aA
Jausti, užuosti, matyti spalvas – natūrali žmogaus būsena, tačiau šie pojūčiai ne visada padeda priimti racionalius sprendimus, ypač renkantis ne pirmą būstą. Laikina, sezoninė, o gal momentinė vizija gali labai brangiai kainuoti ateityje, kai investicija taps nelikvidi, paaiškės, kad įsigytas turtas buvo pervertintas arba, – blogiausia, kas gali nutikti, – nenaudojamas ir nemielas širdžiai.
© DELFI / Karolina Pansevič

Labai svarbu atsiriboti nuo pirmo įspūdžio, emocijų ir pagalvoti, koks tos investicijos likimas bus po metų, trejų, dešimties? Žurnalas „Investuok“ siūlo atsitraukti, pamatyti kitus variantus ir apgalvoti ilgalaikę turto naudojimo strategiją.

Patraukli grąža – nuo 5 %

Būstų finansinė grąža yra patraukli tiek užsienyje, tiek Lietuvoje tol, kol ji viršija 5 %. Dažniausiai tai stabili grąža, būstus nuomojant ilgam laikotarpiui likvidžiose vietose – didmiesčiuose, centrinėse miesto dalyse.

Kurortuose būstus nuomojant trumpam laikotarpiui, metinė finansinė grąža didėja iki 10 %, bet tai galima pasiekti tik aktyviai dirbant su turtu. Kad ir kur investuotumėte – Lietuvoje, Ispanijoje, Kipre ar Turkijoje, – privalote įvertinti sezoniškumo poveikį, nes žiemos mėnesiai labai dažnai praryja piko metu gautą pelną.

Įsigyjant būstą tiek Lietuvos kurortuose, tiek užsienyje, dažnai pamirštama išskaičiuoti būsto išlaikymo mokesčius ir darbą, jei, pavyzdžiui, per savaitę kelis kartus gali tekti paruošti būstą naujam nuomininkui. O kur dar nuolatinės išlaidos dėl deramos būsto techninės priežiūros? Pamiršote ir tai? Neabejotinai dar norėsite didinti užimtumą ir naudositės tarpininkų paslaugomis („Booking“, „AirBnb“ ir pan.). Ar įvertinote tarpininkavimo mokesčius?

Perkant antrą būstą siūlo neskubėti: reikia įvertinti kelis svarbius dalykus
© Shutterstock

Ir sau, ir nuomai

Lietuviai, ieškodami būsto užsienyje, dažnai dairosi į Kiprą, Turkiją ir Ispaniją, bet dažniausiai būstus ten perka ne nuomai, o sau poilsiui, nes susisiekimas lėktuvais su šiomis šalimis yra pakankamai patogus, be to, didesnė gero oro tikimybė nei Lietuvos pajūryje. Tačiau kiek kartų per metus jūs leisite sau atostogauti? Apskaičiuokite, kiek jūsų atostogos per 10 metų kainuotų 5 žvaigždučių viešbutyje su pasiūlymu „viskas įskaičiuota“? Palyginkite šias ir būsto įsigijimo bei išlaikymo išlaidas ir tik tada priimkite sprendimą, ar apsimoka investuoti.

Praėjus keleriems metams, užsienyje būstą įsigiję asmenys pastebi, kad poilsiauti važiuoja kur kas rečiau, nei planavo, ir tada pradeda ieškoti, kas galėtų užsiimti jų būsto nuoma. Būsto administratoriaus, nuomojančio ir prižiūrinčio būstą, paslauga kainuoja apie 10–15 % nuomos pajamų, neskaičiuojant komunalinių ir kitų mokesčių. Jeigu atskaičius šias išlaidas finansinė grąža lieka ne mažesnė nei 5 %, tada tokį būstą nuomoti apsimoka, jeigu mažesnė – neteksite planuotų pajamų.

Lietuvoje ar užsienyje

Renkantis, kur įsigyti būstą – užsienyje ar Lietuvoje, – verta atkreipti dėmesį, kaip greitai bus galima reaguoti nenumatytais atvejais. Galimybė greitai pasiekti būstą, pavyzdžiui, keičiantis nuomininkams ar prireikus skubaus remonto, – vienas iš lemiamų veiksnių. Lietuvoje esantį būstą prižiūrėti ir nuomoti kur kas paprasčiau nei užsienyje.

Daugelis skaičiuoja, kad, pavyzdžiui, iki Ispanijos ar Turkijos nuskristi užtrunka tiek pat, kiek automobiliu nuvažiuoti iki Baltijos jūros, bet jie pamiršta į skrydį įskaičiuoti važiavimą į oro uostą ir iš jo, laukimą oro uoste, galimus vėlavimus ir net kelionės kainą. Dėl šių aplinkybių kelionė iki užsienio kurortų pailgėja bent jau dvigubai.

Be to, klaidinga manyti, kad investuoti į būstą poilsiui Lietuvoje rizikinga todėl, kad turime žiemą, o Viduržemio regione nuolatos šviečia saulė. Mes turime tokių kurortų, kurie ir žiemą išlieka tokie pat populiarūs kaip vasarą: Druskininkai, Birštonas teikia daug sveikatingumo paslaugų, dėl kurių ten žmonės poilsiauja ištisus metus. Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje svarbu atkreipti dėmesį į infrastruktūros išvystymą šalia būsto, įvertinti vietovės patrauklumą – ar ten yra maitinimo paslaugų, parduotuvių, įvairių pramogų.

Perkant antrą būstą siūlo neskubėti: reikia įvertinti kelis svarbius dalykus
© DELFI / Karolina Pansevič

Šiandien Kipre tikrai galima rasti pigesnių būstų nei Lietuvos pajūryje, bet reikėtų atkreipti dėmesį į lokaciją, pavyzdžiui, naujų būstų kaina Šventojoje ir Nidoje gali skirtis net tris kartus. Šventojoje naujo įrengto būsto vidutinė kaina yra apie 1100 eurų už kv. m, o Neringoje kaina siekia iki 3 tūkst. eurų. Palangoje kainos taip pat skiriasi priklausomai nuo vietos – miesto centre kaina siekia 2,5–3 tūkst. eurų už kv. m, o užmiestyje – iki 1 tūkst. eurų.

Taigi kainų kontrastai tame pačiame mieste gali būti milžiniški, todėl labai svarbu viską gerai apsvarstyti ir tinkamai įsivertinti riziką.

Tai straipsnis iš žurnalo „INVESTUOK".

Gruodžio mėnesio žurnalo „Investuok“ numeryje taip pat skaitykite:

Tendencijų rubrikoje: Aptariame 2018 metus ir vertiname kiek buvo teisios ekspertų, tame tarpe ir mūsų pačių prognozės, situacijos vertinimas, bei kaip viskas vyko iš tiesų.

Rubrikoje Vertybinių popierių birža: Ar Šiaulių bankas ant prekystalio? Vertiname ir analizuojame Šiaulių banką. Nagrinėjame ir Europos bankų situaciją – atrodo jų sveikata prastesnė nei Šiaulių banko... Straipsnyje „Europos bankai pavojuje?“ analizuojame su kokiomis problemomis susiduria Europos bankai.

Tema: Kai visi kalba apie korekciją, dažnai tai būna geras laikas apsipirkti. Kaip yra šią žiemą?
Rinkos: Nagrinėjame kaip savo portfelius III ketvirtį pakeitė garsiausi pasaulio investuotojai - ką galime įžvengti, ką jie mąsto ir kokios jų investavimo idėjos? „Netflix“ – Ar viskas taip puiku? Ar tik netapo tai kas neįprasta nauja norma? Kur tai nuves? Kinija – ar tik ne Kiniją šį kartą sugriaus pasaulio ekonomiką? Kodėl visi su dideliu nerimu stebi situaciją šioje šalyje? Vertiname realia situaciją.

Nekilnojamasis turtas: NT kainas regionuose augina lūkesčiai – kai kur kainos užaugo net 50 %, ar tai gali būti racionali investicija? Įžvalgose – apie namo renovaciją – kaip padidinti NT vertę.
Ir dar: Komentarai, patarimai, „laisvalaikio rubrika“ , įžvalgos, fondų rezultatai, pasaulio, žaliavų, valiutų apžvalgos ir tai, ką rugsėjį viešai kalbėjo garsūs investuotojai bei ekonomistai.

Daugiau informacijos: www.investuok.eu

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Workland Group“ įsigijo „Happspace“ tinklą

Biurų centrus Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje valdanti bendrovė „ Workland Group“ įsigijo „...

Griuvena – verta aukso puodo: apie kuklų butą apleistame name sukasi NT rykliai kvadrato kaina – 10 tūkst. eurų (62)

Vertas tikro aukso puodo, – taip būtų galima apibūdinti šiuo metu varžytinėse parduodamą...

Aukštyn kojomis pastatytas namas Braitone idealiai tinka asmenukėms (5)

Aukštyn kojomis apverstas namas Braitone, Anglijoje – vieta, kur žmonės traukia pasidaryti...

„Hanner“ už 4 mln. eurų įsigijo sklypą Vilniaus stoties rajone, planuoja 7 daugiabučių kvartalą (70)

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „ Hanner “ už 4,1 mln. eurų iš bendrovės „Dolversa“...

Pensilvanijos valstijoje buvo atlikta nenaudojamo dangoraižio sprogdinimo operacija

Sekmadienį (gegužės 19 d.) JAV Pensilvanijos valstijoje buvo atlikta nenaudojamo dangoraižio...

Top naujienos

Konfliktas įmonėje: vadovą kaltina išnaudojimu, o darbuotojas – vagyste (10)

Socialiniame tinkle „Facebook“ kilo nepasitenkinimo banga dėl kosmetikos kompanijos „Make Up...

Britai pradėjo didžiausią savo istorijoje tarptautinę viliojimo kampaniją: prognozuoja grėsmę Lietuvai (97)

Viešųjų ryšių agentūros informuoja, kad Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba (...

Pratrūko dėl stovėjimo aikštelėse nubraižomų automobilių: kodėl policija nesiima veiksmų (3)

Dėl nubraižytų automobilių nirštantys klaipėdiečiai norėtų, kad policijos pareigūnai...

Apie derybas su Rusija paklaustas Zelenskis atsakė vienu žodžiu (125)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė derybų su Rusija galimybę.

Pasitikrinkite: testas, kurios partijos ar komiteto pažiūros jums artimiausios (33)

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) mokslininkai...

Paaiškėjo, kodėl Vilniuje kyla spūstys: ekspertai turi patarimų, kaip ilgam neužstrigti (19)

Skaičiuojama, kad spūstyse vilnietis praleidžia net 136 valandas per metus. Tam, kad spūsčių...

Gimus vaikui, sugriuvo visi nusistatymai: sakiau, kad miegos tik savo lovoje, o žindysiu tik iki, kol pradėsiu primaitinti (4)

Renata ir Arnoldas Raugai – dar viena praėjusios savaitės DELFI ir „ Kidy Tour “ metų šeimos...

Neramios žinios iš muitinės: į Lietuvą bandyta įvežti raketų paleidimo sistemas iš Baltarusijos (131)

Lietuvos muitinės pareigūnai šią savaitę nepraleido į šalį bandytos įvežti raketų...

Ispanijos policijos paviešinti vaizdai: sulaikomas lietuvis – Europą šiurpinusios gaujos vadeiva (82)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Rinkėjai įvertino kandidatus į prezidentus: užkliuvo Šimonytės nuotaika ir Nausėdos šuo galima paklausyti gyvai (303)

Pirmadienį prasidėjo išankstinis balsavimas antrajame Prezidento rinkimų ture. Tuo pat metu savo...