aA
Jūsų naujienų tinklapyje, Nekilnojamojo turto skiltyje  buvo išspausdintas Daugiabučio namo bendrijos (956 DNSB) pirmininko Jono Česnavičiaus straipsnis „Gyvenimas renovuotame name – šiltesnis ir pigesnis“. Bendrijos pirmininko pastebėjimai ir sumažėjusios šilumos sąskaitos be abejo džiugina. Jos yra apčiuopiamos ir kiekvienas namo gyventojas renovacijos naudą jaučia asmeniškai.
© Corbis

Tačiau diskutuojant apie daugiabučių gyvenamųjų namų renovaciją ir būstų atnaujinimo sprendimus pamirštamas dar vienas labai svarbus aspektas, tai – gyvenamųjų būstų saugumas, jų atsparumas ugniai, gaisro poveikis pastatų konstrukcijoms ir žemų degumo klasių medžiagų naudojimo fasadų bei stogų konstrukcijose pavojai ir rizika.

Pernai metais Lietuvoje kilo 16197 gaisrai. Palyginus su 2008 metais, jų padaugėjo maždaug 3 procentais. Gaisruose žuvo 203 žmonės, o 151 iš jų žuvo gyvenamuose būstuose. Statistika liūdna ir pamokanti.

Galima prisiminti pernai kilusį tragišką gaisrą Permės (Rusija) naktiniame klube, nusinešusį net 156 žmonių gyvybę. Ten dauguma žmonių apsinuodijo degančio polistireninio putplasčio dūmais. Vertėtų prisiminti ir pernykštį gaisrą Vengrijoje, Miskolc mieste stovinčiame daugiabutyje. Prie šio įvykio norėčiau apsistoti kiek ilgiau ir atidžiau jį paanalizuoti. Mat čia gaisras kilo neseniai renovuotame devynaukščiame gyvenamajame name.

Miskolc miestelio daugiabutis buvo renovuotas 2007 metais. Fasado šiltinimui buvo pasirinkta tinkuojamo fasado sistema su EPS šilumos izoliacijos sluoksniu. Šeštame aukšte kilęs gaisras per kelias minutes namo fasadu persimetė į aukščiau esantį butą, o iš jo nukeliavo dar aukščiau ir taip nukeliavo iki pat namo stogo. Viename bute kilęs gaisras per gerą valandą suniokojo visus virš gaisro židinio buvusius butus. Ugnis nevaržomai keliavo daugiabučio namo fasadu, inžinerinėmis šachtomis ir laiptine iš vieno buto į kitą. Viena iš svarbiausių konstrukcijų, nagrinėjant šio gaisro plitimą, buvo jo fasadas. Tiksliau – tinkuojamo fasado šilumos izoliacija iš polistireninio putplasčio. Tokie pat sprendiniai, siekiant atpiginti būsto atnaujinimą, kartais naudojami ir Lietuvoje.

Miskolc gaisro pamokos rodo, kad šiuo atveju nuostoliai galėjo būti kur kas mažesni, jei renovuojant namą būtų atsižvelgta į medžiagų degumo klases.

Noriu trumpai priminti visą medžiagų klasifikaciją. Piramidės viršūnėje yra A1, A2 klasės medžiagos, kurios yra nedegios. Toliau einant žemyn, B, C, D, E klasių medžiagų gaisrinės savybės blogėja ir galiausiai F klasei medžiagos jau priskiriamos be jokių bandymų. Mineralinė vata yra A degumo klasės medžiaga, o polistireninis putplastis E klasės.

Prieš keletą metų Vokietijos medžiagų tyrimo ir bandymų institute Leipcige buvo atlikti natūriniai bandymai, siekiant išsiaiškinti šilumos izoliacijos įtaką ugnies plitimui fasadu bei kokių minimalių saugos priemonių būtina imtis įrengiant tinkuojamus fasadus, kai šilumos izoliacijai yra naudojamos degios medžiagos. Buvo pasirinktas negyvenamas daugiabutis namas, kurio apšiltinimui naudotas polistireninis putplastis, o ugnies barjerai buvo įrengti iš poliuretano juostų ir nedegių mineralinės vatos juostų. Juostos buvo įrengtos dviem būdais: virš kiekvieno aukšto lango ir kas antro aukšto lango. Šie natūriniai gaisriniai bandymai parodė, kad fasade įrengti barjerai iš mineralinės vatos sustabdo gaisro plitimą fasadu ir yra išties efektyvūs.

Taigi, renovuojant daugiabučius reiktų pagalvoti ne tik apie pastato energinį efektyvumą, bet ir apie apsaugą gaisro atveju. Tad čia tinkamiausia būtų naudoti šilumos izoliaciją iš mineralinės vatos. Jei jau taupoma savo saugumo ir izoliacinių medžiagų sąskaita ir namas šiltinamas pigiomis, degiomis izoliacinėmis medžiagomis, tai vertėtų bent jau virš langų įrengti ištisines juostas iš mineralinės vatos. Reglamentai to nereikalauja, bet sveikas protas sako: saugokis pats ir dievas tave saugos.

Pastarųjų metų gaisrų praktika ir mokslininkų atlikti tyrimai turėtų būti tinkamai įvertinti rengiant ir taikant būstų renovacijos sprendimus Lietuvoje. Juk atnaujinę, modernizavę savo būstą tikimės ne tik mažesnių sąskaitų už šilumą, bet ir saugaus, komfortiško gyvenimo.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Bonava Lietuva“ Vilniuje ieško sklypų daugiabučių plėtrai (1)

Į Lietuvą žengiančios Švedijos nekilnojamojo turto plėtros kompanijos „ Bonava “ įmonė...

Neeilinė istorija perkant būstą iš brėžinių: po dvejų metų – nei namų, nei pinigų (106)

Daugiau nei dvi dešimtys asmenų 2017 metais nusprendė įsigyti namą ir pervedė tūkstančius...

Vilniaus Naujamiestyje plečiamas „Balto lapo” projektas: pasiūlys 145 naujos statybos butus (4)

Nekilnojamo turto plėtros įmonės „ Eika “ vystomame projekte „ Baltas lapas “ pradeda kilti...

Būsto kainos antrąjį ketvirtį padidėjo 1,5 proc.

Lietuvoje būsto kainos antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su pirmuoju šių metų ketvirčiu,...

Būsto kainos antrąjį ketvirtį padidėjo 1,5 proc.

Lietuvoje būsto kainos antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su pirmuoju šių metų ketvirčiu,...

Top naujienos

Lietuviai pasistato namus vos per porą mėnesių: tai vienas pigiausių būdų, bet tinka ne visiems (61)

Dauguma lietuvių svajoja apie nuosavą namą ir nuolat ieško būdų, kaip jį pasistatyti kuo...

Kristinai Brazauskienei diagnozuotas trečios stadijos vėžys: gydytojai siūlė operaciją, bet aš atsisakiau (10)

Pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos respublikos prezidento Algirdo Brazausko žmonai Kristinai...

Naujausiuose reitinguose – įspūdingas rekordas (68)

Visuomenės patikimumas Prezidento institucija pasiekė rekordinius vertinimus. Gitano Nausėdos...

Nelaimių šleifą pratęsė erkė: titulą ginsiantis Gudžius buvo priverstas gelbėtis antibiotikais (10)

Lygiai po savaitės Kataro sostinėje Dohoje startuos pasaulio lengvosios atletikos čempionatas, kur...

Šalnos tik pradžia: galime sulaukti ir pirmojo sniego (23)

Šiandien Lietuvos orus vis dar lems vakarykščio, į šiaurės rytus tolstančio ciklono pakraštys.

Naujausiuose reitinguose – politikas, kuriam nebuvo konkurentų, bei niūrios žinios Pranckiečiui (36)

Visuomenės nuomonės apklausos rodo tendenciją , kad per nepilną pusmetį stipriai aptirpo dviejų...

Paskelbta, kaip atrodys Nacionalinė koncertų salė ant Tauro kalno (14)

Paaiškėjo naujojo Vilniaus simbolio ant Tauro kalno architektūrinė idėja – iš beveik 250...

Gydytojas Morozovas: ką turėtumėte žinoti, kai į rankas patenka bet kokių vaistų dėžutė (1)

„Daktare, jūs man čia tokį vaistą paskyrėte. Na, tai aš lapelį viduje paskaičiau ir žinote...

Švedija artėja prie recesijos? Krona smunka, o nedarbo rodikliai šovė į viršų (81)

Švedijos nedarbo lygis šių metų rugpjūtį netikėtai šoktelėjo iki ketverių metų maksimumo,...