Penkerius metus nesėkmingai sprendžiamas Panevėžio aeroklubo iškeldinimo klausimas vėl juda iš mirties taško. Ministro Andriaus Kubiliaus pavedimu sudaryta darbo grupė iki gegužės 1 dienos turės parengti siūlymus Vyriausybei dėl aeroklubo perkėlimo į kitą vietą galimybių. Tokios naujienos menkai džiugina penkerius metus raštus valdininkams rašantį ir valdiškus slenksčius minantį Panevėžio aeroklubo viršininką Bronį Zaronskį.
© Corbis
Jis abejoja, kad šio klausimo neišsprendusi esant normalioms ekonominėms sąlygoms, valdžia sugebės rasti išeitį užklupus sunkmečiui.

B.Zaronskis sako, kad darbo grupės Panevėžio aeroklubo iškeldinimui spręsti sudarymas nėra jokia naujiena. Tokia grupė buvo ir pernai, buvo numatyti ir terminai, tačiau Panevėžio aeroklubas tebegyvena nežinioje.

Naudos iš ankstesnės darbo grupės buvo tik tiek, kad aeroklubas sulaukė kelių tikrintojų, kurie konstatavo, kad klubas gali vykdyti veiklą. Jau penkerius metus aeroklubo viršininkas rašo raštus valdžios institucijoms, gauna atsakymus, tačiau realios naudos iš tokio bendravimo nėra.

B.Zaronskis stebisi, kad į šių metų vasario 26 dieną sudarytą naująją darbo grupę nebuvo įtraukti Panevėžio aeroklubo atstovai. Maža to, apie jos sudarymą aeroklubo viršininkui niekas nepranešė, šią informaciją jis pats rado internete.

„Keista, kad kažkas geriau už mus gali žinoti mūsų problemas, – stebėjosi B.Zaronskis – Lieka tikėtis, kad ir mūsų nuomonės pasiklaus.“ Naujoji darbo grupė, pasak aeroklubo viršininko, išties yra tos pačios sudėties, kaip ir ankstesnioji, kitas tik jos vadovas, o veikla reglamentuota kito ministro pirmininko parašu.

Darbo grupei dėl Panevėžio aeroklubo veiklos ir jo perkėlimo į kitą vietą galimybių pasiūlymams parengti vadovauja Kūno kultūros ir sporto departamento prie LR Vyriausybės generalinio direktoriaus pavaduotojas Ritas Vaiginas. Darbo grupėje yra Valstybinio aplinkos sveikatos centro, Panevėžio miesto savivaldybės, Panevėžio apskrities viršininko administracijos, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos, Civilinės aviacijos administracijos atstovai.

Bruzda ir žemės savininkai

Nežinioje iki šiol gyvena ir aplink aeroklubą namus pasistatę žmonės, ir žemės savininkai, einantys kryžiaus kelius ir niekaip negalintys atsiimti į aeroklubo apsauginę zoną patenkančios žemės. B.Zaronskis sako, kad valdžia ir sukrunta tada, kai pradeda bruzdėti žemės savininkai.

Pernai vasarą darbo grupė aeroklubo iškeldinimo klausimams spręsti ir buvo sudaryta po žemės savininkų piketo prie Vyriausybės.

„Jei mūsų miesto valdžia nebūtų priėmusi neteisingų sprendimų ir nebūtų leidusi statyti namų aeroklubo apsauginėje zonoje, dabar situacija nebūtų tokia aštri, – apie problemų ištakas pasakoja Panevėžio aeroklubo viršininkas. – Tačiau tuomet, kai buvo duodami leidimai statyti, niekas nederino nei su mumis, nei su Civilinės aviacijos administracija. O dabar išties nebesaugu.“

Grąžintinos žemės aeroklubas užėmęs apie 13 hektarų. Kita žemės dalis valstybinė, ją būtų galima parduoti, o pinigus panaudoti aeroklubui perkelti.

B.Zaronskis žino, kad ne visi Stetiškių žmonės patenkinti klubo kaimynyste, tačiau esą yra ir tokių, kuriems sklandytuvų skraidymas triukšmą kelia, nors juose net variklio nėra. „Ne vienas šalia gyvenantis man yra sakęs, kad visai nelaukia mūsų iškeldinimo, nes jaučiasi nuo vagių apsaugoti, mes savo pastatus visą parą saugome“, – pažymėjo B.Zaronskis.

Svarsto kelis variantus

Panevėžio aeroklubo viršininkas sako matantis kelis galimus iškeldinimo variantus. „Mums tinkamiausias būtų variantas, leidžiantis aerodromą statyti visiškai naujoje vietoje, tačiau to vargu ar galime tikėtis, – teigia B.Zaronskis. – Greičiausiai ir vėl išgirsime, kad tiek laisvos valstybinės žemės nėra, o jai pirkti neturima pinigų.“

Naujam aerodromui statyti reikia mažiausiai 42–45 hektarų žemės. Dabar Panevėžio aeroklubas užima beveik 52 hektarus. Reikalavimai aerodromui statyti specifiniai, sklypą suformuoti nelengva, nes būtinas kilometro ilgio lėktuvų pakilimo takas.

Kitas variantas – keltis į Pajuostyje esantį karinių oro pajėgų aerodromą. Panevėžio aeroklubo vadovas ne vieną kartą girdėjo, kad civilinio aerodromo kaimynystės kariškiai nepageidauja.

„Dabar Pajuosčio aerodromas nenaudojamas, o šalia įsikūrusio „Geležinio vilko“ bataliono vadas neprieštarauja, kad mes įsikeltume, – kalbėjo B.Zaronskis. – Reikėtų tik išspręsti įėjimo į teritoriją problemą. Apsaugos postą perkėlus toliau, pas mus galėtų patekti civiliai žmonės.“

Kitas ne iki galo įrengtas įvažiavimas yra nuo Venslaviškio pusės, tačiau juo naudotis lankytojams būtų labai nepatogu. Šis variantas Panevėžio aeroklubo kolektyvui gana priimtinas.

„Mums reikia tik dalies aerodromo. Reikėtų tvarkyti pakilimo taką, statyti angarus. Labai kukliai tvarkantis šiam persikėlimui prireiktų mažiausiai 20 milijonų litų, – sakė B.Zaronskis. – Be to, Pajuosčio aerodromas yra statytas Smetonos laikais, tad jį norisi saugoti ir kaip kultūrinį paveldą.“

Panevėžio aeroklubo kolektyvas laukia į Pajuostį atvykstančios krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės.

„Gal pavyks sutarti, kad Pajuosčio aerodromas liktų karinių oro pajėgų priklausomybė – kaip rezervinis, mes jį prižiūrėtume, o naudotis galėtume ir mes, ir karinės pajėgos“, – tikisi B.Zaronskis.

Svarstymus įsikurti šalia Paįstrio esančiame Įstros aerodrome tikriausiai teks atmesti dėl kelių priežasčių. Aerodromas labai mažas, be to, nežinia, ar pavyktų jį nupirkti iš savininkų. Reikėtų pirkti ir aplink esančios žemės, ji priklauso ne vienam žmogui, todėl pirkimo galimybės miglotos. „Žinau, ir paįstriečiai nenori, kad virš gyvenvietės skraidytų lėktuvai, – neslėpė B.Zaronskis. – Jie jau rašo raštus savivaldybėms.“

Laukia išvadų

Panevėžio apskrities viršininkas Viktoras Trofimovas linkęs apie Panevėžio aeroklubo ateitį kalbėti tada, kai bus pateiktos darbo grupės išvados.

„Manau, kol valstybė dar turi rezervų, pirkti privataus turto nereikėtų, – apie galimybes aeroklubui kurtis Įstros aerodrome kalbėjo V.Trofimovas. – Galbūt realiausia būtų perkelti aeroklubą į Pajuostį. Bet apie tai, kaip ir apie galimybę statyti aerodromą naujoje vietoje, iki gegužės 1-osios atsakys darbo grupė.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (12)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...

Sprendžiamas naujos koncertų salės Vilniuje likimas (39)

Parinkdama naujos koncertų salės Vilniuje, ant Tauro kalno, projektą sostinės savivaldybė...

Daugybė lietuvių daro klaidą, dėl kurios gali permokėti už būsto kreditą (84)

Daugiau nei pusė lietuvių, imančių būsto kreditą, tai daro pirmame pasitaikiusiame banke ir savo...

„Telia Lietuva“ susitarė dėl pastato sostinėje pardavimo (1)

Integruotų telekomunikacijų, IT ir televizijos ir mobiliojo ryšio paslaugų bendrovė „ Telia...

Statybų sektorius kritikuoja naują darbuotojų atsivežimo tvarką (9)

Lengviau įsivežti darbuotojų iš trečiųjų šalių padėsiantis baltasis sąrašas jau sulaukė...

Top naujienos

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (79)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (44)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (197)

Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (130)

Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1096)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Atsiliepkite! Prašo padėti surasti pradingusį mylimąjį iš Kauno (25)

Suprantu, situacija labai juokinga. Esu suaugusi ir pati tą suprantu. Bet... Susirašinėjome su...

Badaujantys Šiaurės Korėjos kariai imasi desperatiškų veiksmų (3)

Apie badą Šiaurės Korėjoje pasaulio žiniasklaida skelbia jau kelis mėnesius. Jo simboliu jau...

Žurnalas „Forbes“ lietuvius išrinko vienais įtakingiausių technologijų srityje (14)

Du lietuviai: Andrius Šutas ir Alesis Novik pateko į prestižinį verslo leidinio „ Forbes “...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (30)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...