

Rudenį dar galima spėti pasimėgauti saule Pietų Europoje. Dirbu nuotoliniu būdu, tad...

Paprastas manevras gali baigtis bauda: kada posūkio signalą rodyti privaloma, o kada geriau susilaikyti?

Pasukant ar keičiant eismo juostą svarbu įjungti posūkio signalą, tačiau yra situacijų, kai...

Karas Ukrainoje. Britų žvalgyba apie Rusijos sprendimą: Kremlius bijo Ukraina: mūsų kariuomenė tapo dar galingesnė (7)

Ukraina pranešė iš Prancūzijos gavusi daugkartinę raketų paleidimo sistemą, kuri papildė...