aA
Jūsų naujienų tinklapyje, Nekilnojamojo turto skiltyje  buvo išspausdintas Daugiabučio namo bendrijos (956 DNSB) pirmininko Jono Česnavičiaus straipsnis „Gyvenimas renovuotame name – šiltesnis ir pigesnis“. Bendrijos pirmininko pastebėjimai ir sumažėjusios šilumos sąskaitos be abejo džiugina. Jos yra apčiuopiamos ir kiekvienas namo gyventojas renovacijos naudą jaučia asmeniškai.
Nuomonė. Daugiabučių namų renovacija: ar būstai taps saugesni?
© Corbis

Tačiau diskutuojant apie daugiabučių gyvenamųjų namų renovaciją ir būstų atnaujinimo sprendimus pamirštamas dar vienas labai svarbus aspektas, tai – gyvenamųjų būstų saugumas, jų atsparumas ugniai, gaisro poveikis pastatų konstrukcijoms ir žemų degumo klasių medžiagų naudojimo fasadų bei stogų konstrukcijose pavojai ir rizika.

Pernai metais Lietuvoje kilo 16197 gaisrai. Palyginus su 2008 metais, jų padaugėjo maždaug 3 procentais. Gaisruose žuvo 203 žmonės, o 151 iš jų žuvo gyvenamuose būstuose. Statistika liūdna ir pamokanti.

Galima prisiminti pernai kilusį tragišką gaisrą Permės (Rusija) naktiniame klube, nusinešusį net 156 žmonių gyvybę. Ten dauguma žmonių apsinuodijo degančio polistireninio putplasčio dūmais. Vertėtų prisiminti ir pernykštį gaisrą Vengrijoje, Miskolc mieste stovinčiame daugiabutyje. Prie šio įvykio norėčiau apsistoti kiek ilgiau ir atidžiau jį paanalizuoti. Mat čia gaisras kilo neseniai renovuotame devynaukščiame gyvenamajame name.

Miskolc miestelio daugiabutis buvo renovuotas 2007 metais. Fasado šiltinimui buvo pasirinkta tinkuojamo fasado sistema su EPS šilumos izoliacijos sluoksniu. Šeštame aukšte kilęs gaisras per kelias minutes namo fasadu persimetė į aukščiau esantį butą, o iš jo nukeliavo dar aukščiau ir taip nukeliavo iki pat namo stogo. Viename bute kilęs gaisras per gerą valandą suniokojo visus virš gaisro židinio buvusius butus. Ugnis nevaržomai keliavo daugiabučio namo fasadu, inžinerinėmis šachtomis ir laiptine iš vieno buto į kitą. Viena iš svarbiausių konstrukcijų, nagrinėjant šio gaisro plitimą, buvo jo fasadas. Tiksliau – tinkuojamo fasado šilumos izoliacija iš polistireninio putplasčio. Tokie pat sprendiniai, siekiant atpiginti būsto atnaujinimą, kartais naudojami ir Lietuvoje.

Miskolc gaisro pamokos rodo, kad šiuo atveju nuostoliai galėjo būti kur kas mažesni, jei renovuojant namą būtų atsižvelgta į medžiagų degumo klases.

Noriu trumpai priminti visą medžiagų klasifikaciją. Piramidės viršūnėje yra A1, A2 klasės medžiagos, kurios yra nedegios. Toliau einant žemyn, B, C, D, E klasių medžiagų gaisrinės savybės blogėja ir galiausiai F klasei medžiagos jau priskiriamos be jokių bandymų. Mineralinė vata yra A degumo klasės medžiaga, o polistireninis putplastis E klasės.

Prieš keletą metų Vokietijos medžiagų tyrimo ir bandymų institute Leipcige buvo atlikti natūriniai bandymai, siekiant išsiaiškinti šilumos izoliacijos įtaką ugnies plitimui fasadu bei kokių minimalių saugos priemonių būtina imtis įrengiant tinkuojamus fasadus, kai šilumos izoliacijai yra naudojamos degios medžiagos. Buvo pasirinktas negyvenamas daugiabutis namas, kurio apšiltinimui naudotas polistireninis putplastis, o ugnies barjerai buvo įrengti iš poliuretano juostų ir nedegių mineralinės vatos juostų. Juostos buvo įrengtos dviem būdais: virš kiekvieno aukšto lango ir kas antro aukšto lango. Šie natūriniai gaisriniai bandymai parodė, kad fasade įrengti barjerai iš mineralinės vatos sustabdo gaisro plitimą fasadu ir yra išties efektyvūs.

Taigi, renovuojant daugiabučius reiktų pagalvoti ne tik apie pastato energinį efektyvumą, bet ir apie apsaugą gaisro atveju. Tad čia tinkamiausia būtų naudoti šilumos izoliaciją iš mineralinės vatos. Jei jau taupoma savo saugumo ir izoliacinių medžiagų sąskaita ir namas šiltinamas pigiomis, degiomis izoliacinėmis medžiagomis, tai vertėtų bent jau virš langų įrengti ištisines juostas iš mineralinės vatos. Reglamentai to nereikalauja, bet sveikas protas sako: saugokis pats ir dievas tave saugos.

Pastarųjų metų gaisrų praktika ir mokslininkų atlikti tyrimai turėtų būti tinkamai įvertinti rengiant ir taikant būstų renovacijos sprendimus Lietuvoje. Juk atnaujinę, modernizavę savo būstą tikimės ne tik mažesnių sąskaitų už šilumą, bet ir saugaus, komfortiško gyvenimo.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Mauricas regi transformaciją: gyvensime ir dirbsime ten, kur patinka (137)

„ Luminor “ banko Žygimantas Mauricas pastebi vienodas tendencijas visame pasaulyje: žmonės...

Kaune bus steigiamas valstybinės svarbos pramonės parkas (24)

Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktam projektui dėl Kauno Aleksoto...

Vyriausybė linkusi tobulinti žemės paėmimo strateginiams projektams tvarką

Vyriausybė siūlo gerinti žemės paėmimo visuomenės poreikiams tvarką, taip užtikrinant...

„Itella“ ieško naujų patalpų logistikos centrui Kaune (2)

Logistikos ir siuntų bendrovė „ Itella “ ieško naujų patalpų logistikos centrui Kaune ar...

Statulevičius: nuomos subsidijos turėtų būti tęsiamos

Gruodį pasibaigianti nuomos subsidijų parama nuo koronaviruso nukentėjusiam verslui turėtų būti...

Top naujienos

Vieną dieną kartu žaisime futbolą danguje, Diego: jautri draugų ir varžovų reakcija į Maradonos mirtį (81)

Nors Argentinos futbolo dievukas Diego Armando Maradona jau keletą dešimtmečių negalėjo...

Saulės pasiilgę lietuviai „šluoja“ keliones į Maldyvus: vilioja ne tik saugus poilsis, bet ir stipriai sumažėjusios kainos (142)

Atslenkant žiemai lietuviai nepaisydami pandemijos vėl ima galvoti, kaip ištrūkti ten, kur...

Diena bus sausa ir vėsi: formuosis plikledis (1)

Ketvirtadienis išauš vėsokas, bet sausas . Pirmoje dienos pusėje šalies pietiniuose ir...

Mirė futbolo legenda Diego Maradona Argentinoje – trijų dienų gedulas (493)

Argentinos žiniasklaida paskelbė, kad mirė vienas garsiausių visų laikų pasaulio futbolininkų...

Siunčiami į COVID-19 sergančiųjų namus medikai neslepia pykčio: ne tik nėra prasmės, bet ir didžiulė rizika (338)

Prieš dvi savaites Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, jog kiekviena savivaldybė...

Dužusias olimpines svajones ir teisėjų vagystes užglaistė sėkmė Rusijoje: dabar mums absoliučiai ramu (39)

„Draugai klausė, kaip reikia vadinti žmones, kurie nugali olimpinius čempionus? Tada mes...

Prancūzai pusdienį pasitreniravo taikyti naujas taisykles po „Brexit“ – Kente iškart nutįso 8 kilometrų vilkikų eilė (36)

Kente antradienį netikėtai susidarė aštuonis kilometrus besidriekianti vilkikų eilė. Taip nutiko...

Apklausa: dirbančios moterys paaukštinimo turi prašyti pačios, priešingai nei vyrai (108)

Finansų pasaulyje dirbančios moterys pareigomis pakeliamos daug rečiau nei vyrai , nebent jos...

Orijaus kelionės. Vienas įspūdingiausių dvarų Lietuvoje, kurį pastatė ne grafai ar karaliai, o senolis iš Lentvario (3)

Nuvykęs į Lentvarį Orijus gyvenamųjų namų rajone, šiek tiek panašiame į kolektyvinius sodus,...

Žieminis rapsas – saugus būdas sukaupti ir išsaugoti azotą sėjomainoje (7)

Žieminio rapso pasėlių plotus Lietuvoje lemia žieminių javų pjūties darbai bei žieminio rapso...

|Maža didelių žinių kaina