aA
Jausti, užuosti, matyti spalvas – natūrali žmogaus būsena, tačiau šie pojūčiai ne visada padeda priimti racionalius sprendimus, ypač renkantis ne pirmą būstą. Laikina, sezoninė, o gal momentinė vizija gali labai brangiai kainuoti ateityje, kai investicija taps nelikvidi, paaiškės, kad įsigytas turtas buvo pervertintas arba, – blogiausia, kas gali nutikti, – nenaudojamas ir nemielas širdžiai.
© DELFI / Karolina Pansevič

Labai svarbu atsiriboti nuo pirmo įspūdžio, emocijų ir pagalvoti, koks tos investicijos likimas bus po metų, trejų, dešimties? Žurnalas „Investuok“ siūlo atsitraukti, pamatyti kitus variantus ir apgalvoti ilgalaikę turto naudojimo strategiją.

Patraukli grąža – nuo 5 %

Būstų finansinė grąža yra patraukli tiek užsienyje, tiek Lietuvoje tol, kol ji viršija 5 %. Dažniausiai tai stabili grąža, būstus nuomojant ilgam laikotarpiui likvidžiose vietose – didmiesčiuose, centrinėse miesto dalyse.

Kurortuose būstus nuomojant trumpam laikotarpiui, metinė finansinė grąža didėja iki 10 %, bet tai galima pasiekti tik aktyviai dirbant su turtu. Kad ir kur investuotumėte – Lietuvoje, Ispanijoje, Kipre ar Turkijoje, – privalote įvertinti sezoniškumo poveikį, nes žiemos mėnesiai labai dažnai praryja piko metu gautą pelną.

Įsigyjant būstą tiek Lietuvos kurortuose, tiek užsienyje, dažnai pamirštama išskaičiuoti būsto išlaikymo mokesčius ir darbą, jei, pavyzdžiui, per savaitę kelis kartus gali tekti paruošti būstą naujam nuomininkui. O kur dar nuolatinės išlaidos dėl deramos būsto techninės priežiūros? Pamiršote ir tai? Neabejotinai dar norėsite didinti užimtumą ir naudositės tarpininkų paslaugomis („Booking“, „AirBnb“ ir pan.). Ar įvertinote tarpininkavimo mokesčius?

Perkant antrą būstą siūlo neskubėti: reikia įvertinti kelis svarbius dalykus
© Shutterstock

Ir sau, ir nuomai

Lietuviai, ieškodami būsto užsienyje, dažnai dairosi į Kiprą, Turkiją ir Ispaniją, bet dažniausiai būstus ten perka ne nuomai, o sau poilsiui, nes susisiekimas lėktuvais su šiomis šalimis yra pakankamai patogus, be to, didesnė gero oro tikimybė nei Lietuvos pajūryje. Tačiau kiek kartų per metus jūs leisite sau atostogauti? Apskaičiuokite, kiek jūsų atostogos per 10 metų kainuotų 5 žvaigždučių viešbutyje su pasiūlymu „viskas įskaičiuota“? Palyginkite šias ir būsto įsigijimo bei išlaikymo išlaidas ir tik tada priimkite sprendimą, ar apsimoka investuoti.

Praėjus keleriems metams, užsienyje būstą įsigiję asmenys pastebi, kad poilsiauti važiuoja kur kas rečiau, nei planavo, ir tada pradeda ieškoti, kas galėtų užsiimti jų būsto nuoma. Būsto administratoriaus, nuomojančio ir prižiūrinčio būstą, paslauga kainuoja apie 10–15 % nuomos pajamų, neskaičiuojant komunalinių ir kitų mokesčių. Jeigu atskaičius šias išlaidas finansinė grąža lieka ne mažesnė nei 5 %, tada tokį būstą nuomoti apsimoka, jeigu mažesnė – neteksite planuotų pajamų.

Lietuvoje ar užsienyje

Renkantis, kur įsigyti būstą – užsienyje ar Lietuvoje, – verta atkreipti dėmesį, kaip greitai bus galima reaguoti nenumatytais atvejais. Galimybė greitai pasiekti būstą, pavyzdžiui, keičiantis nuomininkams ar prireikus skubaus remonto, – vienas iš lemiamų veiksnių. Lietuvoje esantį būstą prižiūrėti ir nuomoti kur kas paprasčiau nei užsienyje.

Daugelis skaičiuoja, kad, pavyzdžiui, iki Ispanijos ar Turkijos nuskristi užtrunka tiek pat, kiek automobiliu nuvažiuoti iki Baltijos jūros, bet jie pamiršta į skrydį įskaičiuoti važiavimą į oro uostą ir iš jo, laukimą oro uoste, galimus vėlavimus ir net kelionės kainą. Dėl šių aplinkybių kelionė iki užsienio kurortų pailgėja bent jau dvigubai.

Be to, klaidinga manyti, kad investuoti į būstą poilsiui Lietuvoje rizikinga todėl, kad turime žiemą, o Viduržemio regione nuolatos šviečia saulė. Mes turime tokių kurortų, kurie ir žiemą išlieka tokie pat populiarūs kaip vasarą: Druskininkai, Birštonas teikia daug sveikatingumo paslaugų, dėl kurių ten žmonės poilsiauja ištisus metus. Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje svarbu atkreipti dėmesį į infrastruktūros išvystymą šalia būsto, įvertinti vietovės patrauklumą – ar ten yra maitinimo paslaugų, parduotuvių, įvairių pramogų.

Perkant antrą būstą siūlo neskubėti: reikia įvertinti kelis svarbius dalykus
© DELFI / Karolina Pansevič

Šiandien Kipre tikrai galima rasti pigesnių būstų nei Lietuvos pajūryje, bet reikėtų atkreipti dėmesį į lokaciją, pavyzdžiui, naujų būstų kaina Šventojoje ir Nidoje gali skirtis net tris kartus. Šventojoje naujo įrengto būsto vidutinė kaina yra apie 1100 eurų už kv. m, o Neringoje kaina siekia iki 3 tūkst. eurų. Palangoje kainos taip pat skiriasi priklausomai nuo vietos – miesto centre kaina siekia 2,5–3 tūkst. eurų už kv. m, o užmiestyje – iki 1 tūkst. eurų.

Taigi kainų kontrastai tame pačiame mieste gali būti milžiniški, todėl labai svarbu viską gerai apsvarstyti ir tinkamai įsivertinti riziką.

Tai straipsnis iš žurnalo „INVESTUOK".

Gruodžio mėnesio žurnalo „Investuok“ numeryje taip pat skaitykite:

Tendencijų rubrikoje: Aptariame 2018 metus ir vertiname kiek buvo teisios ekspertų, tame tarpe ir mūsų pačių prognozės, situacijos vertinimas, bei kaip viskas vyko iš tiesų.

Rubrikoje Vertybinių popierių birža: Ar Šiaulių bankas ant prekystalio? Vertiname ir analizuojame Šiaulių banką. Nagrinėjame ir Europos bankų situaciją – atrodo jų sveikata prastesnė nei Šiaulių banko... Straipsnyje „Europos bankai pavojuje?“ analizuojame su kokiomis problemomis susiduria Europos bankai.

Tema: Kai visi kalba apie korekciją, dažnai tai būna geras laikas apsipirkti. Kaip yra šią žiemą?
Rinkos: Nagrinėjame kaip savo portfelius III ketvirtį pakeitė garsiausi pasaulio investuotojai - ką galime įžvengti, ką jie mąsto ir kokios jų investavimo idėjos? „Netflix“ – Ar viskas taip puiku? Ar tik netapo tai kas neįprasta nauja norma? Kur tai nuves? Kinija – ar tik ne Kiniją šį kartą sugriaus pasaulio ekonomiką? Kodėl visi su dideliu nerimu stebi situaciją šioje šalyje? Vertiname realia situaciją.

Nekilnojamasis turtas: NT kainas regionuose augina lūkesčiai – kai kur kainos užaugo net 50 %, ar tai gali būti racionali investicija? Įžvalgose – apie namo renovaciją – kaip padidinti NT vertę.
Ir dar: Komentarai, patarimai, „laisvalaikio rubrika“ , įžvalgos, fondų rezultatai, pasaulio, žaliavų, valiutų apžvalgos ir tai, ką rugsėjį viešai kalbėjo garsūs investuotojai bei ekonomistai.

Daugiau informacijos: www.investuok.eu

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pirmoji žiema su dūmų detektoriais: ar jie padeda? (38)

Įpusėjus pirmajai žiemai, kai dūmų detektoriai Lietuvos žmonių namuose yra pripažinti...

Balžeko teniso akademija plėsis: suplanuotas naujas 3 mln. eurų vertės projektas Vilniuje (5)

Vilniuje ir Klaipėdoje veikianti Balžeko teniso akademija „Balzekas Tennis Academy“ planuoja...

Būsto rinkos apyvarta pernai augo 11,8 proc. iki 1,9 mlrd. eurų

Lietuvoje pernai įsigyti būstui buvo išleista beveik 1,9 mlrd. eurų – 11,8 proc. daugiau nei...

Biurų vystytojai Vilniuje persiorientuoja į B klasę

2018 m. Vilniuje atidaryti keturi A klasės biurų pastatai centrinėje miesto dalyje. Prestižinių...

Metinis būsto kainų augimas Lietuvoje – didesnis nei ES (9)

Metinis būsto kainų augimas Lietuvoje praėjusių metų liepą–rugsėjį buvo didesnis nei...

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (40)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (647)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Buvę Motiejūno bendraklubiai mato jo dominavimą Kinijoje: D-Mo vieta – NBA lygoje specialiai DELFI iš Londono (3)

Praėjusią savaitę Donatas Motiejūnas sužaidė rezultatyviausias rungtynes savo karjeroje....

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (263)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas (1)

Labdaros renginio , per kurį nužudytas Gdansko meras Pawlas Adamowiczius , apsaugos vadas...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (139)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...

Perspėja: dešimtys tūkstančių JK gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais gyventojais (160)

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos reikalavimas visiems JK gyvenantiems ES...

„Chimki“ direktorius iškėlė Kurtinaičiui aiškius tikslus (37)

Patekimas į Eurolygos atkrintamąsias – toks pagrindinis Rimo Kurtinaičio, pirmadienį grįžusio...

„Airbnb“ rekomenduoja: kur keliauti 2019-aisiais (7)

Atostogų ir kelionių planavimas 2019-tiesiems jau įpusėjo. Kiekvienas žmogus keliones renkasi...