Aktualiausia tema studijuoti į Kauną atvykstantiems studentams – būsto paieška. Ekonomiškai naudingiausias variantas – įsigyti, kad ir ne itin prabrangų, bet – savo būstą.
J. Mincevičienės nuotr.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Apskaičiavome, kad užuot kas mėnesį kloję apvalią sumą nuomotojams, tokie studentai pabaigdami aukštojo mokslo įstaigas jau bus pasidengę net iki pusės būsto paskolos.

Visa stipendija – nuomai

Daugeliui studentų tai sudaro didžiąją dalį išleidžiamų lėšų: štai viename Kauno universitete studijuojanti antrakursė Rasa iš Alytaus, butą nuomojasi nuo studijų pradžios. Per mėnesį sumoka 100 eurų už Dainavos rajone esantį vieno kambario butą. Mergina svarsto, kad dėl kainos jai pasisekė, nes nuomojasi iš giminaitės, tačiau pastebi, kad šiuo metu ir ypač prieš rugsėjį – nuomos kainos kyla. Rasa gauna apie šimto eurų stipendiją, ją visą skiria nuomai.

Mergina teigia, kad pinigų nuomai gaila, ši investicija neatsipirks, tačiau apie kitas galimybes šiuo metu nesvarsto. O galėtų.

Nuomotis – neapsimoka

Skaičiuojant šių metų kainomis, rastomis populiariuose skelbimų puslapiuose „Skelbiu.lt“, „Alio.lt“, „Kapitalas.lt“, „Aruodas.lt“ ar feisbuko grupėje „Ieškau kambarioko Kaune“ – jei bakalaurą studijuojantis žmogus visus metus nuomosis vieno kambario butą vidutine rinkos kaina – 150 eur. per mėnesį, tai jam atsieis 7 tūkst. 200 eur. per visus ketverius mokslo metus.

Jei studijuos magistrą, paklos 10 tūkst. 800 eur., jei doktorantūrą – 18 tūkst. eur. Susidaro tikrai nemažos sumos, apie kurias retas susimąsto tą pačią dieną, tačiau paskaičiavęs, kiek daug pinigų išleido, o nieko už juos neįsigijo – dažnas griebtųsi už galvos.

Lietuvos banko ekonomistai atkreipia dėmesį, kad savo finansus žmonės turėtų pradėti labiau skaičiuoti ir planuoti nuo pat jaunų dienų. Žinoma, jaunam žmogui beveik neįmanoma sukaupti didesnės sumos reikalingos būsto įsigijimui iškart, tačiau visuomet galima tikėtis panaudoti banko paskolą. Ir tai pakankamai racionalu, nes kas mėnesį sumokama suma nuomai nenuplauks veltui, o keliaus į nuosavo būsto išsipirkimą.

Sutaupo skaičiuojantys

„Ateitį planuojantiems studentams nuosavas butas – pati geriausia investicija. Šiuo metu naujos statybos namuose 3 kambarių buto nuoma siekia iki 400 eur.

Tokie butai yra labai ekonomiški, todėl nuomotojui tenka mokėti mažus komunalinius mokesčius, o tuo naudojasi nuomotojai didindami nuomos mėnesiui kainą. Palyginimui, mėnesinė paskolos įmoka yra apie 200 – 300 eur. Taigi, už nuomą kartais gali tekti mokėti net brangiau, nei imant paskolą,“ – teigia kvartalo „Smėliai“ pardavimų vadybininkas Pranas Sindaravičius.

P. Sindaravičiaus teigimu, didesnius butus, kad būtų ekonomiškiau, dažnai nuomojasi keli studentai. Tačiau tokį formatą studijų laikotarpiu gali pritaikyti ir nuosavą būstą įsigijęs savininkas.

„Vienas trijų kambarių butą įsigijęs vaikinas bičiuliui išnuomavo kambarį ir taip pasidengė mėnesinę paskolos įmoką,“ – konkretų atvejį prisiminė P. Sindaravičius.

Kadangi naujo būsto šildymo kaštai nėra dideli, ekonomiškai nebėra naudingiau pirkti mažą būstą, o ir vėliau, sukūrus šeimą, erdvesnis butas bus ir patogesnis gyvenimui.

Nuosavas būstas ypač patraukia keliose pakopose studijuoti planuojančių jaunuolių dėmesį. „Teisės ir medicinos studentai – dažniausi mūsų pirkėjai. Būsimi medikai Kaune mato daug perspektyvų, todėl mielai įsigyja butą, nemėtydami be reikalo pinigų brangiai nuomai“, – sako P. Sindaravičius.

Pasidengs iki pusės paskolos

Pardavimui butus siūlančių portalų „Skelbiu.lt“, „Aruodas.lt“, „Edomus.lt“ duomenimis, vieno kambario, nenaujas butas, toliau nuo Kauno centro vidutiniškai kainuoja 26-30 tūkst. eurų, taigi vidutiniškai – apie 28 tūkst. eur. Tad, per mokslo metus: bakalauro studentas padengia: apie 26 proc. būsto kainos, magistras – apie 39 proc., o doktorantas – net 64 proc. savo nuosavo būsto sumos.

Naujos statybos butui teks pakloti bene dvigubai, tad procentai sumažėtų perpus, tačiau taip pat atrodo reikšmingai: išsimokama 13-32 proc. sumos.

Įvertinus kainas, matoma, kad taupantieji ir apie ateitį galvojantieji paėmę būsto paskolą – tik išlošia. Juolab, kad suma banko paskolai dažnai būna mažesnė, nei ta, kurią kas mėnesį įprastai reikia skirti buto nuomai. Atskaičius ir kas mėnesį skaičiuojamas palūkanas, buto pirkėjas vis tiek laimi.

Atsiperka per 6-7 metus

Kad ir kaip būtų lyginama, nuomotis butą – niekada neišeis į pliusą, nes pinigai bus sumokėti tik už gyvenamąjį momentą ir svetimam asmeniui, tad, bus išmesti kaip į balą.

Turintieji visą pinigų sumą butui jau dabar, perka be paskolos, paskaičiuota, kad jiems nuosavas būstas atsiperka maždaug per 6–7 metus.

Jei pasikeičia situaciją ir keliamasi į kitą miestą – butą galima parduoti arba išnuomoti. Šiuo metu butų nuomos paklausa Kaune išlieka labai didelė ir tikėtina, kad tai bus ateityje, nes Kaune veikia net keturi pagrindiniai šalies universitetai, kuriuose studijuoja beveik 40 tūkst. studentų.

Daugiau skaitykite čia.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

VPT neleido Kaunui baseino prie „Žalgirio“ arenos projektuoti neskelbiant konkurso

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) neleido Kauno savivaldybei be konkurso rengti „Žalgirio“...

Numavičiai su partneriais investuoja į viešbučius Rumunijoje (26)

Turtingiausias šalies verslininkas Nerijus Numavičius kartu su broliu Vladu ir kitu buvusio...

„Swedbank“: praėjusiais metais gyventojai aktyviausiai skolinosi namų įrengimui ir remontui (1)

Praėjusiais metais šalies gyventojai rinkosi skolintis daugiau vartojimo reikmėms. Kaip rodo „...

Tiesioginiai valstybės ir savivaldybių NT aukcionai bus leidžiami tik išimtiniais atvejais (1)

Valstybei ir savivaldybėms priklausantys nekilnojamieji daiktai turėtų būti parduodami...

„Radisson" atidarys 6–ąjį viešbutį Lietuvoje (6)

Sostinėje planuojamame „ VNO verslo ir prekybos parke“ iškilsiančio viešbučio operatore...

Top naujienos

Klimatologas: ne tik žiema – ir vasara bus kitokia (11)

Dėl klimato kaitos žiemos Lietuvoje tapo šiltesnės, o vasaros karštesnės, todėl žiemą už...

Tų pačių maisto prekių krepšelio kaina skirtingose parduotuvėse skiriasi net iki 10 eurų (43)

Pirkėjus masina ne tik kokybiški produktai, operatyvus aptarnavimas, bet ir patrauklios prekių...

Seime pasistūmėjo klausimas dėl Skardžiaus likimo papildyta (21)

Seimui antradienį nusprendė sudaryti specialią tyrimo komisiją, kuri pagal Seimo narių grupės...

Šeimos tragedija: manė, kad pavogtas automobilis su dukra. Buvo dar blogiau (15)

Antradienį Didžiąją Britaniją sukrėtė skaudi dvejų metų mergaitės netektis, kuri, kaip...

Tapinas supyko ir apkaltino Gabrielių Landsbergį (195)

Sprendimas nepritarti siūlymui rengti pirmalaikius Parlamento rinkimus supykdė ir apžvalgininką...

Apie sprendimo dėl vaiko pinigų užkulisius prabilo Lazutka: negražiai sužaista (168)

Užuot sumažinę mokesčius vaikus auginantiems tėvams, valdantieji juos padidino. Taip interviu...

Baltijos šalių reakcija išsiskyrė: Estija pasveikino Putiną, Lietuva – ne (482)

Baltijos šalių reakcija į Rusijos prezidento Vladimiro Putino perrinkimą išsiskyrė: Estijos...

Pasitikrinkite, kokios programėlės slapta siurbia jūsų duomenis (13)

Dauguma žmonių pamiršta, kad kai jie parsisiunčia programėlę ar prie tam tikrų interneto...

Dėl svajonių darbo pakloja tiek, kad galėtų nusipirkti butą Vilniuje (5)

Emigracija, trys skirtingos darbovietės, bemiegės naktys, intensyvios studijos, dar intensyvesni...

Kas būtų išdrįsęs eiti į rinkimus: kaip balsavo Seimo nariai (175)

Seimui apsisprendus nesvarstyti pirmalaikių rinkimų idėjos, kurią siūlė opozicija, DELFI...