aA
Lietuvos ekonomiką vis labiau kaustant sąstingiui, sunkus metas atėjo ir pagrindinėse miestų gatvėse esančių prestižinių prekybos patalpų rinkai. Nuomos kainos čia krito 20–50 proc. Pagrindinė gatvė dažnai yra vadinama miesto veidrodžiu. Dabar didžiųjų Lietuvos miestų „veidrodžiuose“ jau atsispindi prastėjančios ekonominės situacijos padariniai.
Prestižinių patalpų nuoma: situacija pasikeitė kardinaliai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Stipriai sumažėjęs bankinių paskolų verslui srautas, ne itin palankios ateities įžvalgos neigiamai nulėmė komercinių patalpų paklausą visuose šios rinkos segmentuose.

UAB „Ober-Haus“ duomenimis, 2008 metų pabaigoje mažėjo paklausa tiek biuro, tiek sandėliavimo, tiek ir prekybos patalpoms.

„Jeigu iki šiol komercinių patalpų rinka buvo laikoma alternatyva smarkų nuopuolį patyrusiai būsto rinkai, tai bendri 2008 metų rezultatai, ypač metų pabaigos, parodė, kad Lietuvos komercinių patalpų rinka taip pat neatsilaikė prieš ekonominį ir finansinį šalies nuosmukį“, - teigia nekilnojamojo turto agentūros specialistai.

Normali kaita?

Ypač ryškūs pokyčiai – Kauno Laisvės alėjoje. Čia neigiami procesai prasidėjo anksčiau nei kituose miestuose. To priežastys – kapitalinio atnaujinimo reikalaujanti pagrindinė miesto gatvė ir 2007 m. netoli jos atidarytas prekybos ir pramogų centras „Akropolis“.

Šiuo metu kas trečios-ketvirtos Laisvės alėjoje esančios parduotuvės vitrinoje galima pamatyti užrašą „išnuomojama“, daugelis tokių patalpų jau kurį laiką stovi tuščios.

Patalpų šeimininkai atsisako oficialiai komentuoti situaciją. Tačiau neoficialiame pokalbyje – versijos pačios įvairiausios. Vieni pripažįsta, kad šiuo metu patalpas tikrai sudėtinga išnuomoti, kiti teigia, kad „vyksta intensyvios derybos“ su naujais klientais. Dar kiti šiandieninėje situacijoje neįžvelgia nieko blogo.

„Šioje srityje dirbu ne pirmą dešimtmetį, galiu pasakyti, kad situacija visada buvo panaši: vieni ateina, kiti išeina. Gal šiuo metu tik tas kaitos procesas labiau suintensyvėjęs“, – Verslosavaite.lt tikino vienas prisistatyti nenorėjęs patalpų savininkas.

Daugelis savininkų ieškodami naujų nuomininkų pabrėžia gatvės išskirtinumu ir palankumu prekybai.

„Didžiąją metų dalį čia labai dideli studentų srautai. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kitaip – jie tikrai nemažai perka. Be to, atlikome tyrimą ir išsiaiškinome, kad nors „Akropolyje“ ir daugiau lankytojų, tačiau perkančiųjų procentas kur kas didesnis Laisvės alėjoje“, – tikino viena patalpas nuomojanti moteris.

Nuomos kainos – krito

Iki sunkmečio Kauno miesto Laisvės alėjoje patalpų nuomos kainos siekė nuo 100 iki 140 Lt už kv. m. Prasidėję recesijos procesai privertė daugelį patalpų savininkus keisti nuomos kainodarą. Galima pastebėti ryškų kainų kritimo šuolį.

„2008 m. pabaigoje, palyginti su 2007 m. tuo pačiu laikotarpiu, standartinių prekybinių patalpų nuomos kainos vidutiniškai smuko apie 30 proc. Kai kurie patalpų savininkai, siekdami žūtbūt užpildyti tuščias erdves, nuomos kainas sumažino gan drastiškai – iki 50 proc.“, – teigia UAB „Ober-haus“ atstovai.

Šiai dienai Laisvės alėjoje komercinių patalpų 1 kv.m. nuomos kaina – apie 60 Lt už kv.m. Bene didžiausia kaina – 90 Lt už kv.m.

UAB „Ober-haus“ įžvalgomis, pagyvėjimas Kauno Laisvės alėjoje, tikėtina, sutaps su bendru šalies ekonominio klimato atsigavimu.

„Galima daryti prielaidą, kad alėjai susigrąžinti patrauklumą padės tiek numatoma jos rekonstrukcija, tiek tinkamai rutuliojama bendra šios pagrindinės miesto arterijos koncepcija: alėja turėtų virsti „boutique“ parduotuvėlių, restoranų, stilingų užeigų, klubų, pramogų, laisvalaikio ir pan. gatve“, – teigia NT specialistai.

Tokia situacija – ne tik Kaune

Tokia situacija vis labiau ryškėja ne tik Kauno, bet ir kitų Lietuvos didžiųjų miestų centrinėse gatvėse. Sostinės Gedimino prospekte irgi vis dažniau galima pastebėti skelbimus, kad patalpos išnuomojamos.

Nors patraukliuose Vilniaus prekybos centruose nuomos kainų mažėjimas 2008 metais buvo beveik nepastebimas, centrinėje Vilniaus miesto gatvėje – Gedimino prospekte – komercijai skirtų patalpų nuomos kainų sumažėjimas vidutiniškai siekia apie 10–15 proc. ir dabar svyruoja nuo 50 iki 150 Lt. už kv. m.

Ekonominė krizė tuština patalpas ir pagrindinėse Klaipėdos miesto gatvėse.

„Miesto valdžiai apmokestinus automobilių stovėjimą didelė dalis įmonių suskubo ieškotis kitų, esančių neapmokestintoje teritorijoje, patalpų. Dauguma keliasi į pietinę miesto dalį, Taikos prospektą, į gatves šalia prekybos centro „Akropolis“. Patalpų nuomos kainos vidutiniškai krito apie 20–25 proc.“, – pastebi UAB „Ober-haus“ atstovai.

Šiauliuose – kritimas iki 50 proc.

Šiauliuose, pagrindinėje Vilniaus gatvėje-bulvare per metus fiksuojamas vidutinis 40–50 proc. nuomos kainų kritimas.

Nuomos įkainiai čia svyruoja nuo 25 iki 50 Lt. už kv. m. priklausomai nuo patalpų dydžio bei pačios vietos bulvare.

UAB „Ober-haus“ specialistų teigimu, kainų kritimas Šiaulių miesto bulvare siejamas su prekybos centro „Akropolis“ atidarymu kovo mėnesį: didžioji dalis buvusių bulvaro nuomininkų savo veiklą perkėlė į naująjį prekybos centrą. Kitoje centrinėje miesto dalyje kainos per metus smuko žemyn vidutiniškai 20–40 proc. ir dabar svyruoja nuo 15 iki 25 Lt. kv. m.

Panevėžyje tiek ekonomikos pakilimo laikais, tiek dabar, besikeičiančios nuotaikos sąlygomis nuomos procesai vyksta ganėtinai vangiai.

„Šiuo metu esančioms laisvoms patalpoms sudėtinga greitai surasti nuomininką. Anksčiau neišnuomotų patalpų rinkoje praktiškai nebuvo. Nuomos kainos Panevėžyje vidutiniškai per metus krito apie 20 proc.“, – nurodo nekilnojamojo turto agentūra.

Situaciją valdo nuomininkai

Didžioji dauguma nuomininkų, prastėjant įmonių veiklos rodikliams, dairosi mažesnio ploto bei pigesnių patalpų.

Kita dalis, nenorėdami prarasti esamų klientų, siekia nekeisti dislokacijos vietos ir ieško kompromisų su patalpų savininkais dėl lankstesnės kainodaros sistemos bei palankesnių sąlygų. „Situacija pasikeitusi 180 laipsnių. Jeigu prieš metus sąlygas diktavo tas, kas nori išnuomoti, šiandien yra atvirkščiai – sąlygas diktuoja tas, kuris nori išsinuomoti“, – Verslosavaite.lt sakė nekilnojamojo turto agentūros UAB „Alvyta ir Ko“ vadovas Alvidas Bakutis.

Pasak jo, nekilnojamojo turto skelbimų portaluose pateikiama informacija neatitinka tikrovės: nurodytos kainos nuolat keičiasi.

Perspektyva: viltis miršta paskutinė

Ypač sunki situacija siekiant išnuomoti neremontuotas prekybines patalpas. Jos nedomina nuomininkų, nes jiems nėra jokio poreikio remontuotis ir nuomotis, todėl skelbiama kaina jokios reikšmės nevaidina.

„Prieš metus buvo galima išnuomoti neremontuotas patalpas, susitvarkyti jas turėdavo nuomininkas. Dabar Laisvės alėjoje už 10 litų kv. m. neremontuotų patalpų niekas net nežiuri“, – sakė A. Bakutis. Pasak nekilnojamojo turto agentūrų atstovų, artimiausiu metu didesnių prošvaisčių komercinių patalpų nuomos, kaip ir kituose nekilnojamojo turto rinkos segmentuose, nematyti.

„Šiuo metu Estijoje jau siūlomos patalpos mokant tik mokesčius ir komunalinius patarnavimus. Rudenį, manau, turėsime ir mes jau tokių variantų. Bet žmonės vilties dar turi. Ji miršta paskutinė“, – teigė „Alvyta ir Ko“ vadovas A. Bakutis.

www.verslosavaite.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniaus Belmonto žirgynas bus parduodamas aukcione (1)

Valstybės valdomas Turto bankas spalį aukcione už 1,97 mln. eurų pradinę kainą aukcione...

Pasirašyta Vilniaus centrinio pašto įsigijimo sutartis (18)

Valstybės valdomas Lietuvos paštas ir investicijų bendrovės „ Lords LB Asset Management “...

Ruošiasi pokyčiams: nuo kitų metų įsigalios naujos mokestinės vertės statiniams (4)

Kasmetinį visos šalies nekilnojamojo turto masinį vertinimą atlikęs Registrų centras kviečia...

Antrąjį ketvirtį būsto kainos – 7 proc. didesnės nei prieš metus (5)

Antrąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, būsto kainos padidėjo 7...

Tyrimas dėl Klaipėdoje nugriautų pastatų nutrauktas, bus reikalaujama atlyginti žalą

Prokuratūra nutraukė tyrimą dėl trijų Klaipėdos senamiestyje nugriautų pastatų, tačiau iš...

Top naujienos

Dėl mažytės salos Europa – ant karo slenksčio: vienas susidūrimas jau įvyko (137)

Tai mažytė, vos dvylikos kvadratinių kolometrų ploto sala, atsidūrusi pačioje pavojingosios...

Kalbino SEB inovacijų centro vadovas Audrius Rutkauskas, parengė Lina Širvinskienė | D+ nariams

Netolima darbo rinkos ateitis: beverčiai diplomai ir konkurencija su viso pasaulio specialistais (35)

Kaip dirbsime ir uždirbsime 2025 metais? Kaip su tuo susijęs tvarumas ? Kaip keisis konkurencija...

Vasariški orai lepins ir toliau: pokyčiai – nuo ketvirtadienio

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono šiaurės vakarinė – šiltesnioji dalis. Vakariniuose...

Kamčiatkos spindesys ir skurdas: gyvybei pavojingi kontrabandiniai ikrai, kaimai-vaiduokliai ir beribis brakonierių godumas (29)

Filmas „Raudonoji lašiša “ – kūrinys apie žuvį, nuo kurios faktiškai priklauso gyvybė...

„Barca“ testuoja Šaro nervus: žygis Ispanijoje pradėtas dramatišku trileriu Giedraitis debiutavo sėkmingai (26)

„Du susitikimai, trys susitikimai, minutės pertraukėlė – tau negana? Tau negana?“ – ant...

Akvilę ištiko viena dažniausių ir grėsmingiausių komplikacijų: po gimdymo vos nemirė

Vieną rytą nubudusi Akvilė pajuto, kad nutekėjo vaisiaus vandenys . „Sunerimau, nes laukiausi...

Prof. Vytautas Kasiulevičius: jei spėjimai pasitvirtins, bus galima teigti, kad Baltijos šalys buvo teisios (71)

„Daug ko dar nežinome, bet jeigu britų ir vokiečių spėjimai pasitvirtins ir pandemija...

Virtualūs konsultantai užkariauja įmones: kokie jų privalumai ir ko galime tikėtis ateityje (3)

Pasauliui vis labiau skaitmenizuojantis, įvairiuose sektoriuose pradedame pastebėti išmaniąsias...

Schilleris po LKL debiuto pasidžiaugė „Žalgirio“ stiprybe ir prabilo apie Blaževičiaus situaciją (33)

Naujasis Kauno „Žalgirio“ strategas Martinas Schilleris pirmojo blyno „Betsafe-LKL“...

|Maža didelių žinių kaina